2005. szeptember 5.
XVII. évfolyam, 207. szám

 

KRÓNIKA VÉLEMÉNY VILÁGJÁRÓ NAPIRENDEN HIRDETÉS SPORT SPORT
 

Web design and hosting by the

Hungarian Human Rights Foundation

Közintézményeket is érint az ingatlanrestitúció
Kolozsváron is jelentős épületeket igényelnek vissza az egyházak

(1., 5. old.)

A tulajdont igazoló iratok beszerzésénél tartanak a gyermekkórház esetében 
(
Gyurka Előd felvétele)

Több, jelenleg közintézménynek otthont adó ingatlan is visszakerülhet volt tulajdonosához, ha a júliustól hatályos restitúciós törvényt az előírtaknak megfelelően alkalmazzák. Köztük óvodák, iskolák, egészségügyi intézmények, múzeumok. Kolozsváron is szép számmal vannak olyan elkobzott ingatlanok, amelyek mindeddig a közintézmény kategóriájába tartoztak, visszaszolgáltatásukról tehát szó sem lehetett. Ezek többnyire az egyházak tulajdonában voltak, és ezeknek az 501/2002-es törvény alapján már rég vissza kellett volna kerülniük egykori tulajdonosaikhoz. A jelenleg érvényben levő jogszabály megkönnyítheti jogi helyzetük rendezését. A restitúciós törvénycsomag másik érdeme: magánszemélyek is visszakaphatnak természetben közintézményeket.

Az ingatlanok visszaszolgáltatásának korábbi szabályzata szerint a tan- és egészségügyi intézményekért, szociális-kulturális létesítményekért, hivatalosan bejegyzett pártszékhelyekért, nagykövetségekért, konzulátusokért kártérítést állapítottak meg, ha az illetékesek úgy ítélték meg, hogy az ingatlanok szükségesek az említett intézmények tevékenységének folytatásához. A jogszabály úgy rendelkezett: mihelyt az ingatlanra már nincs szükség, a volt tulajdonosokat felszólítják, hogy kérjék a természetbeni visszaszolgáltatást, a már előzőleg átvett kártérítést pedig vissza kellett fizetniük. Mindez azonban nem volt érvényes a jogcím nélkül elvett ingatlanok esetében, ekkor ugyanis függetlenül a rendeltetéstől, az ingatlant vissza kellett juttatni a jogos igénylőnek. Legalábbis elméletileg. Az a jogszabály pedig, amely az egyházi tulajdont volt hivatott rendezni, a közintézményekre is kiterjedt. Amint azonban azt a statisztikai adatok mutatják, az elmélet nem vált gyakorlattá, hiszen a négy magyar történelmi egyház által visszaigényelt ingatlanok alig 2 százalékának tisztázódott a jogi helyzete.

A restitutio in integrum elvét követő új törvénycsomag a magánszemélyek számára is lehetővé teszi a közérdekű tevékenységet szolgáló ingatlanok visszaszolgáltatását. Ugyanakkor kötelezi a régi-új tulajdonost, hogy a kulturális intézmények esetén 3, az oktatási és egészségügyi intézmények esetén 5 évig ne változtassa meg azok rendeltetését.

Amennyiben a törvény alkalmazására ténylegesen sor kerül, Kolozsváron több állami intézmény is székházcserére kényszerül. Ezeknek nagy része egyházi tulajdonban volt. Ilyen például a Szent Péteri-templom melletti öregek otthona, vagy a Rákkutató Intézet Honvéd (December 22.) úti hematológia részlege, mindkét ingatlant a katolikus egyház igényli vissza. A Hematológiának otthont adó ingatlan 1895-ben épült, itt működött a Vörös Kereszt Egylet Erzsébet–Mária kórháza és szanatóriuma, 1929-ben pedig itt létesült Románia első, Európa második Rákkutató Intézete. Vagy a Rákóczi úti árvaház, ahol egykor a Szociális Nővérek kolostora volt.

A református egyház a Mócok úti gyermekkórházat és a Horea úti mentőállomást kéri vissza. Amint azt Marosán Tamás jogtanácsostól megtudtuk, a gyermekklinika visszaigénylésének ügyében jelenleg a tulajdont igazoló iratok beszerzésénél tartanak, pontosan körül kell ugyanis határolni, hogy az államosítás pillanatában mi is tartozott az egyház tulajdonába, hiszen azóta több szárnnyal bővült az épület. Marosán reális esélyt lát arra, hogy a kórház, ahol egykor Mátyás Mátyás sebészprofesszor híres Park-szanatóriuma volt, visszakerüljön az egyház tulajdonába. Ugyanez a helyzet a Horea úti mentőállomással, amelynek visszaszolgáltatása is azért bonyodalmas, mert a hatóságok azt állítják, az ingatlant a román állam gyakorlatilag újjépítette, nem illeti tehát meg a volt tulajdonosokat. Marosán elmondta: az ingatlan a 90-es évek elejéig a református egyház nevén volt, papíron el sem vették, amikor pedig az egyház erre hivatkozva visszaigényelte, lényegében akkor történt meg az „államosítás", hivatalosan akkor került az állam tulajdonába.

Ami a III-as számú belgyógyászati klinikát, az úgynevezett Zsidókórházat illeti, értesüléseink szerint a hitközség ezt nem is igényelte vissza, a kórház ugyanis azóta több mint 50 százalékban átépült, ebben az esetben pedig a volt tulajdonosok – legalábbis elméletben – csak kárpótlásra számíthatnak.

Az egyházak arra számítanak, hogy az új törvény életbe lépésével világosabbá válik, leegyszerűsödik és végre nyugvópontra kerül az államosított egyházi iskolák helyzete is. Ismeretes, a reformátusok visszaszerezték a kollégium régi és új épületét, de míg az előbbit ténylegesen is visszakapták, az új épület visszaszolgáltatását még procedurális gondok nehezítik. Az unitáriusok 1999-ben kapták vissza a Brassait, azóta is folyik a vita az iskola és az egyház közti bérleti szerződéskötésről. Visszakapták a kollégium régi épületét is a Sora üzletház mellett. Ennek egy részében asszisztensképző működik, az ingatlan tényleges visszajuttatását éppen Emil Boc demokrata pártelnök-polgármester nehezíti, aki pert indított ellenük. Az unitáriusok első fokon pert nyertek, a következő tárgyalásra szeptember 14-én kerül sor.

Nem rendeződött a Báthory-gimnázium helyzete sem, amelyet a katolikus egyház igényelt vissza. Komáromi Attila, a gyulafehérvári római katolikus püspökség jogtanácsosa elmondta, évek óta várják, hogy az önkormányzat kibocsássa a jogi rendezéshez szükséges bizonylatokat, a kolozsvári tanács azonban évek óta húzza-halasztja az úgynevezett szükséges okiratok kiállítását. A most hatályba lépő új törvénynek éppen az az egyik érdeme, hogy szankciókat vezet be azon önkormányzatokkal szemben, amelyek egy bizonyos határidőn belül nem bocsátják a volt tulajdonosok rendelkezésére ezeket az okmányokat.

Elmondta: Kolozsváron gyakorlatilag egyetlen visszakért és – papíron – visszakapott ingatlanuknak sincs a jogi helyzete rendezve. A státusházakat a kormány ugyan visszaadta, a helyi tanács és a lakók azonban pert indítottak. Sem a Marianum, az egykori katolikus nevelőintézet, amelyben ma a Babeş–Bolyai Tudományegyetem bölcsészakara működik, sem a Monostori út és a Bem (Coşbuc) utca sarkán levő épület, az egykor Augusteum néven működő óvoda és elemi leányiskola esetében (ma ebben szintén óvoda van) nincs válasz. Egyedül az egykori ferencesek kolostorában működő zeneiskola egy része került ténylegesen is vissza.

Komáromi hangsúlyozta: a katolikus egyház általában nem szándékszik megváltoztatni az épületek rendeltetését a törvény által megállapított határidőn túl sem, a bérleti szerződésekből származó bevételeket pedig elsősorban az illető épület javítására kívánja fordítani.

Vita van arról, hogy a különböző állami egyetemek által használt, és a visszaigényelt ingatlanok listáján levő épületeknek mi lesz a sorsa.

Amennyiben magánszemélyek is visszakérhetnek egykori közintézményeket, joggal tevődik fel, milyen sors vár a Bánffy-palotára. Néhány éve, 1999-ben nagy port kavart egy bizonyos Roşca Paraschiva szelistyei asszonynak azon igénye, hogy ismerjék el törvényes örökösnek. Egy 1958-ban keltezett iratban a palota utolsó tulajdonosa, Bánffy Dénes Roşca Nicolaét nevezte meg örököséül, amelyet különben már 1950-ben – tehát nyolc évvel a végrendelet megszületése előtt – államosítottak. Ennek az iratnak a birtokában Roşca asszony, akire Nicolae tovább testálta a palotát, pert indított, amit első fokon elveszített. Majd a fellebbezés során a Kolozs megyei bíróság kimondta, hogy ő a törvényes örökös, és elrendelte az ügy újratárgyalását.

Székely Kriszta

vissza az elejére


Gróf Mikó Imre, „Erdély Széchenyije" előtt tisztelegve

(1. old.)

(Gyurka Előd felvétele)

Koszorúzási ünnepségre hívta össze tagjait és az érdeklődőket szombaton délelőtt az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME). A gróf Mikó Imre által alapított nagyhírű egyesület alapító atyjának 200. születési évfordulójára szervezett megemlékező ünnepséget, így tisztelegve az erdélyi reformnemzedék jeles tagja előtt. A Mikó-kertben álló mellszobornál dr. Egyed Ákos, az EME elnöke tartott szabadtéri történelemórát, hangsúlyozva Mikó Imre különleges érdemeit, amelyek miatt „Erdély Széchenyijeként" emlegették már a maga korában is. Egyed Ákos felhívta a figyelmet Mikó Imre legfontosabb intelmére, amelyet az utókorra hagyott: kis nemzetnél kis hibák nagy bajok forrásai lehetnek.

(köllő)

vissza az elejére


Csökkennek a gyógyszerárak szeptember 16-tól

(1. old.)

Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter rendelettel jóváhagyta a gyógyszerek árának módosítását, az új árak szeptember közepén léphetnek érvénybe, tájékoztat az Egészségügyi Minisztérium sajtóirodája.

Az idézett forrás szerint a miniszteri rendelet egyaránt vonatkozik a gyógyszerárjegyzékben szereplő hazai gyártmányú és importált gyógyszerekre.

Az intézkedés csak a recepttel kiváltható gyógyszerekre vonatkozik.

A rendelet értelmében a gyógyszerek fogyasztói ára akár 11 százalékkal is csökkenhet a következő időszakban, a kereskedelmi haszonkulcsok és a behozatali illetékek csökkentése eredményeképpen. Az importilletékek 15 százalékról 8,5 százalékra csökkentek.

„Létfontosságú, hogy minden beteg hozzájusson a gyógyszerekhez, az árcsökkentések révén pedig megkönnyítjük ezt", mondta Eugen Nicolăescu.

A gyógyszertárak szeptember 16-án csökkentik a gyógyszerárakat, amikor a rendelet életbe lép.

vissza az elejére


Boc: le kell váltani a gyengébb osztályzatot elért államtitkárokat

(1. old.)

Le kell váltani a Demokrata Párt (DP) 7-esre és 8-asra szereplő államtitkárait és kormányhivatal-vezetőit, jelentette ki vasárnap, sajtótájékoztatón Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke.

Boc elmondta, a DP államtitkárai és kormányhivatal-vezetői a jövő héten folytatják az eddigi tevékenységükről szóló jelentéseik ismertetését, amelyek a pártvezetéssel való beszélgetéssel együtt az Országos Állandó Bizottság értékelésének alapját képezik.

„Vannak 9–10-esre szereplő államtitkáraink, de olyanok is, akik csak 7–8-ast kaptak. Biztosak kell lennünk abban, hogy mindenki maximális hatásfokkal dolgozik, és 9–10-esre szerepel. Munkájuk elvileg jó és nagyon jó, de dönteni fogunk ott, ahol az Országos Állandó Bizottság úgy értékeli, hogy 7-es, 8-as teljesítményről van szó. Az ilyen jegyekre vizsgázókat le kell váltani", mondta Emil Boc.

Adriean Videanu, a DP ügyvezető elnöke, valamint Vasile Blaga a párt főtitkára pénteken találkozott huszonöt államtitkárral és kormányhivatal-vezetővel, akiket a DP javaslatára neveztek ki. A DP közleménye szerint további tíz tisztségviselővel egy másik alkalommal találkoznak.

vissza az elejére


Országos Operatív Munkacsoport alakult

(1. old.)

Az RMDSZ Országos Operatív Munkacsoportjának megalakulásáról tájékoztatta a sajtót Markó Béla szövetségi elnök, amely Takács Csaba ügyvezető elnök vezetésével a székelyföldi árvíz sújtotta települések megsegítésével foglalkozik. Az RMDSZ elnöke elmondta: a munkacsoport minden lehetséges forrást mozgósítani kíván az árvizek okozta károk mielőbbi felszámolása érdekében, ugyanakkor nyomon követi a Székelyföldön, 2005. augusztus 23–24. között zajlott, precedens nélküli pusztítást végző árvíz károk összesítését. Markó Béla szerint sürgősen le kell vonni a következtetéseket az idei természeti csapások kapcsán: „Jelenleg nem rendelkezünk országos infrastrukturális fejlesztési stratégiával, országszerte a legnagyobb gondokat az infrastruktúra állapota jelenti, ugyanakkor hiányzik egy hatékony árvízvédelmi és megelőzési stratégia" – hangsúlyozta a miniszterelnökhelyettes, szorgalmazva annak mielőbbi kidolgozását.

vissza az elejére


Magyarország ratifikálná Románia csatlakozási szerződését

(1. old.)

Magyarország az EU külügyminisztereinek informális nagy-britanniai találkozóján bejelentette: szándékában áll Románia és Bulgária csatlakozási egyezményét szeptember végén-október elején ratifikálni.

Mihai-Răzvan Ungureanu külügyminiszter, aki szintén részt vett a találkozón – akárcsak a bolgár külügyi tárcavezető, Ivailo Kalfin – elmondta: a magyar kezdeményezést más országok is felkarolták, közöttük Spanyolország és Görögország. Nagy-Britannia is hamarosan elkezdi az egyezmény ratifikálásához szükséges parlamenti procedúrákat.

vissza az elejére


Olli Rehn: fel kell gyorsítani a reformokat

(1. old.)

Olli Rehn bővítési biztos felkérte Romániát és Bulgáriát: gyorsítsa fel a reformokat ahhoz, hogy 2006 végéig „tiszta menetlevelük legyen".

A bővítési biztos által a newporti találkozó első napján tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a politikai instabilitás előtt mindkét ország nagyon jó trendet követett, és arra kérte mind a bukaresti, mind a szófiai illetékeseket, térjenek vissza a csatlakozási feltételek megvalósításához.

Az EU külügyminisztereinek informális nagy-britanniai találkozóján egyébként nem volt kedvelt téma a két ország csatlakozása. Jack Straw brit külügyi tárcavezető elmondta, szeretnék, ha a meghatározott időpontban Románia és Bulgária is csatlakozna.

Diplomáciai források szerint az európai illetékesek arra várnak, hogy lássák, mi történt a tavaszi országjelentések óta, majd ezután döntenek a védzáradékot illetően.

vissza az elejére


KRÓNIKA


A nap idézete

(2. old.)

A szeretet olyan gyümölcs, amely minden évszakban egyformán érik és érlelhető. Ez a gyümölcs mindenkinek érik, bármiféle megkülönböztetés nélkül. A szeretet rendszeres meditáció, intenzív belső élet, valamint kellő alázat és áldozatvállalás útján mindenki számára elérhető, megvalósítható.

Kalkuttai Teréz anya

KISHÍREK

(2. old.)

VÁLASZTMÁNYI GYŰLÉST TART az RMDSZ Hajnal negyedi kerülete szeptember 6-án, kedden du. 5 órától a Hajnal/Zorilor utca 13. szám alatti székházba. Kérik a választmányi tagok pontos megjelenését.

SIPOS LÁSZLÓ gyűjteményes kiállítása szeptember 7-én, szerdán du. 5 órakor nyílik meg Kolozsváron, a Művészeti Múzeumban (Főtér 30. szám).

AZ AGNUS RÁDIÓ felhívja a hallgatók figyelmét, hogy szombat óta ismét sugározza adásait a 88,3 MGh frekvencián.

AZ UNITÁRIUS EGYHÁZ ÖSSZEFOGLALÓ TÖRTÉNETÉT a XVIII. század utolsó harmadában Kénosi Tőzsér János és Uzoni Fosztó István lelkész írta meg latin nyelven. E monumentális műnek magyar nyelvre való fordításával Márkos Albert, egykori unitárius főgimnáziumi tanár ugyan már 1942-ben elkészült, azonban ez csak most kerülhetett kiadásra. Az Erdélyi Unitárius Egyház története I. című munkának ünnepélyes bemutatójára 2005. szeptember 8-án du. 6 órakor kerül sor Kolozsváron, az Unitárius Püspökség Dávid Ferenc dísztermében (Kossuth Lajos/December 21. út 9. szám, I. em.).

VAGYONI KÉRDÉSEK A HÁZASSÁG INTÉZMÉNYÉBEN címmel tart előadást Fuchs Tünde szeptember 5-én, hétfőn du. 5 órától a Római Katolikus Szent Mihály Caritas összejövetelén, a katolikus nőszövetség előadótermében (Szentegyház/I. Maniu utca 2. szám).

vissza az elejére


Kiosztották a MÚRE idei díjait

(2. old.)

Véget ért a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének idei szakmai tábora. A Gyergyószárhegyen megrendezett találkozón a hazai résztvevők mellett magyarországi, sőt vajdasági újságírók is jelen voltak, mintegy hetven sajtóbéli hallgatta végig az előadásokat, illetve vitatta meg az idei központi témát: a hazai magyar újságíró-oktatás helyzetét.

Szokás szerint a táborzáró gálán, szombat este adták át a MÚRE idei díjait a Lázár-kastély lovagtermében. Örökös tagságot kaptak a MÚRE korábbi elnökei: Hecser Zoltán, aki a szervezet jogállását alapozta meg, Kántor Lajos, aki az egyesület ideológiáját dolgozta ki, Ágoston Hugó, aki az újságíró-egyesület szellemiségét megteremtette, illetve Csép Sándor, aki erre a fundamentumra felépítette a Magyar Újságírók Romániai Egyesületét.

A MÚRE nívódíja mellett a szervezet a szakma rendkívüli teljesítményeit is értékeli: Simonffy Katalin, a romániai magyar televíziózásban kifejtett tevékenységéért, Petki Judit, a Brassói Lapok fényképésze a megye építészeti örökségének archiválásáért, míg Szőcs Géza azért kapott elismerő oklevelet, hogy az általa működtetett kereskedelmi rádióban megvalósítja a közszolgálati szellemiséget.

A MÚRE nívódíját Majtényi Ágnes, a bukaresti rádió magyar adásának főszerkesztője, illetve Ferencz Imre, a Hargita Népe publicistája érdemelte ki. Életműdíjjal jutalmazták Farkas Árpádot, a Háromszék főszerkesztőjét, aki irodalmi tevékenysége mellett negyven éve sajtóban dolgozik, és élteti lapjában az újságírás kihalófélben levő értékes műfajait: tárcát, riportot, irodalmi jegyzetet. Farkas Árpád elmondta: különösen értékes számára ez a díj, hiszen a szakma, a céh elismerése bármilyen más kitüntetésnél értékesebb.

Szokás szerint a többségi sajtó képviselői közül is díjaztak, a Pro amicitia-díjat idén Brânduşa Armanca érdemelte ki, aki sokat tesz azért, hogy jobban megismerhessük, megérthessük egymást.

F. I.

vissza az elejére


Franciaországba utazott a szamosújvári kórus

(2. old.)

Az elmúlt hét végén külföldi útra indult a szamosújvári Corala Magna vegyeskórus. A Perşa Valer zenetanár vezette 40 tagú énekkar a franciaországi Yzeure testvérvárosban lép fel, ahol három hangversenyt tart. A megszokott repertoár mellett négy francia nyelvű műsorszám is szerepel a koncert keretében. A Szamos menti vendégek így próbálnak kedveskedni házigazdáiknak, akikkel immár 10 éve tartanak fenn szoros baráti és együttműködési kapcsolatot.

A kerek évfordulót éppen ottani tartózkodásuk alatt ünneplik, ezért a kórust egy népes szamosújvári küldöttség is elkísérte, élen a municípium polgármesterével. Az örmény kisváros képviselői három hangversenyt tartanak, amelyekből egyre a helyi templomban kerül sor, de szabadtéri fellépésük is lesz Yzeure festői környezetű főterén.

Az elmúlt években a szamosújvári kórus Magyarországon is vendégszerepelt, az ottani testvérváros, Aba kulturális központjában, ahol nagy sikert aratott.

Erkedi Csaba

vissza az elejére


Kolozsvári Zenei Ősz

(2. old.)

Szeptember 6-a, este 7 óraDiákművelődési Ház

A Transilvania Filharmónia zenekarának nyitóhangversenye

Vezényel: Sascha Goetzel (Ausztria)

Fellép: Uto Ughi (Olaszország)

Műsoron: Beethoven-, Enescu- és Bartók-művek.

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 7-e, este 7 óraFarkas utcai Református Templom

Orgonahangverseny

Fellép: Barta Tibor (Magyarország)

Műsoron: J. Kuchar-, Chr. Rinck- és J. S. Bach-művek

Szeptember 11-e, este 7 óraDiákművelődési Ház

Rendkívüli hangverseny a King’s Consort együttes fellépésével

Műsoron: J. S. Bach: Brandenburgi-versenyművei

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 12-e, este 7 óraGh. Dima Zeneakadémia, Stúdióterem

Kamarahangverseny

Fellép: Schubert Ensemble

Műsoron: G. Enescu-, M. Butler-, G., Fauré-művek.

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 13-a, este 7 óraGh. Dima Zeneakadémia, Stúdióterem

A Bécsi Filharmónikusok vonósnégyesének hangversenye

Műsoron: J. Haydn-, G. Enescu-, Fr. Schubert-művek.

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 14-e, este 7 óraDiákművelődési Ház

A George Enescu Fesztivál díjazottjainak hangversenye

Vezényel: Emil Simon

(A műsort később közlik.)

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 16-a, este 7 óraDiákművelődési Ház

2-es számú bérlet

Szimfonikus hangverseny

Vezényel: Misha Katz (Franciaország)

Fellép: Jean-Bernard Pommier (Franciaország)

Műsoron: E. Chabrier-, C. Saint-Saens-, H. Berlioz-művek.

A Bukaresti George Enescu Fesztivál és az Artexim közös rendezvénye

Szeptember 17-e, du. 5 óraMűvészeti Múzeum, Tonitza terem

Terényi Ede műveiből összeállított hangverseny

Fellép: Carmen Vasile, Silvia Sbârciu, Nicolae Coman, Narcis Vieru, Ecaterina Bota, Szabó Kinga.

Műsoron: Les fêtes d’Ulysse

Szeptember 18-a, este 7 óraGh. Dima Zeneakadémia, Stúdióterem

Kamarazene-hangverseny

Műsoron kortárs kolozsvári zeneszerzők, Cristian Bence-Muk, Garai Zsolt, Răzvan Metea, Matei Pop, Aaron Fazakas művei

Szeptember 20-a, este 7 óraGh. Dima Zeneakadémia, Stúdióterem

Kamarazene-hangverseny

Műsoron kolozsvári zeneszerzők,Ionică Pop, Iulia Cibişescu-Duran, Şerban Marcu, Adrian Pop, Anamaria Meza, Ciprian Pop, C. Rîpă művei

Szeptember 21-e, du. 5 óraMűvészeti Múzeum,Tonitza terem

Kamarazene-hangverseny

Fellép a Transilvan vonósnégyes

Műsoron: H. P. Türk-, G. Enescu-, L. v. Beethoven-művek.

Szeptember 22-e, este 7 óraDiákművelődési Ház

Ookina ki együttes (Japán) kamarazene-hangversenye

Műsoron: G. Enescu-, J. Sibelius-, Rentarou Taki-, Hideo Kobayashi-, Kousaku Yamada- művek.

Szeptember 23-a, este 7 óraDiákművelődési Ház

3-as számú bérlet

Záróhangverseny

Vezényel: Cristian Mandeal

Fellép: Andrei Licăreţ

Műsoron: Fr. Chopin- és R. Strauss-művek.

vissza az elejére


MOZI

(2. old.)

KOLOZSVÁR

KÖZTÁRSASÁG – Földre szálló boszorkány – amerikai bemutató. – Vetítések időpontja: 13, 15.30, 18, 20.30, 23; kedvezménnyel naponta 23 órától, hétfőn minden előadás.

MŰVÉSZ-EURIMAGES – Off the Map – amerikai bemutató. – Vetítések időpontja: 17, 19.30; kedvezménnyel kedden. Ocean’s 12 – amerikai. – Vetítés 22 órától, kedden kedvezménnyel.

GYŐZELEM – Kinsey – bemutató. – Vetítések időpontja: 16, 20, 22. Blieberry – A fejvadász – bemutató. – Vetítések időpontja: 14, 18.

FAVORIT – A sötétség krónikája – amerikai. – Vetítések időpontja: 17, 19.15; csütörtökön kedvezménnyel.

DÉS

MŰVÉSZ – A tolmács – amerikai. – Vetítések időpontja. 17, 19.15; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától, hétfőn egész nap.

TORDA

FOX – Cookout – bemutató. – Vetítések időpontja: 16, 18, 20.

SZAMOSÚJVÁR

BÉKE – Le Pas sur Bouche – bemutató. – Vetítések időpontja: 17, 19, 21.

BESZTERCE

DACIA A-TEREM – Layer Cake – amerikai. – Vetítések időpontja: 17.30, 20; pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától; kedvezménnyel hétfőn.

DACIA B-TEREM – San Antonio – francia-angol-olasz. – Vetítések időpontja: 17, 19.30, pénteken, szombaton, vasárnap 21.30 órakor; kedvezménnyel kedden.

GYULAFEHÉRVÁR

DACIA – The longest Yard – amerikai. – Vetítések időpontja: 17, 19; pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától kedvezménnyel és hétfőn egész nap.

Az oldalt szerkesztette: Köllő Katalin

vissza az elejére


VÉLEMÉNY


Igazságszolgáltatás?

(3. old.)

Romániában áldozatnak lenni nem túl biztonságos dolog, akár rá is lehet fizetni a dologra. A forradalom, majd a bányászjárások kapcsán is akadtak olyanok, akik kijelentették: az áldozatok a hibásak, miért mentek oda.

Már nem is lepődtem meg, amikor meghallottam: a krajovai rendőrségről kiengedték Iustin Coveit, a garázda fiatalembert, aki a közrend többszörös súlyos megsértése, közlekedésbeli és egyéb vétségek után most arra vetemedett, hogy kebelbarátainak társaságában egy 17 éves fiút anyaszült meztelenre vetkőztetett, és arra kényszerítette, hogy Ádám kosztümében végigmasírozzon a városközponton. Mellesleg az áldozat ellen vádat emeltek csend- és rendháborításért.

Az események kapcsán eszembe jutott 1994. január 17-e. Este nyolc óra körül éppen hazafelé tartottam, amikor két fiatalember eldöntötte, hogy szórakozik egyet velem. Az egész jelenet Kolozsvár kellős közepén, egy kapualjban játszódott le, sokak szeme láttára. Nem részletezem a dolog közvetlen kórházi-rendőrségi következményeit, minden esetre hosszú és fájdalmas éjszakám volt. Természetesen feljelentettem a rendőrségen az ismeretlen elkövetőket, a lehető legrészletesebb személyleírást adtam róluk. Két hónap múlva beidéztek, és elmondták: nincs mit kezdjenek az iratcsomóval, valahogyan le kellene zárni, mert a feletteseiknek nem tetszik a megoldatlan ügy. Választhatok: vagy visszavonom a feljelentést, vagy kéthetente beidéznek és megmutatnak két fényképet, „hátha rájuk ismerek". Egyetlen részecském sem kívánta a rendőrség ilyen gyakori céltalan látogatását, úgyhogy engedtem a finom kis zsarolásnak, és írtam, amit a két nyomozó diktált: a támadókkal utólag találkoztam, bocsánatot kértek, összetévesztettek valakivel, kibékültünk, satöbbi.

A sztori csattanója egy héttel később érkezett meg, amikor az említett két rendőr megjelent a lakásomon helyesbíteni: azt is bele kell írni, hogy az elrabolt 300 lejt (akkor sem ért sokkal többet mint manapság) utólag megtaláltam a kabátom bélésében, mert ellenkező esetben a dolog rablásnak minősül, és a feljelentés visszavonása nem oldja meg a problémát. Ennyit személyes tapasztalataimról.

Azóta eltelt tíz év. Néhány hónappal ezelőtt a Szent Kamill otthon munkatársait zaklatták, sértegették, bozgorozták és bántalmazták kitartóan a környékbeli banda tagjai. A rendőrségi következtetés itt is érdekes volt: az eseményeknek nincs etnikai indoka, a sértettet a hajviselete miatt (!!!) bántalmazták. Hogy a bozgorozás miért jár a frizurának, arra már nem tért ki a jelentés.

„Vizelek rátok, úgyse tehettek semmit" – üvöltötte tegnapelőtt éjjel a rendőröknek a frissen szabadon bocsátott oltyán ügyész-csemete. Sajnos igaza van: akinek ügyész, bíró, tábornok vagy valami hasonló apja, esetleg nagybácsija van, az nagyjából azt tesz, amit akar, amit hajlama diktál. Az áldozat pedig jól vigyázzon: a törvény nem ismer pardont!

Ercsey-Ravasz Ferenc

vissza az elejére


Akasztófahumorú román politika

(3. old.)

Hogy mi lesz, azt tudjuk, a kérdés az: addig mi lesz? – ugrik be mostanában egyre gyakrabban egy ősrégi vicc poénja. Már a körítésre nem emlékszem, de akár politikai vicc is lehetett. A román politikáé.

A legutóbbi közvéleménykutatások világosan jelzik: ha a figyelmeztetések ellenére a szép reményű D.A. szövetség folytatja a torzsalkodást, hamarosan az egykori Konvenció sorsára juthat. Az elemzők kimutatták: a D.A. népszerűsége nagyobb sebességgel csökken az 1996–2000 közt kormányon levő koalíciójénál, márpedig azt sem lehetett azzal vádolni, hogy bármit is tett volna saját vesztébe rohanásának megfékezésére. Ilyen iramban az előrehozott választások valóban elkerülhetetlenek lesznek, de nem abból a megfontolásból, amiért ennek szorgalmazói elképzelték, hanem mert az ország egyszerűen kormányozhatatlanná válik.

A politikában jártas szakemberek nem is annyira az erózión csodálkoznak, hanem azon: a kormány malőrjei, Băsescu támadásai, és mindennek tetejében a pusztító árvizek következtében hogyan lehetnek a népszerűségi mutatók ennyire optimisták. Egyes magyarázatok szerint közismert, hogy a természeti katasztrófák idején – pillanatnyilag – megnő a társadalmi szolidarítás, a vész hatására az emberek erős kormányt, biztos kezű hatalmat akarnak tudni maguk mögött, ez iránti vágyukat vetíthetik ki a koalícióra is. A kiábrándulás tehát hosszú távon morzsolja le a bizalmat, ha a számítások nem csalnak, kábé a fűtésszezon első számláinak megérkezésével. Amikor már a tengerparti lokálokban is vége a nyárnak, és a csőrös cipőben flangáló Băsescu elnök „népieskedése" sem tudja leplezni a valós gondokat.

Az ugyanis már bohózatnak is vaskos, hogy a pártszövetségen belül nincs konszenzus a különböző kormányzati prioritásokról. Tudjuk, a liberális és a demokrata párt vezetőinek nemhogy árnyalatokban eltérő, hanem szögesen ellentétes véleményük van például az áfa növeléséről, a társadalombiztosítási befizetők körének kiszélesítéséről. Elemzők szerint e tipikusan liberális fogantatású kezdeményezésekre azért nemleges a válasz a demokraták részéről, mert – amint azt különben bárki előre láthatta – a DP csak látszataiban öltött új külsőt és jobboldali doktrínát, szíve mélyén azonban megrögzött szociáldemokrata maradt, akiknél az ilyen „népnyúzó" intézkedések nem férnek bele a koncepcióba. Gondolom, nem vagyok egyedül azzal a véleménnyel, hogy ennyi tudatosságot talán mégsem kellene feltételezni egyikükről sem, hiszen nemhogy a koalícióban, hanem a D.A. két pártján belül sincs egyetértés ezekben a kérdésekben.

E konfliktusok mentén pedig fúzióról beszélni sokak szerint (újabb) vicc. Hacsak tényleg nem ez lenne a legjobb megoldás arra, hogy ez a két párt valamilyen formában megmaradjon a politikai porondon. Egy erős kézzel vezetett, a notórius együttműködési képtelenséget leszorító, mind a jobb, mind a baloldali szavazók irányába nyitott új párté, amely továbbra is alternatíva a választók nyomorából folyamatosan újratermelődő-táplálkozó Szociáldemokrata Pártra. Itt is a legnagyobb kérdés az: bár világos, hogy az NLP-nek és a DP-nek csakis „együtt sikerülhet", egyiküknek sem mindegy, mi történik addig, milyen feltételek mellett, milyen áron, kinek az alulmaradásával kerül sor erre a fúzióra. Egyre inkább ennek az egyelőre csupán a háttérben zajló harcnak tűnik alárendelve minden prioritás. E két párt különben érdekfeszítő harca a népszerűségért akár még profitálhatóvá is válhatna a lakosság szempontjából, de sajnos ennek a versenynek a mottója nem a „ki tesz rá többet", hanem a „ki ócsárolja jobban a másikat".

Ilyen körülmények közt az SZDP-nek minden lehetősége megvan arra, hogy ismét visszatornássza magát a népszerűségi listán. Nem így történik. A precízen időzített jegyzőkönyvbotrány teljesen lebénítja őket. Mire abból valahogy kikecmeregnek, érkeznek a korrupcióellenes harc várható áldozatai. Magukkal vannak elfoglalva, annyi idejük sem marad, hogy kinyomtassák a választási propagandaanyagokat, nemhogy bekasszírozzák a menetrendszerűen ide-oda sodródó szavazatait a „kiábrándultak" szakkifejezéssel illethető kategóriától, amelyik azonban hangzatos ígéretekre vár. Arról nem is beszélve, hogy arra fele sem a töretlen az egység, nem Zárjuk sorainkat! a hívó szó. A jegyzőkönyv-botránnyal meggyengített Geoană–Năstase–Mitrea trió más elfoglaltságára való tekintettel Iliescu bekeményít. Annak, hogy volt riválisával, a különben teljesen ártalmatlan Petre Romannal mutatkozik nyilvánosság előtt, és a vele való együttműködést fontolgatja, csak jelzésértéke van. De az, hogy megköveti az ismét az SZDP házatáján felbukkanó Cozmin Guşăt, már elgondolkodtató. Nem azért, mert Guşă a háromszemélyes pártjával és levitézlett SZDP-s, illetve DP-s múltjával meghatározó elem volna a román politikában. Hanem éppen azért, mert nem az. Csupán bevált eszköz arra, hogy azt dicsőítse vagy üsse, akit korábban ütött vagy dicsőített. Márpedig ennél nagyobb megbízhatóságot és ígéretesebb „szívít" senkitől nem lehet elvárni a román politikában. Talán nem tartogat számára újabb feladatokat a baloldal, annak is a kemény, osztályharcban megkeményedett magva?

Hogy mi lesz, azt tudjuk: a csatlakozás elhalasztása, „amorális" koalíciók, ide-oda csapódó, kiábrándult választók. S hogy addig mi lesz? Arra sem kell túl nagy fantázia. Folytatódik a húzd meg ereszd meg politika. Két törvény előre, egy meg hátra. A helyzet határozottan vicces, de nem humoros.

Székely Kriszta

Az oldalt szerkesztette: Székely Kriszta

vissza az elejére


VILÁGJÁRÓ


Az ismeretlen Magyarország
A Hungaroring rejtélyes közepétől a Lenin-szobrokig

(4. old.)

A magyarországi turizmus sokrétű szórakozást biztosít az odalátogatóknak. Aki lazán szeretne üdülni, választhatja a híres múlt századi fürdőket, hiszen Budapesten akár több helyen is kipróbálható a gyógyfürdő hatása. A kulturális ínyencségekre vágyók előtt nyitva áll a Szoborpark, itt „elmerülhetünk" a múlt rendszer meglehetősen kétséges esztétikai értékű propagandisztikus formavilágában. A szentendrei skanzen ékes példája annak, hogyan kell turizmust csinálni ott, ahol semmilyen földrajzi látványosság nem adatott. A képlet egyszerű: a turisták elé kell állítani nagymamát, aki megmutatja, hogyan kell levestésztát és mézespogácsát készíteni. Az extrém kikapcsolódásra vágyók pedig semmi pénzért ne hagyják ki a visegrádi canopyzást.

Fürdeni és gyógyulni
Budapest több híres fürdője között a Széchenyi-fürdő Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, Pest első gyógyfürdője. Létét Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek köszönheti. Kezdeményezésére sikeres mélyfúrásokat végeztek a Városligetben, ahol később, 1881-ben már artézi fürdő működött, azonban az ideiglenes jellegű létesítmény egyre kevésbé felelt meg a kor igényeinek. Így épült fel 1913-ban Czigler Győző tervei alapján a Széchenyi-gyógyfürdő, amely 1927-ben férfi és női népfürdő osztállyal és strandfürdővel bővült. Az 1960-as évek közepén további átalakításokra került sor, társas fürdőruhás termálosztály, valamint nappali kórház (komplex fizikoterápiás osztály) létesült.

Az uszoda medencéinek rekonstrukciójára, szűrőforgató-berendezés felszerelésére 1999-ben került sor. Az élménymedencében megtalálható a sodrófolyosó, a víz alatti pezsegtetés, a nyakzuhany, az ülőpadokba rejtett, hátat masszírozó vízsugár és még sok más, eddig kevésbé ismert szolgáltatás. A fürdőkomplexum kinti medencéiben nyáron kellemesen lehet úszni és fürdeni egyaránt, a belső udvart körülvevő épület számos termálvizű medencéjében pedig gyógyulni is lehet. A fürdő presztízsét növeli, hogy a szabályokat nagyon szigorúan betartják. Ez kellemetlen is lehet, hiszen a medencébe belépni óhajtó gyanútlan vendégre rászólhatnak a felügyelők, ha úszósapka nélkül akar bemenni az úszómedencébe, de a víz tisztasága minden korábbi bosszúságot kompenzál.

Pillantás a vasfüggöny mögé
A szocialista realizmus rajongóinak vagy Budapest egykori látványára kíváncsiaknak érdemes felkeresniük a Szoborparkot, ahova a rendszerváltás után összegyűjtötték a magyar főváros utcáiról a közelmúltba eltávolított műalkotásokat. A belvárostól alig 15 percnyi autózás után található múzeumban sajátosan kelet-európai, de a világon is egyedülálló gyűjtemény látható: Lenin, Marx és Engels, Dimitrov, Osztapenkó szobra, a Szovjet katona, a Kommunista mártírok, a Tanácsköztársaság emlékműve és még sok más alkotás, amelyek a szocialista kultúrpolitika és ideológiai eszmerendszer útmutatásai és igényei alapján kerültek egykoron a város tereire. A Szoborpark létrehozásának gondolatát elsőként Szörényi László irodalomtörténész fogalmazta meg a Hitel című folyóirat 1989. július 5-i számában; ő azonban ekkor egy országos „Leninkert" kialakítását javasolta, ahol a magyarországi Lenin-szobrokat gyűjtötték volna egybe.

Az 1989–90-es magyarországi rendszerváltás során több alkalommal és különböző szinteken napirendre került az előző politikai rendszerhez kötődő köztéri szobrok ügye is. A szoborparkot több javaslat – és elutasítás – után, végül a XXII. kerület által felajánlott területen, a Tétényi fennsíkon alakították ki.

A látogatót kezdettől fogva meglepi a bejárati kapu fölé emelt monumentális téglafal. Ez a kommunizmus nagy ívű és csak elméletben megfogalmazott terveire céloz, amelyek mögött azonban űr tátong. A bejárat is üzenetet hordoz, hiszen a múzeum főkapuja sosincs nyitva. Viszont annál könnyebben be lehet kerülni a kiskapukon, ami az alkotó felfogása szerint azt az üzenetet hordozza, hogy a múlt rendszerben főkapun nem lehetett közlekedni, ezért mindenki szívesebben választotta a kiskapukat. A bejárati téglavörös „kulisszafalon" átjutva a látogató tág és többnyire üres térrel szembesül, ami arra utal, hogy a múlt rendszer szellemében kiagyalt tervekből szinte semmi sem valósult meg. A múzeum zsákutcában végződik, amely szintén a rossz emlékű korszakot szimbolizálja.

Ifj. Eleőd Ákos tervező így vall alkotásáról: „Ez a park a diktatúráról szól, s abban a pillanatban, amikor ez kimondható, leírható, megépíthető, abban a pillanatban ez a park a demokráciáról szól! Csak a demokrácia képes megadni a lehetőségét, hogy szabadon gondolkozhassunk a diktatúráról – vagy éppen a demokráciáról… vagy bármiről."

A múzeumban végigvezető út nyílegyenes, egy és oszthatatlan. Az útról letérhetünk a fektetett nyolcas – azaz a matematikában a végtelen szimbóluma – alakú sétányokra, ezekről a kalandozásokról azonban mindig vissza kell térni az „igaz útra". A sétányokon felszabadulási emlékműveket, munkásmozgalmi személyekről, illetve munkásmozgalmi eseményekről készült alkotásokat lehet látni.

Turizmus a pusztában
Azt gondolnánk, hogy a pusztában a lapos végtelennek tűnő tájon kívül semmi érdekeset nem lehet látni. A táj önmagában valóban nem olyan látványos, ebben az esetben tehát az attrakciót ki kell találni. Ezt tették a szentendrei skanzent megálmodó néprajzosok is. Az 1967-ben alapított múzeum azért jött létre, hogy bemutassa a vidéki Magyarország népi kultúráját, a falusi élet elemeit, a gazdák mindennapi életvitelét. A falumúzeum hangulata megegyezik az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkéval, hiszen itt is tájegységekre bontva rendezték be az egykori települések több házból álló mintafalvait. A skanzenben megtalálható mind a kilenc magyarországi tájegység, ezt a gazdagságot a néprajzkutatók több mint 300 épülettel és egyéb gazdasági létesítménnyel ábrázolták.

A falusi lakóházak iránti érdeklődés a XVIII. század második felében bontakozott ki Európa északi és nyugati régiójában, majd a XIX. században a kontinens többi részén is. Ez az időszaka a néprajztudomány felerősödésének, összhangban a nemzeti kultúrák kialakulásával. A kutatók a lakóházat – a népélet más területeihez hasonlóan – azért vették szemügyre, hogy rendszerezzék táji változataikat, típusokat alkossanak, keressék azt az alaptípust, melyből a nemzeti építészet kialakult. Az érdeklődés kiszélesedését jelzi, hogy a parasztházak megjelentek a világkiállításokon a század második felében, elsősorban szociálpolitikai célkitűzésekkel. A kutatások feltárták a magyar nyelvterület lakóháztípusait, azokat a táji variációkat, melyek a XVII–XVIII. századtól kezdve öltöttek önálló formát, és virágkorukat a XIX. században érték el. A szabadtéri kiállítás tükrözi a táj jellemző településszerkezetét, amelyben az építmények nem elszigetelten épülnek fel, hanem az egykori parasztporták rendszerében, láttatva a parasztüzem összetartozó épületeit, a lakóház mellett a gazdasági épületeket és más kiszolgáló létesítményeket.

A korábban alapított – főleg skandináv – szabadtéri múzeumokkal ellentétben Szentendrén minden épületet berendeztek. A bútorok, textíliák háztartási és munkaeszközök, tárolóedények a nyílászárókkal, tüzelőberendezéssel együtt „felöltözteti" az épületet, hitelesíti múltját. A berendezési tárgyak érzékeltetik a nemzetiségi és vallási hovatartozást, az egykor benne lakók szociális helyzetét, foglalkozásuk, munkájuk sajátosságait. A házbeli tárgyak elrendezésével, csoportosításával megfigyelhető a családi ünnepek eseményei, a házban és környékén végzett háziipari munkák, az ételkészítés módozatai, a nyersanyagok feldolgozásának változatai.

A múzeum megálmodóinak leleményességére vall, hogy a turisták megtekinthetik, hogyan készül a mézespogácsa, illetve milyen a levestészta elkészítési módozata. Ehhez nem kell különösebb tudomány, csak egy kis szikra, hogy kitaláljuk, mitől jön lázba egy angol, francia, holland, kanadai vagy japán turista. És a siker garantált, csoportunk nyugat-európai és távol-keleti tagjai a hőségben is figyelemmel követték, milyen sokféle formájú levestésztát lehet készíteni. A siker annak ellenére is összejön, hogy a „mutatvány" egyedüli látványossága kizárólag a serény kezű asszony, hiszen a bemutató egy majdnem puszta csűrben történik.

Két szál kötélen a levegőben
Magyarországon a kalandturizmus is alaposan megvetette a lábát, a kalandpark után ezért nem szabad kihagyni a visegrádi canopyzást sem. Az első canopypálya a Costa Rica Monteverde Cloud Forest Nemzeti Parkjában jött létre, ennek hasonmására nyílt meg a visegrádi létesítmény is. A közép-amerikai pálya az őserdők kutatása céljából alakult meg, így könnyebben vizsgálhatták a tudósok a 40–50 méteres fák ökoszisztémáját. A visegrádi pálya egy körülbelül 300 méteres erdős dombon helyezkedik el. Ezen egymástól különböző távolságra elhelyezett oszlopok találhatók, amelyeket egy zsinór köt össze. A legfelső oszlop 250 méteres magasságban található, itt bukósisakkal és védőmellénnyel látják el a próbálkozó turistát. Utóbbira egy csigát és egy biztonsági kötelet kötnek, majd elengedheti magát a felfüggesztett siklásra benevező érdeklődő, aki gyakran a földtől húszméteres magasságban száguldhat a levegőben két szál, de jó vastag kötélen lógva a következő állomáshelyig. Összesen tizenegy oszlop létezik, tehát tíz próbálkozás áll a turisták rendelkezésére, hogy kezdeti görcseiktől megszabadulva örüljenek az extrém szórakozás élvezeteinek.

Borbély Tamás

vissza az elejére


NAPIRENDEN


Elhunyt Alexandru Paleologu

(5. old.)

Nyolcvanhat éves korában hosszas betegség után elhunyt a neves író, filozófus és diplomata, az utolsó arisztokraták egyikének tartott Alexandru Paleologu.

Fiatalemberként megjárta a kommunista börtönök poklát, a Noica-csoport tagjaként 1959-ben 14 évre ítélték, de 1964-ben az összes politikai elítélttel együtt ő is kiszabadult. Bevallása szerint börtönévei alatt született meg későbbi írásainak – esszék, irodalomkritikai tanulmányok, memoárok – nagy része. Első kötete is csupán 45 éves kora után jelenhetett meg. Hosszú pályafutása alatt a Művészettörténeti Intézet tudományos kutatójaként, a Nottara Színház irodalmi titkáraként, valamint a Cartea Românească Kiadó szerkesztőjeként tevékenykedett. 1989 után pedig Románia franciaországi nagyköveteként szerzett elismerést saját magának és országának. Mint meggyőződéses liberális nem az Iliescu-rendszert, hanem Románia érdekeit képviselte. A bányászjárások után azonban már nem volt hajlandó az Iliescu irányította országot képviselni. A továbbiakban a Nemzeti Liberális Párt szenátoraként fejtett ki politikai tevékenységet. Megjegyzendő, hogy nem kényszerűségből, hanem lelkiismereti okokból Romániában elsőként ismerte el: a börtönévei alatt ránehezedő nyomás miatt együttműködött a szekuritátéval. Tette miatt bocsánatot kért a román néptől.

Alexandru Paleologut ma 13.30 órakor helyezik örök nyugalomra Bukarestben, a Bellu temetőben.

vissza az elejére


A politikai osztály reformját hirdeti az SZDP

(5. old.)

Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) elnöke vasárnap, sajtótájékoztatón bejelentette, hogy pártja a következő időszakban meghirdeti a romániai politikai osztály mélyreható reformját, A jó forradalma Romániában címmel.

Geoană elmondta, a politikai osztály reformja illeszkedik az SZDP rövid- és középtávú stratégiájának főbb irányvonalai közé.

„Az SZDP alapvető célkitűzése a politikai osztály mélyreható reformja, az állami intézmények reformja, és a korrupció fészkeinek megsemmisítése", mondta Geoană. Hangsúlyozta, a politikai osztály reformja keretében az SZDP támogatni fogja az egyéni szavazókörzetes választás bevezetését, amit „mindenki" megígért, de senki nem volt képes megvalósítani.

Mircea Geoană azt is elmondta, hogy az SZDP síkra száll az egykamarás parlamentre való áttérés mellett is, mivel a jelenlegi törvényhozás nem elég hatékony.

vissza az elejére


A fiataloknak döntő szerepük van a csatlakozás véghezvitelében
Markó Béla a félixfürdői MIÉRT-konferencián

(5. old.)

Az RMDSZ jól döntött, amikor tudatosan, programszerűen felvállalta a szervezet fiatalítását: a fiatal szakembereknek ugyanis döntő szerep jut az európai uniós csatlakozás véghezvitelében, abban, hogy az erdélyi magyarság nyertese és ne vesztese legyen a csatlakozásnak – jelentette ki Markó Béla miniszterelnök-helyettes szombaton, a Ma gyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) szervezte Bihar megyei Félixfürdőn megtartott konferencián.

Az információs társadalom és a fiatalság témakörben tartott négynapos tanácskozáson az RMDSZ elnöke mellett a MIÉRT tagszervezeteinek mintegy nyolcvan képviselője, valamint számos szakértő, miniszter, államtitkár, parlamenti képviselő, köztük Borbély László területfejlesztéssel és közmunkálatokkal megbízott miniszter, valamint Nagy Zsolt informatikai és hírközlési miniszter, Kovács Kálmán magyar informatikai miniszter, Lakatos Péter képviselő, Pete István szenátor értekezett az információs világ jövőbeni kihívásairól.

Beszédében a szövetség elnöke sikertörténetnek nevezte a MIÉRT létrehozását, valamint az ifjúsági szövetség és az RMDSZ közötti több éves szoros együttműködést. Úgy vélte, az elmúlt években a MIÉRT jelentős módon hozzájárult az RMDSZ programjának megvalósításához, valamint ahhoz is, hogy az RMDSZ nagyszámban vont be fiatalokat az önkormányzati, a törvényhozói, valamint a kormányzati munkába. A szövetség elnöke úgy értékelte, hogy a kormányban dolgozó fiatal szakemberek kiválóan teljesítettek, munkájukat a kezdeményezőkészség és hatékonyság jellemezte, ezért jó döntés volt, hogy az RMDSZ számára szintén prioritásként megjelenő integrációs területeken fiatalok kerültek kulcspozícióba. – Az európai uniós csatlakozás politikai megvalósítása a jelenlegi vezetőkre hárul, ám a társadalom tényleges integrációját a fiataloknak kell véghezvinniük – mutatott rá Markó Béla, aki egyben kifejtette, Erdély fellendítésének lehetőségét látja a csatlakozásban. – Az integráció egy nagy esély, de egy nagy kockázat is egyben. A fiataloknak lesz a dolguk, hogy értékeinket, hagyományainkat, saját látásmódunkat bevigyék az Európai Unióba, hogy a csatlakozásnak valóban nyertesei és ne vesztesei legyünk – hangsúlyozta a szövetségi elnök.

A jelenlegi kormányzati munkáról szólva a szövetségi elnök leszögezte: a kormánynak világos stratégiát kell kidolgoznia és gyakorlatba ültetnie az infrastrukturális beruházások terén. Nehezményezte azt, hogy míg több hónapja folyik a vita az erdélyi autópálya körül, a kormány nyolc hónapja alatt csupán tíz kilométer sztrádát sikerült építeni az országban. – A román politikusoknak meg kell érteniük Erdély fontosságát, az erdélyi román politikusok részéről pedig jóval erőteljesebb támogatásra van szükség az erdélyi autópálya megépítése érdekében – jelentette ki a szövetségi elnök. A jövő évi állami költségvetési törvény kidolgozása kapcsán Markó Béla ezzel összhangban az infrastrukturális beruházásokra költendő összegek növelését, a kultúra, az oktatás hathatósabb támogatását, valamint az önkormányzatok költségvetési keretének növelését jelölte meg prioritásként. Hozzátette, az RMDSZ költségvetési szakemberei a jövő héten véglegesítik a szövetség álláspontját a költségvetés, és ezen belül az ÁFA növelésének kérdésében is, amellyel szemben az RMDSZ-nek egyébként máris komoly kételyei vannak – jelentette ki Markó Béla.

vissza az elejére


Markó: nem támogatjuk a nyugdíjasok egészségbiztosítási hozzájárulását

(5. old.)

Az amúgy is szerény körülmények között élő nyugdíjasokat és földműveseket nem érintheti a társadalom- és egészségbiztosítási hozzájárulás, fejtette ki Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke bukaresti sajtótájékoztatóján. Vannak bizonyos társadalmi rétegek amelyekre kiterjeszthető ez az intézkedés, de semmi esetre sem alkalmazható a nyugdíjasok esetében. Az RMDSZ tehát nem támogathatja ennek bevezetését, mondta Markó.

A hozzáadott értékadóval (TVA) kapcsolatban a szövetségi elnök elmondta: még egyelőre nem alakult ki egységes álláspont, a Szövetség szakértői bizottsága a napokban elemzi az esetleges növelés következményeit az egységes adókulcs bevezetésével, a költségvetésben támadt hiánypótlási lehetőségeket. A koalíción belül ez a kérdéskör még nem került napirendre – tájékoztatta a sajtót Markó Béla, hozzátéve, a Szövetség nyitott a problémakör koalíción belüli megtárgyalására.

Továbbá emlékeztette a jelenlévőket, hogy szeptember 10-én Marosvásárhelyen kerül sor a Szövetségi Képviselők Tanácsa és a Szövetségi Egyeztető Tanács együttes ülésére, amelynek napirendjén szerepel a szövetségi elnök politikai tájékoztatója, az árvizek következményeinek felszámolásával kapcsolatos teendők feltérképezése, valamint az anyanyelvű oktatás helyzetének elemzése az új tanév kezdetén.

vissza az elejére


Eltűnt pénzek után nyomoz Boc

(5. old.)

Vasárnapi sajtóértekezletén Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke bejelentette: az elkövetkezőkben ellenőrzi, hogy az egészségbiztosításra befizetett összegeket kizárólag az egészségügyben használták-e fel és nem másutt. Az előző, szociáldemokrata kormányzás idején ugyanis, az egészségügynek szánt összegek olykor egészen más helyen kötöttek ki. Az alkotmány 139. cikkelyének 3. bekezdése szerint az egy bizonyos alap létrehozására szánt összegek a törvény értelmében kizárólag ilyen rendeltetéssel használhatók fel. Boc arra is kíváncsi, hova lettek azok az összegek, amelyeket a nyugdíjasok az egészségügyi biztosítási alapba 2003-ig befizettek. A nyugdíjak ugyanis nem növekedtek 7 százalékkal, amennyi a hozzájárulás összege volt, a pénzek viszont feloldódtak a rendszerben és nem lehet tudni, hogy hova tűntek.

Boc szerint a Pénzügyminisztériumnak előbb tisztáznia kell az ügyet, s csak azután lehet olyan politikai döntéshez folyamodni, amely a nyugdíjasokat és a földműveseket az egészségügyi biztosítás folyósítására kötelezné.

Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter pénteken ugyanis bejelentette: az egészségügyet sújtó megkülönböztetések elkerülése végett szükségesnek tartja, hogy a nyugdíjasok, a földművesek és a szociális gondozottak is fizessenek egészségügyi biztosítást. A miniszter szerint a 2006. január 1-jétől fizetendő hozzájárulások módozatairól több elképzelés is született, jelenleg ezeket elemzik.

Az 1-es, 5-ös oldalt szerkesztette: Köllő Katalin

vissza az elejére


HIRDETÉS


Egy perc derű

(6. old.)

Egy New York-i orvos meggyógyította páciensét, majd ezekkel a szavakkal búcsúzott tőle:
– Az ön betegsége rendkívüli mértékben gazdagította az orvostudományt!
– Azt meghiszem – sóhajtott egyet a volt beteg –, én ugyanis teljesen tönkrementem belé…

vissza az elejére


SPORT


LABDARÚGÁS
B-osztály – 3. forduló
Éllovas lett az U FC!
Kolozsvári U–Dési Egyesülés 0–0

(7. old.)

Ion Moina stadion, 3000 néző, vezette: Robert Dumitru (Brassó).

U: Szolomajer – Suller, Szilágyi (54. perc Aldea), Csik, Ţârlea – Diţă (74. perc Popescu), Mureşan (63. perc Dolha), Giurgiu, Buş – Székely, Jula.

Dés: Ţurcaş – Băcnean (70. perc Colar), Cazan, Goia, Toma, Ţuţuraş – Oncică, Mijin, Boroştean (87. perc Balmoş) – Gorga (81. perc Chiţescu), Bruncsevics.

Szögletarány: 8–3, lövések: 5–3 (kapura: 3–2). Sárga lap: Székely, illetve Toma, Goia, Boroştean, Gorga, Ţurcaş, Bruncsevics.

Éles szóváltások, mondhatni mindkét részről érkező hergelések előzték meg a mérkőzést, ám ahogy az ilyenkor lenni szokott, a pályán egyik csapat sem bizonyított. Helyenként úgy tűnt, hogy a gólnélküli döntetlen mindkét félnek megfelel, mert bár a désiek húzták inkább az időt, az U-sok se nagyon siettek a labdáért, amikor az elhagyta a pályát. És végül is valóban mindkét csapatnak megfelelt az eredmény: a désiek, vagyis a Kolozsvári CFR-Ecomax szatelitcsapata elégedett lehet, mert gáncsot vetett a CFR városi riválisának, amely első pontjait vesztette el ebben az idényben. Ugyanakkor az U továbbra is veretlen, ráadásul a döntetlennel a B-osztály 3. csoportjának élére ugrott.

Amúgy a játék képét jól tükrözi a lövések nagyon alacsony száma: a mérkőzésből becsületkérdést csináló két csapat csak nagyon ritkán volt veszélyes, akkor is inkább csak távoli lövésekkel próbálkozott. Ha a reális gólhelyzeteket tekintjük, úgy a kolozsvári gárda volt közelebb a győzelemhez, ami már csak azért is örvendetes, mert a désiek csapatának háromnegyede a CFR-rel közös keretből állt, s általában inkább a CFR-nél, mint a Désnél szerepel – így történhetett meg, hogy a dési csapatban most először játszott idegenlégiós a szerb Bruncsevics révén –, s mondhatni, hogy az U FC élvonalbeli csapattal szemben tartotta a frontot. Ez pedig azt jelenti, hogy a diákcsapat reálisan küzd a feljutásért.

Az első félidő meglehetősen unalmasan telt el. A mérkőzés első nagy helyzete a désiek előtt adódott, akik ellentámadásokkal próbálták „elkapni" a hazaiakat, de az egész találkozó során csupán ekkor, a 28. percben dobogtatták meg a szurkolók szívét. Boroştean távoli lövését ugyanis kiejtette Szolomajer, a labda pedig a gólvonal felé csorgott, az U-sok kapusa azonban még idejében utolérte. 10 perc múlva Székely hatolt be egy támadás után a désiek 16-osába, de még idejében szerelték. Ugyancsak Székely mélázott el egy hasonló helyzetet a 69. percben, a 16-osban Ţurcaş kapus szerelte. A 80–81. percben Jula előbb egy szabadrúgás-beadást nem ért el, majd egy fejest hagyott ki, ugyancsak jó helyzetből, alig 7 m-ről. Végül Székely lövése a 86. percben a kapu közepére, Ţurcaş ölébe tartott, a 88. percben pedig a csereként beállt Dolha fejese törölte a kapufát.

Az U FC tehát utolsó percekbeli jó játékát köszönhetően sokkal közelebb állt a győzelemhez, és Leo Grozavu edzőt, aki szerint nincs mentség arra, hogy tanítványai nem győztek, csak a tabella első helye vigasztalja.

Másfelől nem mellékes megemlíteni, hogy a két szurkolótábor, amint az várható volt, annak rendje és módja szerint bosszantotta egymást. A vendégcsapat gárdája például nem a Désnek, hanem a CFR-nek drukkolt, míg a szurkolótáborok harcát megnyerő U-sok ezúttal is a CFR-nek, illetve Iuliu Mureşan klubelnöknek szóló obszcén szólamokkal hívták fel magukra a figyelmet. Rendbontásokra azonban – a szokásosnál nagyobb számban felvonultatott csendőröknek köszönhetően – nem került sor.

Megyénk másik csapata, az Aranyosgyéresi Sodronyipar már az első félidőben eldöntötte a Szatmárnémeti Olimpia elleni mérkőzést, Şagău 11. és Turbuţan 43. percben szerzett góljaival, amelyekre a vendégek csak a 73. percben, Mihovici révén tudtak válaszolni. A nap nagy meglepetése azonban az volt, hogy a feljutásra leginkább esélyesnek tartott Nagyváradi Bihar FC kikapott a Lupényi Bányász otthonában.

Eredmények: Sodronyipar–Szatmárnémeti Olimpia 2–1, Vajdahunyadi Corvin–Nagyszalontai Liberty 1–2, Aradi UTA–Medgyesi Gázmetán 0–2, Lupényi Bányász–Nagyváradi Bihar FC 1–0, Gyulafehérvári Egyesülés–Resicabányai MFC 0–0, Besztercei Glória II–Zilahi Armătura 2–0, Nagyszentmiklósi Egyesülés–Temesvári CFR 3–0. A sorrend:

1. Kv. U 3 2 1 0 5–1 7
2. Medgyes 3 2 1 0 4–1 7
Lupény 3 2 1 0 4–1 7
4. Nagyvárad 3 2 0 1 7–1 6
5. Temesvár 3 2 0 1 3–4 6
6. Aranyosgy. 3 1 2 0 5–4 5
7. Dés 3 1 1 1 6–2 4
8. Szalonta 3 1 1 1 2–3 4
9. Nagyszentm. 3 1 1 1 3–5 4
10. Beszterce 3 1 1 1 2–4 4
11. Vajdah. 3 0 2 1 5–6 2
12. Resicab. 3 0 2 1 1–2 2
13. UTA 3 0 2 1 1–3 2
14. Szatmárn. 3 0 1 2 3–5 1
15. Gyulaf. 3 0 1 2 0–4 1
16. Zilah 3 0 1 2 0–5 1

Balázs Bence

Pénteken késő délután elkezdődött a C osztály 2005–2006-os idénye is. A Kolozs megyei csapatokat felvonultató 8. csoport első eredményei: Nagykárolyi Victoria–Szatmárudvari Florenţa 1–2, Nagybányai FC–Avasfelsőfalui Avas 4–0, Zsibói Rapid–Tordai Aranyos 0–1, Máramarosszigeti Marmaţia–Bethleni Szamos Gáz 2–0, Szatmárnémeti Szamos–Kolozsvári Egészség 2–2. A Mezőpetri Fink Fenster–Szamosújvári Olimpia találkozóra nem került sor, mivel a szamosújváriak visszaléptek a bajnokságtól; a Kolozsvári Tudomány–Szászrégeni Lendület találkozót szeptember 13-án játsszák.

vissza az elejére


Két vereség a kosárlabda Eb-n

(7. old.)

Két vereséggel kezdett Románia együttese a törökországi női kosárlabda Európa-bajnokságon. A csapat előbb a címvédő oroszoktól szenvedett vereséget, 60:92 arányban, majd a spanyolok gázolták el őket: 53:98, így a harmadik, lapzárta után véget ért mérkőzés előtt a B csoport utolsó helyén álltak.

vissza az elejére


Lebegyeva megnyerte az egymilliót

(7. old.)

A hármasugró orosz Tatyjana Lebegyeva az atlétikai Golden League-sorozat idei utolsó, berlini versenyén sem talált legyőzőre, így egyedüliként megnyerte az egymillió dolláros fődíjat.

vissza az elejére


Magyar arany evezésben

(7. old.)

A Hirling Zsolt, Varga Tamás könnyűsúlyú kétpárevezős egység rajt-cél győzelmet aratva aranyérmet szerzett a japán Gifuban zajló világbajnokságon.

vissza az elejére


TENISZ
US Open
Hullanak a favoritok

(7. old.)

A péntek–szombati játéknapok során több meglepetés is született a New Yorkban zajló, 17,75 millió dollár összdíjazású amerikai nyílt teniszbajnokságon. A legnagyobb meglepetés kétségkívül az, hogy a 3. fordulóban kiesett a második helyen kiemelt, a világranglistán 2. spanyol Rafael Nadal, akit a hazai közönségkedvenc James Blake vert meg négy szettben. A nagyon szép, látványos mérkőzésen az amerikai teniszező, aki szabadkártyával indult a tornán, nem sok esélyt hagyott ellenfelének, akinek ütései ezúttal nem mindig jöttek be.

Ezt megelőzően azonban még a második fordulóban elbúcsúzott a hatodik helyen rangsorolt Davigyenkó, akit három sima szettben vert a thaiföldi Paradorn Srichaphan. Véget ért a bajnokság a 31. kiemelt, szebb napokat is megért spanyol Carlos Moyának is, míg a nőknél az egyetlen meglepetés az orosz Anasztaszja Miszkina (13. számú kiemelt) búcsúja volt, akit honfitársa, a 19-ként kiemelt Jelena Lihovceva vert meg három játszmában úgy, hogy Miszkinának meccslabdája is volt.

A férfiaknál kiesett még a 17. számú kiemelt cseh Stepanek és a 22. számú kiemelt Ancics, tovább menetel viszont a címvédő és egyben világelső Roger Federer, aki játszmaveszteség nélkül jutott be a 3. fordulóba, miután látványos mérkőzésen lépett túl a francia Fabrice Santorón. Szintén háromszettes, látványos mérkőzésen lépett a harmadik körbe az ausztrál Lleyton Hewitt is, miközben a nőknél az orosz Sarapova és Petrova (1. és 9. számú kiemeltek), az amerikai Serena és Venus Williams, valamint Lindsay Davenport (8., 10., 2.), a belga Clijsters és Henin-Hardenne (4., 7.), a francia Mauresmo (3.) valamint a svájci Schnyder (11.) már a legjobb 16 között is biztosította helyét.

Érdekesebb eredmények: férfiak: 2. forduló (a 32 közé jutásért): Hewitt (ausztrál, 3.)–Acasuso (argentin) 7:6, 7:6, 6:2, Ferrer (spanyol, 17.)–Kucera (szlovák) 6:3, 6:0, 6:2, Dent (amerikai, 25.)–Almagro (spanyol) 6:3, 6:2, 4:6, 7:5, Mirnyij (fehérorosz, 30.)–Serra (francia) 7:6, 6:7, 6:4, 7:6, Srichaphan (thaiföldi)–Davigyenko (orosz, 6.) 6:4, 7:5, 6:3, Sanguinetti (olasz)–Moyá (spanyol, 31.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:4, Federer (svájci, 1.)–Santoro (francia) 7:5, 7:5, 7:6, Nalbandian (argentin, 11.)–Wessels (holland) 7:6, 1:6, 6:2, 7:6, Hrbaty (szlovák, 15.)–Lammer (svájci) 6:1, 6:1, 6:3, Kiefer (német)–Stepanek (cseh, 16.) 4:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:3, Gonzalez (chilei, 21.)–Turszunov (orosz) 6:4, 3:6, 6:4, 6:3, Djokovic (szerb–montenegrói)–Ancics (horvát, 22.), 6:3, 5:7, 7:6, 6:3 O. Rochus (belga, 27.)–Montanes (spanyol) 4:6, 6:2, 6:1, 6:3, Clement (francia)–Murray (brit) 6:2, 7:6, 2:6, 6:7, 6:0

férfiak, 3. forduló (a 16 közé jutásért): Blake (amerikai)–Nadal (spanyol, 2.) 6:4, 4:6, 6:3, 6:1, Gasquet (francia, 13.)–Ljubicic (horvát, 18.) 3:6, 7:6, 6:7, 6:3, 6:2, Agassi (amerikai, 7.)–Berdych (cseh, 32.) 3:6, 6:1, 6:4, 7:6, Coria (argentin, 8.)–Söderling (svéd) 6:2, 6:7, 6:1, 6:4, Robredo (spanyol, 19.)–Grosjean (francia) 6:4, 7:5, 6:7, 7:6, Malisse (belga)–Juzsnij (orosz, 24.) 5:7, 1:6, 6:1, 7:5, 7:6, Ginepri (amerikai)–Haas (német, 29.) 7:5, 6:7, 6:4, 2:6, 6:3.

nők: 3. forduló (a 16 közé jutásért): Sarapova (orosz, 1.)–Schruff (német) 6:2, 6:4, Vaidisova (cseh, 26.)–Lisjak (horvát) 6:1, 7:6, S. Williams (amerikai, 8.)–Schiavone (olasz, 25.) 6:3, 6:4, Petrova (orosz, 9.)–Granville (amerikai) 6:2, 7:5, Clijsters (belga, 4.)–Szugijama (japán, 30.) 6:1, 6:4, V. Williams (amerikai, 10.)–Hantuchova (szlovák, 20.) 6:3, 6:3, Lihovceva (orosz, 19.)–Miszkina (orosz, 13.) 0:6, 6:3, 7:6, Schnyder (svájci, 11.)–Aszagoe (japán, 24.) 6:1, 6:3, Gyementyjeva (orosz)–Csakvetadze (orosz, 29.), 6:1, 4:6, 7:6, Henin–Hardenne (belga, 7.)–Cso (dél-koreai) 6:0, 7:6, Davenport (amerikai, 2.)–Medina Garriques (spanyol, 22.) 6:3, 6:2, Mauresmo (francia, 3.)–Grönefeld (német, 31.) 7:5, 6:3, Pierce (francia, 12.)–Jankovic (szerb-montenegrói, 17.) 6:3, 3:0-nál Jankovic hátsérülés miatt feladta, Dechy (francia, 15.)–Golovin (francia, 23.) 7:5, 2:6, 6:2.

vissza az elejére


FORMA–1
Räikkönen, a peches

(7. old.)

Monzában is bebizonyosodott a finn Kimi Räikkönen peche. A világbajnoki címért harcoló „Jégember" bár megnyerte az időmérő edzést, egy meghibásodott szelep miatt ismét motort kellett cserélni autójában, így csak a 11. helyről rajtolhatott, míg fő riválisa, a spanyol Fernando Alonso (Renault) a finn csapattársa, Juan Pablo Montoya mögül, a 2. pozícióból vághatott neki a versenynek. Ennek ellenére a finn pilóta, aki egyetlen tankolásos taktikát választott, felverekedte magát a 2. helyre, és a tankolása után is 5-ként száguldott a verseny közepénél, tehát esélye volt a győzelemre. Ám a bal hátsó kereke ezúttal is elkopott, kényszerű csere következett, és ezzel visszacsúszott a 11. helyre. De ekkor sem adta fel, s nagy igyekezetének az lett az eredménye, hogy egy kanyarban kipördült. Mindezek után pedig a 4. helyen ért célba...

A futamot rajt-cél győzelmet aratva kolumbiai csapattársa, vagyis Montoya nyerte, őt a vb-pontversenyben éllovas Alonso és annak csapattársa, az olasz Giancarlo Fisichella követte. Így Alonso előnye 4 ponttal, azaz 27 pontra nőtt Räikkönennel szemben, s megtörténhet, hogy a jövő heti Belga Nagydíjon már végleg bebiztosítja világbajnoki címét – ehhez mindössze 3 pontra van szüksége. Amúgy a világbajnokavatás Alonso személyében már mindenképpen csak idő kérdése.

Korántsem ért véget viszont a harc a konstruktőröknél, ahol a monzai futam nem változtatott a Renault és a McLaren közötti 8 pontos különbségen, így elképzelhető, hogy a csapatvilágbajnok kiléte csak az utolsó futamon derül majd ki.

A monzai futammal kapcsolatban még csak annyit: a két Ferrari alaposan „leégett" hazai pályán, a hétszeres világbajnok Michael Schumacher a 10., a brazil Rubens Barrichello pedig a 12. helyen ért célba. Remekül szerepelt viszont a Williams színeiben a betegeskedő Nick Heidfeld helyére beugró brazil tesztpilóta, Antonio Pizzonia: Räikkönen, Jarno Trulli (olasz, Toyota), Ralf Schumacher (német, Toyota) mögött a 7. helyen végzett, míg az utolsó pontszerző a brit Jensen Button (BAR) lett.

(balázs)

A 7–8. oldalt szerkesztette: Balázs Bence

vissza az elejére


SPORT


LABDARÚGÁS
Vb-selejtezők
Eddig is így kellett volna!
A remény hal meg utoljára
Románia–Csehország 2–0 (1–0)

(8. old.)

Konstanca, Gheorghe Hagi stadion, 15 000 néző. Vezette: Terje Hauge (norvég).

Románia: Lobonţ – Contra, Tamaş, Chivu, Raţ – Ovidiu Petre, Dorinel Munteanu (71. perc Codrea) – Florentin Petre (54. perc Bădoi), Cociş, Mutu (87. perc Gigel Bucur) – Mazilu.

Csehország: Cech – Grygera, Ujfalusi, Bolf (59. perc Sivok), Jankulovski (14. perc Pospech) – Poborsky, Heinz (74. perc Jun), Polak, Smicer – Baros, Koller.

Gólszerzők: Mutu 2 – 27., 58. perc.

Sárgalap: Chivu, Bădoi, Ov. Petre.

Sokak által nem remélt, megérdemelt győzelmet aratott Konstancán a román válogatott a csehek ellen, és ennek köszönhetően életben tartotta minimális továbbjutási esélyeit.

Victor Piţurcă gárdája, amelyben a Kolozsvári CFR-Ecomax edzőjátékosa két rekordot is megdöntött – ő lett a legidősebb játékos, aki szerepelt valaha a román válogatottban, és egyben az első román játékos, aki 126 válogatottságot gyűjtött össze – végig remekül játszott, bár ehhez azt is hozzá kell fűzni, hogy a csehek nem fogtak ki remek napot, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy két csatárjuk, az „óriás" Ian Koller és Milan Baros nem egy hatalmas helyzetet is kihagytak.

A mérkőzésen amúgy két góllal kellett diadalmaskodniuk a sárgamezeseknek ahhoz, hogy még ne haljon meg a remény a kijutást illetően, így végre elmondhatjuk: sikerült elérnie célját a román válogatottnak, amelyben ezúttal is volt néhány meglepő húzása a szövetségi kapitánynak. Ezek azonban ez alkalommal kitűnően beváltak, az egyaránt második válogatottságánál tartó Mazilu és Cociş (akit a Kolozsvári U „nevelt fel") beváltotta a hozzájuk fűzött reményeket – utóbbi például gólpasszal honorálta a bizalmat. Dorinel Munteanu is korát meghazudtolva küzdött, fontos szerepet játszott a második gólnál, hiszen ő vitte át a labdát a középpályán, ezenkívül pedig pontos átadásaival és olykor a védelem megsegítésében is kitűnt. Szintén ki kell emelnünk Chivu teljesítményét, aki remekül hangolta össze a védelmet, mintegy példát mutatva odaadásával. De alapjában véve mindenki dicséretet érdemel, hiszen hosszú idő óta most láttuk azt, hogy a román válogatott valóban tud focizni is, vannak elképzelései, és emberei is, akikkel azokat véghezvigye. Piţurcă egyébként 4–2–3–1-es felállásban képzelte el a találkozót, míg a másik oldalon Karel Bruckner ragaszkodott a klasszikus 4–4–2-höz. S hogy miért győzött a 4–2–3–1, arra egyértelmű válasz adható: a román csapat sokkal egységesebb volt, sokkal lelkesebb, és ekkor még nem említettük Mutut. Mert míg a túloldalon a Bajnokok Liga-győztes Baros kihagyta a lehetőségeket, addig Mutu, aki nemrég az Andorra elleni mérkőzésen is duplázott, ismét „csillogott". Ezúttal sikerült megmutatnia, hogy miért is került valamikor a Chelsea-hez, s egyben azt is bebizonyította, hogy újra góléhes és ismét formája maximumán van. Ezt előbb a 27. percben bizonyította be, amikor – ellenféllel az oldalán – kapásból küldte kapuba Raţ remekbeszabott beadását, majd az 58. percben tette fel az i-re a pontot, amikor Cociş jobboldali alacsony beadását sarokkal küldte egykori csapattársa, Cech kapujába.

Mindezek ellenére a továbbjutás még igen ködös. Piţurcáék ugyanis a csehek további szereplésétől függenek, s egyetlen dolgot tehetnek: kötelező módon megverik a finneket, idegenben, és közben imádkoznak, hogy a csehek, akiknek még három mérkőzésük van – hazai pályán Örményország és Hollandia, valamint idegenben Finnország ellen –, csak összesen 4 pontot szerezzenek a maximális 9-ből.

A finnek egyébként szombaton meglepetésre gólnélküli döntetlent játszottak Andorrában, miközben a hollandok idegenben kínkeservesen mindössze egyetlen gólt tudtak rúgni – de annyival is nyertek – a csoport utolsó helyére visszaeső örmények otthonában. A hollandok azonban ezzel már bebiztosították, hogy legrosszabb esetben is a csoport második helyén végezzenek.

Az 1. csoport állása: 1. Hollandia 25 pont/9 mérkőzés, 2. Románia 22/11, 3. Csehország 21/9, 4. Finnország 13/9, 5. Macedónia 8/10, 6. Andorra 5/10, 7. Örményország 4/10.

Balázs Bence

vissza az elejére


Könnyed győzelemmel melegítettek a svédek ellen
Magyarország–Málta 4–0 (1–0)

(8. old.)

Szusza Ferenc Stadion, 6000 néző, vezette: Vitalij Godulian (ukrán).

Magyarország: Király – Bodnár, Juhász, Vanczák, Halmosi – Böőr (58. perc Huszti), Takács, Hajnal – Gera Zoltán (76. perc Buzsáky) – Torghelle, Kenesei (69. perc Rajczi).

Málta: Haber – Pullicino, Wellman, Said, Scicluna (55. perc Zahra) – Mattocks, Briffa, Woods, Grima (66. perc Sammut) – Cohen (85. perc Ciantar), Anonam.

Góllszerzők: Torghelle (35. perc), Said (56., öngól), Takács (65.), Rajczi (85.).

Sárga lap: Takács (44.), illetve Haber (36.), Pullicino (43.)

A magyar válogatott a várakozásokkal ellentétben nem ugrott neki a máltai együttesnek, amely zárt védekezésével esélyt sem adott gólhelyzetek kialakítására a sablonosan és elképzelés nélkül játszó hazaiaknak. Lothar Matthäus tanítványai még csak mezőnyfölényben sem futballoztak, sőt hátul egy-egy eladott labda akár komoly veszélyt is jelenthetett volna Király kapujára, amennyiben képzettebbek és bátrabbak a vendégek.

A magyarok is kifejezetten zártan, négy védővel játszottak, a középpályások nem zárkóztak fel a támadásokhoz, így elmaradtak a hazai rohamok, azonban váratlanul egy némileg szerencsés góllal mégis sikerült vezetést szerezniük: a 35. percben Halmosi 23 méteres bombája elakadt Torghellében, aki miután megszelídítette a labdát, okosan a jobb alsó sarokba helyezett az elfekvő kapus mellett. 10 perccel később Böőr 16 méteres bombája a keresztlécen csattant, de az eredmény nem változott. Ez azonban már elég volt ahhoz, hogy a hazaiak sokkal agilisabban és jobb felfogásban kezdjék a második félidőt, s ennek köszönhetően hamar bebizonyosodott, hogy zavarba hozható a máltai védelem. Miután ugyanis az 54. percben Torghelle is telibe találta a kapufát, két perccel később Böőr jobb oldali középreadását a visszafutó Said saját kapujába passzolta. A 65. percben Takács lőtt bombagólt 25 méterről a jobb felső sarokba, majd a kegyelemdöfés a 85. percben érkezett, amikor Huszti jobb oldali szögletét Rajczi 4 méterről a jobb sarokba fejelte.

A második félidőben a 3 gól mellett még számos helyzetet kihagyott a megnyugtató előny birtokában már könnyelműbb megoldásokat választó gárda, de a második félidei produkció már így is biztató lehet a jövőre, pontosabban a szerdai svédek elleni létfontosságú találkozóra nézve, hiszen szombaton a svédek csak az után tudtak felülkerekedni a bolgárokon, hogy a vendégek a második félidő elején emberhátrányba kerültek. A skandinávok végül 3–0-ra nyertek, és sikerükkel nagy lépést tettek a németországi világbajnokság felé, akárcsak a horvátok, akik Izlandon 1–0-ról fordítottak és nyertek 3–1-re.

A magyaroknak így továbbra is inkább csak elméleti esélyeik vannak a kijutásra, a 8. csoport állása: 1. Horvátország 19 pont/7 mérkőzés, 2. Svédország 18/7, 3. Magyarország 13/7, 4. Bulgária 8/7, 5. Izland 4/8, 6. Málta 1/8.

Az európai selejtező-sorozatból elsőként Ukrajna jutott ki a jövő évi németországi labdarúgó-világbajnokságra – a dánoknak köszönhetően. Az ukránok akkor jutottak volna már most tovább, a többi eredménytől függetlenül, ha Grúziában győznek. A 89. percig győzelemre is álltak, ám az utolsó percben a grúzok egyenlítettek. A csoportot toronymagasan vezető ukránok végül mégis már szombaton megünnepelhették a történelmi sikert – a nemzeti csapat az ország 1991-es függetlenné válása óta nem tudott kijutni egyetlenegy világversenyre sem –, mert az őket még beérhető törökök is csak döntetlent értek el, hasonló körülmények között: a vendég dánok a hosszabbítás második percében egyenlítettek.

A 6. csoportban a brit rangadón az angolok csak nehezen tudtak győzni Walesben, Skóciában pedig az 5. csoportot vezető olasz labdarúgó-válogatott értékes pontokat vesztett. A belga labdarúgó-válogatott óriási meglepetésre kikapott Bosznia-Hercegovinában, és csak San Marino van mögötte a csoportjában.

A Svájc–Izrael labdarúgó világbajnoki-selejtezőt Bázelben izraeli tüntetők zavarták meg: az 53. percben négyen berohantak a pályára, és „Szabad Palesztinát" feliratú transzparenst lobogtattak.

Eredmények és a csoportállások:

2. csoport: Grúzia–Ukrajna 1–1, Albánia–Kazahsztán 2–1, Törökország–Dánia 2–2.

Az állás: 1. Ukrajna 24/10, 2. Törökország 17/10, 3. Görögország 15/9, 4. Dánia 13/9, 5. Albánia 12/10, 6. Grúzia 9/9, 7. Kazahsztán 0/9.

3. csoport: Portugália–Luxemburg 6–0, Észtország–Lettország 2–1, Oroszország–Liechtenstein 2–0. Az állás: 1. Portugália 23 pont/9 mérkőzés, 2. Szlovákia 18/9 (22–7), 3. Oroszország 18/9 (18–11), 4. Lettország 14/10 (17–17), 5. Észtország 14/10 (14–16), 6. Liechtenstein 5/10, 7. Luxemburg 0/9.

4. csoport: Franciaország–Feröer-szigetek 3–0, Svájc–Izrael 1–1.

Az állás: 1. Svájc 13 pont/7 mérkőzés (14–5), 2. Írország 13/7 (11–4), 3. Franciaország 13/7 (8–1), 4. Izrael 12/8, 5. Ciprus 4/7, 6. Feröer-szigetek 1/8.

5. csoport: Szlovénia–Norvégia 2–3, Skócia–Olaszország 1–1, Moldova–Fehéroroszország 2–0.

Az állás 7 forduló után: 1. Olaszország 14, 2. Norvégia 12, 3. Szlovénia 9, 4. Fehéroroszország 7 (10–9), 5. Skócia 7 (4–5), 6. Moldova 5.

6. csoport: Lengyelország–Ausztria 3–2, Wales–Anglia 0–1, Észak-Írország–Azerbajdzsán 2–0.

Az állás: 1. Lengyelország 21 pont/8 mérkőzés, 2. Anglia 19/7, 3. Ausztria 11/7, 4. Észak-Írország 6/7, 5. Wales 2/7, 6. Azerbajdzsán 2/8.

7. csoport: Szerbia-Montenegró–Litvánia 2–0, Bosznia-Hercegovina–Belgium 1–0. Az állás a 7. forduló után: 1. Szerbia-Montenegró 15, 2. Spanyolország 13, 3. Bosznia-Hercegovina 10, 4. Litvánia 9, 5. Belgium 8, 6. San Marino 0.

• Az óceániai zóna döntőjének első mérkőzésén az ausztrálok hazai környezetben fölényesen, 7–0-ra legyőzték a Salamon-szigetek csapatát. A visszavágóra kedden kerül sor Honiarában, a párharc győztese mérkőzhet meg novemberben a dél-amerikai kvalifikáció ötödik helyezettjével a vb-részvételért.

• Az Egyesült Államok válogatottja hazai környezetben kétgólos győzelmet aratott a nagy rivális Mexikó ellen az észak- és közép-amerikai, valamint karibi térséget egyesítő CONCACAF-zóna labdarúgó világbajnoki selejtezőinek 7. fordulójában, így már biztosan ott lehet a jövő évi, németországi torna mezőnyében.

CONCACAF–zóna, 7. forduló: Panama–Costa Rica 1–3, Egyesült Államok–Mexikó 2–0, Trinidad és Tobago–Guatemala 3–2. Az állás: 1. Egyesült Államok 18 pont, 2. Mexikó 16, 3. Costa Rica 10, 4. Guatemala 7 (11–12), 5. Trinidad és Tobago 7 (7–12), 6. Panama 2. A CONCACAF zóna első három csapata automatikusan részt vehet a 2006–os világbajnokságon, míg a negyedik helyezett az ázsiai selejtező ötödikjével – a Bahrein–Üzbegisztán párharc győztesével – vív osztályozót a vb-ért.

• A szlovák labdarúgó-válogatott barátságos mérkőzésen hazai pályán 2–0-ra legyőzte a jövő évi világbajnokság házigazdáját, Németországot, míg a spanyolok ugyancsak barátságos mérkőzésen Kanadanál bizonyultak jobbnak 2–1 arányban.

• Dél-Amerikában tegnap lapzárta után is játszottak még két világbajnoki selejtezőt, így a Dél-Amerikai zóna eredményeit és állását csak holnapi számunkban ismertetjük.