2000. december 27.
(XII. évfolyam, 301. szám)

Javul a kórházi élelmezés

(1. old.)

Nemrég kormányhatározat lépett életbe az állami korházakban alkalmazott élelmezési kvóták és a véradást vállalók jogainak javításáról.

Minden véradás után 152 ezer lej értékû élelmiszerjegy jár és minden ötödik véradás után 379 800 lej értékben kapnak élelmiszerjegyeket az akcióban résztvevô személyek. A kórházi beutaltak napi élelmezési fejadagja a következôképpen alakul: HIV-vírussal fertôzöttek, tébécések, rákosok, májgyulladásban szenvedôk, cukorbetegek — 64 ezer lej, gyermekágyasok — 45 ezer lej, más felnôtt betegek — 32 ezer lej, koraszülöttek — 7000 lej, 0–3 éves gyermekek — 24 ezer lej, 3–16 éves gyermekek — 32 ezer lej, bölcsödei gyermekek — 24 ezer lej, heti programmal mûkôdô bölcsödék gyermekei — 30 ezer lej, idegrendszeri betegségekkel beutaltak — 64 ezer lej, a beutaltakat ellátó családtagok vagy ismerôsök — 28 ezer lej.

A kormányhatározat elôírja, hogy a kórházi beteg kérésére, a különbözet megfizettetésével, az élelmiszeradag növelhetô.

Újévtôl újabb drágulás várható

(1. old.)

Januárban, fôként az üzemanyagok árának emelése miatt, általános drágulás várható.

A szállításban, a nagyszámú konkurrens cég tevékenysége

miatt, alig 2–3%-kal fognak emelkedni az árak. Az élelmiszerek közül a szárnyasok 5–6%-kal, a disznóhus 2–4%-kal, a szeszes italok 5–6%-kal drágulnak. A kenyér ára január folyamán két alkalommal is emelkedhet. Ennek egyik oka az üzemanyagok drágítása, emiatt 200–600 lejjel fogunk többet fizetni a kenyér kg-jáért. A másik ok a hazai buzalisztkészleteknek a kimerülése: a hónap közepétôl behozatalból kell majd fedezni a szükségleteket.

Szakvélemények szerint a januári drágulások nem lesznek számottevôek.

Ne parkoljunk az úttesten!
— figyelmeztet a polgármesteri hivatal

(1. old.)

A kolozsvári polgármesteri hivatal felhívással fordul a város lakosságához, hogy kerüljék el a hóeltakarító nehézgépek munkájának akadályozását. Ennek érdekében, tekintettel az esetleges év végi havazásokra, ne parkoljanak jármûveikkel a következô utcákban az úttesten: Fenesi út, Mezô, Antonescu, Nyárfasor, Splaiul Independentei, Malom/Baritiu, Drãgãlina, Petôfi/A. Iancu, Monostori út, Mócok, Tordai, Györgyfalvi/Brâncusi, Pata/Titulescu, Honvéd/Dorobantilor, A. Vlaicu, Traian Vuia, Móricz Zsigmond/Bucuresti, Gyár, Munka, Plevnei, Coandã, Vaida Voievod, Câmpina, illetve a város központja.

Olcsóbb lesz az internetezés

(1. old.)

2001-ben az Interneten szörfözôk ugyanannyi pénzért kétszer több ideig élhetnek szenvedélyüknek. A RomTelecom bejelentette: január elsejétôl 50%-kal csökkenti az Internethálózatba való bekapcsolás díját. Ez a csökkenés a 7–22 óra közötti napszakra vonatkozik, az éjjeli tarifa változatlanul 1 impulzus/10 perc marad. Szakemberek szerint ettôl a lépéstôl várható az internetezôk számának ugrásszerû emelkedése és, a személyek szerint 2003-tól Romániában sem számít majd luxuscikknek a világháló használata.

Túlzott élelmiszer- és alkoholfogyasztás az ünnepeken
Megduplázódott a sürgôsségi esetek száma

(1. old.)

Ünnepek táján minden évben ugyanolyan jellegû gondokkal szembesül a rendôrség, a tûzoltók, a mentôszolgálat, a közlekedésrendészet: a túlzott alkoholfogyasztás és a mértéktelen étkezés.

Az elmúlt két napban közúti balesetben országszerte 12 személy vesztette életét és 41 megsebesült. A 42 balesetbôl 20 városban történt. Tudoroniu Teofil ôrnagy, a közlekedésrendészet képviselôje örömmel újságolta, hogy szerencsére Kolozs megyében az ünnepek alatt nem voltak súlyos közúti balesetek. Az ôrnagy emlékeztetett: tavaly viszont öten vesztették életüket egy karácsonyi balesetben. — A város több pontján tartott ellenôrzések során egyetlen ittas gépkocsivezetôt sem találtak. A közlekedésben résztvevô sofôröknek azt tanácsolom, hogy az ónos esô miatt csökkentett sebességgel, fokozott figyelemmel közlekedjenek — mondta az ôrnagy.

Dr. Coroianu Septimiu, a kolozsvári mentôszolgálat ügyeletes orvosa lapunknak elmondta: sajnos ünnepek elôtt az orvosoknak nemigen van lehetôségük kellôképpen felkészíteni a polgárokat, így a többhetes karácsony elôtti böjtöt követôen az ételnek és italnak nekiveselkedôk komoly emésztési gondokkal keresik fel az ügyeletet. — Remélem, a jövô évi ünnepeken lehetôségünk lesz arra, hogy a média segítségével újból és újból közzétegyük: csupán mértékkel szabad enni és inni. Kerülni kell a túlzásokat. A böjt után igen ártalmas a gyomornak a majonéz, füstölt hús, a zsíros koszt különösképpen a szívbetegeknek árt. Karácsony idején megduplázódott a hívások száma, míg az elôzô hetekben 70–80 hívás érkezett, karácsonykor ez a szám 130–140 körül mozgott. Legtöbben a túlzott étkezés és alkoholfogyasztás okozta bántalmak miatt kerestek meg bennünket — mondta Coroianu. A fôorvos azt tanácsolja: a karácsonyi példából tanulva legalább szilveszterkor legyünk mértékletesek.

Kiss Olivér

Békés és civilizált hatalomátvétel
Több megoldatlan feladatot „örökölt" a Nãstase-kabinet

(1., 8. old.)

Ma tartja utolsó ülését az Isãrescu-kabinet, jelenti a Mediafax. A miniszterelnöki mandátum átadására csütörtökön vagy pénteken kerül sor. Ha az új kormány megkapja a parlament bizalmi szavazatát — a két ház együttes ülésére csütörtökön, december 28-án kerül sor —, az új kabinet már pénteken megtarthatja elsô ülését — nyilatkozta Adrian Nãstase, kijelölt minisztertelnök.

Mugur Isãrescu és Adrian Nãstase szombaton találkoztak, hogy a mandátum átadásával-átvételével járó feladatokban egyeztessenek. Megbeszélték azokat a fontos kérdéseket, amelyeket Adrian Nãstase és csapata a leköszönô kormánytól „örököl", és amelyeknek megoldása most már az új kormány felelôssége. Isãrescu békésnek és civilizáltnak értékelte a hatalomátadás módját, úgy véltem, ez a román demokrácia érettségét jelzi. Hasonló udvariasságról tett tanúbizonyságot a kijelölt miniszterelnök is: Nãstase kikérte Isãrescu véleményét a kormányzást illetô kényesebb ügyek megoldásának módszereirôl.

Isãrescu és Nãstase egyetértettek abban, hogy mandátumának lejárta után a volt miniszterelnök visszatérjen a Román Nemzeti Bankhoz, hogy az 1999 decemberében függôben hagyott ügyeit rendezze. A Román Nemzeti Bank vezetôségének megújítása csak januárban lesz esedékes, mondta Nãstase. Az elmúlt napokban többször is elhangzott: az új hatalom nem kívánja Mugur Isãrescu megbizatását meghosszabbítani a bank élén, utódjául Florin Georgescu volt RTDP-s pénzügyminisztert nézte ki a párt vezetôsége. Ahhoz viszont, hogy Isãrescu helyébe Georgescut nevezhessék ki, a bank mûködési és szervezési szabályzatának megváltoztatására van szükség.

KRÓNIKA

Kishírek

(2. old.)

Bánffy Miklós-díj

A ma esti, fél nyolckor kezdôdô Így van (ha így tetszik) elôadás után kerül sor a sétatéri színházban a tavalyi évad legjobb mûvészi teljesítményéért járó Bánffy Miklós-díj átadására.

A díjat, amelyet immár kilencedik alkalommal a Marsall Kft.-nek köszönhetôen adnak át, a kolozsvári Állami Magyar Színház mûvészeti tanácsa Kardos M. Róbertnek ítélte oda a tavalyi évadban nyújtott kiemelkedô alakításáért.

A díjat az elôzô év kitüntetettje, Senkálszky Endre érdemes mûvész, színházunk örökös tagja adja át.

AZ V–VIII. OSZTÁLYOS TANULÓK Kisokos MATEMATIKAVERSENYÉRE január 20-án, szombaton 9 órától kerül sor a Brassai-líceumban.

A jelentkezéseket január 15-ig a következô címre várjuk: Kassay Ildikó, Liceul Teoretic Brassai Sámuel, Bulevardul 21 Decembrie nr. 9.

A jelentkezési lapra kérjük feltüntetni a tanulók nevét, osztályát, iskoláját, valamint a kísérô tanár nevét.

ÉszLeLô

— Miért volt fekete karácsonyunk?

— Hogy legyen összhangban az ország tónusával.

(öbé)

ARIADNÉ
Olvasók és írók — nappalok és esték

(2. old.)

A kötet* esszéi, tanulmányai — valamint a szerzô szavaival élve: találkozásai — két különbözô hozzáállással és átéléssel megírt csoportba oszthatók: a tárgyi tudás és kutatókedv szerencsés ötvözetét nyújtó tanulmányokra, és a „könnyed", az olvasásalkotás örömét sugárzó „találkozásokra". Az elôbbiek — bár nehéz, könyvtári gondolatok képezik kiindulópontjukat és kifutópályájuk gyakorta fut lélektani síkon is (Homonna völgye/Freud; D. M. Endümion/C. G. Jung) —, a szerzô olvasó nappal, író este hangulatformáló megközelítése révén még a laikusok számára is olvashatóak, érthetôek maradnak. Egyed Emese mesterien oldja a szakmai és tárgyi ismeretekre építkezô esszéinek könyvtári feszültségét, és ez nem akármilyen teljesítmény egy olyan világban, ahol a tudomány(népszerûsítés) — legyen az irodalmi, vagy más jellegû — már eleve halódásra született, hiszen egyre kevesebben vannak már azok, akik kutatásaik eredményeit, gondolataikat — tehát önmagukat — el tudják juttatni a nagyközönséghez (is) — tehát a címzettekhez.

A szerzô könnyed kommunikációs adottságainak legkézenfekvôbb példái a kötet „találkozásai", azaz élménycentrikus írásai, ahol feltûnik, többek között, Zsigó (Kemény Zsigmond) és a pennáját/hírét az aggteleki barlang falán próbálgató P. S. (Petôfi Sándor), valamint a halála elôtt két évvel Kolozsváron tartózkodó Balassi Bálint arca is. Külön élvezet az olvasó számára „rajtakapni" a szerzôt azon, hogy milyen meleg érzelmeket táplál „szereplôi" iránt; néha valósággal játszik a fényekkel: olyan arcát sikerül felvillantania például Aranka Györgynek, amely egészen más dimenziót ad a neves értékmentô nyelvmûvelônek. Néha az az érzése az olvasónak, hogy a szerzô amolyan kisgalériát készít: különbözô képkeretek, más és más alkotótechnikák, színek és formák. Vörösmartyról több képet is megalkot: grafikát, tollrajzot, kollográfiát — néhol újra elôveszi a megteremtett képeket, még belehúz egy-egy vonalat, átszínez egy-egy árnyalatot. Aztán elôkerül egy rézmetszet a korról és embereirôl, és a szerzô továbbvési a történetet — talán a munka pillanatában csak magának, senki és semmi másra nem gondolva. (Érdekes különben a felsejlô folyamat is, amikor a lebegés, a továbbálmodás tanulmány jelleget ölt, és levetkezi lassan magáról az álomköntöst — lásd: olvasó nappal, író este.)

„Szereplôinek" emberközelbe hozása külön öröm a szerzô számára: ezen írásai jó példák arra a ritka jelenségre, amikor a tárgyi tudás, a munkakedv, az írói véna és az egyéni látásmód (eredetiség) harmonikus együttest alkot. (Színt ad a kötetnek a szerzô tudományos érdeklôdése is: lásd Chamisso kapcsán a szalpákat, vagy Aranka György esetében a pelét.)

Néhány szó a kötet szerkezetérôl. Sokan belebuknak abba, hogy az idôk folyamán különbözô célokkal és különbözô folyóiratokban közölt esszéiket, tanulmányaikat kötet (gyûjtemény) formájában tárják a nagyközönség elé, hiszen az egymás mellé került írások — ha azokat nem köti össze nyilvánvaló módon sem téma, sem módszer, sem hangulat — kiolthatják egymás tüzét.

Egyed Emese kötete kitûnô ellenpélda erre. A könyvbe szedett írások feszültsége végig megmarad, és ha a bevezetô vallomás (Maradj a közelben) és az utolsó rendhagyó Balassi arc-, illetve életkép (Szûvem állását és kívánságát voltaképpen tudod) közötti soron néz így utólag végig az olvasó, nyilvánvalóvá válik a kötetet összetartó szál: álom-álköntösbe bújtatott, madárcsontú, de folyamatos beszélgetés — kapcsolattartás — e világi és (immár) túlvilági Szereplôkkel.

Olvasókkal és írókkal. Nappal és este.

Szabó Csaba

* Egyed Emese: Olvasó nappal, író este (Esszék, tanulmányok, találkozások). Komp-press, Kolozsvár, 2000.

Újságküllem szépségverseny

(2. old.)

2001-ben immár 22. alkalommal választja meg a Society of News Design (SND) a világ legszebb küllemû újságját.

A különbözô kategóriákban díjakat kiosztó „Best of Newspaper Design" (Legszebb küllemû újság) elnevezésû vetélkedôre 2001. január 17-ig lehet benevezni. Az SND tervezôk, grafikusok és lapkészítôk szervezete, amelynek jelenleg több mint ötven országban több mint 2500 tagja van.

Tavaly megosztva ítélték oda az elsô díjat a Die Zeit és a Die Woche német hetilapoknak, valamint a Mural mexikói újságnak.

A pályázók összesen 21 kategóriában kaphatnak díjakat, köztük a különösen tetszetôs tördelésért, fotókért és információs grafikáért. 2000-ben 14 136 lap nevezett be a szépségversenyre.

Az újságküllem szépségverseny eredményét minden évben összefoglalva közzéteszik album formájában, amelyet a szakmában „a korszerû újságtervezés legjobb forrásának" tartanak nemzetközi szinten — emlékeztet az APA jelentése.

(Interneten a http://www.snd.org honlapon lehet információhoz jutni a szépségversenyrôl és az azt megrendezô SND-rôl.)

Koreai vendégek

(2. old.)

Három fiatal koreai lány fellépte tette rendkívülivé a filharmonikusok december 22-i Hary Béla vezényelte koncertjét, melynek a Versenymûvek hangversenye címet is adhatták volna. A tehetséges koreai mûvésznôk, illetve mint a késôbbiekbôl kiderül egyikük még gyermek, Bécsben élnek, ott tanulnak, és az osztrák fôváros nagy zenei hagyománya rányomja bélyegét elôadásmódjukra.

Carl Maria von Weber I. Klarinétversenyének, a mûfaj egyik legismertebb mûvének, különösen közkedvelt harmadik tétele egy bájos Rondo, amely alaposan próbára teszi az elôadó technikai felkészültségét. Nálunk még ritka a nôi nem e hangszer elôadói között, de a külföldi zenekarokban már jócskán láthatunk fúvós hangszeres hölgyeket. Yoon-Soo Kim hangszertechnikája nagyon jó, az Adagio tételben sikerült bársonyos piano hangzást megvalósítania.

Camille Saint-Saëns, a hosszú életû zeneszerzô 1921-ben hunyt el, a francia zene legsokoldalúbb egyénisége, akit Wagner-ellenessége miatt a Wagner-imádók kevésbé szívlelnek, öt zongoraversenyt írt. Legsikerültebb közülük a II., melynek mindhárom tétele magával ragadó tempójú, nemhiába jegyzi meg önéletrajzában Artur Rubinstein, a 20. század egyik legkiemelkedôbb zongoramûvésze, hogy e mû egyik kedvence volt, és gyakran tûzte mûsorára, mert tudta, hogy biztos siker. Hee-Ryun Chung, a versenymû szólistája jól érzékeltette a versenymû szépségeit, könnyed technikával játszik, de a szükséges férfias erô is megvan benne, ahol a versenymû ezt kívánja meg. A mû elsô tétele rapszodikus jellegû, nagyrészt a zongora szólama uralja, de a többi tételben a zenekar a szólóhangszer egyenlô partnere. Hary Béla, szinte együtt lélegezve a szólistával, magabiztos dirigálásával tökéletes együttmûködést valósított meg.

A mûsor második részében jött a meglepetés, amikor Mendelssohn e-moll hegedûversenyének szólistájaként (sajnos, kisszámú közönség elôtt) a mindössze kilencéves kis mûvésznô, Yoon-He Kim, jelent meg, aki a csodagyerek címre is rászolgál. Tartalmas mély regiszter, biztos vonókezelés, értô frazírozás, felnôtt mûvésznek is becsületére való technikai biztonság, melyben még az üveghangok is kristálytisztán hangzanak. Játékát véget nem érô lelkes taps honorálta.

Örömmel üdvözöltük Hary Bélát a karmesteri dobogón, sajnos, ritkán láthatjuk a filharmonikusok élén. Az ô biztos muzikalitása mindenkor magas színvonalat valósít meg, ugyanakkor a zenekari részleteknél életteli a zenekar hangzása.

Kiemelkedô fuvolaszólót hallottunk a mûsort befejezô Sabin Drãgoi- mûben, a Rusztikus divertimento részletében, amelynek pasztell színeit, mint a Regerre emlékeztetô fugato részleteket a zenekar szépen oldotta meg Hary Béla vezetésével.

Jó volt megismerkedni a koreai mûvészekkel, annál inkább, mert nap mint nap értesülünk az ázsiai (koreai, japán és kínai) mûvészek sikereirôl, akik elsajátították a régebb ismeretlen európai zenekultúrát!

Morvay István

Ön még megnyerheti

(2. old.)

a Szabadság Évkönyv 2001-ben meghirdetett, 10 millió lej összdíjazású rejtvénypályázatot (fôdíj egy M46 szecskázó fûnyíró, a Bronto Kft. támogatásából, hét másik értékes díj), vagy a különdíjat (Alpin RA50 sporthátizsák, a VSA Kft. adományából), ha megvásárolja kiadványunkat és a részvételi szelvényeket január 15-ig beküldi szerkesztôségünkbe.

Hogy, mi mindenrôl lehet benne olvasni? Íme, egy kis ízelítô a kínálatból. Benyomások az ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkból; ôsi címerek a Farkas utcai templomban; a bonchidai kastély története; mûszaki újdonságok a XXI. században; számok a jövôrôl; a kisbaba helyes napoztatása; házi gyógymódok a változás korában; tallózás a mindennapi álmok jegyzékébôl; Bálint, a megcsalás napja; a dísznóhús vidámít; Carl Lewis a doppingról... Megtudhatja tôlünk, hogy nô a londoni taxisok agya, hogy kelendôk a brazil modellek, hogy miként lett holland a tulipán... Természetesen nem hiányoznak a tesztek (pl. tud-e bánni a férfiakkal?), az anyanyelvápolás, az irodalom, a zene, a horoszkóp, a divat-morzsák, mindez sok-sok humorral fûszerezve. Mivel olvasótáborunk zöme Kolozs, Szilágy, Beszterce-Naszód és Fehér megyék magyarságából kerül ki, közöljük ezeknek a megyéknek a teljes román–magyar helységnévszótárát, amely mindennapjaink maradandó gyakorlati segédeszközévé válhat.

Olvasóink észrevételeit, elvárásait, tanácsait is figyelembe véve, a tavalyinál gazdagabb és bôvebb tartalommal, több ismeretterjesztô és szórakoztató adattal, minden fiatal, középkorú és idôs érdeklôdônek ajánljuk a Szabadság Évkönyv 2001-et. Kolozsváron kapható szerkesztôségünk pénztárában (naponta 9–16 óra között), az Apex, a Lora Press, a Vitrina Press és a Petrodorin üzleteiben és standjain; Désen a Hango és a Buchei újságárus standjain, valamint Lukács Éva tudósítónknál (Unirii u. D2/10., este 6 óra után); Körösfôn Antal Jánosnál; Kalotaszentkirályon Póka András Györgynél, Bánffyhunyadon Péntek Attilánál (Köztársaság tér 8/10.); Nagyenyeden a Carpati cég terjesztésében. Ára 25 ezer lej.

Kolozsvári kronológia
Kolozsvár kétezer esztendeje dátumokban

(2. old.)

— 1921–1944 között jelenik meg a Pásztortûz címû irodalmi-mûvészeti-társadalmi képes hetilap;

— 1922. január 15-én Kolozsvárt megalakul a politikai aktivitást sürgetô Magyar Néppárt, elnökéül Kecskeméthy Istvánteológiai tanárt választják;

— 1922. február 6-án körülbelül kétezer fôs román tüntetô tömeg szétrombolja az Ellenzék címû napilap szerkesztôségét;

— 1922. február 12-én a kolozsvári Redut nagytermében megalakul a Magyar Nemzeti Párt, melynek elnöke Ferencz József unitárius püspök majd Grandpierre Emil lesz;

— 1922. december 8-án a városi tanács díszpolgárrá választja Gheorghe Siont s róla nevezi el a Szent György teret.

Összeállította: Gaal György

VÉLEMÉNY

Bátorság

(3. old.)

Ki ne ismerné a mesét?

Arról a bizonyos királyról, aki megrészegült saját hatalmától, elkábították a talpnyalók hízelgései. Azt hitte, bölcsessége-igazságossága tökéletes, nemcsak királya az országának, de mindenben ô a legkülönb, sôt ô a legszebb, leghatalmasabb és legokosabb is, akinek ellentmondani, de akivel akár vitába szállni is szentségtörésnek számított. Nos, ez a király érdeklôdéssel hallgatott meg két jövevényt. Szabónak mondták magukat, azt állították, ôk nem akármilyen mesterek. Elhitették a körülrajongott és -tömjénezett királlyal — de udvarával is —, hogy olyan anyagból varrhatnak ruhát ôfelségének, amit csak igaz emberek, tiszta, becsületes alattvalók látnak: hazugok, tolvajok, képmutatók — nem. Nosza, a király örömmel kapott az ajánlaton és kérésére a „mesterek" behoztak úgymond két bála anyagot. Egy bála selyemvásznat (alsónemûnek) egyet pedig sujtásos mentének és nadrágnak. Úgy tettek, mintha kibontanák a két bálát és kérdezték az elképedt királytól, elég fehér-e a selyem ingnek és alsónak, vagy hozzanak másikat. Hát a gyönyörû piros posztó megfelel-e gunyának? Hát ez a pár csizma? — és egy pár valódi csizmát is letettek a király elé.

Ôfelsége döbbenten állt. Hiszen a csizmán kívül mit sem látott a hozott selyembôl-posztóból. Kérdôn pillantott fôudvarmesterére, miniszterére-tábornokára. Ezek, egytôl-egyig olcsó hízelgô, talpnyaló létükre csak ámuldoztak: Nahát, de gyönyörû! Micsoda pompás fehér selyem! (Még meg is tapogatták a semmit). Egymásra licitálva dicsérte a mesterek hozta anyagot, az egész, semmirekellôkbôl, ingyenélôkbôl összeverbuvált udvar. A király megrettent: úgy látszik, a sok becsületes, tisztaszívû ember között ô az egyedüli hamis, mert akárhogy is nézi, a mesterek hozta fehérnemû és ruhaanyagból semmit, de az ég kerek világán semmit sem lát. Nem akarta elárulni magát, ezért elégedetten bólogatott: Igen-igen. Jó a selyemvászon és megfelel a posztó is. „Nagyjából" tette hozzá, mert egy királynak csak módjával kell örvendeznie, ha valamit felkínálnak neki.

Az udvar lelkesen megéljenezte ôfelségét, amiért elfogadta az öltözetnek való anyagot. És a két szélhámos munkához látott. Mértéket vett ôfelségérôl, majd „kiszabta" az anyagot. Szorgalmasan varrni kezdték a semmit, természetesen szintén „varázslatos" cérnával-tûvel, amelyeket hamis ember szintén nem láthatott. Közben elkészült a fehérnemû, a ruhát varrás közben többször is „felpróbálták", igazítottak is rajta, ahol netán ráncot vetett. Végül a király úgy döntött, megmutatkozik alattvalóinak is új, csodálatos öltözékében: kíváncsi volt, valamennyien tisztességesek-e az ôt éljenzô emberek-polgárok, vagy olyan is lesz köztük, aki nem látja majd gyönyörû, új ruháját.

A két szélhámos „felöltöztette". Ráadta frissen varrt fehérnemûjét, a káprázatosnak mondott királyi gúnyát. Végül lábára húzták a csizmát is. Hatalmas tömeg volt kíváncsi a csodálatos, varázserejû új ruhára: ezrek tolongtak a palota elôtti téren.

Megszólaltak a kürtök.

Az ajtóban megjelentek a testôrök. Utánuk — méltóságteljes léptekkel maga a király, anyaszült meztelen, mindössze egy pár vadonatúj csizmával a lábán.

A tömeg lélegzete elakadt.

Az elöl állók hamar észbe kaptak és álmélkodni kezdtek: Milyen csodálatos, milyen színpompás és jól szabott ôfelsége öltözéke!

Ám a tömegben elrikkantotta magát egy kisfiú:

— A király meztelen!

Hirtelen csend lett. Aztán a hatalmas tömegbôl kitört a nevetés. Kacagtak szívbôl-harsányan, zengett belé a tér. A király riadtan nézett közül. Majd végignézett magán és hanyatt-homlok rohant vissza a palotájába.

Errôl már nem szól a mese — de azt hiszem, ôfelsége végül kénytelen volt lemondani a trónról, hiszen bárhol jelent is meg immár pompás, igazi ruhában, az udvaroncok-udvarhölgyek-fôurak és polgárok arra a jelenetre gondoltak, amikor pár csizmában, meztelenül jelent meg elôttük, csüngô micsodájával — és kinevették.

A befejezéstôl függetlenül — be kell vallanom —, némi nosztalgiával emlékezem a régi mesére, hiszen meztelenül flangáló, önmagunk közéletétôl, talpnyalóik hízelgésétôl elvakult — elvakított — „kiskirályok" az egész, letûnt évszázadunkban voltak, és uram bocsá’!, még ma is vannak.

Csak igazán bátor emberbôl, ôszinte kisfiúból volt és van kevés.

Fodor Sándor

Remények és kételyek

(3. old.)

Holnap dönt a román parlament arról, hogy bizalmat szavaz-e a Nãstase-kormánynak, vagy sem. Egyelôre azonban még mindig folynak a tárgyalások Nãstase és a demokratikus ellenzék pártjai között azokról a feltételekrôl, amelyek szavatolása nélkül a liberálisok, a demokraták és az RMDSZ képviselôi nem szavazzák meg a kisebbségi kormányzásra vállalkozó csapatot. A múlt héten kinevezett miniszterelnök pénteken nyilvánosságra hozta kormánya programját, valamint annak a megállapodásnak a tervezetét, amelyet az Romániai Társadalmi Demokrácia Pártja szerdán íratna alá a liberálisokkal, a demokratákkal és az RMDSZ-szel. Ebben a parlamenti támogatásért cserébe a Nãstase-kormány — többek közt — kötelezi magát az egyeztetésre a demokratikus parlamenti pártokkal a fontosabb bel- és külpolitikai kérdésekben.

Az RTDP-nek sikerült ugyan a legtöbb mandátumot megszereznie mind a szenátusban, mind a képviselôházban, parlamenti többséggel azonban nem rendelkezik. Bár a Nagy-Románia Párt készségesen ajánlkozott koalíciós partnernek, Iliescuék többször, és egyértelmûen — úgy, hogy Nyugat is jól hallja! — kijelentették: semmilyen szinten nem kérnek a szélsôséges nacionalisták támogatásából. Egyes sajtókommentárok szerint az RTDP számára hosszú távon nem jelent megoldást a kisebbségi kormányzás, mivel minden jogszabály elfogadása elôtt bonyolult alkut kell folytatnia a demokratikus ellenzék pártjaival, amelyek bizonyára megkérik majd az árát az újabb és újabb parlamenti támogatásnak. Ezért — sugallják bennfentes bukaresti sajtóelemzôk — várható, hogy az RTDP „átcsábítja" Vadim pártja parlamenti képviselôinek egy részét — magyarul: „kettétöri" a Nagy-Románia Pártot — és ilyen módszerrel biztos parlamenti többséget szerez.

Mások viszont úgy látják: az RTDP-nek elsôsorban nem is a parlamenti támogatás megszerzéséért kell az ellenzékkel idegölô egyeztetésekbe kezdeni. Erre mindenekelôtt az az új imidzs kötelezi a pártot, amelyet az RTDP oly kétségbeesetten próbál megteremteni a posztkommunistákban kételkedô Nyugat elôtt. Errôl a „new look"-ról kívántak meggyôzni Nãstaséék akkor is, amikor a „régi gárdát" (lásd az egykori kormányfôt, Nicolae Vãcãroiut) végül is felfelé buktatták. (Mert mi mást jelent a román parlamentben egy szenátusi, vagy képviselôházi elnöki tisztség, ha nem egy jól hangzó, de lényegében jelképes tiszteletbeli funkciót?) Ugyanerrôl a „bizonyítási kényszerrôl" szól a pénteken nyilvánosságra hozott kormányprogram is, amely a gazdasági, társadalmi és intézményi reform folytatására, a privatizációnak a törvényesség jegyében történô felgyorsítására, az európai integrációs folyamat sürgetésére, a belügy, és a közigazgatás decentralizációjára, a szociális védelem erôsítésére, az alkotmány, a választási és a párttörvény módosítására tesz ígéretet.

A Nãstase-kabinetet támogató szándéknyilatkozatot a tervek szerint ma írnák alá az RTDP, az NLP, az RMDSZ és a DP képviselôi. Az eddigi nyilatkozatok értelmében azonban mind a liberálisok, mind a demokraták hangot adtak fenntartásaiknak: nem elégszenek meg a kormányprogramban megfogalmazott szándékokkal, és konkrét megvalósíthatósági tervet követelnek. Így van ezzel az RMDSZ is. A szövetség ragaszkodik ahhoz, hogy a kormánypárt és az említett ellenzéki pártok közt aláirandó dokumentum mellett köttessék meg egy kétoldali egyezmény is, amelyben a romániai magyarságot illetô konkrét kérdésekrôl esik szó.

Ami pedig ezeket a „konkrétumokat" illeti: sokan és sokféleképpen fogják értékelni azt az egyezményt, amit az RMDSZ az RTDP-vel megköt. Hogy az RMDSZ tárgyalásokkal megbízott képviselôi — tanulva, vagy nem tanulva a sokat emlegetett „madridi példából" — mennyire használták ki a jelenlegi alkupozíciót, mennyire tudják kiaknázni azt az idôszakot, ameddig az RTDP elfogadtatja magát a nemzetközi közvéleménnyel. Hogy a születôben levô egyezmény elôbbre vitte-e az RMDSZ-t azon az úton, amelyen elindult, s ha igen, ennek a lépésnek a nagysága arányos-e az RTDP muszáj-kompromisszumkészségével, vagy „aprópénzért" cserébe legitimizálja Nyugat elôtt a Nãstase-kormányt. Annyi azonban világos, és ezt Adrian Nãstase is elmondta már: az RMDSZ, és a romániai magyarság hiú ábrándokat kerget, ha arra számít, hogy majd ellenzékbôl fogja megvalósítani azt a magyar nyelvû állami egyetemet, amit kormánypozícióból nem sikerült. Ilyen összefüggésben tehát a romániai magyarság hiába is kéri számon az RTDP-n az RMDSZ ígéreteit. Azt viszont maradéktalanul be kell hajtani, ami iránt Nãstaséék kötelezik el magukat.

Székely Kriszta

Hogyan szellôzködnek az elefántok

(3. old.)

Végre megkondult az emberi lelkiismeret vészharangja, s ha kissé késôn is, ha netalán az utolsó órában is, azt kívánom, hogy zúgjon, zengjen, szívet és agyat rázkódtató erôvel, mert sok a bûnünk, nagy a mulasztásunk az állatvilággal szemben. Én magam is egy kissé harangozónak éreztem magam e téren, amikor egy rövidebb novellámban évekkel ezelôtt az elmegyógyászatra utaltam be mindenki okulására azt az embert, akinek az volt a kényszerképzete, hogy a túlvilágon neki személyesen felelnie kell a kipusztult állatok tucatjaiért, mindjárt a dodo madártól kezdve...

Ez a nehéztestû állat, amely a tuzokfélék családjához tartozott, nem tudott felszállni ama csendes-oceáni szigetrôl, amelyen élt; így aztán a matrózok evezôlapáttal ütötték agyon a félszeg madarakat és fölzabálták a pecsenyéjét az utolsó példánynak is, a szemfüles British Museum madártani gyûjteményébe pedig már alig jutott néhány drágán fölvásárolt kotlós tojás... Nemrég híre kélt, hogy egy kisebb szakcsoport húszezer kilométernyi utat tett meg hazulról Afrika ôserdeiig, hogy megtudja, miként szellôzködnek a hatalmas elefántok, miként hûtik le a testüket, amely eleven kazánként égeti el a napi táplálékot.

Ezek az emberek, akik a vizsgálódás érdekében ezernyi veszélynek teszik ki magukat, vérbeli testvéreim mellett a legközelebbi testvéreim az embertankutató Mikluho Maklajtól Cousteau-ig, akinek fehér hajóját, a Calipsot úgy tekintettem világkörüli kalandjai során, mint amely felmentô osztagként indult el tudós, elszánt legényeivel, hogy mentse, ami még menthetô a pusztuló természetbôl. Én emberbarát vagyok, és természetemnél fogva állatbarát is, mert lehetetlennek tartom, hogy például ép lelkû ember imádja a palotapincsit, viszont megvesse a világ szûkebb keretei közé szorult embert. Szerintem épp az tehet valakit állatbaráttá, hogy felismeri az eszesebb lény, vagyis fajunk mindennapi küzdelmének kockázatát, létének bizonytalanságát, és ebbôl kiindulva csak még inkább szánja, illetve szereti a mókust, a macskát, a gerlét, a lovat, a kutyát; és miért ne akár az anakondát, a krokodilt, a kékbálnát, az orrszarvút vagy a párducmacskát is, aki a saját sorsán túl még ôneki is ki van szolgáltatva?...

Persze létezik másfajta állatszeretet is: elaggott, gyermektelen emberek kényszerû vonzalma a madarakhoz és a macskákhoz, kutyákhoz, mivel maradt még bennük annyi el nem használt szeretet életük utolsó szakaszára, amelyet elhasználni most már lelki szükségletnek éreznek. S ha ebbôl a szeretetbôl nem lehet is kimintázni egy szentbernáthegyi kutyát, az anyagából esetleg még kitelik egy törpepapagájra vagy egy kanárira, aki játékos ugrabugrálással, énekkel viszonozza az ellátást és a becézést...

De maradjunk csak a féltettebb állatoknál, amelyeknek kiveszését joggal kérheti számon tôlünk máris az unokánk, és még inkább felelôsségre vonhatnak majd ükunokáink s az utánuk következô nemzedékek. Annál nagyobb az örömünk, hogy ne mondjam, az elégtételünk, mikor naponta látjuk a tévében, hogy többszáz négyzetkilométernyi kiterjedésû természetvédelmi területeken védik elkülönítve a kiveszôben lévô vagy fenyegetett állatokat, Afrikától Ausztráliáig: tudósok, biológusok, sebészek elhivatott serege végzi elszántan, néha önfeláldozón ezt a derék munkát.

És van mit dolgozniok! Hisz fogy az ôserdô, az orángutánok például mind kisebb csoportokba szigetelôdnek el egymástól, az új ültetvényesek lelôdözik az anyaállatokat, és az árván maradt kölyköket szintén a rezervátumokban kell fölnevelni és elôkészíteni a késôbbi életre, ha megszólal a vadon szava; a tajgában a rönkszállító hatalmas kocsik néha már elütik a tigriseket, a kínai és az amerikai aligátorok kicsinyeit világrajöttük után fölfalják a víziszárnyasok és más ragadozók, így hát a tojásokat összegyûjtik és mesterséges keltetôkbe szállítják; de kiveszôben van a repülô mókus, az Ausztráliában élô erszényes medve, a koala is, ez a pici mackóhoz hasonló kedves állat, amely kizárólag eukaliptusz leveleket eszik, a játéktervezôk fô alanya a világon...

Tengernyi hát a feladat, hiszen a betegségek, a meg-megújuló vírustörzsek számtalan változata fenyegeti az állatvilágot is az elefánttól a kobald makik családjáig; a nagytestû, félelmetes ragadozók szervezetének vizsgálatát pedig csak a tehetetlenség állapotában végezhetik el rajtuk a szakemberek, emiatt altatóanyagot kell beléjük lôni, hogy meghatározott idô alatt mindent megtudjanak „páciensükrôl".

Hála istennek, megkésve bár, de végre ide is elért a tudomány keze, sôt a technikáé is, és jólesô érzés egyre gyakrabban látni helikopterek, sárkányrepülôk, gyorsnaszádok, búvárok, okos állatszeretô emberek hadseregének küzdelmét. Ezt a jelenséget figyelemmel kísérve néha az öreg halászt, Santiágot látom magam elôtt, aki a végtelen víz és a végtelen kék ég között ringatózva halászcsónakján, egyszer csak azon kezd merengni, hogy neki a víz, a hal és a sok csillag is mind testvére; hiszen ezek valójában együtt teszik ki azt a fogalmat, amelyet ÉLETNEK nevezünk...

Bálint Tibor

SPORT

LABDARÚGÁS
Bajnokságról bajnokságra

(4. old.)

l Az olasz Il Calcio 12. játéknapján: AS Róma–Torinói Juventus 0–0, AS Bari–SS Lazio 1–2, AC Milan–Perugia 1–2, Atalanta–Milánói Internazionale 0–1, Brescia–Lecce 2–2, Fiorentina–Verona 2–0, SSC Nápoly–AC Párma 2–2, Reggina–Vicenza 1–0 és Udinese–Bologna 3–1. A táblázaton:

1. AS Róma 12 9 2 1 23–8 29

2. Juventus 12 6 5 1 19–10 23

3. Atalanta 12 6 4 2 16–9 22

4. Lazio 12 6 3 3 19–12 21

5. Fiorentina 12 5 5 2 22–16 20

6. Udinese 12 6 1 5 21–15 19

7. AC Milan 12 5 4 3 20–15 19

8. AC Párma 12 5 3 4 15–13 18

9. Bologna 12 5 2 5 17–16 17

10. Perugia 12 4 4 4 17–17 16

11. Inter 12 4 4 4 13–14 16

12. Lecce 12 3 4 5 11–20 13

13. Verona 12 2 6 4 14–20 12

14. Vicenza 12 3 3 6 13–19 12

15. Nápoly 12 2 5 5 16–20 11

16. Brescia 12 1 6 5 13–18 9

17. Bari 12 2 2 8 10–21 8

18. Reggina 12 2 1 9 18–25 7

l A Serie B-ben a 17. fordulóra került sor, eredmények: Chievo–Venezia 2–1, Cittadella–Salernitana 1–1, Pistoiese–Cosenza 1–1, Ravenna–Ancona 1–0, Cagliari–Siena 0–0, Crotone–Genoa 0–0, Empoli–Monza 4–2, Sampdoria–Piacenza 0–1, AC Torinó–Pescara 1–0 és Treviso–Ternana 1–1. Az állás:

1. Chievo 17 9 4 4 24–7 31

2. Venezia 17 7 8 2 27–5 29

3. Cosenza 17 8 5 4 21–15 29

4. Cagliari 17 7 7 3 28–14 28

5. Piacenza 17 8 4 5 20–13 28

6. Ternana 17 7 6 4 24–17 27

7. Sampdoria 17 6 8 3 21–19 26

8. Ancona 17 7 5 5 21–19 26

9. Siena 17 6 7 4 25–14 25

10. Crotone 17 7 4 6 20–21 25

11. Torino 17 7 4 6 19–21 25

12. Empoli 17 7 3 7 19–23 24

13. Cittadella 17 4 8 5 21–18 20

14. Salernitana 17 5 5 7 18–20 20

15. Treviso 17 4 7 6 18–21 19

16. Genoa 17 4 7 6 19–23 19

17. Pistoiese 17 4 5 8 19–22 17

18. Ravenna 17 2 8 7 15–22 14

19. Monza 17 3 2 12 17–31 11

20. Pescara 17 1 7 9 13–31 10

l Az angol Premier League 19. fordulójában: Coventry City–Southampton 1–1, FC Liverpool–Arsenal 4–0, Charlton Athletic–Everton 1–0, Chelsea–Bradford City 3–0, Derby County–Newcastle United 2–0,

Leeds United–Aston Villa 1–2, Leicester City–West Ham United 2–1, Manchester United–Ipswich Town 2–0, Sunderland–Manchester City 1–0 és Tottenham Hotspur–Middlesbrough 0–0. Az élen: 1. Manchester United 43, 2. Arsenal 35 (30–18), 3. Leicester 35 (22–15), 4. Liverpool 33 (37–24), 5. Ipswich 33 (27–20), 6. Sunderland 32 pont.

l Barátságos mérkôzések: Katalónia–Litvánia 5–0 (gól: Oscar 2 — 10. és 83., Cruyff — 43., Gerard — 11 m, 71. és Xavi — 78. perc), Andalúzia–Marokkó 2–0 (Gominguez — 23. és Oscar — 32. perc), Kantábria–Észt-ország 0–1 (Kristal — 15. perc), Asztúria–Macedónia 1–0 (Juanele — 50. perc).

(pja)

SAKKSAROK

(4. old.)

Az esélyesebb indiai Viswanathan Anand nyerte a sakkvilágbajnokságot, miután a teheráni döntô negyedik mérkôzésén is gyôzött a spanyol Alekszej Szirov ellen, s így elônye behozhatatlanná vált.

A két sakkozó a hat partiból álló találkozó elsô felvonásán még döntetlent játszott egymással, azután azonban a 30 éves Anand világossal, sötéttel majd újra világossal nyert, s ezzel a kettejük közötti különbség három pontra nôtt (3,5–0,5).

A gyôztes indiai 660 ezer dollárt kap.

TENISZ
Becker harcol a gyerekeiért

(4. old.)

Boris Becker háromszoros wimbledoni bajnok teniszezô keresetet nyújtott be egy müncheni bírósághoz, amelyben kéri, hogy válása során neki ítéljék két gyermekét, ugyanakkor a Legfelsôbb Bíróság közbenjárását kérte, hogy a két fiú minél hamarabb hazakerüljön Németországba.

Becker a válóper során csak abban az esetben kapja meg gyermekei nevelésének a jogát, ha bizonyítani tudja, hogy anyjuknál veszélybe kerül a jólétük. A volt teniszezô ügyvédei éppen azt hangoztatják: a gyerekeknek nem tesz jót, hogy kiszakították ôket megszokott környezetükbôl.

Becker a hónap elején költözött el feleségétôl, Barbarától, aki a hatéves Noah Gabriellel és az egyéves Elias Michaellel jelenleg floridai házukban tartózkodik.

Ezen a napon...

(4. old.)

Negyven esztendeje, 1960-ban Sydneyben, a White City stadionban kezdôdött az az évi, nem hivatalos férfi csapatbajnokságnak tekintett 48. Davis-kupa döntô. A szembenálló felek: a Salátástálnak emlegetett vándordíjat addig már 13 alkalommal elnyert ausztrál, valamint a kiírás történetében elsô ízben fináléba jutó olasz legénység. És már az elsô nap annak vetítette elô az árnyékát, hogy az ausztrálok tovább növelik gyôzelmeik számát, az olaszoknak pedig be kell érniük a döntôbe kerülés csöppet sem lebecsülendô fegyvertényével. Az elsô játéknap két egyes számában ugyanis ilyen eredmények születtek (elôl a házigazda ausztrál teniszezôk): Neale Fraser–Orlando Sirola 4:6, 6:3, 6:3, 6:2 és Rod Laver–Nicola Pietrangeli 8:6, 6:4, 6:3. Vagyis összesítve: 2:0 az ötödik világrészt képviselô együttes javára, amelynek a hátralévô három találkozóból már csak egyet kellett megnyernie, hogy ismét Ausztrália neve kerüljön a Salátástál oldalára...

L. F.

KARÁCSONYI KÖRKÉP

Élôben üdvözölné polgártársait a Moldoveanuról egy tordai alpinista
Egyedül vállalja a szilveszteri expedíciót a vakmerô sportember

(5. old.)

Szilveszteri expedícióra készül a Fogaras hegységbe Adrian Chifa tordai alpinista. A vakmerô sportember társával, Teodor Iugával együtt egy évvel ezelôtt már megkísérelte az esztendôk közötti éjszakát a Moldoveanu csúcson, az ország legmagasabb pontján tölteni, de kísérletük kudarcba fulladt, a kedvezôtlen idôjárási körülmények miatt. Az alpinisták akkor szerencsésen túlélték a kalandot, de Chifa elhatározta, hogy nem tágít, és egyedül is nekivág idén a veszélyes útnak.

Adrian Chifa és Teodor Iuga sátrat szándékoztak felverni 1999 december 31-én a 2544 méteres magasságban található Moldoveanu csúcson, de kísérletük kudarcba fulladt. Az erôs hófúvás és a köd, valamint hiányos turistafelszerelésük miatt csupán az Ucsa csúcs közelébe jutottak el, majd visszafordultak a szombatfalvi Ablaksoron, 2200 méteres magasságba. Szilveszter éjszakáját ott töltötték, saját bevallásuk szerint borzalmas körülmények között. Másnap hólavina veszélyének kitéve ereszkedtek le a völgybe, és szerencsésen sikerült hazaérkezniük Tordára.

Idén szilveszterkor Chifa egyedül kíséreli meg a Moldoveanu csúcs meghódítását, a tavalyi útvonalon. Útja a tervek szerint átvezet a Szombat-völgyén, az Ablaksoron, érinti az Ucsa- és a Vist-csúcsot, el egészen a Moldoveanuig. Az alpinista az ország legmagasabb pontján szándékozik bevárni a harmadik évezredet, ahonnan telefonon, élôben küldene újévi üdvözlô üzeneteket a tordaiaknak. Éjfél utáni üdvözleteit egy helyi magán-rádióadó közvetíti, egyenes adásban.

A vakmerô sportember lapunknak elmondta, az elôrejelzések alapján idén kevesebb havazásra számítanak a Fogaras hegységben, mint a tavaly, ami megkönnyítené az alpinista dolgát. Ugyanakkor a hólavina veszélye is kisebb mértékben jelentkezik.

Tóbiás Zoltán

Csillagok szöges ágyán

(5. old.)

Lovász Krisztina bánffyhunyadi születésû költônô Budapesten megjelent, „Csillagok szöges ágyán" címû verseskötetének bemutatójára kerül sor december 28-án, csütörtökön, 11 órakor, a kolozsvári Kriterion Könyvklubban, a Kossuth Lajos (December 21.) utca 1 szám alatt. A szerzôt és verseskötetét Rigó Erzsébet, a bánffyhunyadi Octavian Goga Líceum tanára mutatja be. Kiss Csaba színmûvész a versekbôl szaval el részleteket, Péntek Zsuzsa, a körösfôi Rákóczi Balladacsoport tagja kalotaszegi népdalokat énekel.

Az érdeklôdôk számára busz indul Bánffyhunyadról, csütörtökön reggel 9 órakor, a református templom mellôl.

P. A.

Adományok a Vöröskereszttôl

(5. old.)

A szegény családokra gondolt karácsony alkalmával a Vöröskereszt. Amint azt lapunknak dr. Lumezeanu Bebe, a Vöröskereszt helyi fiókjának elnöke elmondta, összesen 180 személy részesült élelmiszereket tartalmazó szeretetcsomagban. A gyermekeknek játékot és édességeket adományoztak, míg a nyugdíjasok ingyenes gyógyszert kaptak.

A város fôterén felállított gyermekvárosban, a polgármesteri hivatal szeretetcsomagot osztott szét háromszáz gyermeknek. A helyi iskolák diákjai karácsonyi énekekbôl és versekbôl összeállított mûsort mutattak be. Hasonló akciókat szerveztek a leányotthonban és a „Törpék házában". Minden óvoda egymillió lejt kapott a polgármesteri hivataltól.

E. Cs.

Karácsonyi rabkoszton a fegyencek

(5. old.)

Ünnepi köntöst öltött Martinuzzi 1540-ben épült kápolnája. A szamosújvári börtönt nyolc vallási felekezet képviselôi keresték fel, kétezer fogoly részesült karácsonyi ajándékokban. A református egyházat ifj. Kabai Ferenc tiszteletes képviselte, aki rendszeresen felkeresi a fegyház református vallású lakóit. Ezúttal ezer csomagot osztott szét a református egyház, a németországi Sitta von Eckerstadt bárónô anyagi támogatásával. A római katolikus vallású fegyencek bibliai jeleneteket tekinthettek meg, dési fiatal elôadók jóvoltából. A dési ferencesrendi lelkészek vallási tárgyú könyveket és édességeket tartalmazó csomagokat osztottak szét a börtön római katolikus lakói között. A fegyház klubjában Ki mit tud? — típusú vetélkedôre és szavalóversenyre került sor, a börtönudvaron felállított fenyôfa körül kolindákat énekeltek. A kápolna negyven tagú énekkara által tartott mûsort megtekintették a görögkeleti püspökség képviselôi is.

Vasárnap ünnepi ebédben részesültek a rabok, ami az új év elsô napján megismétlôdik. A börtönlakók közül tizenegyen családi körben tölthetik a Szilvesztert.

Erkedi Csaba

Karácsonyi tanácsülés: nincs föld a veteránoknak

(5. old.)

Minden igyekezetük ellenére, nem kapnak földet a tordai háborús veteránok a városházától. Bodoti George ötödmagával már többször kérvényezte a városházán a háborús veteránként ôt megilletô földdarabot, a prefektúra viszont minden alkalommal visszautasította kérését, más hasonló kérvényekkel együtt. A karácsony elôtti tanácsülésen Samoilã Pascu tanácsos megpróbálta becsempészni a napirendbe Bodoti kérésének újratárgyalását. Monica Moldovan parasztpárti tanácsos azonban a földadomány határozattervezetének kiiktatását kérte, mivel a határozattervezet nem szerepelt a tanács napirendjén. Ugyanakkor emlékeztette a tanácsosokat arra, hogy a polgármester más hasonló ügyek kapcsán kijelentette: a városháza nem rendelkezik kiosztható földterületekkel.

Moldovan felkérte a polgármestert, állítsa össze és mutassa be a háborús veteránoknak kiosztható földterületek listáját. A tanácsos igényelte, hogy a helyzet tisztázása után mind a hatvan kérelmezô ügyét tûzzék napirendre, ne csak az öt kérvényezô veterán ügyét tárgyalják meg.

T. Z.

Hajléktalanok karácsonya

(5. old.)

Mintegy négyszáz szegénysorsú, hajléktalan gyermeknek osztottak ajándékcsomagot a városháza keretében mûködô Közösségi Erôforrás Központ, a Gyermekekért, Közösségért, Családért Alapítvány és a World Vision kolozsvári fiókja szervezésében a Sodronyipar Rt. étkezdéjében tartott ünnepi rendezvényen. Felléptek az aranyosgyéresi cserkészek, a Napközi Otthon gyermekei, a Pavel Dan Líceum diákjai, valamint különbözô szociális programokba bevont gyermekek és felnôttek. Részt vettek a helyi önkormányzat képviselôi, valamint a sajtó képviselôi is.

Karácsony elôestéjén a Sodronyipar Rt. klubjában a város legeredményesebb ifjúsági és gyermekkorú sportolóit jutalmazta a polgármesteri hivatal.

Schmidt Jenô

A december 24-i bingóhúzások Kolozs, Szilágy, Beszterce-Naszód és Fehér megyei nyertesei

(5. old.)

Bingó Liberty (TVR)

1. Újrahúzott (necâstigãtor) szelvények —

2 000 000 lej: Ilie Pauli, Beszterce; Mirel Mãrghitas, Hodosfalva; Elena Dârlea, Boroskrakkó.

2. Ingyenes szelvények: Ioan Tuta, Gyulafehérvár; Ciprian Mihut, Kolozsvár; Ionut Muresan, Beszterce; Rãzvan Repede, Apahida.

3. Bingónyeremények: Sor: 172; bingó: 2405; sorozatszám: 1674 és 1644. Alsorozatok: 424; sorozatvég: 52 (1652-1852).

4.Tombola. (2 millió lej): Augustin Iacob, Kolozsvár; Vasile Bilz, Beszterce; Ana Verza, Gyulafehérvár; Vasile Trifan, Kolozsvár; Bitai Károly, Kolozsvár.

5.Képeslapok. Ludovic Laro, Kolozsvár; D.Violeta, Kolozsvár; D. Floarea, Beszterce; Gabriela Vancea, Kolozsvár.

6.Telefonos játék: Maria Crisan, Tövis: 45 millió lej.

Teleeurobingó (Antena 1)

1. Ingyenes szelvények — 2 000 000 lej: KÉK: Kovács Krisztina, Kolozsvár; Deconache Ioana, Zilah; Buzura Rozalia, Dés; Vultur D. Ramona, Beszterce; Maxim Vasile, Kolozsvár.

2. Bingónyeremények. Sor: 985; bingó: 259. Sorozatszámok: 13227, 11673, 11846, 11357, 13207.

3. Ingyenes szelvények — 2 000 000 lej: NARANCSSÁRGA: Buciu Cristina, Zilah; Duma Andrada, Zilah; Burlacu Stefan, Beszterce; Morutan Mihaela, Kolozsvár; Mic Elena, Kudzsír; Boancã E. Agneta, Beszterce; Lãpusan Ana, Kolozsvár; Lazãr E. Simona, Kolozsvár; Varte Ioan, Gyulafehérvár.

4. Bingónyeremények. Sor: 183; bingó: 365. Sorozatszámok: 4105, 4747, 23862, 4281, 4167.

5. Ingyenes szelvények — 3 000 000 lej: ZÖLD: Zsoldos Márton, Beszterce; Felicia Stelian, Kolozsvár; Mocanu Elisabeta, Kolozsvár; Plãcintar Maria, Kolozsvár; Camelia Boierean, Beszterce; Adrian N. Dragomir, Kolozsvár; Constantin Bãdescu, Kolozsvár; Bortig Traian, Kolozsvár; Marcel L. Petrescu, Szászsebes; Vasile I. Suseanu, Gyulafehérvár; Burtan Mihaela, Beszterce; Alexandru Habian, Gyulafeférvár; Luminita Langodor, Zilah; Muresan Mircea, Zilah; Ana Magdas, Zsibó; Kis Maria Ria, Zilah; Bodó József, Nagyenyed.

6. Bingónyeremények. Sor: 338; bingó: 160. Sorozatszámok: 1960, 4589, 3213, 681,3415. Szerencseszám: 76.

7. Telefonos játék: Câmpeanu Ioan, Kolozsvár: 10 millió lej + Dacia + Dacia + Hyundai.

Ünnepi nyitvatartás

(5. old.)

Élelmiszerüzletek

Sora — nonstop; Central — dec. 30-án, szombaton 10-19, dec. 31.-jan.3-án zárva; Flora és Fortuna — dec. 30-án, szombaton 7.00-20.30, dec. 31-én, vasárnap 7-14, jan. 1-2-án zárva; Megasupermarket, Adina, Mara, Alina, Viorica, Mercur, Raluca, Minerva, Sirena és Miorita — dec. 30-án, szombaton 7-21, dec. 31-én, vasárnap 8-19, jan. 1–2-én, hétfôn zárva, jan. 2-án, kedden, 7-21; Hermes — dec. 30-án, szombaton 7-21, dec. 31-én, vasárnap 7-20, jan. 1-jén, hétfôn zárva, jan. 2-án 7-21; Metro — dec. 31-én, 8–16, jan. 1-jén zárva, jan. 2-án 8–16.

Bankok

Jan. 1-2-án zárva a Banc Post, a Ion Tiriac Bank, a Transilvania Bank, Román Kreskedelmi Bank. Az Agrárbank jan. 1–3-án zárva. A Napoca Népbank dec. 29-én 8.30–13.30 óra között tart nyitva, dec.30. és jan. 1. között zárva.

Közszállítás

A RATUC dec. 31-én vasárnapi órarenddel, 6–22 óra között mûködteti járatait. Dec. 31. és jan. 2. között éjjeli járatok közlekednek a következô útvonalakon: 44N: Állomás tér — Fôtér — Mócok útja — Cosbuc — Grigorescu — Monostor — Hajnal negyed — Állomás tér (indulási idôpontok 21.30, 23.30, 0.30, 1.30, 2.30, 3.30); 45N: Állomás tér — Széchenyi/M. Viteazu tér — Cipariu — Coandã — Mãrãsti tér — Magyar/December 21 utca — Állomás tér (indulási idôpontok 21.30, 23.30, 0.00, 1.00, 2.00, 4.00).

Vasúti személyszállítás

A CFR rendkívüli járatokat üzemeltet térségünkben a következô útvonalakon: dec. 15.-jan. 2. között — Kolozsvár–Jászvásár (vonatszám 12766, indulás 22.30-kor, érkezés 8.02-kor); dec. 15. -jan. 2. között Jászvásár–Kolozsvár (vonatszám 12765, indulás 15.31-kor, érkezés 0.54-kor); dec. 15.- jan. 2. között Bukarest–Kolozsvár (vonatszám 12631, indulás 21.15-kor, érkezés 5.37-kor); dec. 15.-jan.2. között Kolozsvár–Bukarest (vonatszám 12632, indulás 23.15-kor, érkezés 5.37-kor).

Szünetelteti a következô járatokat: dec.31-én/jan.1-jén — Krajova–Kolozsvár (vonatszám 1734/1731); dec.25-én és jan.1-jén — Kolozsvár-Krajova (vonatszám 1732/1733); jan. 1-jén — Nagyszeben–Kolozsvár (vonatszám 1631/1634) és Kolozsvár–Nagyszeben (vonatszám 1632/1633).

Mozik

Kolozs megye összes filmszínháza dec. 31-én, vasárnap, zárva tart.

TRANSFÓRUM

(6. old.)

Transfórum rovatunkban jeles személyiségekkel olvashatunk interjút. A kérdéseket az olvasók teszik fel. Az alábbiakban Pap Géza, az Erdélyi Református Egyházkerület nemrég megválasztott püspöke válaszol olvasóinknak. Az interjú egy idôben olvasható a Transindex címû internetes újságban is. Ugyanakkor részletek láthatók belôle a Kolozsvári Televízió mai magyar nyelvû adásában.

1. Papp László, Kolozsvár:

— A most távozó püspök tevékenységének egyik „sötét mozzanata" volt az, amikor más magyar egyházfôkkel együtt, mintegy „kollektív kiátkozással" sújtotta Tibori Szabó Zoltán újságírót azért, mert véleménye volt a Magyarok Világszövetségében zajló akkori történésekrôl (amely vélemény teljes egészében igaznak és megalapozottnak bizonyult). Szándékszik-e Ön valamit tenni annak érdekében, hogy a református egyház újonnan megválasztott vezetôsége elhatárolódjon ettôl a méltánytalan és igazságtalan tettôl, esetleg — jobb késôn, mint soha — megkövesse a szóban forgó újságírót?

— Nem ismerem a maga teljességében az ügyet. Úgy gondolom, amennyiben valaki megsértett valakit, annak kell bocsánatot kérnie. Tibori Szabó Zoltán újságíró urat ismerem, többször találkoztunk és a magam részérôl tiszteletemrôl biztosíthatom ôt.

2. Nagy Rozália, Marosvásárhely:

— Igaz-e, hogy az Ön felesége a kommunista diktatúra idején telepedett át Romániába, és azóta is vállalja a kisebbségi sorsot?

— 1979-ben nôsültem, öt gyermekem van. Feleségem Budapesten született, ott is élt. Erdélyben többször járt. Amikor udvarolni kezdtem neki, eldöntöttük, hogy itt szeretnénk tovább élni. Ezt ô vállalta és új megbízatásomban is mellettem áll.

3. Balogh Csaba, Budapest:

— Köztudott, hogy a két egyházkerület viszonya nem volt felhôtlen. Hogyan képzeli el a jövôbeli együttmûködést?

— A két egyházkerület viszonya az elmúlt idôszakban valóban nem volt felhôtlen. Ez több téren is megmutatkozott. Mandátumom alatt mindent meg szeretnék tenni azért, hogy ez a kapcsolat az elkövetkezôkben a lehetô legjobb legyen. Ennek érdekében nyitottságot és ôszinteséget merek ígérni. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület szintén jelezte, hogy ôk is hasonlóképpen gondolkodnak. Remélem, hogy együtt tudunk majd munkálkodni olyan fontos területeken, mint a zsinat és a közös egyházi ügyek.

4. Jakab Krisztina, Kolozsvár:

— Ismertek a református egyházon belüli kegyességi mozgalmak. Milyen megoldásokat lát arra nézve, hogy ezek szervesen integrálódjanak az egyházba, és megakadályozzák a gyülekezet, a magyarság megoszlását? Milyen lépéseket tesz majd annak érdekében, hogy a jövôben ne álljanak elô olyan helyzetek, mint például Magyarlapádon, ahol az egyházban bekövetkezô szakadás miatt a színtiszta magyarlakta településnek most román polgármestere van?

— Különbséget kell tennünk az egyházon belüli ôszinte megújulást ígérô mozgalmak és az egyházat kívülrôl támadó különbözô vallásos elképzelések között. Úgy vélem, a belülrôl induló megújulási kísérleteket nagyon komolyan kell venni. Alaposan meg kell vizsgálni, mit akarnak, milyen elképzeléseik vannak, mennyire illeszkednek be a hitvallásainkba, milyen mértékben tartják tiszteletben a reformátori elvet. A kívülrôl jövô támadásokkal szemben viszont nagyon határozottan fel kell lépnünk. Tudomásul kell vennünk azonban azt is, hogy Jézus Krisztus nagyon határozottan kijelenti a Bibliában, hogy az egyházat folyamatos támadás fogja érni, hamis Krisztusok és hamis próféták fognak jönni, és ezek minden bizonnyal megosztást fognak elôidézni a gyülekezetben. Ugyanakkor azt is figyelembe kell vennünk, hogy nem vagyunk egyformák, nem gondolkozunk egyformán. Viszont hitvallásunk kötelez bennünket. Ami Magyarlapádot illeti, úgy gondolom, hogy ezt a helyzetet minél elôbb rendezni kell.

Ami a választásokat illeti, a magyarlapádiaknak olyan polgármesterük van, amilyent választottak maguknak.

5. Balogh János, Kolozsvár:

— Püspök úr, Ön korábban a sajtónak azt nyilatkozta, hogy csakis ebben a csapatban — Kató Bélával és Ötvös Józseffel — vállalja el a püspöki tisztet. Gesztusa nem tekinthetô-e a közgyûlés „megzsarolásának"?

— Bizonyos értelemben nevezheti valaki a mi elképzelésünket a közgyûlés „megzsarolásának". Én azonban másképpen fogalmaznék. Inkább azt mondanám, hogy csapatmunkáról van szó. Senki sem kényszerítette a közgyûlést arra, hogy ilyen formában szavazzon. Mindenki szabad lelkiismerete szerint választott. Mi egy lehetôséget, egy alternatívát kínáltunk fel. Csapatban indultunk, csapatban gondolkoztunk. Ezért arra kértük a választókat, hogy amennyiben az egyikre, akkor a másikra is szavazzanak éppen a csapatmunka érdekében.

6. Balló Áron, Kolozsvár:

— Tudvalevô, hogy a szórványosodás a hívek között falvakon, de a nagyvárosok betonrengetegében is elharapózott. Mit tesz püspökként a fokozott kisebbségbe került hívek felkutatására, összefogására?

— Elôször is hangsúlyozni szeretném, hogy a szétszórtságban lévô hívek gondozása az egyházközség feladata. Azt is tudomásul kell vennünk, hogy az Erdélyi Református Egyházkerület területén nagyon sok a szórványgyülekezet. Nagyon szomorú tény, hogy a szórványban munkálkodó lelkipásztorok nagy része mind a mai napig nem tudja felvenni fizetését, és ilyen körülmények között kell dolgozniuk. Mint püspök, természetesen a vizitációk alkalmával fel fogom keresni a szórványban élô református híveket is, de ezentúl programokat szeretnénk összeállítani a szórványban lévô hívek megsegítésére. Nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni a szórványiskolákra, ugyanis hiszem és vallom, hogy a szórványiskolák jelenthetik az egyik legjobb megoldást a szórványban élô hívek ápolására, gondozására és a gyermekek nevelésére.

7. Schneider Alfréd, Titisee-Neustadt:

— Kérem, ismertesse, hogyan viszonyul Ön az ökumenéhez, hogyan néz ki Erdélyben a nagy felekezetek közti ökumenikus együttmûködés, és milyen perspektívák várhatók ezen a téren?

— Az ökumenikus mozgalommal kapcsolatban általában a köztudatban nagyon sokféle elképzelés él. Az ökumenikus mozgalom ôszinte elképzelésbôl indult. A 20. század végén, a 21. századelején mindenki természetesnek tartja, hogy a vallásfelekezetek között — amennyiben a szeretetet hirdetik — nem szép dolog, ha ellentétek és viszályok vannak. Ezért úgy vélem, hogy félre kell tenni a nézeteltéréseket, és meg kell keresni azokat a közös, hitvallásbeli pontokat, amelyeket közösnek vallunk és amelyeket mindnyájan elfogadunk. A köztudatban van viszont egy olyan elvárás is, hogy a különbözô egyházaknak a kisebbségi sorsban élô gyülekezetek esetében nemzetmentô feladata is van. Az ökumenikus mozgalmakban inkább ezt a célt szolgáló feladatokat szeretnénk megvalósítani, mintsem hitvallásos szinten egységre jutni. Az elkövetkezô idôszakban többi püspöktársammal együtt megpróbáunk majd mindent megtenni annak érdekében, hogy Erdélyben a felekezetek közti ökumenikus együttmûködés minél nagyobb mértékben kiteljesedjen.

8. Katona Pál:

— Hogyan próbálja megvalósítani az Erdélyi Református Egyházkerület további joggyakorlatában és a hitvallások érvényesítésében a reformátori zsinatpresbiteri elvet?

— Azt hiszem elôször a zsinatpresbiteri elv fogalmát kell tisztáznunk. A reformáció szakított a középkori egyház ama gyakorlatával, miszerint általában egy személy dönt az egyház fontos kérdéseiben, és egyértelmûen a testületekre bízta az egyház vezetését. Kató Béla fôjegyzôvel és Ötvös József generális direktorral megfogalmazott és elôterjesztett programunkban már jeleztük, hogy célunk a testületek megerôsítése. Ez azt is jelenti, teljes egészében háttérbe vonulunk, amikor a testületeknek kell dönteniük. Az egyházközség dolgaiban az egyházközség testületei, az egyházmegyék dolgaiban az egyházmegyék testületei és az egyházkerület dolgaiban az egyházkerület testületei kell hogy döntsenek. Azt viszont minden református egyháztagnak tudomásul kell vennie, hogy a meghozott döntések mindenkire nézve kötelezôek.

9. Jakab Loránd:

— Szándékában áll-e személyi cseréket végrehajtani a püspökség alkalmazottai körében?

— Nagyon határozottan kijelentem: nem áll szándékomban semmilyen „bosszúhadjáratot" indítani. Szeretném elôször is felmérni a püspökség alkalmazottainak munkakörét, pontosan látni, hogy ki mit csinál, továbbá a munkaleosztást tisztázni és az alkalmasságot megvizsgálni. Ezek alapján szeretném eldönteni, hogy kiket tartok megfelelônek a különbözô tisztségek betöltésére, és kik azok a személyek, akikkel a „csapat" együtt tud majd munkálkodni.

10. Sándor Kornélia:

— Tervezi-e, hogy az Ön által vezetett új „csapattal" felülvizsgálja az egyházmegyék vezetésének a tevékenységét. Például azt, hogy mennyire voltak törvényesek a legutóbbi választások?

— Amennyiben tiszteletben tartjuk az egyházmegyék és az egyházközségek autonómiáját, ez azt is jelenti, hogy én tudatosan nem fogok bizonyos kérdésekben vizsgálatot indítani. A statútum biztosította lehetôségekkel természetesen élni fogok, és az egyházmegyei vizitációk alkalmával az egyházmegyék életét és munkáját is ellenôrizni fogom. Ami konkrétan a lezajlott megyei választásokat illeti, tudomásul kell vennünk, hogy amennyiben valaki a választásokkal elégedetlen, két hét fellebbezési ideje van arra, hogy véleményét jelezze. Ez meg is történt. Több egyházmegyébôl jelzések érkeztek, hogy törvénytelenségekre került sor. Néhány esetben a választást meg is ismételték. Püspöki mandátumom alatt csakis akkor szeretnék alapvetôen eljárni, ha valamilyen törvénytelenséget jeleznek. Jelen esetben viszont a fellebbezési határidô lejárt, így a választásokat törvényesnek kell tekinteni.

11. Vékás János:

— Mi a zsinat feladata, és milyen kell legyen az összetétele, megfelelô-e az alkotó tagok létszáma?

— A református egyház kánonja szerint a zsinat törvényalkotó szerv. A zsinatba elsôsorban olyan személyeket kell választani, akik megfelelô képzettséggel rendelkeznek arra nézve, hogy az egyházi törvényeket megfogalmazzák és megalkossák. A jelenlegi választási szabályok szerint azonban sokan úgy kerülnek be a zsinatba, hogy nem igazán tesznek eleget ezekenek a feltételeknek. Ez abból adódik, hogy mindenki a saját területérôl is kell javasoljon valakit. Úgy vélem, ezt a területi elvet mindenképpen ki kell iktatni a választási szabályzatból. Mint ismeretes, a kánon szerint a zsinati állandó tanács szabja meg a testület tagjainak létszámát. Ez most körülbelül huszonöt–harmincra tehetô. Jelenleg ezzel a létszámmal kell dolgoznunk, amit a zsinati tanács meghatározott. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy amennyiben túl nagy a testület létszáma, sokkal nehézkésebben folyik a munka. Meg kell találni a megfelelô arányokat.

12. Szabó Péter:

— Mennyire tekinthetô összehangoltnak az egyházközségek mûködése?

— Az egyházközségek mûködésében és összehangolásában a legfontosabb feladat az egyházmegyére hárul. Hogy jelenleg megfelelô-e az együttmûködés az egyházközségek között? Bizonyára nem minden esetben. Vannak pozitív és negatív példák egyaránt. Pozitív példaként említhetem azokat az eseteket, amikor a nagyobb egyházközség felvállalja a kisebb gyülekezetek nehézségeit, sôt, anyagiakkal is támogatja azokat. Sok esetben viszont ez nem így történik. Úgy vélem, hogy az egyházközségek közötti összhangra az elkövetkezôkben sokkal nagyobb hangsúlyt kell majd fektetni.

13. Szabó Péter:

— Hogyan kellene történnie az egyházfenntartási kötelezettségek befizetésének?

— Mindenkinek saját kötelességének kell tekintenie, hogy egyházfenntartási kötelezettségének eleget tegyen. Ez azt jelenti, hogy be kellene hoznia egyházfenntartási járulékát az egyházközség hivatalához. Sajnos, ez nem történik meg. Ezért nagyon sok esetben körzetfelelôs presbiterek gyûjtik be a járulékot. El tudok képzelni más lehetôségeket is. Úgy gondolom, ennek a kérdésnek a megoldása a jövô század feladata marad.

14. Hadnagy Csaba:

— Meddig lakhat egy református lelkész a szolgálati lakásban?

— A szolgálati lakást mindenki a szolgálata idejére kapja. Ezt el kell hagynia az illetô református lelkésznek, akinek a szolgálata befejezôdött. Azt is tudomásul kell vennünk, hogy vannak humanitárius meggondolások is. Senkit sem lehet egyházi lakásból egyik percrôl a másikra kitenni. Azt is figyelembe kell venni, hogy ez a kérdés nagyon sok konfliktus forrása lehet. Úgy gondolom, hogy testvéri szeretetben, de a törvény határozottságával kell ezeket a kérdéseket rendezni.

15. Kovács Beáta:

— Mi a véleménye az abortuszról?

— A Biblia nagyon határozottan a fogantatás pillanatától számítja az életet. Én magam is a fogantatástól és nem a születéstôl számítom az életet. Tehát az abortusz mindenképpen gyilkosságnak minôsül. A református egyház zsinata nem is olyan régen foglalkozott ezzel a kérdéssel és pontosan állást foglalt az abortuszról. Egyetlen kivételt szabott, ez az édesanya életére vonatkozik. Csakis abban az esetben engedélyezi az abortuszt, amennyiben az édesanya élete veszélyben forog. Nyilvánvaló, hogy ezt nem a szülôk döntik el, nem is a családi helyzet, nem is a különbözô gondok és nyomorúságok, hanem egyértelmûen az orvosi bizottság.

16. Balázs Károly:

— Mi a véleménye arról, hogy vegyes házasságkötés esetén a katolikus egyház reverzálist követel a más vallású házasulandó féltôl?

— Nem ismerem igazán a katolikus egyház kánonjait. Tudomásom szerint azonban a katolikus egyház törvényei csak a katolikus félnek írják elô a nyilatkozattételt. Ez azt jelenti, hogy a katolikus fél nyilatkozik arra nézve, hogy a katolikus egyházban kereszteli és katolikus hitben neveli a gyermekeit. A nem katolikus félre a katolikus egyház kánonja csupán annyit ír elô, hogy tudomásul kell vennie, hogy az ô házastársa ilyen nyilatkozatot tett. A nem katolikus fél semmiképpen nem kötelezhetô ilyen nyilatkozattételre. Sajnos, a tapasztalat azt mutatja, hogy az erdélyi katolikus egyház katolikusabb a pápánál, ugyanis a református egyház híveitôl is a legtöbb esetben nyilatkozatot kér. Ez mindenképpen a református egyház belügyeibe való beavatkozást jelent. Személy szerint megfelelônek tartanám azt az ôsi erdélyi elvet, hogy a fiúgyermek az édesapa, a leánygyermek az édesanya vallását kövesse. Ezzel sok gondot megelôzhetnénk, amennyiben a házastársak ezt elôre tisztázzák.

Lejegyezte: Papp Annamária

NAPIRENDEN

Interneten tették közzé az új kormányprogramot
Nãstaséék leginkább a téltôl tartanak

(8. old.)

Adrian Nãstase kijelölt kormányfô a múlt hét végén az Interneten tette közzé kabinetjének több mint kétszáz oldalas programját. A választásokon gyôztes Romániai Társadalmi Dempokrácia Pártja (RTDP) leginkább a téltôl tart, de a program több évre szóló elôirányzásokat tartalmaz.

Biztosítani kívánják az országos energetikai és fûtési rendszer normális mûködését, figyelembe véve, hogy a kôszéntartalékok 31 napra, a pakurakészletek pedig 52–56 napra elegendôk. A rendszer mûködését az is nehezíti, hogy a Termoelectrica kintlevôsége 9200 milliárd lejre, tartozásai pedig 12 ezer milliárd lejre rúgnak. Ahhoz, hogy 2001 márciusáig a fûtôanyagot biztosítsák, 20 ezer milliárd lejre van szükség. A szükséges mennyiségek egy részét hazai szállítóktól fogják beszerezni, s ezek tevékenységét szubvencionálják. Ugyanakkor importálni is akarnak energiahordozókat, s ennek érdekében különbözô bankok útján (ABNN AMRO, Chasse Manhattan, Dresdener Benson, Reiffeisen, CreditAnstallt) több kint 350 millió dolláros külföldi hitelt szándékoznak felvenni. A hazai kitermelésû földgázt fôképp a lakossági felhasználásra szánják, a kereskedelmi társaságoknak a hazai termelésbôl fogyasztásuk legfeljebb felét biztosítják.

Szubvencionált kamatú hitel a mezôgazdaságnak
Fontos szempont a tavaszi mezôgazdasági kampány megfelelô elôkészítése. Ennek érdekében a termelôknek megmûvelt hektáronként egymillió lejes pénzbeli segélyt adnak. A segélybôl a termelôk gázolajat, mûtrágyát, növényvédô szereket vásárolhatnak és mezôgazdasági munkákat fizethetnek ki. A tavaszi munkálatokra 2500 milliárd lejnyi szubvencionált kamatú hitelt biztosítanak. A növelt biológiai értékû vetômagok árának a felét a költségvetés fizetné.

Az adóterhek csökkentését ígérik
A pénzügyi reform fôbb intézkedéseinek célja az adóterhek csökkentése. Ennek érdekében a kis és közepes nagyságú vállalatok korszerûsítésére szánt, importból származó felszerelések, berendezések és alapanyagok vámmentességét, a hazai ipari tevékenység alapját képezô vállalatok nyereségadójának jelentôs csökkentését, a 10 hektárnál kevesebb termôfölddel rendelkezôk mezôgazdasági adójának eltörlését és az alapvetô élelmiszerekre, energiára, gyógyszerre a 9 százalékos TVA bevezetését tervezik. Ugyanakkor csökkenteni kívánják a személyi jövedelemadót, a csupán egy ingatlannal rendelkezô személyek ingatlanadóját. Ez utóbbi intézkedések a középosztály megerôsödését szolgálnák.

A pénzügyi és árfolyampolitikának elsôsorban a gazdasági növekedést kell fenntartania, s közben 2004-re biztosítani kell az infláció 10 százalék alattira történô visszaszorítását. A külföldi hitelképességet elsôsorban az ország devizatartalékának a jelenlegihez képest mintegy 2,5–2,8 milliárd dollárral történô növelésével, és 2002 után a 3 GDP-százalék alatti költségvetési hiánnyal kívánják elérni.

Az Állami Vagyonalapot Privatizációs és az Állami Részesedéssel Gazdálkodó Országos Fôhatósággá alakítják, s ennek feladata lesz az is, hogy a magánosítási szerzôdések elôírásainak valóra váltását kövesse. Olyan privatizációs szerzôdéseket akarnak kötni, amelyek a feltételek megszegése esetében a szerzôdés megsemmisítését vonják maguk után.

Kereset, nyugdíj, állami támogatás
Szociális téren az új kormányprogram elôírja a minimálbér fokozatos növelését oly módon, hogy ez 2004-re legkevesebb 50%-kal nagyobb legyen a 2000-ben létezô összegnél. A felsôfokú oktatásban részt vevô fiatalok általános támogatási politikájának keretében bevezetik majd a keresetek esetében az adómentesítést, a fiatalok alkalmazásának elsô két évében.

A kormány biztosítani fogja továbbá a nyugdíjak átszámítását, amelyre hároméves programot írnak elô. Ezt csupán 2001 utolsó negyedévétôl kezdenék el azért, hogy megállapíthassák a különbözô nyugdíjkategóriák közötti természetes arányokat. A mezôgazdasági nyugdíjakat olyan mértékben növelik, hogy 2000-hez viszonyítva 2001-ben 20%-os, 2002-ben 40%-os, 2003-ban 74%-os, 2004-ben 100%-os emelkedést érjenek el. A szegénység felszámolásáért bevezetik a megélhetési pótlékot. Az állami támogatás szociális téren a következô intézkedésekben valósul majd meg: az állami gyermeksegélyt az országos átlagbér 10%-ában állapítják meg; a bruttó nemzeti össztermék 0,4%-át az országosan garantált minimális jövedelem biztosítására fordítják; az alacsony jövedelmû családoknak pénzsegélyt adnak iskolakezdéskor, a gyermekeknek szükséges tanszerek beszerzéséhez. Bevezetik továbbá a családfejlesztési pótlékot is: ezt a vissza nem térítendô kölcsönt a 30 éves átlagéletkorú házastársaknak adják lakás vagy tartós használatú háztartási tárgyak beszerzésére.

Új módszert vezetnek be a gyógyszerek ártérítésére is, az ártérített orvosságok csoportjának kiszélesítésével. A gyermekek egyéves koráig ingyen biztosítanak tejport a hazai termelésbôl. Mindez, az immunitást erôsítô oltásokkal együtt, a gyermekhalandóság lecsökkentését célozza. 2001. február 25-ig a kormány új gyermekvédelmi stratégiát dolgoz ki.

Jövô év második félévétôl elkezdik az egyetemista bentlakások felújítását és újak építését. A 2001/2002. tanévben állami költségvetésbôl fedezni fogják az állami intézményekben tanuló egyetemisták bentlakási költségeinek 20–25%-át, a család jövedelmétôl függôen.

Felülvizsgálják az alkotmányt
A kormánynak szándékában áll felülvizsgálni az alkotmányt, aminek érdekében szenátorokból és képviselôkbôl álló alkotmányozási bizottság létrehozását javasolja, és számít alkotmányjogban jártas szakemberek segítségére. Kidolgozzák továbbá a szenátus és képviselôház tevékenységének különválasztását is: a szenátus képviseli majd politikailag a megyéket, és dönt a helyhatósági törvények tekintetében, a nemzetközi megállapodások vagy Románia külpolitikáját érintô törvények esetében. A képviselôházat illeti meg az összes többi jogszabályra vonatkozó döntés. A kormánynak szándékában áll lecsökkenteni a képviselôk és szenátorok számát, 220-ra az elôbbi, 110-re az utóbbi esetében.

Kimagasló ajánlat a magyarságnak és cigányságnak
Továbbra is elemezni fogják a legjelentôsebb számú kisebbség, a magyarság nemzeti identitásának megôrzésére és fejlesztésére vonatkozó lehetôségeket, ide értve az oktatást, kultúrát, anyanyelvet és vallást. Tekintettel lesznek az oktatási rendszer kiszélesítésére, biztosítják az anyanyelv használatát a köztevékenységekben oly módon, hogy ezáltal bátorítsák a multikulturalizmust és többnyelvûséget. Meg szeretnék teremteni az egyházi vagyon megôrzésének és fejlesztésének feltételeit, figyelemmel és nyitottsággal megvalósítani az elkobzott egyházi vagyon visszaszolgáltatására vonatkozó kéréseket.

A kormány külön figyelmet szentel majd a rroma lakosságnak, és javasolja ezek beillesztését a társadalomba, szociális lakások építését vidéken, mezôgazdasági területek kimérését és a helyhatóságban való képviseletüket.

Tûzvész egy kínai áruházban
Több mint 300 halott

(8. old.)

Legalább 309 ember vesztette életét abban a tûzvészben, amely hétfôn este tört ki a közép-kínai Lojang város egyik bevásárlóközpontjában.

Az Új Kína hírügynökség híradása szerint építômunkások dolgoztak az épület második és harmadik emeletén, ahol a tûz elôször elharapózott. A lángtenger elvágta a menekülés útját a negyedik emeleten táncmulatságon részt vevô mintegy 200 ember elôtt. Több tucatnyi a sebesültek száma is. A tûz oka egyelôre ismeretlen.

Lojang a Sárga-folyó partján fekszik, alig száz kilométerre Csengcsoutól, Honan tartomány székhelyétôl.

A közép-kínai Lojang város bevásárlóközpontjában keletkezett tûzvész az elmúlt 10 év egyik legpusztítóbb ilyen jellegû katasztrófája volt az ázsiai országban. Az alábbiakban összeállítást közlünk az elmúlt tíz esztendô legsúlyosabb kínai tûzvészeirôl — egyébként Kínában a legtöbb emberáldozatot az a tûzvész követelte, amely 1977. február 18-án keletkezett egy hszincsiangi moziban, 694 emberéletet követelve.

1993. november: a déli Sencsenben egy üzemi szerencsétlenség következtében kiütött tûzben 87-en haltak meg.

1994. november 27.: tûz ütött ki a Liaoning tartományban lévô Fuhszin egyik diszkójában. A lángokban 234 ember vesztette életét.

1994. december 8.: egy zsúfolt mozi gyulladt ki a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Karamaj nevû városában, 324 személy, köztük 288 iskoláskorú gyermek veszett oda.

1995. március 14.: az északi Ansan városában egy szállodatûzben 30 ember vesztette életét.

1995. április 24.: ötvenegyen meghaltak Urumcsiban, Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület fôvárosában egy törvényellenesen üzemeltetett szórakozóhelyen kiütött tûzben.

1996. november 27.: Sanghajban, egy lakóházban történt gyújtogatásban 36 személy vesztette életét.

1997. szeptember 21.: az ország délkeleti részén lévô Fucsien tartomány Csincsiang városában lángok martalékává vált egy cipôgyár. A hatalmas tûzvészben — amelyet gyújtogatás okozott — harminckét munkás meghalt.

2000. március 29.: Hetvennégy ember vesztette életét a közép-kínai Honan tartománybeli Csiaocsu városában, ahol egy pornográf filmeket bemutató mozi égett le.

2000. április 22.: a déli Santung tartomány Csibcsou városában egy csirkecsomagoló üzemben keletkezett tûzben legkevesebb 38-an meghaltak és húszan megsebesültek.


[Vissza az Szabadság
honlapjához]
[Vissza a HHRF
honlapjához]


A Szabadság Internet változatát
a Hungarian Human Rights Foundation készítette

Copyright © Szabadság - 2000 - All rights reserved -