2005. április 11.
XVII. évfolyam, 82. szám

 

KRÓNIKA VÉLEMÉNY KITEKINTŐ NAPIRENDEN HIRDETÉS SPORT SPORT
 

Web design and hosting by the

Hungarian Human Rights Foundation

Új elnök a Kolozs megyei RMDSZ élén
László Attila számonkérhetőséget és szakmaiságot ígért

(1., 5. old.)

Első elnöki teendőjeként Tőkés László református püspököt és Markó Béla RMDSZ-elnököt hívja meg az RMDSZ Kolozs megyei székházába László Attila, a szervezet új elnöke, aki hat év után váltja fel Kónya-Hamar Sándort a vezetői tisztségben. Szombaton a Kolozsvári Magyar Állami Operában a küldöttek 56 százalékának támogatásával diadalmaskodó László Attila a számonkérhetőség bevezetését és a szakmaiság megteremtését ígérte.

„Éljenek jól" – ezzel a magyarul kissé idegenül hangzó, a választási kampányból jól ismert hajóskapitányi szlogennel üdvözölte egyebek között a teremben megjelent 373 küldöttet anyanyelvén Emil Boc, a Demokrata Párt ügyvezető elnöke. Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete újabb kisebb pártdiplomáciai sikert ért el, hiszen a Demokrata Párt mellett a Nemzeti Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt megyei szervezete is a legmagasabb szinten képviseltette magát Marius Nicoară megyei tanácselnök és Vasile Soporan parlamenti képviselő személyében.

A kezdeti protokolláris napirendi pontok lezárását Kónya-Hamar Sándor jelentette be, aki felkérte Eckstein-Kovács Pétert, Szedilek Lenkét és Kerekes Sándort, lássák el az elnöki teendőket, hiszen méltánytalan lenne vele szemben, ha elnökjelöltként erre is energiát kellene pazarolnia. II. János Pál pápa emlékére tartott egyperces csend után Kónya-Hamar megtartotta kétéves mandátumának tevékenységi beszámolóját. Kiderült: a megyei szervezetnek nincsenek adósságai az állammal szemben, tagsága pedig meghaladja a 41 ezret. A Kolozs megyei parlamenti képviselő a későbbiekben egyik legvitatottabb kijelentése az volt, hogy az országos szervezettel rendeződött a viszonyuk. Az állítást azonban a gyűlésen felszólaló több küldött is megkérdőjelezte. Mátis Jenő szerint a Kolozs megyei szervezet megítélése a szövetség országos vezetősége részéről továbbra is rossz, noha a helyhatósági választások után jól politizáltak, hiszen a csúcsvezetés elítélő nyilatkozatai ellenére is azzal a politikai partnerrel szövetkeztek, amellyel a parlamenti választások után az országos szervezet is koalícióra lépett. Mátis szerint az alprefektusi és ügynökségvezetői tisztségek leosztásában Kolozs megyét háttérbe szorították, és ezekből a funkciókból nem részesülhettek a megyei szervezet súlyához méltó arányban. Pálffy Mózes Zoltán is hasonlóan vélekedett.

A hozzászólásokra adott válaszában Kónya-Hamar Sándor is kifogásolta, hogy az RMDSZ országos vezetősége, a D. A. Szövetséghez való átállás után egyetlen nyilatkozatban sem ismerte el, hogy a kolozsváriak jól politizáltak, amikor úgy döntöttek, hogy a narancssárga szövetséggel kötnek egyezséget, de szerinte nem állja meg a helyét az az állítás, hogy a Kolozs megyei szervezet nem részesült volna elég tisztségben. Példaként említette Nagy Zsolt távközlési minisztert és Kötő József államtitkárt, akik noha az országos vezetőség tagjai, de kolozsváriak.

A testület ellenvetés nélkül fogadta el Kónya-Hamar beszámolóját, valamint az önkormányzati tanács, a Megyei Képviselők Tanácsának (MKT), a szabályzat-felügyelő, ellenőrző és etikai bizottság tevékenységéről szóló jelentést. Eddig tartott a gyűlés gördülékeny része, hiszen az MKT-jelöltek listája, valamint az elnökválasztás megejtésének módozata meglehetősen nagy káoszt keltett a teremben. Az MKT-jelöltek nevét tartalmazó listáról több személyt ki kellett húzni, mivel a rajta lévők vagy törvényhozói minőségükben, vagy SZKT-tagságuk révén hivatalból tagjai a megyei szervezet parlamentjeként működő testületnek. A szavazás során kialakult az új MKT összetétele is. A megyei elnök megválasztásáról a küldöttek hosszas vita után úgy döntöttek, kétfordulós szavazást rendeznek, hogy az új elnök – a küldöttek támogatásának több mint felét maga mögött tudva – nagyobb legitimitással rendelkezzen.

Kónya-Hamar programbeszédében magyar bank létrehozását, a településfejlesztés és útjavítás fontosságát hangsúlyozta. Vekov Károly elsősorban a kolozsváriak támogatására számíthatott, hiszen majdnem remekbe szabott beszédében kizárólag „Erdély fővárosának" és a megyei szervezet mélyrepülésének megállítását ígérte. Szerinte gyökeres változtatásra van szükség a politizálásban, hiszen a tagság apad, és az értelmiség is teljes passzivitásba vonult. László Attila, aki köztudottan nem gyakorlott szónok, képességéhez találó eszközökből építette fel beszédét. Hatásszünetekkel megtűzdelt szónoklatából teljes mértékben hiányoztak a nagy szavak, a szociális ügyekre való odafigyelés mellett gyakorlatilag csak a számonkérhetőség bevezetését, a szakmaiság és a csapatmunka megteremtését, valamint a párbeszéd felújítását ígérte.

Az első forduló rostáján Vekov Károly akadt fenn, aki a küldöttek mindössze 47 szavazatát gyűjtötte össze. A második fordulóban az immár legnagyobb eséllyel, 171 szavazatot besöprő László Attila, és a 155 voksot összegyűjtő Kónya-Hamar Sándor indult. A küldöttek egy része nem várta meg a végső küzdelmet, ezért az eredeti 373 személy helyett a második fordulóban csak 346-an szavaztak. Egyesek korai távozásának valószínű Kónya-Hamar látta a kárát, hiszen a parlamenti képviselő az előző menethez képest négy szavazattal kevesebbet, 151-et kapott. A testület 56 százaléka, azaz 194 küldött a változás mellett tette le voksát, és a megyei szervezetben csupán a tavalyi helyhatósági választások előtt megjelent László Attila vállalkozót bízták meg, hogy a megyei szervezetet a következő két évben vezesse.

A választási küzdelem kiélezettségéről, a háttérben lappangó rivalizálásról és feszültségről tanúskodott az a pillanat, amikor László Attila programbeszédében többször is a köztudottan Kónya-Hamar Sándor támogatói közé tartozó Kerekes Sándor ülésvezetőhöz fordulva elmondta: „Kerekes úr, vegyen egy ceruzát és írja: én sem Tőkés Lászlónak, sem Markó Bélának, sem Eckstein-Kovács Péternek nem vagyok a kiszolgálója. Emellett több generációra visszamenőleg református keresztény családból származom". Kerekes Sándor érintettség jogán szót kérve később kifejtette: László Attila szavai vélhetően politikai tapasztalatlanságának tudhatók be, és reméli, hogy a későbbiekben megtanul majd a tárgyra összpontosítani, és a személyeskedést mellőzve felszólalni.

Borbély Tamás

vissza az elejére


Budapest támogatja EU-csatlakozásunkat

(1., 5. old.)

Az MSZP elkötelezett híve Románia 2007-es európai uniós csatlakozásának – mondta Hiller István, a párt elnöke szombaton Budapesten újságíróknak, miután megbeszélést folytatott Markó Béla miniszterelnök-helyettessel, az RMDSZ elnökével.

A szocialista párt elnöke közölte: a párt európai parlamenti képviselői szavazatukkal támogatni fogják a jövő héten az Európai Parlament elé kerülő román csatlakozási szerződést.

– A határon túli, az erdélyi, a partiumi magyarság életében, kapcsolatrendszerében, viszonyrendszerében, ezen belül az anyaország és a határon túli, az erdélyi magyarság kapcsolataiban is történelmileg új fejezetet nyit Románia európai uniós csatlakozása – fogalmazott.

Hiller István közölte: Markó Bélát tájékoztatta az aktuális kérdésekről, például az államfőjelölés folyamatáról. Elmondta: a Szülőföld-programot az MSZP továbbra is támogatja, és azt akarják, hogy a nemzeti vízum bevezetésre kerüljön, és hogy mielőbb lehetőség nyíljon kedvezményes honosításra a határon túli magyarok számára.

– Az országunkban túl nagy és nagyon nagy a bürokrácia. Hogyha ez a bürokrácia a határon jelentkezik, hogyha ez a bürokrácia akkor jelentkezik, amikor egy határon túli magyar ember az anyaország területére akar lépni, akkor ez több mint bürokrácia, akkor ez megalázó és undorító dolog – mondta.

Hozzáfűzte: arra kéri a miniszterelnököt és a kormányt, hogy mielőbb történjen világos és egyértelmű lépés annak érdekében, hogy a határon túli magyarok könnyebben, gyorsabban jussanak be az országba. Mint mondta, létesüljön egy olyan sáv, mint amilyenre más uniós országokban is van példa, amelyen könnyebben bejuthatnak a határon túli magyarok. A politikus elmondta: szeretné, ha Sepsiszentgyörgyön létrejönne a bukaresti magyar kulturális intézet fiókintézménye. Hangsúlyozta, arra fogja kérni Bozóki András magyar kulturális minisztert, hogy Magyarország részéről történjen meg minden olyan lépés, amely az intézmény felállítását elősegíti. Mint mondta, őszintén reméli, hogy román részről is megvan ez a készség. A politikus közölte: létre kell hozni a szórvány magyarság kollégiumát Déván.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke azt mondta, nemcsak Románia számára fontos az uniós csatlakozási szerződés, hanem az erdélyi magyarság számára is.

– Meggyőződésem, hogy nekünk alapvető érdekünk gyorsítani ezt a csatlakozási folyamatot, alapvető érdekünk, hogy 2007 januárjában valóban beléphessen Románia az Európai Unióba, hiszen ezáltal mi magyarok is közelebb kerülünk Magyarországhoz és a magyarországi magyarokhoz – fogalmazott.

Hozzátette: fontos, hogy Hiller István biztosította az MSZP európai parlamenti képviselőinek támogatásáról. Az RMDSZ elnöke, aki az MDF és az MDNP egyesülési kongresszusára érkezett Magyarországra, közölte: számukra fontos minden pozitív lépés, például ha sikerül törvénybe foglalni a kedvezményes honosítást, illetve a nemzeti vízum létrehozását. Ugyanakkor kifejtette: az alapvető véleménykülönbség továbbra is fennáll a kettős állampolgársággal kapcsolatosan, mert mint mondta, „én az egyik kérdést a másikkal behelyettesíteni nem tudom".

A Sepsiszentgyörgyön megnyíló intézettel kapcsolatban közölte: azzal egyetért a román művelődési minisztérium is, és hamarosan aláírhatják az ehhez szükséges megállapodást.

Markó Béla fontosnak nevezte azt is, hogy a szocialista párt támogatja a dévai kollégium felépítését.

vissza az elejére


Állt a bál a II. Erdélyi Humorfesztiválon

(1., 2. old.)

Az Erdélyi Humorfesztivál II. János Pál pápa temetése miatt egynapos megszakítással szombaton folytatódott, ezúttal a magyar opera falai között. Az estet a Szomszédnéni Produkciós Iroda trió nyitotta meg újabb babérokat aratva. Sikerüket nem kizárólagosan a taps, hanem a közvetlenül utánuk fellépő Nagy Bandó András dicsérő szavai is bizonyították.

A magyarországi előadóművész nemcsak anekdotákkal és viccekkel nevettette meg – az egyébként igen nagy számban megjelenő – közönséget, hanem átírt versekkel is. A humorista nem ódzkodott a hálószobatitkok kifecsegésétől sem, végigkövette ezen fontos helység különböző állomásait a házasság ideje alatt: „kéjbarlang, dolgozószoba, gyerekszoba, kínzókamra, rémségek tárháza". Előadása befejezése után helyet foglalt a zsűri asztalánál, hogy aztán onnan méltassa a 150 eurós főnyereményre és humoristaállásra pályázó versenyzőket.

Az előválogatásokon átjutott tíz jelentkező humor-megméretkezése után harmadik helyre Kelemen Csaba imitátorműsora került. Második helyezést, a magát Molnár Tibor által képviseltető Kozma Sándornak sikeredett kiharcolnia, a fődíjat pedig Csók Zsolt roma karikatúrája nyerte el. A versenyzőkön túlnyomó részben érződött, hogy alaposan elvégezték házi feladataikat, egyeseken túlságosan is, így némelyikük gátlástalanul az Irigy Honaljmirigy paródiát plagizálta. Általánosságként elmondható, hogy az előadókból vagy a humor, vagy az előadáskészség hiányzott – esetleg mindkettő. A közönség toleránsan tapsolta le a fáradt produkciókat, füttyöt csak a közönség ízlése ellen vétő Kuszálik Péter zsűritag kapott. Az este legjobb írott produkcióját Sebestyén Irén tudhatta magáénak, aki különdíjban részesült sok-sok lélekkel megírt humoros sárkánymeséjéért. A szervezők ígérete szerint jövőre is megrendezésre kerül a fesztivál, remélhetőleg majd kevesebb szervezési bakival, a műsorszámok megválogatásában, illetve a közönséggel való bánásmódban egyaránt.

Kiss Bence

vissza az elejére


József Attila-ünnepség a Tranzit Házban
A semmi ágán ül szívem

(1. old.)

Egész napos rendezvénnyel adóztak József Attila emlékének Kolozsváron a Tranzit Házban. A közös szervezésben megtartott Születésnapomra Fesztiválon egymást követték a Cs. Gyimesi Éva által moderált rendkívül színvonalas események. A közönség soraiban néhányan kitartottak mindvégig, mások hosszabb vagy rövidebb időre néztek be a Tranzit Házba. Néhány alkotás kimondottan erre az alkalomra született meg. Ilyen volt például a Bán Attila–Szarvas Huba által készített, A semmi ágán című film- video-alkotás, a Légy ostoba! zenei-akusztikai installáció vagy a Terényi Ede–Carmen Vasile, Grigore Pop–Nicolae Coman által szerzett kompozíció, az Instalazioni musicali. A nagyváradi egyetem színművészeti tanszékének diákjai, Mihaela Gherdan, Andreea Cârlig, Florian Silaghi és Ionuţ Huluban, Carmen Vasile tanárnő irányításával meglepetéssel szolgáltak, bemutatva a Laudatio című összeá llításukat, József Attila Curriculum vitae-jéra, valamint verseire alapozva, Geo Bogza fordításában.

A Nem emel föl című verses- zenés összeállításban, amelyen fellépett Pál Lukács Hajnalka, Sikó Alpár, Turós Eszter, valamint a zeneakadémiás Czilika Gyula és Kiss Lehel, a költő versei magyarul , románul, angolul, németül és franciául is elhangzottak.

(köllő)

vissza az elejére


Adja jövedelemadójának 1 százalékát a Szabadságot támogató Minerva Művelődési Egyesületnek!

(1. old.)

Mindazok, akik bérből, bérbeadásból vagy más tevékenységekből tavaly jövedelmeket realizáltak, az azok után fizetendő adójuk 1 százalékát – az államkassza helyett – alapítványoknak és egyesületeknek juttathatják. Kérjük, hogy adószázalékát adományozza a Szabadságot birtokló és támogató Minerva Művelődési Egyesületnek. Ha Ön csak bérből szerzett jövedelmet, cége könyvelési osztályán jelezze, hogy adójának 1 százalékával rendelkezni szeretne. Az összevont vagy az egyetlen forrásból származó jövedelemadó 1 százalékának kedvezményezettjét adóbevallásában fel kell tüntetnie. Esetünkben ez:

Asociaţia Culturală Minerva, CUI: 5337563,
Cont bancar IBAN: RO97RNCB2200000025370001., BCR Cluj

Előre köszönjük!

vissza az elejére


KRÓNIKA


A nap idézete

(2. old.)

Éltem – és ebbe más is belehalt már.

József Attila

vissza az elejére


Kishírek

(2. old.)

AZ ISTENNEK TETSZŐ ÉS AZ ISTENELLENES ÁLDOZAT című előadás hangzik el április 12-én, kedden du. 5 órától a Párizs utca 13. szám alatti Csemete Református Óvodában a Kismamaklub találkozón. Utána kötetlen beszélgetés következik, amely során a szülők feltehetik kérdéseiket. A gyermekekre felügyelnek.

A BRETTER GYÖRGY IRODALMI KÖR összejövetelén Karácsonyi Zsolt Dodóra várva című drámáját mutatja be Márkus Barbarossa János, április 11-én, hétfőn este 8 órától a Bulgakov Kávéház pincéjében. Közreműködik Albu István és Köllő Csongor.

A SEMMI ÁGÁN ÜL SZÍVEM című, József Attila centenáriumi rendezvényére hívja sok szeretettel az érdeklődőket a Római Katolikus Nőszövetség Szt. Rafael Köre. A műsort Albert Júlia színművésznő állította össze és adja elő. A zenei műsorban Krejcik Ágnes, Török Szilvia, Csép Anna, Kolumbán Ilona és Szabó László lép fel. Időpont: április 11., hétfő du. 5 óra. Helyszín: Szentegyház/I. Maniu utca 2. szám, I. emelet.

A KISMAMAKLUB összejövetelén, április 11-én, hétfőn du. 6 órától a kisgyermekkori agresszivitásról beszél Illyés Irén pszichológus. A Bolyhos zeneóvodát Pintyucza Andrea óvónő vezeti.

ERDÉLYI KÖNYVEK HETE zajlik április 12–15 között a Gaudeamus könyvesboltban. Április 12-én, kedden du. 6 órától a Pallas-Akadémia estjére kerül sor, amelynek keretében bemutatják Cseke Péter Jöjjön el a mi időnk (megjelent a szerző 60. születésnapján), Kiss János Szélmalom (regény) és Szőcs István Félrejáró ingák című köteteit. Házigazda Kozma Mária és Tőzsér József.

vissza az elejére


Elhunyt Kolozsvári Papp László

(2. old.)

Elhunyt Kolozsvári Papp László kétszeres József Attila-díjas író, műfordító. 1940-ben született Kolozsváron, a temesvári Állami Magyar Színház dramaturgjaként, majd színészeként dolgozott 1962 és 1967 között, ez utóbbi évben Magyarországra, Budapestre települt. Az írót hosszan tartó, súlyos betegség után, 65 éves korában, pénteken érte a halál. Kolozsvári Papp László a magyar tv2 művészeti igazgatójaként működött 1992–1993-ban, az MTV körzeti és kisebbségi műsorigazgatóságának igazgatóhelyettese volt 1993-tól 1994-ig, 1994 után a regionális műsorok főszerkesztőségének helyettes vezetőjeként dolgozott. A Magyar Írószövetségben 2001-ben az elnökségbe választották. A regény- és esszéíró sok művében vizsgálta az elszigetelődött értelmiségi, kisvárosi vagy nemzetiségi, magára utaltságában tépelődő közösségeket, a társadalmi és politikai korlátokat életvitelével kijátszó intellektuális hős magatartását.

vissza az elejére


Reményik Sándor szavalóverseny

(2. old.)

Az idén hatodik alkalommal került sor a Reményik Sándor versmondó versenyre a Reményik Sándor Jótékonysági és Művelődési Egyesület (RSJME), a Stars Alapítvány és a Református Kollégium szervezésében szombaton délután a Kolozsvári Református Kollégium dísztermében.

A hagyományos szavalóverseny mellett az idén zsoltáréneklési versenyt is meghirdettek.

Elsőnek Molnos Lajos köszöntötte az egybegyűlteket az egyesület nevében, majd bemutatta a zsűri másik két tagját: Rekita Rozália színművésznőt és Jancsó Miklós színművészt.

A hét versenyzőnek egy kötelező és egy választott Reményik-verset kellett elszavalnia, amelyet a zsoltárok eléneklése követett. Ezt azonban már egy másik zsűri értékelte: Csíki Ágnes, Székely Árpád és Gombár Árpád. A tizenhat versenyző meghallgatása után következhetett az eredményhirdetés.

Szavalás kategóriában I. helyezett lett Serfőző Madócsa (Kolozsvári Református Kollégium), II. díjat kapott Csécs Márton (János Zsigmond Unitárius Kollégium), III. helyezést ért el Török Ilona (Marosvásárhelyi Református Kollégium).

A zsoltáréneklési verseny díjazottjai: I. díj Bányai Tünde (Kolozsvári Református Kollégium), II. díj Török Ilona (marosvásárhelyi Bolyai Farkas Református Kollégium), III. díj Serfőző Madócsa (Kolozsvári Református Kollégium).

Dézsi Ildikó

vissza az elejére


Ünnepi ülés a Magyar Művészeti Akadémián

(2. old.)

Április 10-én 11 órakor a Magyar Kultúra Alapítvány székházában ünnepi ülést tartott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA). Az ülésen 44 új, határon túli magyar művész vehette át a tagságot bizonyító oklevelet. Ezen a napon kapta meg az idei akadémiai aranyérmet Gergely István csíksomlyói plébános.

Az MMA új, erdélyi tagjai: dr. Almási István népzenekutató; Bocskai Vince szobrász; Bogdán László író; Farkas Árpád író, költő; Ferenczes István költő; Haáz Sándor zenenetanár; Hunyadi László szobrász; Jakobovits Márta keramikus; Jecza Péter szobrász; Kallós Zoltán néprajztudós; Király László író; Kusztos Endre festő, grafikus; Kuti Dénes festőművész; Lászlóffy Csaba költő, író, műfordító; Marosi Barna író, újságíró; Murádin Jenő művészettörténész; dr. Nagy Attila mérnök, Shakespeare-kutató; Páll Lajos költő, festőművész; Sigmond István író; Sipos László festőművész; Szenik Ilona népzenekutató; Szőcs István író, műfordító; Újvárossy László grafikus és Zakariás Attila építész.

vissza az elejére


József Attila-i Atlantisz

(2. old.)

Április 8–9-én a János Zsigmond Unitárius Kollégium szervezésében ötödik alkalommal tartották meg az Atlantisz harangoz országos versmondó vetélkedőt, amelyre Erdély minden tájáról érkeztek középiskolás részvevők. Az idei téma kizárólag József Attila művészi hagyatéka volt.

Pénteken este az ünnepélyes megnyitón Solymosi Zsolt szervező köszöntőjét Szabó Árpád unitárius püspök méltató szavai követték, aki szerint Atlantisz hangjai nemcsak egy elsüllyedt civilizációé vagy figyelmeztető vészjóslásé, hanem a mindenkori jelenkor lelkiismeretének hangjai is. A vetélkedő öt év alatt hagyománnyá fejlődött, és ezek a hangok most már örömet, reménységet keltenek, az emberiség legfőbb értékét, a szeretetet hirdetve. József Attila mához is szóló üzenete révén a költészetnek minél több fiatalhoz el kell jutnia, hogy ily módon az emberi élet értékesebbé váljék. A püspök Tompa Mihályt parafrazálta: „Fiaim, gyermekeim, csak harangozzatok!" Utána az iskola volt növendéke, Fogarasi Alpár színművész szavalt, majd a Majó Júlia által vezényelt iskolai kórus adta elő műsorát. Márk Attila daltuljadonos bemutatta új albumát, amely 14 megzenésített József Attila-verset tartalmaz. Az estet verses beszélgetés zárta (Miért szereted József Attilát?). Az eseményen megjelent a magyar főkonzulátus képviselete (Gál László és Judit), Nagy Zsolt informatikai és távközlési miniszter, az Unicornis Kiadó igazgatója (Ádám János), Török Ferenc megyei főtanfelügyelő-helyettes.

A tulajdonképpeni megmérettetés szombaton zajlott. A zsűrinek (Selyem Zsuzsa tanár, Török Katalin színművész, László Lilla – MVSZ, Jancsó Miklós színművész, Kocsis Tünde néprajzszakos diák) nem volt könnyű feladata. Végül a következő rangsor alakult ki:

Serleges nagydíjak: I. díj: Pál Emőke – Székelyudvarhely, Tamási Áron Gimnázium, IX. osztály; II. díj: Balogh Attila – Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen, X. osztály; III. díj: Albert Orsolya Zsuzsanna – Székelyudvarhely, Tamási Áron Gimnázium, X. osztály.

A Reményik Sándor Művész Stúdió Alapítvány nagydíjai: I. díj: Murvai Erzsébet – Székelykeresztúr, Unitárius Gimnázium, XII. osztály; II. díj: Tollas Adrienn – Marosvásárhely, C. Brâncuşi Épít. Líceum, X. osztály; III. díj: Hunyadi István – Nagyvárad, Eminescu Főgimnázium, XI. osztály.

A Polis könyvkiadó különdíjai: I. díj: Serfőző Madócsa, Kolozsvár, Református Kollégium, XI. osztály; II. díj: Varga Balázs, Kolozsvár, Református Kollégium, X. osztály; III. díj: Mircse Zsuzsa – Székelyudvarhely, Benedek Elek tanítóképző, X. osztály.

A Kalota könyvkiadó két különdíja: Kecskés Levente Zsolt – Marosvásárhely, Sport Líceum, XI osztály; Botházi Attila – Székelyudvarhely, Benedek Elek tanítóképző, XI. osztály.

Vitéz Magyari Eszter különdíja: Kófity Annamária – Vajdahunyad, Traian Elméleti Líceum, XI. osztály.

A János Zsigmond Unitárius Kollégium különdíja: Mezei Sándor – Nyárádszereda, Bocskai István iskolaközpont, IX. osztály.

A szombati díjkiosztást a Peregrinus és a Fűszál együttes verses-zenés műsora zárta.

Az Atlantisz harangoz vetélkedő díjait ezúttal is Magyari Eszter áldozatos munkája révén a Phoenix könyvebolt biztosította.

Ördög I. Béla

vissza az elejére


A Báthoryba került az UNESCO-díj

(2. old.)

Ma délben adják át Bukarestben, a Magyar Kulturális Központban a 100 éve született József Attila UNESCO-évforduló alkalmából diákoknak kiírt országos képzőművészeti verseny díjait. A díjazottak között szerepel III. helyezettként Fazekas K. Wahiba, a Báthory István Elméleti Líceum diákja. Az UNESCO romániai szakértője, Lucreţia Băluţă levélben is köszöntötte a nyertest, valamint tanárát, Orbán István grafikusművészt, és természetesen az iskolát.

vissza az elejére


MOZI

(2. old.)

KOLOZSVÁR

KÖZTÁRSASÁG – Bujócska – amerikai bemutató. – Vetítések időpontja: 13, 15.30, 18, 20.30, 23; kedvezménnyel naponta 23 órától és hétfőn minden vetítés.

MŰVÉSZ-EURIMAGES – Dupla semmi – francia–angol bemutató. – Vetítések időpontja. 15, 17.30; kedvezménnyel kedden minden vetítés. Vejedre ütök – amerikai. Vetítések időpontja: 20, pénteken, szombaton, vasárnap 22.30; kedden minden vetítés kedvezménnyel.

GYŐZELEM – Kerülőutak–Sideways – bemutató. – Vetítések időpontja: 17, 19.30, 22; Micimackó és az elefánt – bemutató előtt. Vetítés 15 órától.

FAVORIT – 80 nap alatt a Föld körül – amerikai. – Vetítések időpontja. 15, 17, 19; csütörtökön minden vetítés kedvezménnyel.

DÉS

MŰVÉSZ – Gyémántrablók – amerikai. – Vetítések időpontja: 17, 19; pénteken, szombaton, vasárnap 21 órától kedvezménnyel, és hétfőn minden vetítés.

BESZTERCE

DACIA A-TEREM – Elektra – amerikai. – Vetítések időpontja: 13, 15, 17.30, 20; pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 13 órától és hétfőn minden vetítés.

DACIA B-TEREM – Mona Lisa mosolya – amerikai. – Vetítések időpontja: 14.30, 17, 19.30; pénteken, szombaton, vasárnap 21.30 órától; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 14.30 órától, kedden minden vetítés.

GYULAFEHÉRVÁR

DACIA – A pilóta – amerikai. – Vetítések időpontja: 16, 19; pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától, kedvezménnyel hétfőn minden vetítés.

vissza az elejére


OPERA

(2. old.)

MAGYAR OPERA

Április 14-én, csütörtökön este 7 órakor: Légszomj – kortárs táncelőadás R. Strauss Halál és megdicsőülés című szimfonikus költeményére. Vezényel: Jankó Zsolt m. v. Rendező-koreográfus: Jakab Melinda. – Stúdióelőadás.

vissza az elejére


SZÍNHÁZ

(2. old.)

MAGYAR SZÍNHÁZ

Április 13-án, szerdán este 7 órakor: Sam és Bella Spewack–Cole Porter: Csókolj meg, Katám! – musical két részben. A BBTE Színművészeti és Színháztudományi Kar IV. éves hallgatóinak vizsgaelőadása. Rendező: Salat Lehel osztályvezető tanár.

Április 15-én, pénteken este 8 órakor: Euripidész: Bakkhánsnők – stúdióelőadás. Rendezte: David Zinder m. v. (Izrael).

ROMÁN SZÍNHÁZ

Április 14-én, csütörtökön este 7 órakor: Matei Vişniec: Mansardă la Paris cu vedere spre moarte.

Április 16-án, szombaton este 7 órakor: Marc Camoletti: Logodnicele aterizează la Paris.

EUPHORION STÚDIÓ

Április 15-én, pénteken: Mimi Brănescu: Hajcsavarók. Emanuel Ciocu: 5 és 7 között.

vissza az elejére


ZENE

(2. old.)

FARKAS U. REF. TEMPLOM

Április 15-én, pénteken este 7 órakor: Húsvéti kórusművek. A filharmónia kórusát Cornel Groza vezényli.

vissza az elejére


VÉLEMÉNY


Az erdélyi magyarságot érintő természetes népmozgalmi folyamatok

(3. old.)

(Folytatás lapunk március 31-i számából)
A népszámlálást követően, 2002-ben a Magyar Kisebbség című folyóiratban Varga E. Árpád közölt vitairatot arról, hogy egyes demográfiai folyamatok miként és milyen mértékben járultak hozzá a magyarság fogyásához. Ehhez a vitairathoz a kérdéssel foglalkozó szakértők többsége hozzászólt. A hozzászólók többsége egyetértett abban, hogy a fő okot a nagyarányú elvándorlásban kell keresnünk. Ez a feltevés az utóbbi évek vizsgálatainak fényében nem tartható.

A román népmozgalmi adatok 1992–2002 között a magyar népesség 107 000 fős természetes népmozgalmi veszteségét regisztrálták. Ez a szám a legmagasabb becsléseket is felülmúlta, azt bizonyítva, hogy a fogyást meghatározó tényezők között a természetes népmozgalmi veszteség (a születések és elhalálozások száma közötti különbség) az elsődleges. Természetesen a különböző folyamatok – a migráció, az asszimiláció és a természetes népmozgalom – szétválasztása nem lehetséges teljes mértékben, hisz az 1987–1991 közötti kivándorlási és menekülthullám, illetve az ezt követő kisebb mértékű, de folyamatos elvándorlás, amelyek leginkább a reproduktív korban lévő fiatalokat érintették, nagyban hozzájárultak a későbbi születéskieséshez.

A születésszámok alakulása
1989 után a születésszámok visszaesése a posztszocialista blokkban általános volt. Románia specifikuma, hogy a csökkenés 1989-et követően igen gyorsan és drasztikusan következett be. 1989–1992 között a születések száma mintegy 30 százalékkal esett vissza. Ha fellapozzuk a kilencvenes évek elején, közepén készült, Kelet-Európával foglalkozó demográfiai tanulmányokat, azt láthatjuk, hogy közvetlenül a rendszerváltás utáni években Románia népesedési fejleményei voltak azok, amelyek regionális méretű, tartós és jelentős népességfogyás lehetőségét előrevetítették. Azóta tudjuk, hogy ez a lehetőség valósággá vált.

A két népszámlálás közötti periódusról elmondhatjuk, hogy országos léptékben kezdődött a csökkenés, és mérsékeltebb ütemben bár, de tovább folytatódott (1992–2002 között 15,3%). A magyar népesség esetében a születésszámok visszaesése 15%-os volt. Abszolút számokban ez azt jelenti, hogy míg 1992-ben 14 784 magyar nemzetiségű gyermek született, addig 2001-ben már csak 12 552. Ez a szám 1989-ben meghaladta a 22 ezret. A születések évenkénti száma abból a szempontból lényeges, hogy ez határozza meg, hogy adott évben hányan fognak belépni az oktatási rendszerbe, később pedig a munkaerőpiacra vagy a reproduktív életkorba. A demográfiai vizsgálatok, illetve a népesség-előreszámítások legkézenfekvőbb felhasználási módja így az oktatási rendszer előretervezésében adódik.

Ha az 1000 főre eső születések arányszámát nézzük, láthatjuk, hogy ez a vizsgált periódusban végig alacsonyabb volt a romániai átlagnál. Azt is tudjuk, hogy ez hosszabb távra kivetítve is igaz (az 1964–1992 közötti periódusra megbecsültük a születésszámokat, illetve a születések arányszámát).

A születésszámok visszaesése mögött lehetséges okként a termékenységcsökkenés (a nők kevesebb gyermeket vállalnak) vagy a termékeny korú női kontingens megfogyatkozása állhat. A termékenység csökkenését most nem tárgyaljuk részleteiben, csupán annyit említünk meg, hogy a magyar népesség esetében kisebb mértékű volt, mint országosan. A mögött, hogy ez nem vezetett oda, hogy a születésszámok is kisebb mértékben csökkenjenek, a termékeny női korosztályok megfogyatkozása áll. Nevezetesen 45 000-vel kevesebb termékeny korú nő volt 2002-ben, mint 1992-ben. Ennek a fogyatkozásnak elsőrendű oka a migráció: a két népszámlálás között 39 000 termékeny korú magyar nő hagyta el az országot. A hiány a leginkább termékeny huszonéves korosztályokban a legnagyobb.

Elhalálozások, korszerkezet
A természetes népmozgalmi egyenleg másik oldalán évi mintegy 20–24 000 haláleset áll. Amennyiben az 1000 főre jutó halálozások számát az országos adatokkal összevetjük, azt látjuk, hogy a magyarok 14 ezrelék körüli arányszámai jóval felülmúlják az országos értékeket. Kérdésünk az volt, hogy pusztán a magyar népesség kedvezőtlenebb korszerkezete okozta-e a magasabb halandóságot, vagy pedig Romániában az életesélyek is eltérnek nemzetiség szerint. Eredményeink szerint az életesélyek területén volt egyfajta kiegyenlítődés: míg 1992-ben a magyarok várható élettartama az országos alatt maradt, addig 2002-ben a kettő nagyjából megegyezett.

A korszerkezetről azt kell tudni, hogy a magyar népesség jóval elöregedettebb az országosnál. Románia egyébként a Ceauşescu-féle népesedéspolitikának betudhatóan, amely mintegy 20 évvel kitolta a demográfiai átmenet utolsó fázisát, viszonylag fialaton, 35,3 éves átlagéletkorral kezdte a rendszerváltást. Ekkor a magyarok átlagos életkora 37,3 év volt. A kilencvenes években viszont országos szinten is jelentős elöregedési folyamatok indultak be a születések visszaesésének és a fiatalok elvándorlásának köszönhetően. Ezek a folyamatok a magyar népességet fokozottan érintették. 2002-ben az átlagéletkor már meghaladta a 39 évet. A magyar népesség korszerkezete egyébként önmagában nem tragikusan rossz: az elöregedés mértéke megfelel a magyarországi szintnek, jelentősek azonban a területi különbségek. A Székelyföld vagy a Partium viszonylag egészséges korfáival a „szórvány"-régiók elöregedett lakosságát állíthatjuk szembe.

Népmozgalmi egyenleg
A termékenység mérsékelt csökkenésének, a termékeny korú női korosztályok elvándorlásának, illetve az elöregedési folyamatoknak betudhatóan a magyar népesség éves negatív természetes szaporulata 10 ezer fő körül mozgott. Talán kevésbé ismert, hogy a természetes népességfogyás a magyar népesség esetében már az országosnál jóval korábban bekövetkezett. Az elhalálozások számát az 1992 előtti periódusra nem tudjuk pontosan megmondani, viszont a magyarok kor szerinti megoszlásából kiindulva megadhatjuk azokat a szélső értékeket, amelyek között ez mozoghatott. Amennyiben a magyarok (korspecifikus) halandósága megegyezett az országossal, akkor a nyolcvanas évek során a születések és elhalálozások száma jószerével egyensúlyban lehetett, a nyolcvanas évek elején viszont voltak olyan évek, amikor a természetes szaporulat negatív volt. Amennyiben a nyolcvanas években a magyarok életesélyei ugyanúgy viszonyultak az országos értékhez, mint 1992-ben (alatta maradtak), akkor a természetes fogyás állapota már 1982-től állandósult. Magyarországon az első év, amikor a lakosság ténylegesen fogyott, 1983, Romániában pedig 1992 volt.

Kiss Tamás
szociológus

vissza az elejére


KITEKINTŐ


Megnősült a brit trónörökös
Camillának nem kell a walesi hercegnői cím

(4. old.)

Alig 25 perces, egyszerű polgári szertartás keretében megnősült szombaton Károly walesi herceg, a brit trón várományosa; a frigyet nem sokkal később a canterburyi érsek áldásával szentesítette.

Az esküvőt II. János Pál pápa pénteki temetése miatt a tervezettnél egy nappal később, szombat délután tartották a windsori városháza Ascot Room nevű emeleti házasságkötő termében, a nyilvánosság és a tévékamerák kizárásával, harminc vendég jelenlétében.

Károly tanúja Vilmos herceg, a trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia, Camilláé pedig saját fia, Tom Parker Bowles volt.

Az egyszerű fehér kosztümöt és hasonló színű kalapot viselő Camilla a windsori városházáról Károlyba karolva, az Ő Királyi Fensége Cornwall hercegnője hivatalos cím viselőjeként lépett ki. Törvény szerint a trónörökös, vagyis a walesi herceg feleségeként járna neki a walesi hercegnői cím, Károly majdani trónra lépése után pedig a királynői rang, de az udvar – tekintettel a Dianát továbbra is bálványozó közvélemény „érzékenységére" – már az esküvő bejelentésének napján közölte, hogy Camilla nem kívánja felvenni e címeket.

Annak ellenére születtek ezek a döntések, hogy a kormány jogi szakértőinek aggályai szerint ez komoly törvényességi problémákat vethet fel, hiszen e címek mind Nagy-Britannia törvényei, mind 16 másik olyan nemzetközösségi ország jogszabályi előírásai szerint járnak neki, amelyeknek ma is a brit uralkodó az alkotmányosan elismert államfője. Több kormányzati jogi tanácsadó szerint Camilla az esküvő után – függetlenül attól, hogy akarja-e ezt, vagy sem – törvényesen walesi hercegnői rangra emelkedett.

Az 1997-ben elhunyt, a hercegtől 1996-ban, súlyos botrányok közepette elvált Dianát annak idején megfosztották az Ő Királyi Fensége címtől; ez egyebek mellett olyan bizarr protokoll-következményekkel járt, hogy a tragikus sorsú hercegnőnek elvileg pukedliznie kellett volna a címet viselő saját fiai előtt, ha ezt ők megkívánták volna.

Károly és Camilla egy 1962-es gyártású Rolls-Royce Phantom V. gépkocsival hajtatott – a hagyományoktól eltérően együtt – a windsori kastélyból a mintegy 15 ezer alattvaló szegélyezte windsori utcákon a városházára. A mélybordó jármű Erzsébet anyakirálynőé, Károly nagymamájáé, II. Erzsébet királynő két éve, 101 éves korában elhunyt édesanyjáé volt.

A szertartás után a pár ugyanezzel a kocsival visszaautózott a kastélyba, amelynek Szent György kápolnájában Rowan Williams, Canterbury érseke, az anglikán világegyház első számú vallási méltósága áldotta meg a frigyet. Az egyházi szertartáson a királyi család mellett mintegy 800 meghívott közéleti személyiség volt jelen, köztük Tony Blair kormányfő és felesége, Cherie.

Az esküvő polgári jellegét és az utólagos egyházi áldást Camilla elvált státusa indokolta, mivel az anglikán egyház nem pártolja az elváltak templomi újraesketését. E forgatókönyv alapján az érseki áldást térden állva fogadó trónörökösnek és feleségének Williams nem azt a kérdést tette fel, hogy Károly feleségül veszi-e Camillát, illetve Camilla nőül megy-e Károlyhoz, hanem azt, hogy elhatározásuk szerint hűségesek lesznek-e egymáshoz; ezt mindketten megfogadták.

A windsori fogadásról nem adtak ki közleményt, de a távozó vendégek azt mondták, az esemény jó hangulatban telt. A királynő – aki pedig hírek szerint nem fogadta örömmel fia és Camilla házasságát – a beszámolók szerint tréfálkozva jelentette be az összegyűlt előkelőségeknek, hogy „két rendkívül fontos eseményről" kíván bejelentést tenni; az első az volt, hogy a Hedgehunter nevű ló nyerte az esküvő után tartott Grand Nationalt, azaz a világ legnagyobb lovas akadályversenyét.

A walesi herceg és Cornwall hercegnője a következő két hetet a skóciai Balmoral királyi birtoktól nem messze lévő Birkhall kastélyban tölti, ott, ahol eddig hat királyi pár, köztük II. Erzsébet királynő és Fülöp edinburgh-i herceg – Károly szülei – is eltöltötték mézesheteiket.

vissza az elejére


Pénteken temetik a monacói herceget

(4. old.)

III. Rainier monacói herceg halálát szerdán jelentették be. Az uralkodót 81 éves korában reggel 6 óra 35 perckor érte a halál. A monacói herceget az utóbbi tíz évben számos egészségi probléma gyötörte, elsősorban a szívével és a tüdejével kapcsolatban. Állapota márciusban olyannyira súlyosbodott, hogy az intenzív osztályra került, ahol mesterségesen kellett lélegeztetni.

Fia és örököse, a 47 éves Albert herceg, akit a múlt héten bíztak meg a régensi feladatokkal, mellette volt utolsó perceiben.

III. Rainier herceg, Európa legrégebbi dinasztiájának sarja, több mint 50 éven át állt a világ legkisebb monarchiájának élén, így ő volt a kontinens leghosszabb ideig trónon lévő uralkodója.

1956-ban vette feleségül Grace Kelly amerikai filmsztárt, aki 1982-ben autóbalesetben hunyt el. Rainier azóta magányos volt, s főleg azokkal a vádakkal foglalkozott, amelyek szerint Monacóban pénzmosás folyik, no meg gyermekei gondjaival: két leánya, Stephanie és Caroline egész sor botrányosnak mondható kapcsolaton esett át.

A herceg temetése a tervek szerint április 15-én délben lesz – közölte szerdán a hercegi palota egyik illetékese. Az uralkodó család részvételével szerda este gyászmisét mutatnak be a hercegi palota Palatinus-kápolnájában.

Monacóban a gyász jeléül szerdán bezártak a kaszinók, és zárva tartanak a temetés napján is – közölte a 29 éttermet, 4 szállodát és 4 kaszinót működtető Société des Bains de Mer (SBM) vállalat.

vissza az elejére


Albert örökli a vagyon oroszlánrészét

(4. old.)

Különböző források szerint a kétmilliárd eurót is elérheti az elhunyt III. Rainier monacói uralkodó herceg hivatalosan államtitokként kezelt magánvagyona.

A herceg pénzét elsősorban ingatlanokba fektette, és a palotáján kívül egyebek mellett számtalan ajándékbolt és négy bérház tulajdonosa volt Monacóban.

A mesés vagyon oroszlánrésze J. Randy Taraborrelli amerikai önéletrajzírónak, a monacói hercegi párról írt, nagy sikerű Once upon a Time című kötet szerzőjének becslése szerint a 47 éves trónörökösnek, Albertnek és Rainier idősebb lányának, a 48 éves Caroline-nak jut. Az ő számításai szerint az összvagyon értéke 1,7 milliárd dollárra rúg.

A végrendelet 2000-ben történt újrafogalmazása után Albert herceg örökli apja eddigi „Felséges Őfelsége" címét, akárcsak a 235 szobás hercegi palotát, a Párizs melletti Marchais kastélyt kiterjedt vadászterületeivel, a magánrepülőgépet, a jachtot, a 180 darabos veteránautó-gyűjteményt, valamint a világ egyik legértékesebbnek tartott bélyeggyűjteményét. Ehhez járul még a monte-carlói kaszinó többmilliós részvénycsomagja.

A készpénzvagyonon meg nem erősített információk szerint ugyancsak Albert és Caroline osztozik. Utóbbi a dél-franciaországi Roquebrune-Cap-Martinben fekvő La Vigie családi villán kívül néhai édesanyja ékszereinek túlnyomó részét is örökli.

A lázadó fiatalabb lány, a 40 éves Stéphanie „mindössze" 17 millió dollárt kap, azt is havi 50 ezer dolláros járadék formájában veheti fel. Jussa még egy hatszobás falusi ház a francia Alpokban fekvő Auron településen és egy lakás New Yorkban.

vissza az elejére


NAPIRENDEN


Felnőttképző központot tervez Kolozsvárra a MÚRE

(5. old.)

Szombaton Csíkszépvízen tartotta idei közgyűlését a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE). A rendezvényen a kolozsvári Sajtóház helyzetéről hallgattak meg beszámolót, megvitatták az Erdélyi Magyar Hírügynökség (EMH) fejlesztési lehetőségeit, a rendezvényt záró ünnepségen pedig bemutatásra került a MÚRE riporttáborainak alkotásaiból készült negyedik kötet.

A MÚRE által működtetett Spectator Alapítvány tulajdonában lévő kolozsvári (Rákóczi úti) Sajtóház kihasználásának nehézségeit, a további hasznosítás lehetőségeit ismertette beszámolójában Makkay József, a MÚRE Kolozs megyei területi elnöke. A 11 évvel ezelőtt, az Illyés Alapítvány támogatásával megvásárolt ingatlan eredetileg a kolozsvári szerkesztőségek egy részének közös otthona lehetett volna, ha sikerül finanszírozást találni a több emeletes, korszerű épület elkészítéséhez. Az ingatlan később a kolozsvári magyar újságíróképzést szolgálta. Mai elképzelések szerint újságíró-továbbképző központ kialakítását tervezik benne, s ebben magyarországi médiaintézmények is partnerséget vállalnának.

A Gáspár Sándor által előterjesztett EMH-működtetés anyagi feltételeiről szóló kérést a közgyűlés az igazgatótanács hatáskörébe utalta. Elhangzott: a romániai magyar médiának valóban szüksége lenne egy jól működő hírügynökségre, ennek anyagi keretei azonban hiányoznak. A drótposta-szolgáltatás további működtetéséről a MÚRE rövidesen nyílt pályázatot ír ki.

K. Zs.

vissza az elejére


Véget ért a II. Film. Dok. Fesztivál
Román rendező nyerte el a fődíjat

(5. old.)

Ünnepélyes díjkiosztó gálával ért véget szombaton este a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban a második Film.dok magyar–román dokumentumfilm-fesztivál. A gálán tucatnyi díjat osztottak ki. Az idei fődíjat (150 ezer forint értékben) Dumitru Budrala A sündisznó átka című filmje kapta. A zsűri különdíjában részesült Zsigmond Dezső Csigavára (50 ezer forint), Kármán Irén Diogenidésze (50 ezer forint), illetve Fógel Katalin és Barányi Laura Mint a méhecskék (50 ezer forint) című alkotása. A fesztiváligazgatóság által odaítélt Fesztiváldíjat Tóth Zsolt Marcell kapta a Fagyos oázis című filmjéért. A legjobb rendezőnek járó díjat A nagy kommunista rablás című filmjéért Alexandru Solomon érdemelte ki (50 ezer forint), a legjobb operatőrnek pedig Xantus Gábor (Népesség Istentől, népesség embertől) bizonyult (50 ezer forint). Szekeres Csaba Anya és lánya című filmje lett a legjobb televíziós dokumentumfilm. A Nea Pintea, modell című film rendezője, Adina Pintilie kapta a legjobb diákalkotónak járó díjat, ez a film lett egyébként a diákzsűri első számú díjazottja. A diákok a Csigavárat és Moharos Attila Székelyföldi szolgasorsok című dokumentumfilmjét díjazták még. A sajtó díját Tolnai Szabolcs Egy ismeretelen naplója érdemelte ki. Dicséretben részesült Jakab Ervin Szabad a vásár című filmje, illetve Oláh Lehel Guberája.

vissza az elejére


HIRDETÉS


ÁLLÁS

(6. old.)

Kertépítő cég munkásokat alkalmaz. Érdeklődni: 424-134, 0723-538648 telefonszámon. (1722317)

vissza az elejére


MAGÁNÓRÁK

(6. old.)

I–IV. osztályos tanulóknak órákat adok, tanulási zavarokkal küzdőknek is. Telefon: 0740-229565, este 8 óra után. (0011)

vissza az elejére


BÉRBE VESZ

(6. old.)

Fiatal házaspár lakást bérelne (1–2 szoba) 80 euróig, Kolozsváron vagy környékén. Érdeklődni: 0721-319402. (0012)

vissza az elejére


SPORT


RÖGBI
Mintha edzőmérkőzés lett volna
Kolozsvári U–Konstancai Farul 64–0 (31–0)

(7. old.)

Nem jelentett különösebb megerőltetést a kolozsvári együttesnek a jóformán ifi együttesével érkező tengerparti csapat: a mérkőzés végkimenetele már az első percek után egyértelmű volt. Teodorescu már a 4. percben célt ért el, a jutalomrúgást pedig Voicu értékesítette: 7–0. Újabb négy perc múlva Popean céljánál Voicu ugyan kihagyta a jutalomrúgást, mégis már világosan látszott, hogy a két együttes két külön „súlycsoportban" van. A 19. percben, a félidő derekán ismét Popean „ért célba", s Voicu jutalomrúgásával már 19–0 volt az állás: úgy tűnt, a kolozsvári csapat akár a 100 pontot is elérheti.

Ştefan Ionescu edző tanítványai azonban ezt követően elkényelmesedtek, és sokáig még csak az i-re sem tették fel a pontot – a 19–0 rögbiben azért még nem behozhatatlan különbség. A félidő végén azonban előbb büntetőcéllal s Voicu újabb sikeres jutalomrúgásával, majd Eva céljával (37–40. percek) 31–0-ra növelték az előnyüket – a vendégeknek az egész félidőben mindössze két sikertelen drop-próbálkozásuk volt.

A második félidőben nagyjából az első 40 perc forgatókönyve ismétlődött meg: a 44. percben Teodorescu ért el célt, gyönyörű támadás után (Voicu ezt megtoldotta két ponttal), majd újabb 5 perc múlva ugyancsak Voicu értékesíthetett ismét jutalomrúgást, újabb büntető-cél után. Aztán mintegy 10 percig ismét elkényelmesedtek a hazaiak, akik aztán még három célt értek el Boar, Gál Csaba és Lupu révén (58, 65., és 76. percek), s Voicu a háromból még két sikeres jutalomrúgással járult hozzá csapata pontjaihoz. A vendégek e félidőben négy – olykor meglehetősen távoli – büntetőből próbáltak „becsületgólt" szerezni, de Nechita rendre hibázott, s Crăciunescu is csak a kapufát találta el.

Az „edzőmérkőzés" egyetlen szépséghibája, hogy mindkét csapatból többen is megsérültek, az egyik vendégjátékost például a mentők vitték le a pályáról.

A két együttesben amúgy mindegyik cserejátékos szóhoz jutott. A kolozsvári csapat: Bâlc, Gheţa, Cerceş, Popean, Boar, Boiţa, Şimandi, Lupu, Eva, Hâmpea, Teodorescu, Cantor, Gál, Voicu, Leoca, cserék: Zup, Mariş, Andronic, Ciobanu, Uţiu, Taloş, Florea.

• Egy kivételével nagyarányú győzelmek születtek a forduló többi találkozóján is: Bukaresti Steaua–Aradi Contor Zenner 77–0, Bârladi Rulmentul–Szucsávai Bucovina 19–7, Nagybányai Remin–Lupényi Bányász 121–12, Bukaresti Dinamó–Petrozsényi Ştiinţa 92–0. A táblázaton továbbra is a Steaua vezet a Dinamó és a Kolozsvári U előtt.

(balázs)

vissza az elejére


Gyorsaságimotoros-vb, Spanyol Nagydíj: Talmácsi ötödik

(7. old.)

Magyar szempontból nagyszerűen kezdődött a 2005-ös gyorsaságimotoros-világbajnokság: a 125 cm3-esek között induló Talmácsi Gábor ötödik lett az idénynyitó Spanyol Nagydíjon, Jerezben.

A Red Bull KTM magyar versenyzője a hatodik helyről indulhatott, s végig az élbolyban haladva egy pozíciót javítva fejezte be a futamot. A győzelmet az olasz Marco Simoncelli (Aprilia) szerezte meg.

A kategória másik magyar résztvevője, Tóth Imre (Aprilia), valamint a 250 cm3-esek között versenyző Rizmayer Gábor (Yamaha) egyformán a 16. helyen zárt. Utóbbi géposztályban a címvédő spanyol Daniel Pedrosa diadalmaskodott.

vissza az elejére


KÉZILABDA
Nemzeti Liga
Papírforma szerinti vereség
Kolozsvári U-Agronomia–Ploieşti-i Uztel: 27–38 (10–20)

(7. old.)

A Kolozsvári U Agronomia csapata a ploieşti-i Uztel ellen lépett pályára szombaton, a férfi kézilabda bajnokság 21. fordulójában, s a táblázaton elfoglalt helyezések alapján nem volt kétséges, hogy a ploieşti-iek győzni jöttek Kolozsvárra.

A Horia Demian sportcsarnok valamivel több mint száz fős közönsége csak öt percig reménykedhetett a hazaiak sikerében, mert ezután beindult a ploieşti-i gépezet, és bár az U néhány percig még tartotta magát, a félidő végén már tízpontos hátránnyal vonult az öltözőbe, miután a játékrész második negyedórájában több mint tíz percen keresztül képtelen volt gólt szerezni.

A kolozsváriak a második félidőben sem tértek magukhoz, a vendégek jól szervezett, magabiztos játékukkal leiskolázták a kapkodó, elképzelés nélkül játszó hazai együttest.

A mérkőzés hajrájában a játék ismét kiegyenlítődött, fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a nehezen megszerzett kolozsvári gólokra az ellenfél mindannyiszor könnyedén válaszolt.

A vendégegyüttes végül tizenegy góllal nyert, ami a látottak alapján reálisnak mondható.

A két együttes gólszerzői: Marian Raul (8), Burcă (7), Boancă (6), Musteaţă (3), Ferenţ (2), Dăncilă (1), illetve Georgescu (11), Savloschi (10), Manea (6), Cîrstoaia (3), Dimache (3), Ghizdăvescu (2), Ciornohuz, Roşu, Milea (1–1).

V. Gy.

*

A forduló többi eredménye: Nagybányai Minaur–Piatra Neamţ-i KK 45–19, Jászvásári Poli–Konstancai MKK 26–38, Temesvári Poli–Resicabányai Egyetem 32–32, Bukaresti Dinamó–Tg. Jiu-i Lignit 40–34, Medgidiai MKK–Bukaresti Steaua 31–32. A táblázat:

1. Buk. Din. 21 18 0 3 744–597 36

2. Nagybánya 21 17 1 3 744–596 35

3. Konstanca 21 16 3 2 668–521 35

4. Steaua 21 14 3 4 664–616 31

5. Ploieşti 21 12 3 6 672–621 27

6. Temesvár 21 9 3 9 610–594 21

7. Tg. Jiu 21 10 1 10 612–601 21

8. Resicab. 21 8 3 10 658–697 19

9. Medgidia 21 8 2 11 610–609 18

10. Kolozsvár 21 8 2 11 607–655 18

11. Brassó 21 6 3 12 575–619 15

12. Jászvásár 21 4 2 15 524–608 10

13. P. Neamţ 21 2 1 18 510–711 5

14. Bucovina 21 1 1 19 503–656 3

• A nőknél városunk együttese idegenben szenvedett kétgólos vereséget a szintén kiesés ellen küzdő romani együttes ellen, amely így a tabellán a kolozsváriak elé ugrott. Eredmények: Temesvári Egyetem–Bukaresti Rapid 26–35, Zilahi Silcotub–Nagybányai Selmont 29–25, Romani MKK–Kolozsvári U Jolidon 25–23, Piatra Neamţ-i MKK–Brassói Rulmentul 28–30, Galaci Oţelul–Dévai Cetate 20–20 Câlnăui Astral-Poşta–Konstancai Tomis 30–29.

A táblázat:

1. Rapid 18 15 0 3 586–487 30

2. Silcotub 18 14 1 3 567–446 29

3. Oltchim 18 13 3 2 519–439 29

4. Brassó 18 12 2 4 492–401 26

5. Konstanca 18 12 1 5 529–458 25

6. Câlnău 19 11 2 6 574–541 24

7. Déva 18 6 3 9 427–453 15

8. Galac 18 5 4 9 406–438 14

9. Nagybánya 18 6 2 10 468–518 14

10. P. Neamţ 18 5 3 10 482–525 13

11. Deva 18 5 2 11 455–488 12

12. Roman 18 5 1 12 453–484 11

13. Kolozsvár 18 5 1 12 440–483 11

14. Temesvár 19 0 1 18 426–663 1

(balázs)

A női kézilabda EHF Kupa magyar elődöntőjének első mérkőzésén: Cornexi-Alcoa-HSB Holding–Ferencváros 30–31 (18–14).

vissza az elejére


LABDARÚGÁS
C-osztály – 17. forduló
Sarmasági Bányász–Szamosújvári Olimpia 1–0 (1–0)

(7. old.)

Ezúttal is bebizonyosodott, hogy a bányásztelepülés pályája kisméretű (vajon ki is engedélyezte hasonló pálya működését?), s zöld gyepén nehéz győzni. A vendégcsapatoknak kevés esélyük van a pontszerzésre, a helyi körülményeket csak a hazaiak tudják elviselni. Amióta tudom magam, a szamosújvári labdarúgóknak nem sikerült győzelemmel hazatérniük a szilágysági bányászok stadionjáról (igaz, egyszer, még 1998-ban, futotta egy döntetlenre). De azt is el kell ismerjük, hogy ezúttal jobb volt a Bányász, főleg lelkesedésből és odaadásból múlta felül a Szamos-parti együttest. A hazaiaknak a 90 perc alatt egyetlenegy tiszta gólhelyzetük volt a 18. percben, s azt Crişan ki is használta és 10 méterről fejelt a tehetetlen Moldovan kapujába. Ezután a szamosújváriak uralták a játékot, de Lonca Sergiu és Rózsa tiszta helyzetekből (csak a kapussal voltak szemben) lőttek mellé vagy fölé. Gheorghe Vasile, az Olimpia kolozsvári edzője Luca Virgil temesvári edzőt hibáztatta a vereségért, de tárgyilagosak kell hogy legyünk és be kell látnunk, hogy a tavaszi idény eddigi találkozóin a csapat szereplése messze elmaradt az őszi teljesítménytől. Şuşman, Coşiu, Radu Dan és Lonca Lucian távozása a téli szünetben felbontotta az egységet és az együttes még mindig nem talált magára, pedig már eltelt négy forduló a visszavágókból.

A szamosújváriak felállása: Moldovan – Leonca, Streinu, Crăciun, bagiu – Moţet, C. Moldovan (66. perc Cl. Pop) – Felner, Nicula (46. perc Drägan), A. Pop és Rózsa.

Erkedi Csaba

*

További eredmények: Belényesi Bihar–Szatmárnémeti Szamos 2–0, Kolozsvári Tudomány–Nagybányai FC 0–1, Felsőszőcsi FC–Tordai Aranyos 0–1, Szatmárudvari Florenţa–Bethleni Szamos Gáz 1–4, Nagybányai Glória–Nagykárolyi Victoria 0–3 (játék nélkül). A Besztercei Glória II. szabadnapos volt. A táblázat:

1. Glória II. 15 12 1 2 32–5 37

2. Olimpia 15 10 2 3 24–14 32

3. Victoria 16 9 2 5 31–15 29

4. Sz. Szamos 15 9 1 5 31–16 28

5. Bihar 16 8 4 4 16–13 28

6. Torda 16 9 0 7 31–24 27

7. Bethlen 16 8 2 6 27–19 26

8. Florenţa 16 5 5 6 16–23 20

9. Sarmaság 15 5 4 6 22–21 19

10. Nagyb. FC 16 7 4 5 23–10 18

11. Felsősz. 16 3 4 9 15–31 13

12. Tudomány 16 2 1 13 18–51 7

13. N. Glória 16 0 0 16 7–51 0

A Nagybányai FC-t 7 ponttal megbüntették.

(balázs)

A 7–8. oldalt szerkesztette: Balázs Bence

vissza az elejére


SPORT


LABDARÚGÁS
A-osztály – 19. forduló
Létfontosságú győzelem – fásliban
Dan Florin győzelemre vitte csapatát: Kolozsvári CFR-Ecomax–Gyulafehérvári Apullum 2–1 (0–0)

(8. old.)

Gépész utcai stadion, 7000 néző, vezette Anton Heleşteanu (Jászvásár).

CFR-Ecomax: Ştef – Goşa, Jula, Mijin (55. perc Turcu) D. Toma, Kiss – Dan Florin, Mărginean, Oncică (81. perc Aştilean) – Anca, Bruncevics (73. perc Tilincă). Edző: Aurel Şunda.

Gyulafehérvári Apullum: Fl. Cotora – Jercălău, Ciobanu, Király, Cosma, Bar – Chivescu, Iurişniţi, Găldean (90. perc Nagy) – Hardău (81. perc Mitrofan), Lupaşcu (65. perc Nedelea). Edző: Alin Artimon.

Gólszerzők: Dan Florin 2 (67, 78. perc), illetve Király (82. perc).

Lövések: 9–1 (kapura: 6–1), szögletarány 5-0 (2-0), sárga lap: Dan Florin, Toma, illetve Iurişniţi és Nedelea. Kiállítva: Iurişniţi (52. perc).

A feszültség nagyon magasra csapott a Gépész utcai csapat házatáján a szombat délutáni találkozó előtt: mivel a tavaszi idényben három találkozó után egyetlen pontot sem szereztek a vasutasok, először lehetett tartani attól, hogy – újabb vereség esetén – a CFR belecsöppen a kiesés elkerüléséért folyó harcba. Ezen kívül pedig Aurel Şunda vezetőedző volt csapatát látta viszont a nem túl baráti válás után.

Az viszont senkinek sem fordult meg a fejében, hogy a hazai játékosok nagy része összeverten lép majd pályára. Pedig ez történt, ugyanis a vasutasok, miután megtekintették az U FC találkozóját az UTA-val, a déli ebéd után a Sportszállóhoz tartottak, amikor a Ion Moina stadion közelében rájuk támadtak az U FC szurkolói – igaz, ezek után inkább lehet ezeket az egyéneket huligánoknak és bűnözőknek nevezni, mint rajongóknak. Az U-nak, siralmas helyzete ellenére, van egy szurkolócsoportja, amely mondhatni a csapat lelke, és már jó ideje a csapat mellett áll annak ellenére, hogy sok örömöt nem okozott nekik az imádott együttes. Ezt a tábort azonban nem szabad összetéveszteni azokkal a huligánokkal, akik kirobbantották a verekedést. Ancának valószínűleg eltörték a kezét, a csapat masszőrjének (aki az U-tól került a CFR-hez) két fogát kiverték, Bruncevicsot pedig úgy elverték, hogy elvesztette az eszméletét. Georgevszki, Turcu, Toma és Oncică kisebb sérüléseket, Boroştean csonttörést szenvedett, Tilincă-nek pedig a dobhártyája szakadt be. Sajtóértesülések szerint vagy harminc személy támadt a futballistákra, tehát még azt sem lehet elmondani, hogy egyenlő erők csaptak össze...

Ilyen előzmények után érthető, hogy a CFR csak gyenge első félidőt tudott felmutatni az Apullum ellen. Uralta ugyan a játékot, és sikerült két komolyabb helyzetet is kialakítania, de Anca a 32. és 42. percben is hibázott. A vasutasok játéka inkább véletlenszerű volt, kritikára viszont ezúttal nincs ok, mivel az is kész csoda, hogy egyáltalán pályára léptek ilyen állapotban, fáslizott végtagokkal.

A második félidő 55. percében aztán Heleşteanu játékvezető kiállította Iurişniţi-et, ezzel pedig végképp felborult a találkozó egyensúlya a CFR javára. Az Apullum a 80. percig egyetlenegy lövést sem küldött Ştef kapujára, Dan Florinnal ellentétben, aki a 67. percben 20 méteres szabadrúgásból talált hálóba, majd a 78. percben – ezúttal akcióból, de szinte ugyanonnan – küldte a keresztlécek találkozása alá a játékszert, Cotora pedig mind a kétszer egyszerű nézője volt az eseményeknek.

A vendégek egyetlen lövését Király küldte Ştef kapujára a 82. percben, a labda pedig megpattant egy védőn, és így bepotyogott a CFR kapujába.

Mindent összevetve teljesen megérdemelt három pontot gyűjtött be a vasutascsapat, és immár nyugodtan várhatja a következő fordulókat, mivel A osztályos helye biztosított a jövő idényre is.

A huligánokat illetően pedig nagy érdeklődéssel várjuk a hatóságok lépéseit, különösen azért, mert az Erzsinek nevezett férfi, aki állítólag a verekedők egyik vezére volt, már sokadik hasonló akcióját könyvelheti el. Kár viszont az U FC nevéért, és igazi szurkolóiért, mivel legjobban őket mocskolja be a szombati verekedés.

Gálffy Attila

*

További eredmények (zárójelben a góllövők): Jászvásári Politechnika–Krajovai Egyetem 1–0 (Bernard – 37. perc), Konstancai Farul–Galaci Oţelul 2–0 (Guriţă – 32., Cristocea 56.), Brassói FC–Temesvári Poli 0–1 (Gigel Coman – 26.), Bukaresti Sportul Studenţesc–Piteşti-i Argeş FC 0–0, Bukaresti Naţional FC–Bukaresti Rapid 3–3 – a vas-utasok már 3–0-ra is vezettek, s a hosszabbításpercekben is még egygólos előnyük volt (Oláh 2 – 75., 90, Savu 56., illetve Burdujan 2 – 12., 53., Illyés 45.), Bákói MFC–Besztercei Glória 3–0 (Iodi 27. – öngól, Tănase 53. – 11 m, Ganea 67.). A Steaua–Dinamó örökrangadó lapzárta után kezdődött. A sorrend:

1. Steaua 17 11 4 2 36–14 37

2. Dinamó 18 12 0 6 34–20 36

3. Rapid 18 10 4 4 32–19 34

4. Farul 19 10 4 5 27–17 34

5. Naţional 19 8 6 5 31–23 30

6. CFR 19 7 6 6 26–28 27

7. Temesvár 19 8 3 8 25–28 27

8. Sportul 19 7 5 7 22–19 26

9. Galac 19 7 4 8 14–16 25

10. Glória 19 7 3 9 29–30 24

11. Bákó 19 6 6 7 15–16 24

12. Jászvásár 19 6 4 9 18–29 22

13. Argeş 19 4 9 6 22–28 21

14. Brassó 19 4 5 10 20–29 17

15. Apullum 19 4 4 11 19–42 16

16. Krajova 19 3 5 11 16–28 14

L. F.

vissza az elejére


Arany Ászok – 20.

(8. old.)

A bajnoki címvédő Ferencváros hazai pályán a hosszabbításpercekben szerzett góllal mentett 1–1-es döntetlentre a NABI Kaposvár ellen a labdarúgó Arany Ászok Liga 20. fordulójában. A fővárosi gárda saját pályáján csak most szerezte meg első tavaszi pontját. A Debrecen magabiztosan győzött az MTK ellen, így három pontra növelte előnyét a tabella élén. A Győr egygólos győzelmet aratott a Budapest Honvéd ellen, így két pontra megközelítette a második helyen álló Ferencvárost. A 66. perctől emberhátrányban játszó Újpest FC pedig hazai pályán magabiztos győzelmet aratott a Vasas felett.

Lombard FC Pápa–Nyíregyháza 0–0 (kiállítva: Farkas V. 81.,Pápa), Ferencváros–NABI Kaposvár 1–1 (Rósa D. 91., illetve Petrók 7.), DVSC–AVE Ásványvíz–MTK Budapest 3–0 (Bogdanovics 19., Sándor T. 44., Madar 71.), Pécs MFC–Fehérvár FC 0–2 (Tereánszki–Tóth 40., Kerek 80.), Matáv FC Sopron–Előre FC Békéscsaba 3–2 (Szabó O. 52., Csordás 87., Bagoly 90., illetve Bozovics 20., Vasiljevica 59., 11–esből), Budapest Honvéd–Győri ETO FC 2–3 (Vadócz 78., 11–esből, Szili 89., illetve Varga Z. 2 – 50., 85., Tóth P. 71.), ZTE FC–Diósgyőr BFC 3–2 (Kocsárdi 9., Józsi 45., Andorka 51., illetve Tisza 70., Egressy 74., kiállítva: Tisza 84.), Újpest FC–Vasas 4–0 (Tóth N. 2 – 33. – 11–esből, 34., Vanczák 45., Rajczi 77., kiállítva: Tóth N.). A sorrend:

1. DVSC 20 13 3 4 35–15 42

2. FTC 20 12 3 5 44–20 39

3. Győr 20 11 4 5 29–20 37

4. Újpest 20 9 7 4 38–24 34

5. MTK 19 10 4 5 29–20 33

6. ZTE 20 9 4 7 32–31 31

7. Fehérvár 20 9 6 5 30–20 30

8. Sopron 19 8 4 7 32–33 28

9. Honvéd 20 8 2 10 31–43 26

10. Vasas 20 8 1 11 28–30 25

11. Kaposvár 20 6 5 9 26–36 23

12. Pécs 20 5 5 10 19–27 20

13. Pápa 20 5 4 11 25–30 19

14. Diósgyőr20 6 1 13 22–36 19

15. Békéscs. 19 4 5 10 20–38 17

16. Nyíregyh. 19 2 8 9 23–40 14

Az MTK-tól 1, az FC Fehérvártól 3 pontot levontak.

vissza az elejére


B osztály – 20. forduló
Csúfos kudarc hazai pályán
Kolozsvári U FC–Aradi UTA 1–3 (0–0)

(8. old.)

Ion Moina stadion, 1500 néző, vezette Újhelyi Lajos (Temesvár).

U FC: Szolomayer – Szilágyi, Mureşan, Matei, Damian (60. perc Ţîrlea) – Opriceană, Soporan, Şuller, Giurgiu (72. perc Buş) – Goga (60. perc Borza), Jula. Edző: Ion Marin.

UTA: Mârne – Buglea, Bobar, Bogoşel, Apostu (87. perc Pleş) – Sîntejudean (90. perc Răduţ), Hexan, Rădoi, Varga – Şandru, Miculescu (79. perc Poenaru). Edző Silviu Iorgulescu.

Gólszerzők: Jula (84. perc), illetve Apostu (49. perc) Szilágyi (60. perc ö.g.) és Rădoi (62. perc).

Lövések: 11–8 ( kapura 5–6) szögletarány: 7–2 (4–1). Sárga lap: Mureşan.

Gyenge találkozót játszott a román foci két nagy múltú és hírnevű, de jelenleg csak vergődő csapata. A diákok helytálltak az első félidőben, helyenként ügyesen járatták a labdát, de valahogy nem sikerült komolyan veszélyeztetniük Mârne kapuját.

Az eseménytelen első félidő után már határozottabban léptek pályára a csapatok. A diákok Jula révén voltak veszélyesebbek, de a 46. percben a támadó hat méterről csak a kapufát találta el. Alig három perccel később viszont egy szép ollózással Apostu szerezte meg a vezetést az aradiaknak. Tíz perc unalom után aztán a diákok is lőttek egy gólt, csak sajnos saját kapuba: Szilágyi egy beadást pakolt be Szolomayer kapujába. A 62. percben pedig gyors ellentámadás után Rădoi küldte a labdát az üres kapuba, s ezzel végképp eldöntötte a találkozó sorsát.

Öt perccel a lefújás előtt Jula fejese győzte le a vendégek kapusát, ezzel megszületett a diákok becsületgólja, amely végül meg is duplázódhatott volna, de a játék utolsó percében ugyancsak Jula megmutatta, hogy két méterről is lehet kapu mellé lőni.

A jobbik csapat győzött: annak ellenére, hogy a diákok uralták az első félidőt, az aradiak sokkal hatékonyabb játékukkal gond nélkül győztek.

G. A.

Nagy érdeklődés előzte meg az aranyosgyéresi megyei rangadót: sokan „bundát" vártak a mérkőzéstől, és arra számítottak, hogy a kiesés ellen küzdő désieket nyerni hagyják a drótosok. Ez utóbbiak azonban kezdettől fogva visszautasították a mérkőzés előtt szárnyra kapott bundavádakat, s az eredmény őket igazolta: a hazaiak győzelme azt jelenti, hogy az Egyesülés még nem hagyhatja el a tabella visszaesőnek számító 14. helyét. Az első félidő eredménye ugyan még pontszerzést biztosított volna a vendégeknek, ám a második félidő elején, a 49. percben Forró találata eldöntötte a mérkőzés sorsát. Egyébként az utolsó percekben a désiek kapusa és egyik mezőnyjátékosa ütközött, ez utóbbit, Gageát a mentők vitték el.

Az érem másik felét nézve az aranyosgyéresieknek már semmit sem tud nyújtani a tavaszi idény: a hatodik helyen állnak, és a csoda sem elég ahhoz, hogy befogják a közel 20 ponttal vezető Zsil-völgyieket vagy a 11 ponttal második medgyesieket, a ki-esőzónától pedig túl távol vannak ahhoz, hogy valami is ösztönözze őket. Ilyen körülmények között egyetlen feladatuk, hogy a további mérkőzéseken becsülettel helytálljanak és ezáltal szurkolóiknak – akik e mérkőzésen mintegy félezren voltak jelen – örömet szerezzenek.

A két együttes: Sodronyipar: Rotaru – Timár, Muscă, Oroian – Molnár, Forró, Şomotecan (64. perc F. Pop), Ghiorma, Şimon – Ticher (69. perc Miclea), Bozdog (46. Mâţiu). Edző: George Ciorceri, Lilian Rus. Dés: Bădan – Paşca (58. perc V. Pop). Colar, Roman – Gagea, Sabău, Iaţu (53. perc Necorec), Târnovan, Bar (61. perc Kelemen) – Gegő, Ardelean. Edző: Ioan Tătăran.

Schmidt Jenő

*

További eredmények: Zilahi Armătura–Dévai SK 1–1, Nagyváradi Bihar FC–Borosjenői Tricotaje 1–0, Aradi EAC–Nagyszentmiklósi Egyesülés 0–1, Nagyszalontai Liberty–Szatmárnémeti Olimpia 0–3, Avasújfalui Avas–Petrozsényi Zsil 0–2. A Medgyesi Gázmetán szabadnapos volt. A sorrend:

1. Zsil 19 14 3 2 41–12 45

2. Medgyes 18 12 3 3 27–14 39

3. Bihar 19 10 6 3 27–12 36

4. Olimpia 18 10 3 5 27–14 33

5. Zilah 19 6 10 3 30–18 28

6. Sodronyip. 19 7 7 5 20–19 28

7. Liberty 19 10 6 6 24–25 27

8. UTA 19 7 4 8 19–22 25

9. Kv. U 19 7 3 9 28–27 24

10. Borosj. 18 7 3 8 28–34 24

11. Nagysz. 18 5 6 7 16–22 21

12. Déva 18 5 5 8 19–23 20

13. Avas 18 4 1 13 13–33 13

14. Dés 18 2 4 12 13–35 10

15. EAC 19 1 6 12 10–32 9

L. F.