2005. április 4.
XVII. évfolyam, 76. szám

 

KRÓNIKA VÉLEMÉNY NAPIRENDEN SZÁMÍTÁSTECHNIKA, INTERNET HIRDETÉS SPORT
 

Web design and hosting by the

Hungarian Human Rights Foundation

Meghalt II. János Pál pápa
Az egész világ siratja a szentatyát

(1., 4. old.)

Szombat este 22 óra 37 perckor, 84 éves korában hunyt el II. János Pál pápa. A római katolikus egyház fejének halálhírét a korábban kezdődött közös imádság közben több tízezer ember fogadta a római Szent Péter téren. A Vatikán szerint a pápa nyugodtan halt meg. Nincsenek pontos információk az egyházfő temetésének időpontjáról, illetve arról sem, hogy a Szent Péter-bazilika lengyel kápolnájában vagy pedig lengyelországi családi kriptában helyezik-e végső nyugalomra Karol Wojtylát. Erdélyben haranghúzással, szentmisével és imádsággal emlékeznek a hívők a pápára.

II. János Pál egy nappal élte túl a tájékoztatási eszközök péntek este tévesen bejelentett halálhírét. A televíziók azon orvosi forrásokra hivatkozva, miszerint nincs remény a szentatya életben maradására, bejelentették, hogy meghalt. Később a Vatikán ezt cáfolta. A pápa egészségi állapota azonban szombaton rohamosan romlott, elvesztette eszméletét, majd este 10 óra 37 perckor elhunyt. A vatikáni bazilika előtt – akárcsak péntek este – szombaton is közös imádság kezdődött este kilenc órakor, s II. János Pál halálhírét e ceremónia közben több tízezer ember fogadta megrendülten. Röviddel fél tizenegy után megszólaltak a vatikáni harangok, a pápa halálhírét jelezve Róma városának.

A pápa halálával a kúriai bíborosok automatikusan elvesztik vatikáni hivatalukat és megbízatásukat, de Vatikán államban természetesen tovább viszik az ügyeket. A pápának nincs helyettese, ez a fogalom ismeretlen a vatikáni hierarchiában, a mindenkori egyházfő ugyanis az abszolút uralkodót testesíti meg. A törvényes uralkodó hiányában – a Szent Római Egyház camerlengója (kamarása) viszi az egyházi ügyeket, s ezt a tisztet Eduardo Martinez Somalo spanyol bíboros tölti be. Ő győződött meg a pápa haláláról, s a spanyol bíboros állítja ki a hivatalos okmányt, a pápa halotti bizonyítványát, töri össze a pápai hatalmat jelentő, az elhunyt ujjáról lehúzott gyűrűt, továbbá lepecsételi a pápai lakosztályt az apostoli palotában. Ide nem mehet be senki addig, amíg az elhunyt végrendeletét végre nem hajtják, s erről már az új pápának tesz jelentést a camerlengo.

Csaknem százezren vettek részt vasárnap délelőtt a Szent Péter téren II. János Pál lelki üdvéért tartott misén. A szertartást a már a Vatikánban tartózkodó kardinálisok felvonulása nyitotta meg, s a szentmisét Angelo Sodano bíboros mutatta be. Vasárnap reggel a misére érkező híveket, zarándokokat és kíváncsiskodókat már mindenféle biztonsági ellenőrzés nélkül beengedték a vatikáni bazilika előtti térre, hogy el lehessen kerülni a tumultust. A végső döntések – az elhunyt pápa végakaratát figyelembe véve – minden jel szerint a vezető bíborosok hétfői tanácskozásán születnek meg. Annyi bizonyos egyelőre, hogy a szentatya holttestét vasárnap délben ravatalozzák fel az apostoli palota Kelemen-termében; itt vesznek búcsút II. János Páltól a kúria vezetői, a diplomáciai testületek képviselői és Carlo Azeglio Ciampi olasz államelnök is. Hétfőtől már a Szent Péter-bazilikában búcsúzhatnak három napig az elhunyt pápától a katolikus hívek, zarándokok és kíváncsiskodók. Szerdán szintén a bazilikában, tartják meg a pápa gyászszertartását, de temetése vatikáni források szerint csütörtöknél előbb nem lesz.

Angelo Sodano bíboros, a vatikáni bazilika előtt, vasárnap délelőtt bemutatott miséjén a volt vatikáni államtitkár miseszöveg-magyarázatában hosszasan méltatta a szombat este kiszenvedett II. János Pál pápa szerepét és életútját, és már „Nagy II. János Pálról" beszélt. Olyan jelzőt használt, amely a katolikus egyházban csakis a már szentté avatott egykori pápáknak jár. A szertartáson Leonardo Sandri érsek, helyettes vatikáni államtitkár felolvasta a pápa utolsó üzenetét is, amelyet a Szent Péter téren összegyűlt csaknem 130 ezres tömeg könnyezve, tapsolva fogadott. A pápa e szöveget a vasárnapi regina coeli – mennyek királynője – imádságra készítette elő, azt hangoztatva, hogy a szeretet változtatja meg a szíveket, és hozza el a békét a világnak. Az imában a szentatya emberiességért könyörgött, mert az a gonosz, az önzés és a félelem uralma alá kerülve, elveszni látszik.

Harangzúgással, szentmisékkel, imádsággal emlékeznek a pápára Erdélyben: „Imádkozzunk mindannyian azért, hogy az elhunyt pápa minél előbb a feltámadt és megdicsőült Krisztus országának boldog részese lehessen, Szent Péter apostol örökébe pedig alkalmas és méltó pásztor kerüljön, aki tovább vezeti egyházunkat az üdvösség felé" – írta Jakubinyi György érsek a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye főesperesi hivatalaihoz intézett felhívásában.

Az érsek az elhunyt II. János Pál temetésével kapcsolatban elrendelte: a temetés napjáig a főegyházmegye minden templomában reggel, délben és este öt-öt percig húzzák meg a harangokat, a temetés napján pedig tíz percig harangozzanak.

Az egész világ siratja a pápát. A világ számos kormányfője, államelnöke és egyházi méltósága méltatta a pápa életművét. Az egyházfőnek a béke terjesztésében játszott szerepét emelte ki gyászüzenetében Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Európai Unió kormányfői tanácsának soros elnöke. George Bush amerikai elnök rendeletére az elhunyt pápa iránti tisztelet jeléül a Fehér Házon és a középületeken félárbocra eresztették a nemzeti lobogót. Az ortodox többségű Oroszországból is részvétnyilvánító üzenetek érkeztek. Vlagyimir Putyin orosz elnök és II. Alekszij orosz ortodox egyházfő egyaránt korszakos jelentőségűként értékelte II. János Pál pápaságát, a pátriárka egyúttal a katolikus és ortodox keresztények közötti kölcsönös tisztelet új időszakában reménykedett. Megrendüléssel fogadták Afrika-szerte a katolikus hívők a pápa halálát, az egyházfő tanításai ugyanis az elmúlt években mind nagyobb vonzerőt jelentettek a vallási szempontból konzervatív beállítottságú földrészen. Ázsia-szerte is milliók gyászolták vasárnap a pápát, aki a reményt tápláló személyiségként maradt meg emlékezetükben.

B. T.

vissza az elejére


Kiáll az RMDSZ az autópálya terve mellett

(1., 4. old.)

Noha nem tűzték napirendre a kisebbségi törvénytervezet megvitatását az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának szombati marosvásárhelyi ülésén, a vitát nem sikerült teljes mértékben megspórolni, hiszen a legtöbb felszólaló érintette ezt a témát, és bírálók is akadtak. Nem így történt az észak-erdélyi autópályával, amelynek megépítésének tervét a testület egyhangúlag támogatta.

Markó Béla RMDSZ-elnök politikai beszámolójában határozottan kiállt az észak-erdélyi autópálya meg építése mellett. Elmondta: e kérdésben is már nyílt vita zajlik a koalíciós partnerekkel. Markó – miközben méltányolta, hogy a koalíciós társakkal egyenlő partnerekként dolgoznak, és már nem érződik a sok évtizedes kirekesztés – felhívta a figyelmet a vitás kérdésekre is. Az észak-erdélyi autópálya kapcsán leszögezte: nincs arról szó, hogy a 4-es korridort nem kell megépíteni. De az csak tranzitútvonal lesz, amely Európát kapcsolja össze a Balkánnal, míg az észak-erdélyi autósztráda – mint a szónok hangsúlyozta – Erdély fő ütőerén halad át, így sokkal jobban szolgálná az ország fejlődését. „Itt most nem egyszerűen egy autópálya kérdéséről van szó, hanem arról, hogy végre Erdély megkapja-e az őt megillető figyelmet és pénzt" – mondta Markó, hangsúlyozva: „Ha pedig Bukarest ismét nem akar megérteni minket, akkor tényleg el kell gondolkoznunk: hogyan tovább. A román politikusoknak el kell dönteniük: vagy segítik Erdélyt, vagy hagyják, hogy segítsen önmagán. Nincsen más alternatíva!" – mondta.

Az SZKT állásfoglalást is elfogadott az ügyben. Az Eckstein-Kovács Péter szenátor javaslatára kidolgozott szöveg szerint ahhoz, hogy Erdély vállalja és teljesíteni tudja azt a szerepét, miszerint Románia EU-csatlakozásának hajtómotorja kíván lenni, feltétlenül szüksége van infrastrukturális fejlesztésre, elsősorban az Észak-Erdélyt átszelő autópályára. Az SZKT és a Szövetségi Egyeztető Tanács együttes ülése megbízta Markó Bélát és az Operatív Tanács tagjait, hogy a parlament, kormány, a hazai és a nemzetközi közvélemény előtt támogassa a Brassó–Marosvásárhely–Kolozsvár–Nagyvárad–Bors nyomvonalon haladó autópályát. Az autósztráda „nem egyik vagy másik párt érdeke, hanem az erdélyieké, akiknek joguk van arra, hogy Románia kormánya biztosítsa a fejlődés lehetőségét" – áll a dokumentumban.

Winkler Gyula gazdasági miniszter elmondta, az észak-erdélyi autópálya megépítése mellett szól az az érv is, miszerint az uniós támogatás megszerzése esetében a dél-erdélyi autósztráda építési munkálatait leghamarabb 2007 tavaszán lehet csak elkezdeni.

Kónya-Hamar Sándor Kolozs megyei képviselő a kisebbségi törvénytervezet kapcsán emlékeztetett, hogy az Európa Parlament külügyi bizottsága a múlt héten Romániáról szóló jelentés védzáradékába foglalta a kisebbségi jogok betartásának kötelezettségét, a szubszidiaritás és az önkormányzatiság elvére vonatkozóan. A politikus szerint Európában még soha nem figyeltek ennyire az erdélyi magyarságra, ezért ki kellene használni a lehetőséget, és a kisebbségi törvénytervezetben is tükröződnie kell annak, ami Brüsszelben történt.

Az RMDSZ maradék ellenzékét képviselő Toró T. Tibor Temes megyei parlamenti képviselő szerint, a tervezetbe a szubszidiaritás fogalmát is bele kellett volna foglalni, emellett kötelezni kellett volna a települési autonómiatanácsok létrehozatalát, ami nyitott kapu lenne a sajátos státusú önkormányzatok felé. A politikus ezenkívül azt is kifogásolta, hogy nem tűzték az SZKT napirendjére a jogszabálytervezetet, ami a romániai magyar közösségre jellemző demokráciadeficitet tükrözi. Varga Attila, a tervezet egyik kidolgozója szerint a kerettörvény, sokat segíthet a romániai magyarokon, ha sikerül azt megtölteni tartalommal. De szerinte már az is óriási eredménynek számítana, ha a parlament elfogadná, hogy a romániai magyarság államalkotó nemzet. Ez nemcsak szemléletváltás lenne, hanem az autonómiaformák kibontásának a lehetőségét is jelentené.

Borbély Tamás

vissza az elejére


Folytatódik a túszdráma

(1., 4. old.)

Tovább növelik a feszültséget azon újabb felvételek, amelyek az Irakban fogva tartott három elrabolt román újságíróról készültek. A román televíziók által bemutatott fényképek alapján a szakértők azt gyanítják, hogy ezek a múlt heti videofelvétel után készültek. A tettesek kilétéről és a túszejtés körülményeiről továbbra sem lehet tudni semmit, hiszen a hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el.

A Reuters hírügynökségtől átvett fényképeken Marie-Jeanne Ion, Sorin Mişcoci és Ovidiu Ohanesian viszonylag jó fizikai állapotban vannak, és ugyanazokat a ruhákat viselik, amelyeket a videofelvétel pillanatában. A három újságíró egy fehér fal előtt áll, ezúttal azonban nincs mellettük kísérőjük, a három – amerikai, iraki és román – állampolgársággal rendelkező Mohamad Munaf. A fényképen a túszok mellett továbbra is két eltakart arcú fegyveres őr áll, akik vélhetően ugyanazok, akik a videofelvételen is láthatóak. Fegyvereiket ezúttal nem tartották a túszokra szegezve.

A vezető politikusok továbbra is türelemre intik a romániai közvéleményt és a médiát. Mihai Răzvan Ungureanu külügyminiszter elmondta: arra kér mindenkit, értse meg, Romániában példátlannak számító erőfeszítést tesznek a hatóságok. A külügyi tárca vezetője nem kívánt válaszolni arra, miszerint sikerült-e előrelépni a kivizsgálásban, és hogy az Irakba küldött arab nemzetiségű közvetítők rendelkeznek-e a román hatóságok megbízásával. A hírzárlat miatt számos híresztelés terjed az újságírókról. Szombaton éjszaka vaklármának bizonyult az az értesülés, miszerint a túszok hazaérkeztek volna. A Mediafax hírügynökség szerint a hatóságok hozzájárulnak a téves hírek terjedéséhez, hiszen a fenti értesülésre meglehetősen homályos választ adtak, senki sem cáfolta határozottan, hogy szombaton éjszaka érkeznének.

A túszok hozzátartozói pénteken a Cotroceni Palotában voltak, ahol Traian Băsescu államfővel találkoztak. Az államfői rezidencián működik az a Băsescu által irányított válságkezelő csoport, amelynek az a feladata, hogy megoldást keressen ebben az ügyben. Az Országos Audiovizuális Tanács arra kérte a médiában dolgozó újságírókat, hogy higgadtan, óvatosan és felelősen kezeljék az Irakban túszul ejtett kollégáikról szóló információkat. Valică Gorea, az Országos Nukleáris Ügynökség elnöke, aki személyesen ismeri Omar Hayssam szíriai származású amerikai üzletembert, a hét végén közölte: egyre valószínűbbnek tűnik az a feltételezés, miszerint az elrablást Romániából irányítják. Gorea nyilatkozatát a kormány vasárnap cáfolta, és mindössze magánvéleménynek nyilvánította. A kabinet emlékeztet: hivatalos álláspontot a Cotroceni Palotában működő válságkezelő stáb szóvivője fejezhet ki. A kormány arra kérte az állami hivatalok vezetőit, tartsák tiszteletben a hírzárlatot. Románia bagdadi nagykövetsége azt javasolta az ország lakóinak, ne utazzanak Irakba.

vissza az elejére


Érdektelenség a bukaresti főpolgármesteri választáson

(1. old.)

Jóval a tavalyi helyhatósági választásokon regisztrált részvételi arány alatt maradt tegnap a szavazási kedv Bukarestben, ahol a lakosoknak a város főpolgármesterét kellett megválasztaniuk. Délután 5 óráig az emberek 18,29 százaléka ment el voksolni. Tavaly júniusban ugyanekkor a szavazati joggal rendelkezők 28,21 százaléka jelent meg az urnák előtt.

A megfigyelők nem jelentettek kirívó rendellenességet, a választást felügyelő testülethez mindössze apró szabálytalanságokról érkezett jelentés. A választásokat Traian Băsescu ex-főpolgármester államfővé választása miatt kellett megszervezni. A tisztség betöltésére legesélyesebb Adriean Videanu, aki miniszterelnök-helyettesi tisztségét a D. A. Szövetség színeiben való jelöltetésre cserélte. Fő kihívója a kétes hírnevű Marian Vanghelie, a Szociáldemokrata Párt jelöltje. Ha egyik sem szerzi meg a szavazatok több mint felét, akkor április 10-én megtartják a második fordulót. Ionel Fleşeriu, az Állandó Választóbizottság elnöke elmondta: ezúttal részleges választásokról van szó, ezért a két forduló között a megszokott két hét a felére rövidül.

vissza az elejére


E–magyar pontok Erdélyben

(1., 4. old.)

Az év végéig 300 közösségi hozzáférési pontot hoznak létre a magyarok által is lakott határon túli vidékeken az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatásával – közölte az MTI-vel Kovács Kálmán miniszter. A magyar informatikai szaktárca vezetője pénteken Nagyváradra látogatott, ahol megbeszélést folytatott Nagy Zsolt román távközlési miniszterrel. A találkozó után szervezett sajtótájékoztatón Kőhalmi Zsolt, a Puskás Tivadar Közalapítvány igazgatója szerződést írt alá a Szülőföldön az információs társadalomba 1 nevű program romániai nyertesének, a Progress Alapítványnak a vezetőivel.

Kovács Kálmán emlékeztetett: tavaly Nagyváradon tartottak egy konferenciát, amelyen elhatározták, közös stratégiát dolgoznak ki a közháló-program határon túli kiterjesztésére. Ennek az a célja, hogy az információ ne akadjon el a határon, és a határon túli magyarok is minél szélesebb körben férhessenek hozzá az internethez.

A tervek szerint év végéig 300 közösségi hozzáférési pontot terveznek létrehozni, s ezeket e-magyar pontnak nevezik. Erdélyben a meghirdetett pályázat révén a Progress Alapítvány 89 ilyen pont létesítésére nyert jogot. A pályázat összértéke eléri a 101 millió forintot. Kovács Kálmán hangsúlyozta: a kiírás szerint a pályázati csomagban egyéb kiegészítő elemek is találhatók, ebből a pénzből kell létrehozni egyebek között a Hargita- és Bihar-hálót is, ami lehetőséget teremt, hogy Erdély délkeleti és nyugati része könnyebben csatlakozhasson a világhálóhoz.

Kovács Kálmán szerint az e-magyar pontok létrehozásának az az előnye, hogy a határon túli magyar közösségek is hozzáférhetnek a magyar országi oktatási tananyag és könyvtári anyag digitalizált változatához. A pályázat részeként a kolozsvári könyvtárban lévő mintegy 25 ezer könyvcímet is feldolgozzák, aminek köszönhetően ez az anyag is részévé válhat a magyarországi digitalizált könyvtárnak. A szaktárca vezetője emlékeztetett: Magyarország elkötelezett híve Románia mielőbbi EU-csatlakozásának, hiszen az erdélyi magyarság gondjai az európai közösségben oldhatóak meg.

A két miniszter megállapodott, hogy az uniós informatikai szabályozás területén szerzett tapasztalatokat Magyarország megosztja Romániával. Szintén egyezség született egy háromnyelvű, önkormányzati és gazdasági híreket tartalmazó román–magyar gyűjtőportál létrehozásáról, és egy közös gazdasági IT üzleti fórum megszervezéséről.

vissza az elejére


József Attila – 100

(1. old.)

Egykori munkatársát, a száz éve született József Attilát ünnepelte a Korunk szerkesztősége szombat délben képben, versben és zenével. A centenáriumi lapszámot Balázs Imre József mutatta be, a költő versei ihlette képzőművészeti alkotásokból rendezett kiállítást Kántor Lajos méltatta. Boér Ferenc József Attila-versösszeállítást mutatott be. A zenei műsorban közreműködött a Concordia vonósnégyes. (Részletek a 2. oldalon)

vissza az elejére


KRÓNIKA


A nap idézete

(2. old.)

„Uram, ajándékozz nekem érzéket a humor iránt. Adj nekem kegyelmet, hogy a tréfát értsem, hogy így egy kis boldogságot ismerjek meg az életben, és másoknak is juttassak belőle".

(Thomas Morus)

vissza az elejére


KISHIR

(2. old.)

KISMAMAKLUB ÖSSZEJÖVETEL lesz ma délután 6 órától az Unitárius óvodában. A Bolyhos zeneóvodában Nisztor Krisztina óvónő és László Bakk Anikó zenepedagógus foglalkozik a kicsinyekkel. A szülőkkel Orbán Mária pszichológus beszélget. A szülők ne felejtsék el a váltócipőt!

vissza az elejére


Műsorváltozás a magyar színházban

(2. old.)

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban az április 4-re, hétfő este 8 órára meghirdetett Doktor Faustus tragikus históriája című előadás helyett a Georg Büchner: Woyzeck című előadást mutatják be. Rendező: Mihai Măniuţiu m.v. Fordította: Thurzó Gábor. Díszlettervező: Mihai Constantin Ranin (McRanin) m.v. Jelmeztervező: Valentin Codoiu m.v. Koreográfus: Vava Ştefănescu m.v. Látvány: Mihai Bucşa m.v., Claudiu Moisescu m.v. Szereplők: Bogdán Zsolt, Kézdi Imola, Bács Miklós, Bíró József, Hatházi András, Salat Lehel, Dimény Áron, Sinkó Ferenc, Orbán Attila, Molnár Levente, Laczkó Vass Róbert, Galló Ernő, Buzási András, Fogarasi Alpár.

vissza az elejére


Szimfonikus hangverseny Szamosújváron

(2. old.)

Az utóbbi években ritkán látogattak Szamosújvárra komolyzene együttesek. A kolozsvári filharmónia a 80-as évek közepe táján kereste fel utoljára az örmény kisváros közönségét. A múlt napokban azonban kellemes élményben volt részünk. Az Adventista Imaház meghitt hangulatú termében két fivér, Cserghizán Emilian és Cserghizán Gabriel hangversenyén vehettünk részt. Az előbbi zongorán, az utóbbi fuvolán bizonyította tehetségét, jártasságát a műfajban. Rég nem volt alkalmunk hasonló színvonalú hangversenyben gyönyörködni a Kis Szamos parti városban. A Cserghizán testvérek a közeljövőben rendszeresen fellépnek a helybeli zenebarátok körében. Nemsokára az Örmény Székes egyházban lesz alkalmuk zenélni, ahol kitűnő feltételek vannak szimfonikus koncertek szervezésére.

Szamosújváron új szelek fújnak a zenei életben, a fúvószenekar újjászervezése után felcsillantak a remények egy komolyzene-együttes meg alakulásához is.

E. Cs.

vissza az elejére


Alkonyi fény – műdalok zenekísérettel

(2. old.)

Csire József zeneszerzőnek köszönhetően dalkincsünk újabb szerzeményekkel bővült. A bukaresti Égisz Könyvkiadó gondozásában látott napvilágot az ismert szerző, a Romániai Zeneszerzők és Zenetudósok Szövetségének, valamint a Magyar Tudományos Akadémia köztestülete tagjának 25 műdalt tartalmazó Alkonyi fény című kötete. A Reviczky Gyula, Gheorghe Topârceanu, Dsida Jenő, József Attila, valamint antik görög költők, Pindarosz, Alkman és Theognisz versei ihlette, hangszerkísérettel ellátott dalok mellett külön fejezetet szentel a szerző a Petőfi-dalok nyomán született, zongora kísérettel ellátott műveknek. Egyébként a szerzemények zöme zongorakíséretet igényel. Az említettek mellett szövegíróként szerepel a kötetben Csire Gabriella és Magda Isanos is.

A Csire József vokális zenéjéből, műdalaiból összeállított kötet nem egy darabja fölcsendült már kamaraesteken, sőt, közülük jó néhány, mint a Dsida Jenő verseire komponált Az utolsó Miatyánk, vagy a Zarándokút énekművészeink állandó repertoárjába is átkerült.

(-h)

vissza az elejére


Rovásírás Szamosújváron

(2. old.)

A múlt hét végén újból ellepték a cserkészek Szamosújvárt: április 1–3. között hatodik alkalommal szervezték meg a Csodaszarvas nyomában elnevezésű országos rovásírásversenyt. Évről évre növekszik az érdeklődés ősi magyar rovásírásunk megismerésére és különböző szintű elsajátítására, hiszen ez népünk olyan ősi kultúrtörténeti öröksége, amivel a mai nap egyetlen európai nép sem büszkélkedhet. Szervező a Romániai Magyar Cserkészszövetség és helybeli 51. számú Czetz János cserkészcsapat volt.

Nyolc erdélyi megye 23 helységének közel 250 fiatalja versenyzett az elsőségért. Az ünnepélyes megnyitón részt vett Török Bálint tanár, Szamosújvár alpolgármestere is. A regionális jellegű verseny résztvevői öt korosztály szerinti kategóriában bizonyították ügyességüket, jártasságukat. Nagy népszerűségnek örvendett ezúttal is a botrovás különversenye. A versenyen résztvett ifjak fontosnak tartották, hogy gyarapítsák magyarságtudatunkat ezen ősi kincs megismerésével is, mely hozzásegít nemzeti műveltségünk emeléséhez, valamint a rovásírás gyakorlati alkalmazásához. A színes, változatos rendezvényen a következő végeredmény született: Botrovás I. kategória: Mihálydeákpál Zsolt (Szamosújvár), II-es kategória: Demku Tamás (Szatmárnémeti). Kiscserkész: Márton Hilda (Dés) Cserkész I: Miklósi Dorottya (Szamosújvár), Cserkész II: Mihálydeákpál Zsolt (Szamosújvár), Rover I: Zsoldos Lujza (Szamosújvár) Rover II: Szeredai Norbert (Szamos újvár), Csoportverseny kiscserkészek: Jakab Andrea, Timsa Tímea, Koncz Tünde, (mindhárman a szamosújvári 51. számú Czetz János cserkészcsapat tagjai), Cserkészkategória: Mihálydeákpál Oszkár, Szilágyi Róbert, Miklósi Dorottya (mindhárman Szamosújvár) és Roverkategória: Zsoldos Lújza, Szeredai Norbert, Gáspár János (mindhárman a szamosújvári 51. számú Czetz János cserkészcsapat tagjai).

A nyertesek könyvjutalomban részesültek, de minden résztvevő egy emléklappal távozott. A hatodik alkalommal sorra került rovásírásverseny ökumenikus istentisztelettel zárult.

Erkedi Csaba

vissza az elejére


József Attila – 100
Lapbemutató és kiállítás a Korunk szerkesztőségében

(2. old.)

Az alkalom ünnepi. A műsor is. De csak annyira, amennyire ez a 100 éve született József Attilához méltó. A Korunk márciusi, teljes egészében a költőnek szentelt lapszáma is ehhez a szerkesztői elvhez igazodik. Már a címében is: József Attila – 100. Csak semmi fellengzősség, csak semmi ünnepi cifra. Annál több gondolat. Vagy ahogyan a szerkesztő, Balázs Imre József fogalmaz: „Az itt olvasható írások ugyanis bizonyos értelemben nem vesznek tudomást az ünnepről. Ugyanazzal a mélységgel, ugyanazzal a ráérősséggel közelednek a József Attila-szövegekhez, mint bármikor. Talán ez az igazi ünnep." S az irodalomkritikus röviden elmondja azt, amit az általa szerkesztett lapszámmal kapcsolatban feltehetően a legérdekesebbnek, legfontosabbnak tart: hogy például József Attila Félidő: 0-0 című, 20 éves korában írt versét hogyan gondolták tovább a fiatal munkatársak, többek között Papp Attila Zsolt. Miközben megelégedéssel közli, hogy a mérkőzés József Attila javára dőlt el, hiszen legalább félszázan gyűltek össze itt, ebben a szombat déli órában a Korunk szerkesztőségében. A lapszám Faludy György József Attila emlékére című, Balatonszárszón 1937 decemberében, a költő temetésén íródott versével nyit, amely első közlésként 1938 januárjában jelent meg a Korunkban. Majd a másik még élő barát, Fejtő Ferenc emlékezik a költőre. Az ünnepi Korunk szám azonban csupán az első lépés, a kezdet. A lap munkatársai folytatják a József Attila és a Korunk kapcsolatát felelevenítő dokumentumok gyűjtését. Az anyagot önálló kötetben szeretnék megjelentetni.

Majd Kántor Lajos főszerkesztő méltatta a 16 jeles képzőművész József Attila költeményei ihlette munkáiból összeállított képzőművészeti tárlatot. Utalt arra, hogy ez a mostani kiállítás akár az egykori tematikus, Ady Endrének, Bartók Bélának, Madách Imrének, Arany Jánosnak, Kodály Zoltánnak szentelt, hetvenes évekbeli tárlatok folytatásaként is értelmezhető. Kapocs a hajdan volt eseményekkel és kiállítókkal, hiszen az ország minden részéből, sőt külföldről is érkeztek munkák a centenáriumi rendezvényre. A Korunkban 1930-tól jelentek meg írások József Attilától és József Attiláról. Az anyag tehát rendkívül változatos, és természetszerűleg mindennek a vizualizálása is hasonlóképpen sokszínű. Műfaji és stílusbeli változatosság jellemzi a tárlatot, amelyről részletesebben szombati Művelődés oldalunkon számolunk be.

A rendezvény méltó befejezéseként Boér Ferenc színművész rangos József Attila-összeállítását és a Concordia vonósnégyes előadásában Mozart Divertimentóját hallgathatta meg a közönség.

Németh Júlia

vissza az elejére


MOZI

(2. old.)

KOLOZSVÁR

KÖZTÁRSASÁG – Constantine – amerikai bemutató. – Vetítések időpontja: 13, 15.30, 18, 20.30, 23; kedvezménnyel naponta 23 órától és hétfőn minden vetítés.

MŰVÉSZ-EURIMAGES – Megint tanú – magyar bemutató. – Vetítések időpontja: 15, 20; péntek, szombat, vasárnap 22.30 órától; kedvezménnyel kedden minden vetítés. Érzékek iskolája – magyar bemutató. – Vetítés 17.30 órától; kedden kedvezménnyel.

GYŐZELEM – Az Operaház fantomja – bemutató. – Vetítések időpontja: 14, 19. Furész–Saw – bemutató. – Vetítések időpontja: 17, 22.

FAVORIT – President Evil: Apocalypse – német–francia–angol. – Vetítések időpontja: 15, 17, 19; kedvezménnyel csütörtökön minden vetítés.

DÉS

MŰVÉSZ – A pilóta – amerikai. – Vetítések időpontja: 17, 20; kedvezménnyel hétfőn.

BESZTERCE

DACIA A-TEREM – 80 nap alatt a Föld körül – amerikai. – Vetítések időpontja: 13, 15, 17.30, 20; pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 13 órától és hétfőn minden vetítés.

DACIA B-TEREM – Én és a herceg – amerikai. – Vetítések időpontja: 14.30, 17, 19.30; pénteken, szombaton, vasárnap 21.30 órától; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 14.30 órától, kedden minden vetítés.

GYULAFEHÉRVÁR

DACIA – Vejedre ütök – amerikai. – Vetítések időpontja: 15, 17.30, 20; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 22.30 órától és hétfőn minden vetítés.

vissza az elejére


OPERA

(2. old.)

MAGYAR OPERA

Április 7-én, csütörtökön fél 7-kor: Erkel Ferenc: Bánk bán. Vezényel: Hary Béla. Rendező: Dehel Gábor. – Egyetemi-bérlet.

vissza az elejére


SZÍNHÁZ

(2. old.)

MAGYAR SZÍNHÁZ

Április 4-én, hétfőn este 8 órakor: Georg Büchner: Woyzeck. Rendező: Mihai Mâniuţiu m. v.

Az oldalt szerkesztette: Ördög I. Béla

vissza az elejére


VÉLEMÉNY


Lezárult a Wojtyla-korszak

(3. old.)

Csaknem huszonhat és fél évi egyházkormányzati szolgálat végén II. János Pál, Róma és a katolikus egyház főpásztora, a világ szeme elől elzárva, mégis a figyelem homlokterében búcsúzott a földi élettől. Kétnapos agóniája a rádió- és tévécsatornák, napilapok tízezreinek adott kemény feladatot.

Karol Wojtyla az ezredforduló világi (politikai) történetének csakúgy meghatározó szereplője volt, mint a katolikus egyházénak. Százhuszonkilenc országban tett főpásztori látogatást, tizennégy enciklikát adott ki, négyszáznyolcvankét boldogot és szentet avatott. Megújította a katolikus egyház kapcsolatait a világvallásokkal.

Nyitás (és csukás?) a zsinat után
A XXIII. János pápa által összehívott II. vatikáni zsinatot (1962–1965) szívesen hasonlítják az ablakok kinyitásához. Valóban: új önszemlélet és a világgal való párbeszéd új lendülete jellemezte a zsinatot és a zsinati folyamat kezdeti éveit. Már két évtizeddel a zsinat zárása után felmerültek azonban a kételyek, vajon hűséges marad-e a római egyház XXIII. János és közvetlen utóda, a zsinatot bezáró VI. Pál eredeti inspirációjához. Amikor II. János Pál 1984-ben Svájcba látogatott, a helybeli papság hatalmas biztosítótűvel ajándékozta meg. „Ez a tű – mondták – mindent biztonságban összefog, de ehhez előbb ki kell nyitnunk."

A katolikus egyház életét minden ízében-porcikájában megmérő, érveket és ellenérveket gondosan mérlegre tevő elemzők csaknem egybehangzó véleménye, hogy a pluralitás eszményét nagyra értékelő világban a katolikus egyház a kívántnál kevésbé tud lépést tartani az idők jeleinek gyors változásaival. Wojtyla 1978-ban történt pápává választása óta szinte minden alkalmat megragadott arra, hogy a II. vatikánum iránti elkötelezettségét hangsúlyozza, az elemzők mégis inkább a pápa kiegyensúlyozó szerepvállalását tartják igazi profiljának. „Két fronton kell […] harcolnia: a konzervatívokkal szemben, akik tegnapi eszközökkel látszólag meghitt, nyugodt fészket akarnak a katolikusok számára rakni; és a progresszívak ellen, akik az egyház lényegét a kor szükségleteihez akarják szabni, és könnyen elfelejtik, hogy az egyháznak a saját meggyőződése szerint már van az emberekhez szóló örömhíre." (Frankfurter Allgemeine, 1985. május 13.) A pápa maga ekként értékelte a korabeli helyzetet: „A II. vatikáni zsinat elveket és eszközöket adott az egyház számára a lelki megújuláshoz. Mivel ezeket rosszul fogadták be, félreértették és rosszul alkalmazták, itt is, ott is zavar és meghasonlás támadt. Következésképpen a vallásosság is bomlásnak indult. Ahelyett, hogy a nehéz körülmények miatt panaszkodnánk, tegyünk inkább valamit a keresztények fogyatékosságai ellen a lelkiség síkján." (Frankfurter Allgemeine, 1985. május 21.)

Kontinensek ébredése
A pápának a ’80-as és ’90-es évek során tett latin-amerikai, ázsiai és afrikai apostoli útjai viszont arra világítottak rá, hogy azok a sarkalatos zsinati törekvések, amelyek egyfelől a pápa és a világ püspökei közötti tényleges és őszinte kollegialitást szorgalmazták, másfelől az egyház és a világ közötti viszonyt a zsinat által javallt irányba fordították (volna), korántsem teljesülhetnek be akkor, ha a katolikus egyház nem tekint el a kizárólagos Róma-, illetve Európa-központú önszemlélettől. Ez pedig nem csupán a ’80-as és ’90-es évek problémája. A kontinentális püspöki szinódusok során megmutatkozott, hogy Ázsia, Latin-Amerika, Észak-Amerika és Afrika katolikus egyháza minden tisztelete mellett is képes és akar hangot adni sajátosságainak. Szó sincsen bomlasztó törekvésekről; a pápának viszont, akit apostoli utazásai során szinte kizárólag taps, ajándékozó gesztusok, országnyi talk show-k sodrása fogadott, a földrészek püspökeivel szembesülve öntudatos, érzékeny, eltökélt és nagyon katolikus helyi egyházak vezető képviseleteit ismerhette meg, olyan egyházakét, amelyek az európai katolicizmusnál mind számbelileg, mind vitalitásban messze több jövőt ígérnek.

A média pápája
1823-ban a római pápa – nyilván antimodernista késztetésektől indíttatva – tételesen elítélte a sajtószabadságot. 1950-ben az arisztokratikus és „keményvonalas" XII. Pius már ezt mondta: „Ha nem lenne közvéleménye, valami hiányozna az egyház életéből. Mind a lelkipásztorokat, mind a világiakat el kellene marasztalni ezért." A II. vatikáni zsinaton már külön dokumentum taglalta az egyház és a média viszonyát (Inter mirifica, 1963), majd létrejött a Tömegkommunikáció Pápai Tanácsa, amelynek feladata a világ felé megnyilvánuló egyház „önközlésének" koordinálása. János Pál pápaságának kezdetétől félreismerhetetlen figyelemmel fordult a sajtó és az elektronikus média felé, s ezzel meg-megújuló lendületet adott a római központnak a média iránti bizalom erősítésére. Utazásainak, tanító megnyilvánulásainak, ünnepi miséinek, beszédeinek, újévi és húsvéti „urbi et orbi" áldásainak, fogadásainak mediatizálásában egész szentszéki különítmény vesz részt. Ennek az átláthatóságnak persze megvannak a harsány oldalai is. Sokszor és sokan tették szóvá, hogy a pápa körül szervezett médiakörítések hovatovább emlékeztetnek a show-műfajok ízlésvilágára, igaz, leginkább azok, amelyek utazásait célozzák meg. Persze a világ „elvárja", hogy betekinthessen a falak közé.

„II. János Pál pápaként nem fejthette volna ki világszerte erős hatását, ha Karol Wojtyla nem lenne egy áldott tehetségű kommunikátor. Ezt gyakorolta fiatal korában mint színész, később pedig mint egyházi vezető. Mint egyházának legfőbb tanítója már kevésbé figyelt arra, hogy szavainak sikere van-e, hogy helyesléssel találkoznak-e, hogy egyetértés támogatja-e vezetői igényét. Érzéke van a hallgatóság, a nyilvánosság elő tti viselkedéshez, akár százezrek előtt a tereken, sportpályákon vagy a tévé képernyőjén." (Frankfurter Allgemeine, 2000. május 13.)

Az utazó János Pál
Giuseppe Alberigo, a francia jezsuiták havilapjának írt tanulmányában, a pápaválasztástól az 1981-es merényletig tartó időszakot a pápa „novíciátusának" nevezte (Etudes, 1988. május). Már ennek a viszonylag rövid időszaknak is leginkább az apostoli utazások sora volt a meghatározó vonása. János Pál kezdettől fogva egészen újszerű helytartói magatartást tanúsított, amennyiben – Pál apostol mintájára – sűrűn és nagy tá volságokra „kiutazott" a szent falak közül. Már 1979 januárjában megkezdődött a látogatások sora, Pueblával, a latin-amerikai püspökök konferenciájának megtisztelésével. Az 1983-tól 1985-ig tartó esztendőkben II. János Pált utazásain a zsinat utáni egyház két égető problémája foglalkoztatta: a szerzetesrendeket (kivált jezsuitákat, domonkosokat, ferenceseket, kármelitákat) fenyegető elvilágiasodás és a felszabadítás-teológia kétes értékével való szembesülés. A későbbi európai apostoli utazásokat – így az 1991-es és 1996-os magyarországi pápalátogatást is – hangsúlyosan pasztorális szellem határozta meg. Ez alól egyértelmű kivétel a romániai látogatás, amelynek ökumenikus célzatossága félreérthetetlen volt. Hiszen János Pál korábban találkozott már a jeruzsálemi ortodox pátriárkával, majd Bartholomaiosszal, Konstantinápoly nagy tekintélyű pátriárkájával. Igyekezett kapcsolatot teremteni Bulgáriával is, és lám, a bukaresti Teoctisttal – a pápa által látogatott első ortodox többségű ország pátriárkájával – ugyancsak látványosan egymás keblére borultak; azaz János Pál megkísérelte apostoli útjaival „körüllövöldözni" a nagy célt, II. Alekszijt, Moszkva és minden oroszok pátriárkáját, akivel több találkozás is terveztetett a 90-es években (egyebek között Pannonhalmán), de akinek kedvét láthatólag nemcsak a katolikus egyház ukrajnai és oroszországi erősödése szegte, hanem kezét a Szent Szinódus is megköti.

Wojtyla és a kommunizmus bukása
Ketten, akik alakítják az évtizedet" (Le Monde), „Amikor az ellentétek vonzzák egymást" (The Sunday Times), „Gorbacsov megegyezik a pápával a konfliktus jelképes befejezésében" (Herald Tribune), „Történelmi kézfogás a Vatikánban" (Neue Zürcher Zeitung), „Gorbacsov vallásszabadságot ígér a pápának a Szovjetunióban" (Salzburger Nachrichten), „Egy rózsafüzér az ateista asszonynak, a pápa és a Kreml-főnök nagyon közel kerültek egymáshoz a Vatikánban" (Die Presse), „Egy találkozás, amely véget vethetne az ellenségeskedésnek" (Frankfurter Allgemeine) – ilyen címekkel jelentek meg a világsajtó cikkei Gorbacsov szovjet államelnöknek és párttitkárnak az Apostoli Palotában 1989. december 1-jén tett látogatásáról.

Ami 1988-ban már félreérthetetlennek látszott – s aminek a pápa egykor maga is előjelét láthatta a lengyel országi Szolidarnosty ébredésében –, a keleti tömb nagy recsegés-ropogás közepette összeomlott. Hirtelen új helyzet állt elő, olyan helyzet, amelyben már semmit sem lehetett kezdeni azzal a magatartással, amit VI. Pál pápa szabott meg olykor kétértelmű „Ostpolitik"-jával. II. János Pál állásfoglalása e tekintetben félreérthetetlen volt; de csak majdani történészek fogják kimutatni: mekkora és milyen típusú szerepe volt a vatikáni politizálásnak a 89–90-es földindulásban. Ami viszont az eufória után következett: a szentszéki udvarias kedvesség és a „szekuláris szenny" beömlésétől való félelem kettőssége.

Új európai berendezkedés – kereszténységgel vagy anélkül?
Csak az ezredforduló után hangosodott fel a polémia, hogy az egységesülés útjára lépett öreg kontinens világnézeti, politikai és etikai alapjai között említtessék-e meg a kereszténység. II. János Pál azonban már a 80-as évek végén világosan érzékelte, hogy szólni kell, mert az integráció gazdasági és politikai sínpáron megvalósuló építményei időnek teltével elnyomhatják azt a szellemiséget, amely a földrészt kétezer éven keresztül fenntartotta és sajátos kultúráját megalapozta. Az Unió – mint politikai megváltás? János Pálnak erről sokkal keresztényibb víziói voltak. „A politikai messianizmusok legtöbbször a legrosszabb zsarnoksághoz vezetnek. A társadalmak által kialakított struktúrák sohasem végérvényesek; és maguktól nem biztosíthatják mindazokat a javakat, amelyekre az ember vágyakozik. És kiváltképp nem helyettesíthetik az ember lelkiismeretét, mint ahogy nem teszik fölöslegessé az igazság és az abszolútum keresését sem." (Beszéd az Európai Parlament előtt 1988. október 11-én.)

II. János Pál ugyanakkor a kiengesztelődés pápája is. Eddig példátlan volt az egyház történetében, hogy Róma püspöke az egyház egészének nevében bocsánatot kért mindazokért a bűnökért, hibákért, túlkapásokért vagy mulasztásokért, amely a történelem során egyének vagy közösségek kárára volt. Ekként kétségtelenül történelmi jelentőségű – még ha a két vallás közeledését csak igen közvetve segítheti is elő – a zsidósággal való viszonynak a kiengesztelődés normáit követő rendezési kísérlete. János Pál közeledő gesztusai, illetve példamutató magatartása még azokat is elgondolkodtatták, akik egyébként tá vol állnak a kereszténységtől, s az általános humanizmus felkiáltójelét látták meg bennük.

Jakabffy Tamás

„A Ferihegyi érkezési ceremónián mintegy háromméternyire lehettem a pápától. Csupán különlegesen kiképezett testőre választott el tőle. Közelről megviselt, az élet által cseppet sem megkímélt embernek néz ki. Szeme azonban mély elszántságot, határozottságot tükröz. És nagyfokú szelídséget, szeretetet. II. János Pál személyében nagy formátumú egyházi férfiú, filozofikus gondolkodó, korszakos személyiség érkezett Magyarországra. Arcát figyeltem, miközben az 55 tagú zenekar a magyar himnuszt játszotta. Látszott rajta, hogy térségünk szülőtte."

Tibori Szabó Zoltán
(Szabadság, 1991. augusztus 17.)

vissza az elejére


NAPIRENDEN


Hogyan választják az új pápát?

(4. old.)

A katolikus egyházban szigorú szabályok rendezik a pápaválasztás rendjét, s ezeket a szabályokat 1996-ban II. János Pál az Universi Domini Gregis című apostoli konstitúciójában a korábbiakra való gyakori hivatkozással tovább részletezte. Jelenleg 117 azoknak a bíborosoknak a száma, akik még nem töltötték be 80. évüket, s így részt vehetnek a választáson – néhány kivétellel mindannyiukat II. János Pál nevezte ki. A választásra hivatott konklávé résztvevőinek száma a szabályozás szerint nem haladhatja meg a 120-at. A bíborosok leghamarabb 15, legkésőbb 20 nappal a pápa halála után gyűlhetnek össze a sixtusi kápolnában tartandó konklávéra, s ezúttal első ízben a számukra II. János Pál által a Vatikánban berendezett, Szent Márta otthonnak elnevezett szállodában lakhatnak. Az új pápa megválasztásáig semmilyen kapcsolatot nem tarthatnak a külvilággal. A választási menetek és fordulók számát, eredményét még utólag sem hozhatják nyilvánosságra. A választás akár hetekig is eltarthat: az első napon egyszer szavaznak a bíborosok, azután naponta legfeljebb négy ízben, és néhány napig szünetet is kell tartaniuk. Először kétharmados többség szükséges a megválasztáshoz, de a pápai szabályozás nem rögzíti, hogy mikortól e légséges az abszolút többség. Elrendelhető azonban egy második forduló a korábban leggyakrabban felmerült két név között is. A résztvevő bíborosok felírják egy papírra annak a nevét, akiről úgy vélik, hogy „isten akaratából őt kell megválasztani". A pápa írásában még azt is szabályozta, hogy hogyan kell összehajtani a választási cédulákat. Pápává II. János Pál rendelkezése értelmében – elvben – olyan is választható, aki még nem püspök, ám ebben az esetben „azonnal", még neve nyilvánosságra hozása előtt püspökké kell avatni – vagyis legalábbis katolikus papnak kell lenni valakinek ahhoz, hogy legalább elvben számításba jöhessen. Gyakorlatilag azonban a bíborosok évszázadok óta saját körükből választanak pápát.

Erdélybe érkezett a Nagy Könyv nevű játék, amelynek célja az olvasás népszerűsítése, a magyar olvasóközönség kedvenc regényének kiválasztása. A Nagy Könyv eseménysorozata 2005. március 1-jétől az év végéig tart. Március 1. és április 23. között a játékban részt venni kívánó olvasók – gyerekek is – szabadon jelölhetnek egy regényt a magyar irodalom-, és egyet a világirodalomból, tehát mindenki személyenként egy-egy szavazatot adhat le a feltett két kérdésre.

Tetszés szerint jelölhető bármely szerző bármely regénye, amely magyar nyelven bármikor megjelent. Nem adható le szavazat például mesére, novellára, elbeszélő költeményre. Az olvasók jelölései alapján alakul ki a száz legnépszerűbb regényt tartalmazó lista. A következő szakaszban már csak ez a száz mű vesz részt az év végéig tartó játékban. A Szabadságban megjelenő űrlapon (jobbra) is lehet szavazni, a szervezők emellett könyvtárakban, könyvesboltokban, és az interneten (www.anagykönyv.hu) is biztosítják ezt a lehetőséget. A szavazólapokat 2005. április 15-ig lehet bedobni a postaládákba.

vissza az elejére


SZÁMÍTÁSTECHNIKA, INTERNET


Korlát nélkül növekedne a Gmail ingyenes tárhelye

(5. old.)

A Google bejelentette, hogy a Gmail webes levelező-szolgáltatásának postafiók-tárhelyét a jelenlegi 1GB-ról 2GB-ra tervezi növelni. Ez azonban még nem minden, ugyanis a cég ezt a határt – meghatározatlan magasságig – a technikai lehetőségeinek megfelelően, fokozatosan még tovább emelné az elkövetkező hetekben és hónapokban. A csatolmányok 10MB-os korlátja azonban nem változik.

– Amióta bemutattuk a Gmail-t, az embereknek már sok hely állt rendelkezésre a leveleik tárolására, azonban a nagyfelhasználóink már ezt a korlátot is kezdik elérni, így elkezdtem azon gondolkozni, vajon mi fog akkor történni – mondta Georges Harik, a Gmail fő termékmenedzsere.

– Péntektől kezdődően ennek megfelelően folyamatosan több és több helyet fogunk biztosítani az embereknek; annyit, amennyit csak meg tudunk oldani technológiailag. Arra jelenleg nincsenek tervek, hogy ezzel egy időben a csatolmányok 10MB-os korlátját is módosítsák, és arra sincsenek tervek, hogy a Gmail-t olyan funkciókkal lássák el, amelyek lehetővé tennék az előfizetők számára, hogy egy virtuális külső merevlemezt varázsoljanak a „beérkező üzenetek" fiókból – mondta a vezető.

Hozzátette: azzal azonban tisztában van, hogy néhány előfizető ilyen célokra használja a Gmail-t azáltal, hogy a saját címükre küldenek leveleket, amelyek így a Gmail fiókban tárolódnak. Bár azoknak a felhasználóknak az aránya, akik már kezdik elérni a Gmail fiókjuk 1GB-s határát nem nagy, Harik elmondása szerint „éppen elegen vannak ahhoz, hogy a Google törődjön velük". „Azt szeretnénk, ha a felhasználók megértenék, hogy odafigyelünk az igényeikre, rendelkezünk egy tervvel, és hogy hosszú távon valami nagyon különleges dolog fog történni a Gmail-lel."

Amikor a Google egy évvel ez előtt bemutatta a Gmail-t, a keresőmotorcég alapjaiban rengette meg a webmail-piacot, melynek résztvevői általában csupán minimális tárhelyet kínáltak ingyenes szolgáltatásaikhoz.

Abban az időben a Yahoo 4MB, a Microsoft MSN Hotmailje pedig mindössze 2MB tárhelyet biztosított a levelek számára az ingyenes postafiók-szolgáltatásuk mellé. Azóta a legtöbb nagy webmail-szolgáltató reagált a Gmail ajánlatára, és jelentősen megnövelték ingyenes postafiókjaik tárhelyét. A Microsoft és a Yahoo pillanatnyilag 250MB-t kínálnak ingyenes szolgáltatásukkal; a Yahoo április végétől ezt a határt 1GB-re emelné. A használati díjas postafiók-szolgáltatásokért 2GB tárhelyet kínálnak a cégek. A Gmail egyetlen szépséghibája az, hogy gyakorlatilag még mindig tesztfázisban van, és nem is hozzáférhető mindenki számára.

Ahhoz, hogy egy Gmail account-ot szerezzünk, meghívást kell kapnunk egy már bejegyzett felhasználótól, amelyből jelenleg ötvenet küldhetnek szét a postafiók-tulajdonosok.

www.computerworld.hu

vissza az elejére


Szigorítás a Microsoft letöltési oldalain

(5. old.)

A Microsoft a letöltési oldalain tovább bővíti a kalózellenes biztonsági intézkedéseit; a felhasználóknak ezentúl először igazolniuk kell operációs rendszereik eredetiségét, mielőtt letölthetnének saját nyelvű Windows-bővítményeket. A Microsoft jelenleg 24 különböző nyelvű Windows XP változatot kínál, emellett további 20 nyelvezetű ingyenes operációs rendszer-bővítményt.

Ezek Windows XP Language Interface Pack néven tölthetőek le. E bővítmények nem nyújtanak teljes honosítást a Windows XP felhasználói interfészéhez, azonban lefedik a legáltalánosabb funkciókat.

vissza az elejére


Digitális nővér és virtualizáció

(5. old.)

Napról napra újabb fejlesztések látnak napvilágot, amelyeknek egyetlen célja egészségünk megóvása, illetve javítása. A nemzetközi eredmények és tapasztalatok talán az itthoni viszonyok szempontjából is tanulságosak.

Sok páciens, amint elhagyta a kórházat, visszatér a régi rossz szokásokhoz: túl sok kávét isznak, nem szedik a felírt gyógyszereket, és a hipermarketekben megtöltik a kosarakat mindenféle egészségtelen ennivalóval. A németországi Fraunhofer Intézet által kifejlesztett „digitális nővér" segít a betegeknek abban, hogy egészséges életmódot kövessenek. Ehhez szükség van egy mobilterminálra – például mobiltelefon vagy PDA –, amely riaszt, ha eljött a napi torna ideje vagy tanácsokat ad diétás ételekre vonatkozóan. A terminálra szoftvert telepítenek, és ez a hálózaton át kapcsolódik a klinika vagy az orvos rendelőjének szerveréhez.

A „digitális nővért" – rövidebb nevén: a digi.dou – eredetileg az elhízásban szenvedő gyerekeknek és felnőtteknek fejlesztették ki azzal a céllal, hogy a mindennapi életben is segítsenek alkalmazni azokat a módszereket, amelyeket a kórházban használtak. Kerstin Heuwinkel, a dortmundi székhelyű Fraunhofer Szoftver- és Rendszerfejlesztő Intézet (ISST) munkatársa elmondta: „A gyógyulási folyamatban a legfontosabb a motiváció és az önfegyelem. De az eszközünk arra is lehetőséget ad, hogy a gyerekek kapcsolatban álljanak más páciensekkel, és tapasztalatot cseréljenek a gyógyulási folyamatról." A digi.dou projektben a legnagyobb kihívás az volt, hogy miként jelenítsék meg a tartalmat. „El kellett döntenünk például azt, hogy a készülékre milyen gyakorisággal érkezzenek az automatikus felszólítások. Ez fontos a beteg motivációja szempontjából, de ezzel párhuzamosan arra kell serkentenünk őket, hogy önállóan gondolkodjanak" – mondta Kerstin Heuwinkel. A kutatóknak arra is megoldást kellett találniuk, hogy miképp fogadtassák el a fiatal páciensekkel az információkat és a tanácsokat. A megoldás az volt, hogy mind ezt játékosan kell prezentálni.

Vass Enikő www.computerworld.hu

vissza az elejére


Kutatási irodát nyithat a Softwin Kolozsváron
Tehetséges fiatalokat keresnek

(5. old.)

Amint arról a Szabadság is beszámolt, múlt csütörtökön, Erdélyben első ízben a kolozsvári Műegyetem Automatizálás és Számítógépek Karán szervezték meg a szoftverfejlesztőknek indított BitDefender elnevezésű Akadémiát. A program keretén belül ingyenes továbbképzésben részesülnek a felsőfokú oktatási intézmény diákjai, a legtehetségesebbeket pedig alkalmazza a nyugati államokban is jó hírnévnek örvendő számítástechnikai vállalat.

Csütörtökön délben a Softwin szakemberei előadást tartottak az érdeklődőknek a cégről, valamint a kolozsvári szoftverfejlesztési és kutatási iroda megnyitásáról, valamint a dél utáni órákban tesztelték az előadás után nyomtatványokat kitöltött fiatalokat.

A találkozóra több diák jött el. A fiatalok elsősorban egy jó állás megszerzése reményében vettek részt a Softwin beindította akadémián.

– Remélem, hogy a tanfolyam során megfelelő eredményt érek el és felvesznek a céghez – mondta az egyik fiatal. – A Softwin képviselői azt mondták, hogy a csapat tagjaként több belföldi és külföldi szakmai továbbképzésén, konferencián vehetek majd részt. Az egyik beszélő azt mondta, hogy két hónappal ezelőtt Los Angelesbe volt, nemrég pedig valamelyik nyugat-európai országban járt. Remélem, hogy én is ilyen szerencsés leszek. A külföldi utak mellett igen előnyös fizetést ajánlanak – tette hozzá a Műegyetem hallgatója. Az ingyenes tanfolyam iránt érdeklődők a mvulpe@bitdefender.com címre küldhetik el szakmai önéletrajzukat.

A különböző számítástechnikai cégek egyre inkább érdeklődnek a kolozsvári piac iránt, lévén hogy a Mű egyetem több tehetséges fiatalt képez ki. Néhány évvel ezelőtt több német országi cég valóságos állásbörzét szervezett a felsőfokú oktatási intézményen annak érdekében, hogy a másod- vagy harmadéves diákokat bevonják a vállalatok életébe.

Ugyanakkor a prefektúra által kezdeményezett és a megyei tanács által létrehozott Tetarom Rt. működtette ipari park keretén belül több számítástechnikai és távközlési vállalat bérelt földterületet. A Nyugatról Kelet fele terjeszkedő IT vállalatok számára szerencsére egyre vonzóbb az erdélyi piac.

Kiss Olivér
koliver@emt.ro

vissza az elejére


HIRDETÉS


ADÁSVÉTEL

(6. old.)

Eladó bojler instant vízmelegítő, kalotaszegi festett bútor és szőttesek. Telefon: 598-525. (0013)

vissza az elejére


SZOLGÁLTATÁS

(6. old.)

Vállalom diákok ebédeltetését. Telefon: 598-525. (0015)

Vállalom vizsgadolgozatok és egyéb szövegek számítógépes beírását. Telefon: 598-525. (0014)

vissza az elejére


SPORT


KÉZILABDA
Női Nemzeti Liga
Kolozsvári U-Jolidon–Karácsonkői (Piatra Neamţ-i) Női Kézilabda Klub 27–20 (16–9)

(7. old.)

Horia Demian Sportcsarnok, 200 néző. Vezette: Vasile Pavel–Marian State (Buzău).

U-Jolidon: Popovici – Deac 4, Gherman 11 (6), Bârsan 1, Dobromir 5, Tudorache 5 (2), Cotârlă; cserék: Bochiş – Márton, Paşca, Anca Amariei 1, Drilea. Edző: Liviu Jurcă és Cristina Iurian.

Piatra Neamţ: Călian Ivanov – Roşu 3, Pavăl 3, Puşcaşu 4, Angheluţă 2, Tătaru 7 (2), Stoleru; cserék: Raica – Rotaru, Durican 1, Lungu. Edző: Dan Valentin.

Hétméteresek: 8/10, illetve 2/7 (!); kiállítások: 8, illetve 6 perc.

Eredményalakulás: 1. perc: 1–0, 3. perc: 1–2, 5. perc: 4–2, 13. perc: 8–3, 16. perc: 10–4, 21. perc: 13–6, 32. perc: 18–9, 43. perc: 22–13, 48. perc: 22–15, 54. perc: 25–16, 56. perc: 27–17.

A szombat délelőtti bajnoki találkozó egyperces néma csenddel kezdődött, a jelenlevők a szerdán végleg eltávozott Mihai Stark edző és szövetségi kapitány, a szakszövetség 1996–1998 közötti főtitkára emléke előtt tisztelegtek. A diáklányok magabiztosan kezdtek, a moldovaiak csak az első három percben tudták tartani a lépést (ekkor vezettek először és utoljára a találkozó folyamán). A különbség a kolozsvári kapusbravúrok jóvoltából is a játékrész derekára egyre nőtt. Félidőig Lavinia Popovici részéről 10 szenzációs védést, közte két büntető hárítását könyvelhettük el, de a csereként beállt Monica Bochiş is kivédett egy 7 m-est.

A második játékrészben tovább nőtt a különbség, a karácsonkői lányok még büntetőből is alig találtak be (igaz, ez már nem a kapusokon múlott, mert ezúttal fölé vagy kapufára lőtték a 7-eseket). Négy perccel a lefújás előtt kétszámjegyűre nőtt az előny, ekkor Jurcă mester a cserepad minden tagját pályára küldte. A hátralévő időszakban már csak a vendégek találtak be, de mindössze háromszor, így visszaállt a félidei hét gól.

Megérdemelt és várt győzelmet aratott az U-Jolidon a kiesés elkerüléséért vívott harcban.

A 17. forduló további eredményei: Konstancai Tomis–Temesvári Egyetem 33–15, Brassói Rulmentul–Galaci Oţelul 22–24, Nagybányai Selmont–Romani MKK 27–24, Râmnicu Vâlcea-i Oltchim–Zilahi Silcotub 30–24 és Bukaresti Rapid–Dévai U-Remin 33–28.

Az állás: 1. Rapid 28 pont/17 mérkőzés, 2. Silcotub 27/17, 3. Oltchim 26/16, 4. Tomis 25/17, 5. Rulmentul 24/17, 6. Poşta Câlnău-i Astral 20/16, 7. Selmont 14/17, 8. Oţelul 13/17, 9. Piatra Neamţ 13/17, 10. U-Remin 12/17, 11. Dévai Cetate 12/16, 12. Kolozsvár 11/17, 13. Roman 8/16, 14. Temevár 1/16.

*

A férfi Nemzeti Liga 20. fordulójában szombaton értékes győzelmet aratott idegenben a Kolozsvári Armătura-U-Agronomia. A kiesés elkerüléséért való küzdelemben a karácsonkőiek elleni harc második felvonásában 27–22 arányban legyőzték a Piatra Neamţ-i Férfi Kézilabda Klubot. A játéknap többi eredménye: Szucsávai Bucovina–Bukaresti Steaua 26–31, Târgu Jiu-i Lignit–Medgidiai MSC 32–27, Resicabányai Egyetem–Bukaresti Dinamó Baumit 31–38 és Ploieşti-i Uztel–Jászvásári Politechnika 30–26. A Konstancai MKK–Temesvári Politechnika összecsapást vasárnap bonyolították le.

A sorrend: 1. Dinamó Baumit 34 pont/20 mérkőzés, 2. Nagybányai Minaur 31/19, 3. Konstanca 29/18, 4. Steaua 29/20, 5. Ploieşti 25/20, 6. Lignit 21/20, 7. Temesvár 20/19, 8. Medgidia 18/20, 9. Kolozsvár 18/20, 10. Resicabánya 18/20, 11. Brassói Dinamó 13/19, 12. Jászvásár 10/20, 13. Piatra Neamţ 5/20, 14. Szucsáva 3/19.

Póka János András

vissza az elejére


RÖGBI
Továbbra is a dobogón

(7. old.)

A harmadik helyért folyó egyenes küzdelemben rendkívül értékes, 15–7 arányú győzelmet aratott Aradon a Contor Zenner otthonában a megújult Kolozsvári U-BT-Agressione. A 13. forduló többi eredménye: Szucsávai Bucovina–Bukaresti Dinamó 13–34, Petrozsényi Tudomány–Bukaresti Steaua 18–38, Konstancai Farul–Nagybányai Remin 11–17 és Lupényi Bányász–Bârladi Rulmentul 7–34.

A táblázaton (zárójelben a bónuszpontok):

1. Steaua 13 13 0 0 784–108 65 (13)
2. Dinamó 13 12 0 1 735–184 59 (11)
3. Kolozsvár 13 9 0 4 422–204 42 ( 6)
4. Nagybánya 13 8 0 5 313–224 37 ( 5)
5. Arad 13 7 0 6 312–265 35 ( 7)
6. Farul 13 4 0 9 239–486 21 ( 5)
7. Bârlad 13 4 0 9 243–446 20 ( 4)
8. Petrozsény 13 4 0 9 208–341 19 ( 3)
9. Szucsáva 13 3 0 10 209–577 13 ( 1)
10. Lupény 13 1 0 12 170–800 5 ( 1)

(pja)

vissza az elejére


VÍZILABDA
Alsóházi torna

(7. old.)

Kolozsvárott, a Politechnika Úszóközpontban rendezték a hét végén az első tornát a vízilabda bajnokság alsóházának rájátszásában.

Miután a Kolozsvári Politechnika és az Aradi Astra is legyőzte szombaton a fővárosiakat, a vasárnapi egymás elleni mérkőzés fokozott érdeklődésre számíthatott.

A meccsen az első negyed végéig kellett várni az első gólra, amelyet a vendégek szereztek meg, miközben a hazaiak már 4–0-ra vezettek, ami a kapufákat illeti. A második negyed is az aradiaknak ment jobban, ám ez-után a házigazdák egyre inkább magukhoz tértek, a harmadik játékrészben megszerezték a vezetést amelyet nem is engedtek már ki a kezükből, és a vártnál simábban 9–6-ra nyertek.

Eredmények: Aradi Astra–Bukaresti Sportul Studentesc 9–6 (1–0, 1–2, 3–2, 4–2), Kolozsvári Politechnika–Sportul 11–8 (4–1, 2–3, 2–2, 3–2), Kolozsvár–Astra 9–6 (0–1, 2–2, 3–1, 4–2).

Az alsóház jelenlegi állása: 5. Astra 15 pont, 6. Kolozsvár 13, 7. Sportul 2.

Vincze Gyula

vissza az elejére


FORMA–1
Világbajnok lesz a Renault?

(7. old.)

Harmadik az isten igaza – mondják, s talán a Forma–1-es világbajnokság 3. futama is éppen arra volt hivatott, hogy beigazolja az első két futamon kialakult erőviszonyokat. A kérdés azonban az volt, hogy a Ferrari új modelljével versenyző hétszeres világbajnok Michael Schumacher beleszól-e ezekbe. Nos: nem szólt bele, bár alapjában véve nem állt messze tőle. A német „fenegyerek" remekül ment az autóval a bahreini nagydíjon, mind a szabadedzéseken, mind az időmérőkön, így a második helyet szerezte meg a rajtsorrendben, éppen az összetett pontversenyt vezető spanyol Fernando Alonso mögül indulhatott a versenyen, s tette is ezt úgy, hogy biztosan megőrizte helyét a 3. rajtkockából induló Jarno Trulli (olasz, Toyota) előtt. A Renault spanyol versenyzőjével gond nélkül tartotta a ritmust a Ferrari, mígnem a 11. körben a hajtűkanyarnál az Alonso hibáját leső, attól alig fél másodpercre lévő Schumacher későn fékezett, s talán az ütközés elkerülése miatt épp ellenkező irányba kanyarodott, s egy nagy hurkát téve tért vissza, majd – miközben többen is elmentek mellette – egyenesen a boxba hajtott, és feladta a versenyt.

Alonsónak – akit csapattársa, az olasz Giancarlo Fisichella már a 3–4. körben egyedül hagyott, hiszen motorhiba miatt feladni kényszerült a versenyt – ettől kezdve viszonylag nyugodtan autózva vágta zsebre sorozatban szerzett második győzelmét, s megerősítette helyét a világbajnoki pontversenyben – ugyanezt tette a konstruktőröknél a Renault, amely ezzel bebizonyította, hogy nagyon komolyan pályázik a világbajnoki címre mind Alonsóval egyéniben, mind pedig a konstruktőröknél. Alonsónak ideig-óráig mindössze Trullival gyűlt meg a baja, aki beérte, és kissé megkergette őt a 12–20. körben, de ennél többre már nem futotta a Toyota erejéből. A Toyotát azonban nem lenne szerencsés leírni emiatt a további versenyeken, mert miközben Trulli Alonsót kergette, a másik toyotás, a kicsi Schumi, azaz a német Ralf Schumacher az ugyancsak német Nick Heidfelddel (BMW-Williams) cicázott, s annyira megijesztette azt, hogy utóbbi egy kanyart eltévesztett, s ezt kihasználva Ralf megelőzte őt, így megszerezvén az ideiglenes 4. helyet – a harmadikon ekkor a másik Williams-pilóta, az ausztrál Mark Webber autózott, alaposan lemaradva Trullitól.

Bár a kimondott élen nem, a további pontszerző helyeken azért volt néhány helycsere, egyrészt a tankolások, másrészt pedig az előzések miatt, amelyekre a szahíri pálya meglehetősen sok lehetőséget ad. A sorrendváltozások másik oka pedig a „bedobott törülközők", illetve a pilóták túlbuzgóságai voltak. Így a 26. körben például Heidfeld a 3. helyről kényszerült kiállni, mivel autójának motorja felmondta a szolgálatot. Csapattársa, Webber a 34. körben ugyancsak a hajtűkanyarban vétett, ezt kihasználva Ralf Schumacher őt is megelőzte.

Valamivel hátrébb a mindössze 15. helyről rajtoló brazil Rubens Barrichello próbálta menteni a Ferrari becsületét, s miután már az első körökben feljött a 10. helyre, majd a verseny második felére már 6. volt, úgy tűnt, ez sikerül is neki. Az utolsó körökben azonban már lankadt a teljesítménye, s a kolumbiai, sérült Juan Pablo Montoyát helyettesítő Pedro de la Rosa (McLaren), majd a brazil Felipe Massa (Sauber) is elhagyta, végül pedig a versenyt pechesen kezdő David Coulthard (skót, Red Bull Racing) is eléje került, s így Barri-chello elesett a pontszerzéstől. Kiemelendő még a finn Kimi Räikkönen teljesítménye is, aki csak a 9. helyről indult, de folytonosan jó versenyzéssel – bár ő is kicsúszott egyszer –, kihasználva a Williams gondjait, végül elcsípte a dobogó legalsó fokát.

Mindent összevetve, előzésekben és kicsúszásokban is bővelkedő, végül is látványos futamnak lehettünk tanúi, amely bebizonyította, hogy a Renault toronymagasan a legjobb a jelen pillanatban. Nem kis meglepetésre a Toyota áll hozzá a legközelebb, amely néhány nyúlfarokkal utasítja maga mögé a McLarent és a Williamst. Az utóbbi több mint fél évtized legjobbja, a Ferrari viszont folytatja mélyrepülését, az újonc Red Bull Racing is több pontot gyűjtött nála. Michael Schumacher azonban az új autó kormányánál megmutatta, hogy a maranellói istálló nemsokára ismét képes lesz harcba szállni az elsőségért.

A legjobb nyolc végső sorrendje: Alonso, Trulli, Räikkönen, Ralf Schumacher, de la Rosa, Webber, Massa, Coulthard.

A pontversenyek állása a 3. futam után: versenyzők: 1. Alonso 26 pont, 2. Trulli 16, 3. Fisichella 10, 4. R. Schumacher 9, 5. Coulthard 9, 6. Barrichello 8, 7. Montoya 8, 8. Räikkönen 7, 9. Webber 7, 10. Heidfeld 6, 11. de la Rosa 4, 12. Christian Klien (osztrák, Red Bull) 3, 13. Massa 2, 14. M. Schumacher 2. Csapatok: 1. Renault 36 pont, 2. Toyota 25, 3. McLaren-Mercedes 19, 4. Williams-BMW 13, 5. Red Bull-Cosworth 12, 6. Ferrari 10, 7. Sauber-Petronas 2.

Következik a világbajnokság 4. futama, a San Marinó-i nagydíj április 24-én, Imolában.

Balázs Bence

vissza az elejére


KOSÁRLABDA
Váratlan izgalmak
Kolozsvári U-BT-ACSA Terapia–Bukaresti CFR-Marfă 84:81 (14:26, 13:18, 26:15, 31:22)

(8. old.)

Papírforma szerint viszonylag könnyű dolga lett volna a kolozsvári lányoknak a bukaresti vasutasok ellenében, ám a tavaszi idő kissé ellágyította a diákegyüttest, amelynek így igencsak meg kellett küzdenie a győzelemért.

A kezdet még jól indult, a hazaiak 4:0-ra elhúztak, ezt követően azonban mintha elvágták volna a filmet. Dan Fleşeriu már a negyed közepén kénytelen volt időt kérni, hiszen az eredmény 5:8-ra, majd 5:14-re módosult. Az edzői tanácsok azonban mit sem értek, hiszen miután a két csapat egyformán 5–5 pontot szerzett, a vendégek újból távolodni kezdtek.

A halvány első negyed után annál még gyengébb következett: a kolozsváriak mindössze 13 pontot szereztek, de a vendégek is csak 18-at a félidő hátralévő részében. Időnként úgy tűnt, különösen a kolozsvári csapatnál, hogy semmi kedvük a játékhoz: fantáziátlan, hibákkal teletűzdelt játékukban nemigen lelhette örömét a nem túl nagy számú közönség.

A szünet aztán jó tanácsadónak bizonyult, Fleşeriu alaposan lehordhatta tanítványait a szünetben, hiszen más csapat jött vissza a pályára. Ekkor kezdett igazából látszani, hogy a kolozsváriak nyerni szeretnének, és végre valamit tesznek is érte. Fokozatosan dolgozták le hátrányukat, elsősorban a magassága – jobban mondva alacsonysága – miatt Kölyöknek becézett Ardeleannak, aki e negyedben 11 pontot gyűjtött, no meg a továbbra is csapata legjobb pontszerzőjének bizonyuló Vescan 9 pontjának köszönhetően. A sikernek azonban másik titka is volt: a hazai védelem is feléledt, mert a vendégek két addigi legjobbja, a mérkőzésen összesen 5 triplát szóró Scarlat és a kétpontosokat igencsak szorgalmasan gyűjtő Căruţaşu a harmadik negyedben egyetlen kosarat sem tudott dobni. A kolozsváriak előbb 35:52-ről 43:52-re közelítettek, majd 52:55-re zárkóztak föl, hogy a negyed végén ismét kissé lemaradjanak. Az utolsó 10 percben így még 6 pontot kellett behozniuk. Ezzel szemben a vendégek ismét 10 pontra eltávolodtak (57:67), de rögtön jött egy jó kolozsvári sorozat (64:67), majd 64:70 után az egyenlítés 70-nél, amikor még három és fél perc volt hátra a játékidőből. Fél perc múlva már a kolozsváriak vezettek, Vescan újabb kétpontosának köszönhetően (72:71), majd ugyanő értékesítette a technikai fault miatti 3 kolozsvári büntető mindegyikét. Mi több, már 76:71-et is mutatott az eredményjelző, s úgy tűnt, a mérkőzés le van játszva. Scarlat és Căruţaşu azonban nem úgy gondolta, másfél perccel a vége előtt ismét egyenlő volt az állás (77:77). Egy perc elteltével 79:79-et mutatott az eredményjelző tábla, s kevesebb mint 20 másodperccel a vége előtt úgy tűnt, akár hosszabbítás is lehet (81:81). Jött azonban Urse kétpontosa, s még volt idejük válaszolni a vendégeknek, akiknek legjobbja, a negyedszáz pontig jutó Căruţaşu azonban ekkor döntő módon hibázott: a bírók nem létező szabálytalanság miatt ítéltek büntetőt a Rapidnak, ám ő mindkettőt kihagyta.

Az eredményjelző végül 84:81-nél állapodott meg, ami egyben azt jelenti, hogy a kolozsvári lányok a tabella 4. helyén zárták az alapszakaszt.

Érdemes még ki-emelni, hogy a hazaiak rendkívül pontosak voltak a büntetőknél, ahol 79%-os volt a siker-arány (41 dobásból 32 ment be, Ardelean például 6-ból 6-ot, Vescan 14-ből 12-t szórt be). Sokkal gyengébb volt azonban az arány a hárompontosoknál, Vescan számtalan lehetőséget hagyott ki, így mindössze Ardelean és Nicolaescu talált be távolról két-két alkalommal, miközben a vendégektől Scarlat egymaga 5 triplát dobott csapata közel tucatnyi hárompontosából. De végül is a lényeg az, hogy győzött a csapat… Balázs Bence

A 18., utolsó bajnoki forduló további eredményei: Bukaresti Olimpia–Govorai CET 63:51 és Aradi BC ICIM–Bukaresti Sportul Studenţesc 79:66. A Nagyváradi Mihai Eminescu ESK–Nagyszebeni Magic (58:77) és Dési Szamos Tiger–Târgoviştei Livas Petrom (33:91) találkozókat korábban lejátszották. A táblázaton:

1. Târgovişte 18 17 1 1531: 965 35
2. Govora 18 14 4 1307:1033 32
3. Sportul 18 14 4 1305:1113 32
4. Kolozsvár 18 13 5 1268:1116 31
5. Olimpia 18 10 8 1243:1175 28
6. Arad 18 9 9 1226:1107 27
7. Rapid 18 7 11 1325:1191 25
8. Magic 18 4 14 1061:1426 22
9. Nagyvárad 18 2 16 801:1401 20
10. Dés 18 0 18 871:1411 18

*

A férfi bajnokságban a Kolozsvári BU Poli-Mobitelco-Carbochim Aradon vendégszerepelt, és egyetlen kosárral vereséget szenvedett a West Petromtól. A végeredmény: 75:73 (15:17, 14:20, 24:13, 22:23). A 21. forduló többi eredménye: Piteşti-i BCMUS–Nagyszebeni Atlassib ESK 69:88, Bukaresti Dinamó-Erbaşu–Medgyesi Gázmetán 93:54 és Temesvári Petrom Incontro Elba–Jászvásári Petre Andrei Egyetem 74:76. A Brassói Forex ESK–Konstancai Farul mérkőzést április 5-én, kedden, míg a Ploieşti-i Asesoft–Bukaresti Rapid Isover találkozót, jövő héten, április 14-én, csütörtökön bonyolítják le. Az állás:

1. Dinamó 21 18 3 1903:1356 39
2. Ploieşti 19 16 3 1546:1254 35
3. Kolozsvár 21 13 8 1716:1614 34
4. Nagyszeben 21 13 8 1716:1614 34
5. Farul 20 13 7 1509:1389 33
6. Temesvár 21 10 11 1660:1597 31
7. West P. 21 10 11 1496:1545 31
8. Piteşti 21 9 12 1472:1614 30
9. Gázmetán 20 9 11 1521:1544 29
10. Jászvásár 21 8 13 1538:1677 29
11. Brassó 20 2 18 1329:1627 22
12. Rapid 20 2 18 1278:1871 22

A 22., utolsó fordulót április 9-én, szombaton bonyolítják le, a párosítás: Kolozsvár–Jászvásár, Rapid–Nagyszeben, Ploieşti–Piteşti, Brassó–Dinamó, West Petrom–Temesvár és Farul–Gázmetán.

(póka)

vissza az elejére


LABDARÚGÁS
A-osztály – 18. forduló

(8. old.)

Megpecsételődni látszik a krajovai csapat sorsa, az oltyán együttes hazai pályán szenvedett vereséget a diákrang-adón. Egyébként eget rengető meglepetések nem voltak a 18. fordulóban, hacsak a katonacsapat pontvesztését nem számítjuk annak.

Eredmények (zárójelben a góllövők): Pénteken: • Piteşti-i Argeş FC–Konstancai Farul 1–1 (Tănasă, illetve Voiculeţ) • Krajovai Universitatea–Bukaresti Sportul Studenţesc 0–1 (C. Lazăr).

Szombaton: • Besztercei Glória–Bukaresti Naţional FC 0–0 • Temesvári Politechnika–Bákói MFC 2–1 (Caramarin és R. Stancu, illetve Codreanu) • Bukaresti Dinamó–Jászvásári Politechnika 2–0 (Claudiu Nicolescu 2)

Vasárnap: • Gyulafehérvári Apullum–Bukaresti Steaua 1–1 (Giuchici, illetve Boştină – 11 m) • Galaci Oţelul–Brassói FC 1–1 (V. Iacob, illetve Bodea). A Bukaresti Rapid–Kolozsvári CFR-Ecomax vasutasrangadót vasárnap este játszották, a találkozó lapzárta után ért véget.

A táblázaton:

1. Dinamó 18 12 0 6 34–20 36
2. Steaua 16 10 4 2 34–14 34
3. Farul 18 9 4 5 25–17 31
4. Rapid 16 9 3 4 26–16 30
5. Naţional 18 8 5 5 28–20 29
6. Sportul 18 7 4 7 22–19 25
7. Oţelul 18 7 4 7 14–14 25
8. Glória 17 7 3 7 29–25 24
9. Kv. CFR 17 6 6 5 24–24 24
10. Poli 18 7 3 8 24–28 24
11. Bákó 18 5 6 7 12–16 21
12. Argeş 18 4 8 6 22–28 20
13. Jászvásár 18 5 4 9 17–29 19
14. Brassó 18 4 5 9 20–28 17
15. Apullum 17 4 3 10 17–39 15
16. Krajova 18 3 5 10 16–27 14

A következő fordulóban: pénteken: Jászvásár–Krajova és, Farul–Oţelul, szombaton: Kv. CFR-Ecomax–Apullum, Brassó–Temesvár, Sportul–Argeş FC és Naţional FC–Rapid, vasárnap: Bákó–Glória és Steaua–Dinamó. Addig azonban szerdán bepótolják a 16. fordulóból elhalasztott Glória–Steaua mérkőzést.

(póka)

vissza az elejére


B-osztály – 19. forduló

(8. old.)

A Kolozs megyei együttesek „feles" arányban vették a hét végi bajnoki forduló akadályát: a Kolozsvári U FC utolsó pillanatban szerzett góllal győzelmet aratott idegenben, az Aranyosgyéresi Sodronyipar ugyancsak 2–1-gyel végzett, de kikapott Szatmáron, míg a Dési Egyesülés szabadnapos volt.

Ion Marin gárdája, a kolozsvári diákcsapat Aradon vendégszerepelt, az Egyetemi Atlétikai Klub a 48. percben vezetést szerzett Iova révén, az U FC Jula büntetőjével egyenlített a 69. percben. A hajrában a csereként beküldött Székely János a 89. percben volt eredményes, így Aradi EAK–Kolozsvári U FC 1–2. Szatmáron Csík (3. perc) góljára még Tímár (10. perc) még tudott válaszolni, a második félidőben azonban Muşat (56. perc) is betalált, ezzel: Szatmárnémeti Olimpia–Aranyosgyéresi Sodornyipar 2–1.

A 19. forduló további mérkőzésein: • Petrozsényi Zsil–Aradi UTA 2–0 • Medgyesi Gázmetán–Zilahi Armătura 2–1 • Borosjenői Tricotaje–Nagyszalontai Liberty 0–4 • Nagyszentmiklósi Egyesülés–Nagyváradi FC 0–0; a Dévai SK–Avasfelsőfalui Avas találkozót elhalasztották. A sorrend:

1. Zsil 18 13 3 2 39–12 42
2. Gázmetán 18 12 3 3 27–14 39
3. Nagyvárad 18 9 6 3 26–12 33
4. Olimpia 17 9 3 5 24–14 30
5. Armătura 17 6 9 3 29–17 27
6. Liberty 18 7 6 5 24–22 27
7. Sodronyip. 18 6 7 5 19–19 25
8. Kv. U FC 18 7 3 8 27–24 24
9. Borosjenő 17 7 4 6 28–33 24
10. UTA 18 6 4 8 16–21 22
11. Dévai SK 17 5 4 8 18–22 19
12. Nagysz. 17 4 6 7 15–22 18
13. Avas 17 4 1 12 13–31 13
14. Egyesülés 17 2 4 11 13–34 10
15. Aradi EAK 18 1 6 11 10–31 9

A következő fordulóban, április 9-én: Kv. U FC–UTA, Sodronyipar–Egyesülés, Avas–Zsil, Armătura–Déva, Liberty–Olimpia és Nagyvárad–Borosjenő, Nagyszentmiklós–Aradi EAK; a Gázmetán szabadnapos.

(póka)

vissza az elejére


C-osztály – 16. forduló
Csak döntetlen az Olimpiának

(8. old.)

Szamosújvári Olimpia–Belényesi Bihar 0–0. Eddig minden hazai pályán játszott mérkőzését megnyerte az Olimpia. A múlt hét végén viszont kénytelen volt megelégedni a döntetlennel, sőt, nem sok hiányzott ahhoz, hogy a bihariak három ponttal utazzanak haza. A mérkőzésre kilátogató mintegy 200 néző lehangoltan távozott, lagymatag, unalmas meccsnek lehetett tanúja. A tétnélküliség is rányomta a bélyegét az „összecsapásra".

A gyulafehérvári Rozsnyai Sándor játékvezetőnek nem volt nehéz dolga. Vasile Gheorghe edző a következő összeállításban küldte pályára csapatát: Coşeriu – S. Lonca, Streinu, Crăciun, Bagiu – Moţet, Cl. Moldovan (68. perc Bocoş), Albu (68. perc Felner) – Rózsa, Micula, A. Pop.

Erkedi Csaba

Megyénk másik két csapata közül csak a Kolozsvári Tudomány lépett pályára, 5–0-s megsemmisítő vereséget szenvedett az éllovas Besztercei Glória II-től. A Tordai Aranyos FC játék nélkül, 3–0-lal került a három pont birtokába, ellenfele, a Nagybányai Glória a visszavágók előtt visszalépett, így minden mérkőzését ellenfelének igazolják. A 16. forduló többi mérkőzésén: Bethleni Szamos Gáz–Sarmasági Bányász 1–0, Nagybányai FC–Felsőszőcsi FC 3–0 és Nagykárolyi Victoria–Szatmárudvari Florenţa Model 0–0, a Szatmárnémeti Szamos szabadnapos volt. Az állás:

1. Glória II. 14 12 0 2 32– 5 36
2. Olimpia 14 10 2 2 24–13 32
3. Szamos 14 9 1 4 31–14 28
4. Victoria 15 8 2 5 28–15 26
5. Bihar 15 7 4 4 14–13 25
6. Aranyos 15 8 0 7 30–24 24
7. Bethlen 15 7 2 6 23–18 23
8. Szatmárudvari 15 5 5 5 15–19 20
9. Sarmaság 14 4 4 6 21–21 16
10. Nagybánya* 15 6 4 5 23–11 15
11. Felsőszőcs 14 3 3 8 15–30 12
12. Tudomány 15 2 1 12 18–50 7
13. Nagyb. Gl. 15 0 0 15 7–48 0

*A Nagybányát 7 ponttal büntették.

Április 8-án, pénteken: Sarmaság–Olimpia és Felsőszőcs–Aranyos FC.

(pja)

vissza az elejére


Arany Ászok Liga – 19.

(8. old.)

Az élmezőnyhöz tartozó Újpest csak döntetlenre volt képes a sereghajtó Nyíregyháza otthonában, a Vasas elvesztette 2005-ös veretlenségét, két perc alatt fordított az MTK a 193. örökrangadón (a kék-fehérek 73. sikerüket könyvelhették el) – íme, néhány szóban a magyar NB I. hét végi fordulójának történéseiből. Utóbbi, egyetlen vasárnapi mérkőzés egyperces gyászszünettel kezdődött II. János Pál pápa emlékére. A játékosok fekete karszalagot viseltek a találkozó folyamán.

Eredmények (és gólszerzők) • Nyíregyháza–Újpest FC 2–2 (Lengyel – 53. és Nikolic – 69. perc, illetve Erős – 27. és Feczesin – 81. perc) • Budapesti Vasas-Matáv FC Sopron 0–1 (Bárányos – 7. perc) • Győri ETO FC–Zalaegerszegi TE FC 4–1 (Kozmér – 12., öngól, Priskin 2 – 14. és 23., valamint Vincze – 44. perc, illetve Józsi – 38. perc; a vendégektől Sebők Vilmos 11-est hibázott a 40. percben) • NABI Kaposvár–Lombard FC Pápa 1–2 (Maróti – 60. perc, illetve Róth – 14. és Kincses – 53. perc; kiállítva: Somfalvi – 92. perc, Pápa) • Előre FC Békéscsaba–Budapest Honvéd 3–0 (Vilotic – 10., Hoffmann – 14. és Lázok – 74. perc) • Diósgyőr BFC–Pécs Mecsek FC 1–0 (Máté – 51. perc; kiállítva: Müller – 90. perc, a Diósgyőr játékosa második sárga lapja miatt mehetett idejekorán tusolni) • Székesfehérvár Fehérvár FC–Debrecen VSC AVE Ásványvíz 2–2 (Györök (25.), Kuttor (57.), illetve Sándor T. (21.), Éger (32.) • MTK Budapest–Ferencvárosi TC 3–1 (Bori 2 – 78. és 79., továbbá Pollák – 90. perc, illetve Bajevski – 77. perc). Az állás:

1. DVSC 19 12 3 4 32–15 39
2. FTC 19 12 2 5 43–19 38
3. Győr 19 10 4 5 26–18 34
4. MTK* 18 10 4 4 29–17 33
5. Újpest 19 8 7 4 34–24 31
6. ZTE 19 8 4 7 29–29 28
7. Fehérvár* 19 8 6 5 28–20 27
8. Honvéd 19 8 2 9 29–40 26
9. Vasas 19 8 1 10 28–26 25
10. Sopron 18 7 4 7 29–31 25
11. Kaposvár 19 6 4 9 25–35 22
12. Pécs 19 5 5 9 19–25 20
13. Diósgyőr 19 6 1 12 20–33 19
14. Pápa 19 5 3 11 25–30 18
15. Békéscsaba 18 4 5 9 18–35 17
16. Nyíregyh. 18 2 7 9 23–40 13

*Az MTK-tól 1, az FC Fehérvártól 3 pontot levontak.

vissza az elejére


ASZTALITENISZ
Újabb román és magyar érmek

(8. old.)

• A címvédő Tóth Krisztina – oldalán az orosz Alekszej Szmirnovval – bronzérmes lett vegyespárosban a dániai asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután négy játszmában vereséget szenvedett a Chen Wiexing–Viktoria Pavlovics kettőstől. Végeredmény: 4–0 (7, 9, 8, 7).

A csapatverseny kudarca után „feltámadt" Tóth a nap végére elfáradt, nem bírta erővel a szakadatlan támadást a védekezés magasiskoláját bemutató, korábbi Eb-ezüstérmes osztrák–fehérorosz egységgel szemben. Ugyanezen páros ellen két éve, az Európa-bajnoki fináléban Tóth győztesként hagyta el az asztalt, de akkor a partnere a világklasszis Werner Schlager volt. A magyar–orosz páros a negyeddöntőben az Adrian Crişan–Otilia Bădescu kettősön jutott túl 4–2 (8, 3, –9, –11, 9, 9)-es eredménnyel.

A harmadik hely a magyar küldöttség első érmét jelentette Aarhusban.

• A női páros döntőjébe az egyik ágon a Bátorfi Csilla–Tóth Krisztina kettős, a másikon a címvédő Boros Tamara–Michaela Şteff horvát–román duó jutott be.

A vasárnapi döntő eredményeként ismét ezüstérmes lett a Bátorfi–Tóth kettős, a fináléban 4–0-ra kikapott a Boros–Şteff duótól. Ezúttal az sem mondható, hogy megismétlődött a két évvel ezelőtti finálé: amíg Courmayeurban komoly győzelmi esélye volt a magyaroknak Boros és Şteff ellen, addig Aarhusban egy pillanatig sem állt nekik a zászló, és sima vereséget szenvedtek.

A végig sokkal energikusabb, mozgékonyabb, lendületesebb horvát–román egység csupán egyszer, a harmadik szettben került szorult helyzetbe, de hárította a játszmalabdát, majd fordított.

A korábban kétszeres Európa-bajnok, valamint világbajnoki harmadik és olimpiai negyedik helyezett Bátorfi–Tóth kettős így begyűjtötte második ezüstérmét női párosban a kontinensviadalok történetében. Az már önmagában páratlan bravúr, hogy ugyanabban az összetételben egy duó négyszer Eb-döntőt játsszon, de nem jött össze a titkon remélt Európa-csúcs, hogy Bátorfi tízszeres Európa-bajnokként vonuljon vissza.

Eredmények:

Női páros, elődöntő: Bátorfi, Tóth–Ganyina, Palina (orosz) 4–0 (5, 10, 7, 12) és Boros, Şteff (horvát, román)–Stefanova, Tan Monfardini (olasz) 4–3 (3, –11, 10, 11, –7, –5, 15); döntő: Boros, Şteff–Bátorfi, Tóth 4–0 (6, 6, 11, 7).

Lapzártakor kapuk a hírt, hogy Şteff női egyesben ezüstérmet szerzett, csak a döntőben szenvedett vereséget. A részletekre visszatérünk.

A 7–8. oldalt szerkesztette:Póka János András