1996. október 5.
(VIII. évfolyam, 233. szám)
A parlament két háza elôreláthatólag rendkívüli üléseken vitatja meg a jövô héten a kormány szerdai rendeletét, amelynek értelmében - tekintettel arra, hogy a választási igazolványok kiosztása elhúzódott - az egy hónap múlva esedékes parlamenti és elnökválasztásokon a személyi okmányok alapján is lehet gyakorolni a választójogot.
A választási igazolványokat az errôl szóló törvény értelmében már évekkel ezelôtt el kellett volna juttatni minden szavazójogosulthoz, de mindmáig csak egy részük jutott birtokába az ôket megilletô papírnak.
A rendelet nagy nyugtalanságot keltett, a képviselôházban a román-magyar alapszerzôdés napirendre tûzését megelôzô ügyrendi vitában - mivel Ioan Gavra egységpárti vezetô egyenesen azt sürgette, hogy a szerzôdés helyett errôl vitatkozzanak sürgôsséggel -, több párt is követelte a rendelet parlamenti megvitatását. Az ellenzék képviselôi abbeli aggodalmuknak adtak hangot, hogy az intézkedés gigantikus választási csalást készíthet elô, lehetôvé téve, hogy sokan mind a választási igazolvánnyal, mind a személyi okmánnyal szavazzanak.
Nicolae Vãcãroiu miniszterelnök, aki az alapszerzôdés vitájára érkezett a parlamentbe, azzal igyekezett megnyugtatni a képviselôket, hogy a választási igazolvány mellett a személyi okmányokat is le fogják pecsételni a szavazóhelyiségekben. Az ellenzéki honatyák nem tartották meggyôzônek a magyarázatot.
Ion Iliescu államfô csütörtökön fogadta George Joulwan tábornokot, a NATO európai erôinek fôparancsnokát, aki kétnapos látogatáson tartózkodott a fôvárosban. A parancsnok méltatta Románia részvételét a békepartnerségben, a boszniai békefenntartó mûveletben és erôfeszítéseit a szomszédsági kapcsolatok javítására. Ion Iliescu elnök ezzel kapcsolatban kiemelte a Temesváron aláírt román-magyar alapszerzôdés jelentôségét.
Joulwan tábornok elôadást tartott a NATO átalakulásáról a román hadsereg tisztjeinek. A NATO bôvítésére vonatkozó kérdések elôl kitért, hangsúlyozta, hogy arról a politikusok döntenek.
Románia integrációs diplomáciájának másik csütörtöki eseménye az európai integrációval kapcsolatos tárcaközi bizottság ülése volt. Ezen Ghiorghi Prisãcaru államtitkár körvonalazta a Románia-Európai Unió vegyes bizottság jövô heti ülése elé terjesztendô román állásfoglalást, illetve az EU kérdôívére adott román válaszok fogadtatásáról adott tájékoztatást.
Október 5-én, 17.00 órától a 13 vértanú emlékének szentelt mûsorra kerül sor Aradon, a Kultúrpalota termében. Az ünnepi mûsoron részt vesz és beszédet mond Frunda György, az RMDSZ államelnökjelöltje, és válaszol a közönség által feltett kérdésekre.
Október 6-án 10.00 órakor Frunda György sajtótájékoztatót tart az RMDSZ Arad megyei székházában. Ugyanaznap 12.00 órakor a vértanúk emlékmûvénél koszorúzási ünnepségre kerül sor. Beszédet mond Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Részt vesznek Frunda György, az RMDSZ államelnökjelöltje, a Magyar Köztársaság bukaresti nagykövete, a magyar kormány képviseletében Tabajdi Csaba államtitkár, Tokay György Arad megyei képviselô.
Délután 5 órakor megemlékezô szentmisére kerül sor az aradi belvárosi római katolikus templomban, melyen a fenti személyiségek is részt vesznek.
Újságírói elvárásoknak igyekeznek elébe menni minden tekintetben a Nemzeti Liberális Szövetség helyi vezérei. Elsôként adtak ki nyilatkozatot a lapszerkesztôkkel való szolidaritásukról a telefonbotránnyal kapcsolatban (ami jól is foghat, mert a választópolgárokat zaklató telefonbetyárok helyett azok leleplezôit akarják rács mögé dugni). Heti sajtóértekezletüket pedig a fôtéri Harley Davidson bárban tartották.
Petru LiT,iu az idôszak kimagasló eseményének értékelte a román-magyar alapszerzôdés képviselôházi elfogadását, amelyen Ioan Gavra addig énekelte az RNEP hattyúdalát, amíg szinte kipakolták a terembôl. A PRO TV kolozsvári karavánja ezúttal is szóba került, értékelve a közönség politikai érettségét, és kiemelve Liviu Medrea sutaságát.
Romulus Zamfir a kedvezô elôjelek ellenére a választási csalás megakadályozására szólított fel, jelezve, hogy a kormánypárt által uralt helységekben már most elônyben részesítik Iliescu plakátjait, míg az ellenzékét tiltják vagy elrejtik. A választási törvény nem teszi lehetôvé a jelöltek korteskedését a kaszárnyákban, éppen ezért Kolozsváron különösképpen ügyelni kell az RTDP szenátusi listavezetôjére, aki nem más, mint a katonák minisztere, Gheorghe Tinca.
Claudiu Mãrginean a választási kampány eddigi sápadtságát azzal magyarázta, hogy a pártoknak nincs pénzük kéthónapos propagandára. Az egyedüli, amelyik hosszú távon bírja szusszal, a kormánypárt.
S,erban Rares, kampányfônök ismertette Nicolae Manolescu, Horia Rusu, Dinu Patriciu és Alexandru Athanasiu Kolozs megyei korteskörútját, amely vasárnap 11 órakor kezdôdik Borévnél, és hétfô reggel fejezôdik be az Unirea gépgyárban. Vasárnap estére a Victoria Szálloda kistermébe fogadásra várják az újságírókat.
(nits)
Ui.: Az NLSZ az újságírókkal való találkozás helyszínének különlegességében is elsôségre törekedett. Tegnap délután Gheorghe Tinca RTDP-jelölt a Fellegváron, a Transilvania Szállodában tartott koktéllal egybekötött sajtóértekezletet, Iuliu Pãcurariu SZDSZ-jelölt pedig a Grigorescu negyedi Fortuna vendéglôben ismertette pártszövetségének parlamenti listáját.
A Magyarok Világszövetségének Erdélyi Tagozata csütörtökön a Protestáns Teológia dísztermében tartotta beszámoló és tisztújító közgyûlését. A VET helyi szervezeteinek küldöttein kívül a tanácskozáson részt vett Csoóri Sándor, az MVSZ elnöke, a Védnöki Testület - dr. Czirják Árpád kanonok, érseki helynök, dr. Bustya Dezsô püspökhelyettes, dr. Mózes Árpád püspök, dr. Szabó Árpád fôjegyzô, d. Tôkés László püspök, Tempfli József megyéspüspök -, valamint a sajtó képviselôi.
Patrubány Miklós elnök, Kató Béla és Jakab Gábor alelnökök beszámolói után Csoóri Sándor MVSZ-elnök szólt az egybegyûltekhez, hangsúlyozván azt, hogy míg a történelem folyamán hosszú ideig a magyarság célja a függetlenség megvédése és kivívása volt, addig ma a megmaradásért kell küzdenünk. A román-magyar alapszerzôdés pedig nem szolgálja az említett célt, hiszen nem biztosítja az autonómiát. Márpedig, ha minden nemzetnek szuverenitáshoz van joga, akkor a nemzeti kisebbségeknek az önrendelkezéshez kell jogot adni. És biztosítani minden feltételt megmaradásához.
A VET programja meghatározásának vitájában Fülöp G. Dénes kifejtette a nagycsaládosok összeírásának, nyilvántartásának és támogatásának szükségességét, mint az erdélyi magyarság megmaradásának egyik fô feltételét. A témában még kifejtették nézeteiket Török Viola, Demény Attila, dr. Tamás Sándor pedig levelet juttatott el a közgyûlésnek.
A tanácskozásban rengetegen részt vettek, hozzászólásaikkal megvilágítva kisebbségi létünk megannyi gondját, azok megoldási lehetôségeit. Így az országos tanács, a számvizsgáló és az etikai bizottság megválasztása a délutáni órákra maradt, úgyszintén az alapszabály módosítása is. Az országos tanács 25 tagú, ebbôl hat hely a Védnöki testületet illeti meg, 19-et pedig a tagszervezetek képviselôibôl választottak. Az elnököt és négy alelnököt az országos tanács tagjai közül választják, egy késôbbi idôpontban. Ugyanakkor megválasztották azt az 58 küldöttet, aki a VET-et az MVSZ tisztújító közgyûlésén képviseli.
Figyelemre méltó volt a késôbben érkezett Vetési László alelnök hozzászólása. Elmondotta, a nyáron 30 teológussal elindultak felkeresni a havasalföldi magyarokat. Valóságos kutatómunka volt meglelni ôket. És az eredmény lesújtó. Legtöbbjük elsô szavai ezek voltak: - Késôn jöttetek! - Már alig tudnak anyanyelvükön beszélni, vagy teljesen elfelejtették azt. Ezért Vetési javasolta, a VET járjon közbe annak érdekében, hogy a Kárpátokon túl is lehetôvé váljon a Duna Televízió adásainak vétele. Mert a világszövetség legfontosabb feladata az itthon szórványban, vagy a diaszpórában élô magyarság megsegítése, hogy önazonosságukat, anyanyelvüket megôrizhessék.
Az elnöki és parlamenti választásokkal kapcsolatos találkozóra kerül sor hétfôn, október 7-én 14 órakor a prefektúra kistermében, amelyre a megyei választási iroda meghívja a politikai pártok és szövetségek, valamint a független jelöltek kampányfônökeit.
Vasárnap de. 11 órakor sorsolják ki a kolozsvári törvényszék 83-as szobájában a Kolozs megyei 13-as számú Választókerületi Bizottság betöltetlenül maradt 8 helyét annak a 9 pártnak a képviselôi között, amelyek a megyében teljes jelöltlistát állítottak az országos választásokra. A sorsoláson részt vevô RMDSZ képviselôje Mihály Andor. A sorshúzásra meghívott érdekelt pártoknak szombaton este 7 óráig kell képviselôjüket bejelenteniük a bizottság fenti székházában, hozta nyilvánosságra pénteken Vasile Grunea bíró, a bizottság elnöke.
Az RMDSZ bukaresti székházában csütörtökön sajtóértekezletet tartottak. Ezúttal a házigazda szerepét Szabó Károly szenátor, a szenátusi frakció alelnöke látta el, mellette Vida Gyula képviselôházi frakcióvezetô, Hosszú Zoltán szenátor és - kissé késôbb érkezve - Tokay György képviselô vett részt a találkozón.
Szabó Károly bevezetôjében az aktuális politikai eseményeket-történéseket vette számba, az RMDSZ szemszögébôl szemlélve. Szólt a szövetség választási kampányának kibontakoztatásáról, s ezen belül Frunda György államelnökjelölt kampányáról, az EDU 1-es számú bizottsága bukaresti ülésének határozatairól, a törvényhozás, különösen a szenátus munkájáról, amelyre erôsen rányomja bélyegét a magára maradt kormánypárt választási kampányjellegû, populista szabályzatok kierôszakolására irányuló ügyködése. Bírálta ugyanakkor az RMDSZ kampányát törvénytelen rendelkezésekkel, utasításokkal megnehezítô próbálkozásokat, a törvénytelen kísérletet arra, hogy az RMDSZ-tôl megvonják érdekvédelmi szervezetünket politikai tevékenységéért, 39 tagú parlamenti csoportja jogán is, megilletô állami szubvenciót. Vida Gyula a képviselôházi frakció négyéves tevékenységének sommás mérlegét vonta meg, annak a komoly munkának a mérlegét, amely beszédesen bizonyítja, hogy az RMDSZ nem csupán a kisebbségi kérdés megoldását szorgalmazta, hanem - ebben a törvényhozási ciklusban több mint 2500 törvénykezdeményezést, módosító javaslatot nyújtott be az RMDSZ! - a gazdasági, társadalmi és politikai élet valamennyi területét szabályozó törvények megalkotásából is kivette részét. És errôl tanúskodik az is, hogy szenátoraink, képviselôink hozzáértését, szakmai kompetenciáját még politikai ellenfeleink is elismerik. Hosszú Zoltán az RMDSZ politizálását, választási kampányát gáncsoló intézkedéseket bírálta, és kilátásba helyezte, hogy ha a Vãcãroiu-kormány nem tartja tiszteletben saját, a Hivatalos Közlönyben közölt Határozatát az RMDSZ állami szubvencionálására vonatkozóan, illetve, ha megszegi a politikai pártok törvényének vonatkozó elôírásait, az RMDSZ szponzorokhoz kényszerül fordulni, sôt, amint Szabó Károly szenátor hozzátette: be is pereli a kormányt. Szóba került a "telefonos közvélemény-kutatás" botránya, amelyrôl Szabó Károly szenátor megjegyezte, hogy illusztris példája a kormánypárt amorális magatartásának, és nem kételkedik benne, hogy ha a mostani nem, de a választások utáni kormányzat törvényesen eljár majd a vétkesekkel szemben. Ami a botrányos akciót felfedô újságírók védelmét illeti, az RMDSZ természetesen kiáll majd értük, a sajtóértekezleten jelen lévô jogász-szenátor, Hosszú Zoltán pedig máris felajánlotta ügyvédi szolgálatait, honorárium nélkül.
A sajtóértekezleten a jelen levô újságíróknak kiosztották az RMDSZ képviselôházi frakciójának Nyilatkozatát a román-magyar alapszerzôdés ratifikálásával kapcsolatban, amit a képviselôház csütörtöki, október 3-i plénumán Vida Gyula frakcióvezetô olvasott fel, megindokolva az RMDSZ-frakció álláspontját az alapszerzôdés ratifikálásának tárgyában.
Az államelnök-jelölések határidejének lejártakor tizenhaton jelöltették magukat. Közülük 13-an politikai pártok színeiben, 3-an pedig független jelöltként indultak.
Ezek a következôk:
Ion Iliescu (Román Társadalmi Demokrácia Pártja), Constantin Niculescu (Gépkocsitulajdonosok Pártja), Adrian Pãunescu (Szocialista Munkapárt), Emil Constantinescu (Romániai Demokratikus Konvenció), Constantin Mudava (független), Tudor Mohora (Szocialista Párt), Corneliu Vadim Tudor (Nagyrománia Párt), Frunda György (Romániai Magyar Demokrata Szövetség), Gheorghe Funar (Román Nemzeti Egységpárt), Nicolae Manolescu (Nemzeti Liberális Szövetség), Petre Roman (Szociáldemokrata Szövetség), Ioan Pop de Popa (Nemzeti Centrum Unió), Radu Câmpeanu (Nemzeti Liberális Országos Szövetség), NuT,u Anghelina (független), Nicolae Militaru (független) és Gheorghe Muntean (Román Nyugdíjasok Pártja).
A szenátus és a képviselôház állandó bürói csütörtöki együttes ülésükön eldöntötték az antennaidô elosztását az elnökválasztási kampányban az országos rádióban és televízióban.
Az ülésen részt vettek az államelnökjelöltek vagy ezek képviselôi és az országos rádió- és televízióadók vezetôségei.
A javaslatok elemzése után az állandó bürók eldöntötték, hogy a Román Rádiós Társaság a kampány idején mindennap, vasárnap kivételével, 19.10 órakor 50 perces választási mûsort sugározzon. A kampányban részt vevô 16 jelöltnek egyenként 75 perc adásideje van az egész kampány alatt, amellyel saját maga rendelkezik, az egyetlen korlátozás lévén, hogy egy választási adásban maximum tíz percet szerepelhet.
Az országos televízió az elnökválasztási kampány idején 21 órától egyórás választási mûsort sugároz minden munkanap.
Az RTV-nél minden jelöltnek nyolc perchez van joga minden második nap.
Ugyanakkor a bürók eldöntötték, hogy a kampány utolsó hetén az RTV szervezzen meg egy maximum négyórás idôtartamú adást élôben, amelyen részt vegyen minden államfôjelölt.