2001. december 11.
(XIII. évfolyam, 289. szám)
Az európai unió még októberben felmérést, úgynevezett euróbarométert készített a 13 tagjelölt államban a csatlakozás lakossági támogatásáról, megszavazásáról, az unióhoz kapcsolódó ismeretekrôl. A felmérés teljes eredményét 2002. februárjában hozzák majd nyilvánosságra. A most ismertetett adatokból kitûnik, hogy Romániában és Bulgáriában a leglelkesebb a lakosság. A románoknak 80%-a támogatja a csatlakozást és 85%-a meg is szavazná, 70% pozitívan vélekedik az EU-ról, 74% bízik benne, bár éppen Romániában tudnak a legkevesebbet az unióról. Észtországban és Litvániában támogatják a legkevesebben, alig 33%-ban a csatlakozást, Máltában pedig a lakosságnak csupán 53%-a szavazna mellette. A tagországok lakosságának körében végzett felmérés szerint alig 42% nyilatkozott elismerôen az unióról.
Átlagban minden tagállam lakossága kedvezôen fogadja a csatlakozást (52%), és alig 18% nem támogatja ezt a megoldást. A felmérést készítôk kiemelték, hogy bár a lakosok 62%-a bízik az Európai Unióban, csupán 29%-uk állítja, hogy alaposan tájékozott ebben a kérdésben. A legnagyobb ellenszenvet a csatlakozás iránt pedig éppen Máltában mérték, ahol a lakosság a leginkább ismeri az uniót és ennek lényegét.
A Hivatalos Közlöny december 7. számában közzétették a helyi közigazgatási törvénynek az anyanyelvhasználatával kapcsolatos alkalmazási elôírásait, illetve a helységnevek listáját a nemzeti kisebbségek nyelvén is. Mint ismeretes, a kormány 2001. november 21., szerdai ülésén elfogadta a helyi közigazgatási törvény által elôírt nemzeti kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó rendelkezések végrehajtási szabályait. A három fejezetben megfogalmazott végrehajtási szabályok a helyi közigazgatási törvény anyanyelvhasználatra vonatkozó cikkelyei alkalmazását kiegészíti, pontosítja és megsértése esetén szankciókat is elôír.
December 14-tôl kezdôdôen új 50000 lejes bankjegyet és 5000 lejes fémpénzt bocsát ki a Román Nemzeti Bank. A mûanyagbankjegy ibolya színû, és George Enescu arcképe látható rajta, a nemzeti bank pecsétje, egy szegfû, egy hegedû, hangjegyek. A bankjegy tartalmazza még a bank kormányzójának aláírását, az ország címerét, a kibocsátás évét, több biztonsági jellel van ellátva. Az új bankjegyek mellett továbbra is érvényben maradnak a régi, papírra nyomtatott ötvenezresek. Az 5000 lejes fémpénz ezüstös színû, 24 mm átmérôjû, 2,5 gramm súlyú, és pénzverdei kivitele lehetôvé teszi, hogy a világtalanok is felismerjék értékét. Az új fémpénz mellett is forgalomban marad a régi, 1998-as nyomtatású ötezer lejes papírpénz.
A kemény tél beálltával a legtöbb romániai nagyvárosban komoly gondok vannak a földgáz nyomásával. Miután tartósan -10 C-fok alá esett vissza a hômérséklet, a nagyvárosok távfûtési vállalatai naponta többször is kénytelenek megszakítani a fûtést és a megelegvíz-szolgáltatást. Noha az ország napi 6570 millió köbméteres földgázszükségletébôl 50 milliót hazai földgázlelôhelyek szállítanak, Dan Ioan Popescu iparügyi miniszter tegnap a román-német Wirom Gaz vegyesvállalatra panaszkodott, amelyik tavaly december óta közvetíti az orosz és ukrán földgázt Románia fele. A miniszter a napokban tárgyal a Gazprommal annak érdekében, hogy további 3 milliárd köbméterrel növeljék meg földgázexportjukat Romániába.
Az évtizedek óta jelentkezô téli gáznyomás-gondok, úgy tûnik, idén sem oldódnak meg. Ezt Dan Ioan Popescu azzal magyarázta, hogy az elmúlt húsz évben nem történtek komoly beruházások az ország energetikai rendszerébe, így a krónikus gondokat egy-egy kormányváltás nem tudja megoldani. Annyit tehetnek, hogy csökkentik a Romgaz fele nagy adósságokat felhalmozó vállalatok gázellátását, elsôsorban a szlatinai, krajovai és a marosvásárhelyi vegyipari kombinátokban. A miniszter a sok bosszúságot okozó alacsony gáznyomás ellenére mégis derûlátó, és azt állítja, hogy a hazai tárolóhelyeken lévô 1,6 milliárd köbméter földgáztartalék jövô márciusig biztosítja a gázellátást.
A bukaresti optimizmust a nagyvárosok és a megyék vezetôi nem osztják. Jelenleg Gyulafehérváron a legaggasztóbb a helyzet, ahol a gyenge távfûtés miatt a legtöbb tömbházlakásban dideregnek az emberek. Kolozsváron a Vasile Soporan prefektus és Serban Gratian megyei tanácselnök vezette operatív tanács tegnap eldöntötte, hogy a napi melegvíz-szolgáltatást 5 órára csökkentik, reggel 79 és délután 58 óra között, a távfûtés pedig 917 óra, valamint este 8 és reggel 7 óra között üzemel.
A kolozsvári törvényszék alaptalannak minôsítette a megyei egészségügyi igazgatóság által a "csontkiállítás" ügyében benyújtott fellebbezését. Ezáltal Gheorghe Funar polgármester pert nyert.
Amint arról beszámoltunk, május végén, a helyi közigazgatási törvény életbe lépése után a polgármester marhacsontot tett a tanácsosok asztalára, mivel nem voltak hajlandók lemondani tisztségükrôl. Az elöljáró azt állította, a tanácsosi tisztség összeférhetetlen a polgármesteri hivatal hatáskörébe tartozó önálló vállalatok vezetôtanácsi tagságával. Funar kapzsisággal vádolta a tanácsosokat. Az egyik tanácsülés elején választottjaink marhacsontokat és piros-sárga-kék fogpiszkálókat találtak a gyûlésteremben. A rendôrség tehetetlennek bizonyult, az egészségügyi igazgatóság viszont 20 millió lejre büntette a polgármestert. Az elöljáró óvást emelt a büntetés ellen. És pert nyert. Az igazgatóság fellebbezett a döntés ellen, és a törvényszék most ezt is elutasította.
Pálffy Károly RMDSZ-tanácsos szerint súlyosabb az ügyészség által Funar ellen ugyanebben az ügyben indított per. Ebben az esetben a vád hivatalos közeg megsértése. Az ülésen jelen levô tanácsosok tanúvallomást tettek az ügyészségen mondta Pálffy. Az RMDSZ-tanácsos arra gyanakszik, hogy a perek elhúzódnak vagy elaltatják ôket, mivel a jelenlegi hatalom is kesztyûs kézzel bánik a polgármesterrel.
Mint arról december 5-i lapszámunkban beszámoltunk a kolozsvári Állami Magyar Opera vasárnap esti Bátori Mária címû elôadására jeles vendégeket vártak a budapesti Magyar Állami Operaháztól. Az Operaház élére nemrégiben kinevezett két új vezetô, Locsmándi Miklós fôigazgató, valamint Gyôriványi Ráth György fôzeneigazgató, mûvészeti vezetô jelentette be abbeli óhaját, hogy meglátogatná a kolozsvári intézményt, és szívesen megtekintene egy elôadást. A vendégeket szombatra várta az opera igazgatója, Simon
Mint arról december 5-i lapszámunkban beszámoltunk a kolozsvári Állami Magyar Opera vasárnap esti Bátori Mária címû elôadására jeles vendégeket vártak a budapesti Magyar Állami Operháztól. Az Operaház élére nemrégiben kinevezett két új vezetô, Locsmándi Miklós fôigazgató, valamint Gyôriványi Ráth György fôzeneigazgató, mûvészeti vezetô jelentette be abbeli óhaját, hogy meglátogatná a kolozsvári intézményt, és szívesen megtekintene egy elôadást. A vendégeket szombatra várta az opera igazgatója, Simon Gábor, de sajnálatos módon csak Locsmándi Miklós fôigazgató érkezett meg, Gyôriványi Ráth György ugyanis idôközben megbetegedett és nem tudott jelen lenni. A vasárnapi Bátori Mária címû elôadás után a két igazgató, a budapesti és a kolozsvári, sajtóértekezletet tartott a kétnapos látogatásról. Simon Gábor elmondta, hogy a két opera közötti közvetlen kapcsolat 1990-ben jött létre, ám az akkori vezetôséget követô új budapesti igazgatóság már nem tartotta szükségesnek a kapcsolat fenntartását. Most örömmel vették tudomásul, hogy a "nagy testvérnek" nevezett Operaház frissen kinevezett igazgatósága újra fel szeretné venni a kapcsolatot a kolozsvári társulattal, és ez számukra óriási megtiszteltetés. Ezek után az igazgató átadta a szót Locsmándi Miklósnak, aki meglepetésének adott hangot a vendéglátással kapcsolatosan. Mint elmondta, nem gondolta, hogy ilyen körültekintôen és különös gonddal szervezik meg a kolozsvári látogatását, hiszen csak azért jött, hogy megismerkedjen az opera társulatával. Ehhez képest kirándulást szerveztek számára, Alföldi László fôkonzul is vendégül látta, sôt sajtótájékoztatón is részt vehet, mindez örömmel tölti el mondotta a fôigazgató. Ezek után felvázolta az Operaház új vezetési struktúráját, amelyet Rockenbauer Zoltán kulturális miniszter változtatott meg, a kinevezése óta tehát, amely szeptember elején történt, kettôs vezetése van az intézménynek. Locsmándi Miklós fôigazgató egyszemélyes vezetôje ugyan az Operaháznak, de feladatai közé elsôsorban az Operaház üzemeltetése, a pénzügyi és mûszaki dolgok, az adminisztráció irányítása, tehát általában a Háznak a mûködtetése tartozik. Gyôriványi Ráth György feladatköre pedig a mûvészeti kérdésekre terjed ki. Mivel az intézményi kapcsolatok az én hatáskörömhöz tartoznak mondotta Locsmándi Miklós el kellett gondolkodnom azon, hogy a sok opera közül milyen sorrendben és kikkel vesszük fel a kapcsolatot intézményi szinten, mert mûvészeti vonalon nagyon sok élô kapcsolatunk van már. Így természetes volt, ha a határon kívülre nézve, fel kellett mérnünk azt, hogy hol vannak magyar közösségek, és ezeken belül hol van operakultúra. Ez nem igényelt különösebb fantáziát, hiszen ezen kritériumnak egyedül Kolozsvár felel meg, ugyan Pozsonyban is van magyar színház, de nincs opera társulata hangzott el a fôigazgató részérôl ideutazásának elôzményeirôl.
A kétnapos látogatás eredményeirôl kérdésünkre Locsmándi Miklós elmondta, hogy a mûvészeti vezetô javaslatára már egy konkrét ajánlatot is hozott: 2002-ben Dohnányi Ernô évforduló lesz, amely alkalommal az Operaház több Dohnányi mûvet is bemutat, ezek közül az egyik a Vajda tornya címû operája. Ennek a bemutatójára 2002. december 6-án kerül sor, majd azt követôen nagyon szívesen elhoznák Kolozsvárra is ezt a mûvet, hiszen ez egy erdélyi témájú opera. Ezenkívül Locsmándi Miklós, mivel megtudta, hogy Romániában nincs megfelelô utánpótlás-nevelés a színházi (kiegészítô) szakmák terén, mint például a fodrász-parókakészítô, vagy díszlet- és jelmeztervezô, amelyek megfelelô képzettséget igényelnek, felajánlotta, egy együttmûködési lehetôségként, hogy Kolozsvárról, vagy Erdély más területeirôl Budapestre mehetnének fiatalok, akik hajlandóak elsajátítani ezeket a szakmákat. Egy másik lehetôség a kapcsolat fenntartásban, a mûvészcsere, amelyet a fôigazgató egyelôre nem részletezett, hiszen át kell nézni a mûsorterveket és ennek megfelelôen dönteni majd. A fôigazgató ugyanakkor felkarolta Simon Gábor ötletét, ami az Európai Uniótól pályázati úton elnyerhetô, mûvészeti célokra használható pénzek megszerzését illeti. Ezek a pénzek általában több ország együttmûködésében szerezhetôk meg, és ez egy kézenfekvô lehetôség lenne, hogy Kolozsvár-Budapest és például Bécs , hiszen kell egy EU-tagállam részvétele is , együttmûködésével megvalósíthatók lehetnének olyan projektek, amelyek hasznosak lehetnének mind a három ország számára. Nagyon fontos lenne az intézményes kapcsolat létrejötte a két operaház között tette hozzá a fôigazgató , ami nemcsak protokolláris, hanem a mindennapok szintjén mûködô konkrét együtt munkálkodás lenne, amelynek részleteit majd a jövôben kell kidolgozni.
A polgármesteri hivatal nyilvántartása szerint Kolozsváron négy, századik életévét betöltött személy él.
Mint ismeretes, nemrég a városi tanács úgy döntött, jelentôs pénzösszeghez juttatja a századik életévüket betöltött, állandó kolozsvári lakhellyel rendelkezô polgárokat. A polgármesteri hivatal a rendôrséghez fordult a kedvezményezettek névsorának megszerzéséért. A rendôrség viszont pontatlan adatokat szolgált, ezért a városháza saját maga kezdte el a százévesek feltérképezését.
A vizsgálat során kiderült: városunkban négy százéves személy él: Bartha Mária, Pavel Susana, Szabó Sándor és Ghilea Aurelia. A kedvezményezettekhez csütörtökön délelôtt 9 óra körül látogat el a polgármester a városi tanács által meghatározott tízmilliós juttatás átadására.
A Nagy-Románia Párt elnöke bûnvádi feljelentésben kéri az RMDSZ feloszlatását, amelyet románellenességgel, irredentizmussal, Erdély gazdasági gyarmatosításával vádol. Eckstein-Kovács Péter szenátusi válaszában kifejtette, hogy az elhangzott vádak kizárólag Corneliu Vadim Tudor agyának szüleményei.
Tizenkét éves változások utáni történelmünkben a tízéves intézmények sorába lépett a vásárokat és kiállításokat szervezô Expo Transilvania Rt. Az eseményrôl az éppen az ajándékvásárnak otthont nyújtó Kiállítási Csarnokban emlékeztek meg hétfôn délben. Vasile Soporan prefektus köszöntötte elsônek az intézményt, majd Dan Canta alprefektussal és Kerekes Sándor megyei tanácselnökkel aki szerint méltán állíthatnánk, hogy a városba külföldi tôkét vonzó Expo Transilvania nélkül városunk szegényebb lenne közösen díszoklevelet nyújtott át a vásárszervezô cégnek. Ettôl a polgármesteri hivatal és a városi tanács sem akart lemaradni, és ezt a Gheorghe Funar polgármester átnyújtotta újabb diploma tanúsította. Miután köszöntötték a szintén megjelent Boros János alpolgármestert, és Iosif Pop, a kiállítás- szervezô vállalat elsô igazgatója és a kiállítások törzsvendégei nevében a kolozsvári egészséges üzleti légkört hangoztató bukaresti cég képviselôje is felszólalt, az ünnepélyre eljött személyiségeket, az Expo Transilvania elmúlt évtizedének munkatársait, partnereit Gheorghe Muresanu, az Expo Transilvania elnök-igazgatója, illetve Ioan Avram ügyvezetô igazgató meglepetéssel jutalmazta. Így kapott díszoklevelet a sikeres együttmûködésért a Szabadság szerkesztôsége is. Az elismerést köszönjük, és az Expo Transilvaniának minden eddiginél több sikert kívánunk a jövôre megrendezendô tizenöt nemzetközi vásárához és kiállításához!
Kolozsváron, a Mezôgazdasági Igazgatóság hétfôi sajtóértekezletén dr. Ilarie Ivan vezérigazgató ismertette az idôszerû mezôgazdasági munkálatok menetét. Elhangzott, hogy továbbra is lassan halad a mélyszántás. A tavaszi vetésre szánt területnek mintegy 26%-át szántották fel eddig, mintegy 35082 hektárt a 134837 hektár programból. Ezt követôen ismertették a Hivatalos Közlönyben frissen megjelent törvényeket és rendeleteket.
Sorra került a Kolozs megyei élelmiszeripari tevékenység 10 hónapos megvalósításának bemutatása is. Néhány adat ebbôl a helyzetjelentésbôl. Ebben az évben összesen 253 jóváhagyást adott ki a Megyei Mezôgazdasági Hivatal élelmiszeripari tevékenységre. Ezek közül 5 tejtermékek elôállítására vonatkozik, 21 licenc hús feldolgozását engedélyezi, 39 pékség mûködését is jóváhagyták, valamint 7 zöldségkonzervek gyártását is elkezdték ebben az évben. 56 cég szeszes italokkal foglalkozik újabban.
Az utóbbi idôben a terveknek megfelelôen 133 esetben ellenôrizték az élelmiszert elôállító egységeket és ezenkívül különbözô szolgáltató vállalatok tevékenységét is felülvizsgálták az illetékesek. Ezenkívül 33 alkalommal váratlan ellenôrzést végeztek. Két büntetést szabtak ki 85 millió lej értékben. Ugyanakkor a TRAMINEL Kft. és a PROWINC cég külön-külön 25 millió lejes büntetést kapott. Ez alkalommal 13 termelési licenc felfüggesztésére is sor került.
A TARM COMIMPEX-et 2 millió lejre büntették. Azt is megtudtuk, hogy a Kolozsvári Napolact tejfeldolgozó gyár 505 millió lejjel támogatta a gazdákat, hogy jól tejelô teheneket vásároljanak. A tordai TURDAPAN kereskedelmi egység 470 ha szántóföldet koncesszionált búza termesztésére, amit a pékségükben használnak majd. Összesen 670 millió lej elôleghez jutottak ily módon a gazdák. Kolozs megyében ebben az évben a tavalyi azonos periódushoz képest az élelmiszeripari termelés jelentôsen növekedett. Ez alól kivételt csupán a kenyér és hús képez. Csupán 85%-ban sikerült 2000 évvel összehasonlítva. Ezzel ellentétben a hústermékek elôállítása 376%-ban sikerült. A kenyérgyártás 58%-ra esett vissza. A pasztörözött tej változatlan szinten maradt. Vajból 15%-al többet állítottak elô és friss túróból 18%-al nôtt a termelés.
Örvendetes tény, hogy a Napolact 15,5 milliárd lejes befektetéssel megyénkben az élenjáró egységek között szerepel.
A Szabadság kérdésére a vezérigazgató elmondta, hogy a hónapok óta húzódó fizetéselmaradás ügye rövidesen megoldódik. Itt szó van a tej árának támogatásáról (500 lej literenként, amit a tejgyárnak átadtak a termelôk). Ez mintegy 13 milliárd lejt tesz ki Kolozs megyében. Több mint 1 milliárd lejjel tartozik a minisztérium a tavaszi vetésekért járó támogatási összegbôl (1 millió lej 1 ha bevetett terület után, ebbôl 1,68 milliárd lejt még mindig nem fizettek ki a gazdáknak). S tavasztól várják a pénzüket az állatorvosok is. Az oltásokért járó támogatás késik. Ezeket az összegeket a minisztérium ígérete szerint két részben kapják meg az illetékesek. A szeptemberig esedékes pénzt rövidesen átutalják s a többit január elsô felében vehetik át.
GYERMEK- ÉS TÁNCHÁZAT TART minden kedden a kolozsvári Brassais Véndiák Alapítvány Zurboló Táncegyüttese a Tranzit Házban (Malom/Baritiu utca 16.). A mai, a december 11-i program a következô: 1719 óra között gyermektáncház (gyermekjátékok, népdalok, széki táncok tanítása), 1923 óra között felnôtt táncház (1920 óra között kezdôk számára gyimesi táncok tanítása). Meghívott vendégek Fodor Netti Sándor és ifj. Fodor Netti Sándor kalotaszegi prímások. Mindenkit szeretettel várnak.
EU-ENERGIA CÍMMEL NEMZETKÖZI KONFERENCIÁT rendeznek december 1415-én a BabesBolyai Tudományegyetem dísztermében. A rendezvényen az Európa Bizottság, cégek, intézmények képviselôi, politikusok, tanárok, diákok vesznek részt. Szervezôi a Transilvania Üzletkötô Központ, a BBTE, a Kolozs Megyei Munkáltatók Egyesülete, a Kolozs Megyei Prefektúra és az EU-Energia konszorcium.
A HÁZSONGÁRDI TEMETÔ A KERTEK (GRÃDINI) PARCELLÁJÁBAN már régebbrôl sírhelyet bérlôk figyelmét hívja fel a Házsongárdi Alapítvány, hogy a sírhelyek megváltása 2001-ben lejárhat. A lutheránus temetô fölött, a jobboladi fôúttól nyugatra fekvô parcella 1961-ig magántulajdon volt, de akkor államosították és 20 évre meg kellett váltani. Akik a megváltást 1981-ben is megújították, azok most újabb 20 évre kifizethetik a megváltás összegét. Ha az akkori sírmegváltó idôközben meghalt vagy végleg külföldre távozott, közjegyzô elôtt át kell iratni a sírt közeli rokonra.
Hibajavítás
A Hot Fashion divatüzlet nem a Diákházban levô Kharma Klubban nyílik meg, ahogy az a szombati lapszámunkban jelent meg, hanem a Fôtér 10. szám alatt. Az érintettek szíves elnézését kérjük.
FOTÓTANFOLYAM indul 2002. január 15-tôl, három hónapos idôtartammal, a Széchenyi/M. Viteazu tér 30. szám alatti Petrucz fotóstúdióban. Jelentkezni dec. 25-ig lehet.
Mint ahogy megszoktuk, Mozart halálának évfordulójáról évek óta a Kolozsvári Mozart Társaság, a Transilvania Filharmónia, valamint a Gh. Dima Zeneakadémia december elején hangversenysorozattal és zenei versennyel emlékezik meg, bel- és külföldi mûvészek közremûködésével.
A Transilvania Filharmónia december 7-i Cristian Neagu vezényelte hangversenyének mûsorát Mozart közkedvelt, élete utolsó éveiben komponált mûveibôl állították össze.
Kereken 210 évvel ezelôtt 1791-ben komponálta Mozart utolsó operáját A varázsfuvolát. Az opera nyitánya, a mûsor kezdôszáma, három ünnepélyes bevezetô akkordja a szabadkômûves eszmét hirdeti, mely az opera folyamán Sarastro szerepe révén bontakozik ki. Az akkordokat követô Fugato a sötét erôk legyôzetése után, a felszabadult emberek boldogságát fejezi ki, ugyanakkor a nyitány megteremti a mese hangulatát.
A varázsfuvola nyitány igazi sikerdarab, most is az volt Cristian Neagu karmester árnyalt irányításával, tisztán hangzottak a trombonokon a "szabadkômûves akkordok".
A 622 K. számot viselô A-dúr klarinétverseny egyike Mozart legszebb fúvóshangszerekre írott versenymûveinek. E hangszer szólisztikus lehetôségeit Mozart fedezte fel, megírását Anton Stadler bécsi klarinétmûvész ihlette, a szerzô életének utolsó évében. Csodálatos dallamosság jellemzi a mûvet melyben, a zeneirodalomban elôször, nagyszerûen van kihasználva a hangszer megkapó mély regisztere. A zenekari kíséret a háttérben marad, hogy a szólóhangszer minél jobban érvényesüljön. Dirk Schulteis német klarinétmûvész úgy játszotta a versenymûvet ezen az estén, ahogy csak nagyon ritkán van alkalmunk hallani. Játékában nem bántóan élesek a magas hangok, hangszíne bársonyos minden regiszterben, így kell klarinéton Mozartot elôadni!
Valamivel a klarinétverseny komponálása elôtt, 1788-ban írta meg Salzburg zsenije utolsó 41. C-dúr Jupiter szimfóniáját, amelynek elnevezése J. P. Salomon hegedûmûvész és hangversenyrendezôtôl ered. Energikus témával kezdôdik a szimfónia, amelyet melodikus ütemek követnek. A feldolgozásban Mozart már a XIX. század komponálási technikáját elôlegezi. Az Andante cantabile tételben az éneklô téma sötét, drámai moll részletekkel változik, kevésbé táncjellegû Menüett után a zárótétel mestermûve a zeneirodalomnak. A kezdôtémát Mozart már liturgikus mûveiben is feldolgozta, hogy itt elôször Fugato formában majd a fúga és a téma megfordításaival olyan mûvet alkosson, amely betetôzi mûvészetét.
Cristian Neagu pálca nélkül annyira kifejezôen vezényel, hogy nem érezzük a pálca hiányát. Érzi Mozart muzsikáját, bár inkább lírai alkat, kisebb súlyt helyez a drámai részletekre. A zenekar magas színvonalon, a dinamikai elôírások tiszteletben tartásával játszott, megteremtve a Mozart fesztivál hangulatát.
A Mozart-fesztivál keretén belül, immár hagyománnyá vált az elôadóversenyek beiktatása. Az idén, a X. Mozart-verseny (az elsô fesztiválon még nem volt verseny meghirdetve) a vonósnégyes mûfajban zajlott. A versenyre az ország különbözô részeibôl 16 együttes nevezett be, de objektív okok miatt csak 11 kvartett jelent meg a megmérettetésen. A zsûri elnöke, a Bukaresti Zeneegyetem tanára, Octavian Rãdoi, pozitívan értékelte az együttesek mûvészi teljesítményét, és sajnálatát fejezte ki, hogy csak szigorúan három díjat szavazhattak meg, pedig több együttesnek is a nyertesek között lenne a helye. A végleges döntés az együttesek felkészültségének szinte azonos nívója miatt, nem is volt könnyû feladat a zsûri számára, melynek tagjai az ország azon zeneiskoláiból és fôiskoláiról voltak kiküldve, ahonnan együttesek jelentkeztek: Alecu Mihail Dante (Bukarest), Aurel Niculescu (Brassó), Agneta Marcu (Nagyvárad), Béres Melinda és Guttman Mihály (Kolozsvár). A zsûri döntése alapján az I. díjat a brassói Kronos Dei vonósnégyes kapta (Alina Gavrilã, Elena Popovici, Traian Boalã és Vanda-Katherine Multhaler), a II. díjat a bukaresti Incantare vonósnégyes nyerte (Vlad Stãnculeasa, Tiberiu Branga, Bogdan Banu, Mladen Spasimovici) és a III. díjat a kolozsvári Allegria kvartettnek ítélték oda (Andrei Gocan, Ciprian Balint, Cristian Suãrãsan, Török Zsolt). A fôdíjak mellett, dr. James Busuttil hágai magánszemély, minden évben egy különdíjat is biztosít a Mozart-versenyre, amelyet a legfiatalabb, de nem díjazott együttesnek ítélnek oda. Így a Coven Garen-díjat az idén a kolozsvári Giocoso vonósnégyes kapta (Péter Béla, Veress Csaba, Király Erzsébet és Tokaji Krisztina).
A díjak mellett a Bärenreiter Kiadó a fesztivál szponzorainak egyik legrégibb oszlopos tagja, egy-egy partitúrát Mozart utolsó tíz kvartettjének legújabb kiadását ajándékozta az IIII. helyezettnek.
A gálaesten a Giocoso együttes a verseny kötelezô K. V. 134b (156) Vonósnégyesét meleg hangszínnel, vidám könnyedséggel, érzékeny, lirikus-drámai párbeszédekkel, változatos dinamikával adta elô. Az Allegria kvartett a K.V. 465-ös Vonósnégyes I. tételét szólaltatta meg, érett, mély drámai hangulatú bevezetôvel. A gondtalan derû, a fájdalmas nosztalgia a virtuóz csillogás, a tiszta intonáció és a jó összhang, mûvészi elôadásban részesítette a közönséget. A jól összeszokott Incantare vonósnégyes a K. V. 575-ös kvartett IIIII. tételét szólaltatta meg, változatos hangszínkülönbségekkel, technikailag szépen kidolgozott dallamos párbeszédekkel, és játékos szárnyalással. A technikailag jól felkészült Kronos Dei együttes a K. V. 458-as Vonósnégyes elôadásában leginkább a népi ihletésû, szökdecsélô, táncos könnyedség, a természetesség, a hangulatok változatossága, az elegancia tetszett.
Amint azt a Mozart Társaság elnöke Adriana Bera elôadótanár rövid ünnepi beszédében elmondta, egy ilyen rangos megmérettetés, mint amilyen a Mozart-verseny, tulajdonképpen mindenkinek nyereség, akár díjazott, akár nem, hiszen a versenyzôket önfegyelemre, önbírálatra, további munkára ösztönzi.
Vagy helyesebben mondva: újra a színházról? Most, szezon után, azt feszegetem, ki maradt ki a megszidottak közül? Kit nem pécéztek még ki? Mert leszidták már a mûsorpolitikát, az igazgatót, a rendezôket, a színészeket, a színházat amiért olyan nagy, a kamara-színházat amiért olyan kicsi. Mégis egy tényezô kimaradt!
Megnéztük a Vlad Mugur rendezte Hamletet a román színházban. Azt az elôadást amelyrôl sok nívós fôvárosi lap nyilatkozott elismeréssel, sôt lelkesedéssel. Elôre figyelmeztettek, hogy mellbevágóan rendhagyó, ne essek kétségbe. Mind vártam, mikor és miért rökönyödjek meg.
A függöny nem megy fel, nyílt tér fogad. Oldalt a színpadon kômûves álványok állnak és serény munkások (pedig ezeket is rosszul fizetik), habarcsot készítenek és malter kalapáccsal dolgoznak (istenem, Helsingört is renoválni kell olykor!...). De ezen túlmenôen minden olyan volt mint egy készülô darab olvasópróbája, minden színésznek a kezében ott volt a szerepe és onnan mondta folyékonyan a shakespeari szöveget.
Mészporszagú volt a levegô, nem puskaporos.
Egyesek egyszerûen civilben voltak, mások "korabeli" öltözékben és ahogy egyik-másik fokozatosan megbolondult, úgy egyre rongyosabb lett gúnyája. Közben Ofélia csendesen golfozott és a golyók zajosan gurultak le a zenekari árokba. Polonius unott-forma mondta elcsépelt bölcsességeit (fele ki is maradt), a vándorszínészekkel való jelenet viszont annyira súlypontossá vált mint még soha. A "vándor trupp" "természetesen" minden szöveget kívülrôl tudott. Színpadjukat még csak ácsolni sem kellett, csak összetolni, és a király hogy jól lássák a körülálló udvaroncok állva hajtja alvásra fejét.
Autentikus középkori színház. Ilyen lehetett Stratford on Avonban a nagy Will idején. Csupa merész újítás, csupa konvenciókat felrúgó, polgárokat elképesztô rendezôi ötlet. (A mi nézôink javarésze a szünetben elment volna és nem a színészbejárónál lett volna tolongás autogramért, hanem a ruhatárnál a kabátokért.)
Na és a közönség?
A nyolcadik kolozsvári Hamlet-elôadást láttuk, amely telt ház elôtt zajlott. A közönség javarésze fiatal, sôt, középiskolás fiatal. Számukra, akik többnyire most találkoztak elôször Shakespeare-rel, sôt talán most voltak elôször színházban, a "királyi pompa" az improvizált fejedelmi asztalon a számos "ezüst" bokályra korlátozódott. Elôadás elôtt és közben a színpadról a terembe és vissza kószáló, a közönség között bolyongó színészek manapság már a szokványhoz tartoznak és csak ritkán hökkent meg amikor például Hamlet (atyja szellemét látva) lemutat a széksorok közé és azon nem a halott király, hanem két hanyag nemtörôdömséggel rágógumit kérôdzô fiatal halad megkésve helyét elfoglalni az elsô sorokban. Berkeinkben az is szokatlan, ha az egyik középsô páholyból, sörös bádogot tartva a kezében, valaki átbeszélget három páholyon túli úgyszintén sörözô barátjához és fennhangon becsméreli az elôadást. De legyünk elnézôek a szegény részegekkel szemben!
Nem volt tehát túl nívós közönség de sokan voltak. Becsôdítették ôket! fogják mondani. All right! válaszolom. Miért nem csôdítik be a mi fiataljainkat is? Többen vannak! érvelnek majd mások. Többen igen, de nem rangosabbak. Nincs olyan színházi kultúrájuk.
Egyszóval: mi sem vagyunk tökéletesek. Minket is lehet/lehetne hibáztatni, minket, a nagyérdemû közönséget, akikrôl eddig még nem esett szó...
Dániel Károly
egyik kisérdemû nézô
Jönnek, jönnek a hírek, csak épp ez hiányzott. Jót csámcsogok rajta, mert aszongya: a Tordai-hasadékot látogatók fizessenek belépti díjat. Jámboran pislogok: miféle illetékesek az olyanok, akiknek csak most jut eszébe ez a kézügyben levô ötlet? Lendületbe jövök, felpörög az ügybuzgalmam. Amennyiben a személyi jövedelemadót kiegészítenék a Fiastyúk-adóval, s ezt átutalnák a hasadéki számlára, mindjárt felvirágozna annak sorsa a cementgyárban beindulhatna az elôregyártott támfalak kivitelezése. A Fiastyúk Baráti Társaságának semmilyen kifogása nem lehetne az átutalásra vonatkozóan, ugyanis csak az égi és földi illetékek ésszerû csoportosításáról lenne szó. A Hasadék azonperc rendbe jönne, mert olyanok stexelnének nagyrészt, akik nem is hallottak róla. Némi jóindulattal a baráti társaság beláthatná: állatuk jogtalanul kapna pénzt, mert eddig még egy verébnyi tojást se vetett a halandóknak. Neki, a Fiastyúknak fölösleges a pénz, takarmánya beláthatatlan idôkig biztosított az égi mezôkön. A beléptidíj ötlete nem újkeletû, már Osztap Bender jóvoltából fungált IlfPetrov 12 székében. Ott maradt a világhírû szélhámos minden pénzszerzési lehetôség nélkül, szemet vetett a Harkov melletti szakadék bejáratára. Egyszer rendôrök jelennek meg. Ezért Osztap eléggé szilárd hangon kiabálni kezdett:
Szakszervezeti tagoknak tíz kopejka; minthogy azonban a rendôrség képviselôi diákokkal és gyermekekkel esnek egyenlô elbírálás alá, nekik fejenként öt kopejka.
A rendôrök fizettek, tapintatosan megkérdezve, hogy milyen célra szedik az öt kopejkásokat.
A szakadék kijavításának költségeire felelte Osztap arcátlanul hogy be ne szakadjon. Osztap ezennel az ôt leleplezni hivatottakat veri át. Én is fizetném a Fiastyúk-adót, de nem kéri senki.
Már vártam, mikor indul be a surmó illetékszedés a hasadékban, amikor újabb hír: a híd segít! A híd segít abban, hogy a hivatal, az állam ne zsebmetszôsködjön a kirándulókkal. Azt írja szeptember 25-én a Szabadság: "Bármikor beomolhat a Tordai-hasadékhoz vezetô híd". Ez már döfi! nem lesz kitôl legombolni a hasadékban a pénzt. A híd roggyása nagyon természetes dolog, mert már a pizzai torony is görbül és kajszul. Ezt a hidat a szocializmus csökevényesen fejlett állapotában kivitelezték, parasztságunknak még teljes két évet kellett toporzékolnia, hogy gyôzzön rajta a szocializmus. Bezzeg, ha mindenki besiccelt volna már 59-ben a kollektívbe, az Árpád lovát is beleértve, a rendszer 3000-ig fungáló hidat rittyentett volna. A cikkben megható a versengés, ki fizesse a legkevesebbet a híd rendbetételére, a tankosok vagy a kamionosok. Ne fizessen senki, mérjenek le egy játékautót vagy tankot, van az öt tonnánál súlyosabb? Bezzeg ha leguberálták volna a hídpénzt, most lett volna privatizálandó pénz, két hidat lehetne építeni, egy éjjelit s egy nappalit.
A híd rogyadozása ideig-óráig elodázza a hasadéki illetéket, de azt nem fizetni vagy blattolni pimaszság. A Tordai-hasadék tükörfordítása románul Crãpãtura Turzii. Ez a két világháború között egy tordai nyilvánosház cégtábláján volt olvasható. Oda még egy kótyagosnak se jutott volna eszébe díjtalanul betámolyogni.
A havonta megjelenô anyaországi ZÁSZLÓNK címû katolikus diáklap novemberi számából "ültettem át" ide az alábbi, elsô olvasásra naivnak tûnô gondolatokat azzal a céllal, hogy általuk a belsô békesség megteremtésére serkentô szent karácsony ünnepe elôtt a Szabadság olvasói is elgondolkozhassanak s lelkileg egy kicsit gazdagodhassanak minden szinten egyre békétlenebbé görcsösödô világunkban.
Tájékoztatásul csak annyit, hogy a gondolatok szerzôje Balázs Béla kaposvári püspök, akit az érte rajongó fiatalok, már fiatal ifjúsági lelkész korában "Beton atyának" tituláltak, s maguk között ma is így hívnak.
A Zászlónk-ban közölt gondolatok elôtt címként ez áll: "Mit tennék, ha én lennék az amerikai elnök"? Íme, Beton püspök "hétpontos" válasza:
1. Mivel csapataim úgyis Afganisztán környékén tanyáznak, felperzseltetném az afgánok kábítószer-ültetvényeit, mert onnan, Keletrôl fertôzik a Földet. Közben a pénzmosás miatt zárolt vagyonból megszervezném a kibékülô törzsek ebédjét, vacsoráját, sôt egész jövôjét.
2. Kommandósaimat átdobnám Hollywoodba, hogy megsemmisítsék a filmgyárak raktárkészleteit, mert onnan, Nyugatról mocskolják a kultúrvilágot. Az akcióhôsöket és pornósztárokat tekintettel a háborús helyzetre besoroznám és átvezényelném a csendes-óceáni hadihajókra, amelyek ezentúl kötelesek halászni az éhezô afrikaiak javára.
3. Miután szép emlékeim vannak a Vatikánról, kérnék a Szentatyától néhány megbízható karmelitát és karthauzit. Beépíteném ôket a Nemzetbiztonsági Tanácsba, az ENSZ-be és a NATO-ba, hadd tanítsanak böjtre és imára, mert "ez a fajta másként nem megy ki".
4. Utasítanám a CNN hírtelevíziót, napi két órán át élô adást sugározzon Fatimából, Taizé-bôl, cserkésztáborokból, lélek-szemináriumokról és a Bárka közösségeibôl. Nyomást gyakorolnék a reklám- és szórakoztatóiparra, hogy a cigaretták, sörök, bulik helyett juttassák el mindenkihez az éppen nyíló virágok, a nagycsaládok és az apró jóságok üzenetét, hiszen szükségünk van pozitív magatartásmintákra.
5. Rendelnék a Kairói Iszlám Egyetemtôl nagy mennyiségû imaszônyeget, majd bombázóimmal megszórnám velük a kiüresedô keresztény templomok környékét, Keleten is, Nyugaton is, hogy megkönnyítve Isten imádását, végre két tüdôvel lélegezzék agonizáló világunk.
6. Teljes erôvel támogatnám Izraelt, szerelje le hadiiparát, állítsa át termelését bébitápszerre meg óvoda-bôvítésre. Minden zsidó családnak ugyanis örökbe kellene fogadnia egy palesztin családot, azzal a végrendeleti kikötéssel, hogy azé az örökség, akinek több a gyermeke.
7. Vastag, arab feliratos borítékokkal árasztanám el a világ valamennyi vezetôjét, s bennük ultimátumként megküldeném a Szeretet Himnuszát!
Vitába lehet szállni a kaposvári püspökkel, de eltöprengve akár egyet is lehet érteni vele, ízléstôl és világfelfogástól, illetve életszemlélettôl függôen. Egy biztos, közreadott gondolatai megérdemlik a (köz)figyelmet és a néhány perces belsô csend megteremtését is a többre vágyó, karácsonyi békességre vágyó emberben.
Érthetô okokból nem nagyon szoktam egyetérteni nagy-romániás egyáltalán: mániás! urakkal és hölgyekkel, de most fölötte helyénvalónak találom egy Daniela Buruianã nevûnek javaslatba burkolt fenyegetését, amely úgy hangzik: amennyiben a Hargita és Kovászna megyei helyzetrôl a kormány részérôl nem kap megfelelô választ aggodalmaira (minthogy ilyenek is vannak neki), pártja az Európa Tanácshoz, az FBI romániai kirendeltségéhez, vagy magához az EBESZ-hez fordul. De mert ez sem elég neki, ráadásként azt is követeli, hogy a hírszerzôk hozzák nyilvánosságra bizonyítékaikat.
Helyes mondom. Sôt! Remek.
Mert jöjjön csak az Európa Tanács és vizsgálja ki! Így igaz. Ki kell vizsgálni, de lehetô legalaposabban, és ki a farbával, meg a bizonyítékokkal! De jöjjön az EBESZ is és vizsgálja ki! Jöhet a NATO is és vizsgálja meg a lehetô legkatonásabban, hogy miért van ebben a két megyében annyi fegyveres testület, amennyi talán Románia NATO-ba lépéséhez is bôségesen elegendô lehetne! Ugyancsak jöjjön az FBI és tegye a dolgát, s nézze meg, miként viszonyul e két megye bûneseteinek száma más megyék hasonló cselekményeihez, s ez milyen összefüggést mutat a rendôrség-csendôrség-katonaság létszámával!
Jöjjenek a kisebbségi felügyelôk és szagolják körül szigorúan, hogy miként vannak és lehetnek e megyékben a többségiek itt kisebbségben. Jöjjenek az európai csatlakozás ellenôrei és ellenôrizzék, mire és meddig jutottak például e két megyében az európai igényû és rangú útépítésben, vagy vizsgálják felül, hogy a lakosság milyen arányban és milyen szinten kapott képviseletet a helyi hatalomban, úgy is, mint prefektúra, úgy is, mint tanácsok, úgy is mint rendôrség-csendôrség-katonaság-hírszerzô szolgálat, úgy is, mint vallások közötti "egyenlôség", úgy is, mint adórészesedés és felhasználás (természetesen más megyékhez viszonyítva is!), úgy is mint december elsejei ünnepség, meg a többi egyéb, amit még vizsgáltatni kedvük tartja!
Csak annak kapcsán van picurka bizonytalanság bennem, hogy vajon ugyanezt miért nem kérte soha sem az Európa Tanácstól, sem az EBESZ-tôl, sem az FBI-tól érdekvédelmi szervezetünk, az RMDSZ mindannyiszor (de legalább a marosvásárhelyi márciuskor), ahányszor az elmúlt tizenegy év alatt Hargita és Kovászna megye neve (mint figyelemelterelô hadmozdulat) újra és újra fölmerült? Miért, honnan tudja egy nagy-romániás jobban és hamarabb, mikor kell ezt Európától kérni?
Merthogy most is égetôen szükséges és aktuális ezt megtenni: hát jöjjön Európa és vizsgálja ki! Hátha e két megye mellett arra is szakítanak küldötteik annyi idôt, hogy egy pillantást a szomszéd megyei csángókra is vessenek. De ha túl mohók lennénk, azt is kellene kérnünk, ha nyolcvan év után végre ellenôrizni is eljön Európa, szakítsanak idôt egész Erdélyre, s benne Kolozsvárra is!
És maradjanak itt!
Bár az olaszországi vb csak a célegyenesbe vagyis a legjobb 16 együttes egyenes kieséses rendszerben való lebonyolítási szakaszába érkezett, Románia válogatottjának tagjai már csak a médiából értesülhetnek az ott történtekrôl, ugyanis a lányok vasárnapi veresége után (mint röviden közöltük, Magyarország 2726 arányban nyert ellenük) kénytelenek voltak elbúcsúzni a további küzdelmektôl, s szégyenükre csak az ötödikek lettek csoprtjukban, amely csak az azonnali hazautazási jegyekhez volt elegendô...
A magyarok elleni eredmény valamivel közelebb áll a román válogatott erôviszonyához, de tárgyilagosan meg kell állapítanunk, hogy ez a Mocsai csapat távolabb áll attól a gárdától, amely Európa-bajnoki címet nyert. Ezt bizonyítja az Angola és Svédország elleni eredmény. Ráadásul az együttes még mélyebbre süllyedt Bojana Radulovics sérülése után.
Ahhoz hogy a sportág minél hamarabb visszanyerje évek ezelôtti csillogását, nemcsak higgadt értékelésre, hanem sürgôs és eredményes tennivalókra van szükség minden szinten, az ifjúságiaktól kezdve egészen a válogatottig. Kissé meglepett a szakszövetség második emberének, Mihai Marinescu rádióinterjúja, amikor arra a kérdésre, hogy a szövetségi kapitány lemond a vb után, azt a hihetetlen választ adta, hogy errôl még nem beszélt Dumitru Musival (bár mindketten jelen voltak Meranóban), és ez csak otthon dôl majd el... Ha már ilyen kibúvokkal kezdik a jó útra térést, sok reményünk nem lehet.
Merano, 300 nézô. Vezette: ForbordJorstadt (norvégok)
MAGYARORSZÁG: Farkas Andrea Pálffy 4, Borók 6, Siti Eszter 7, Kulcsár 3, Deli 1, Kirsner 1; cserék: Sugár Pigniczki 1, Kindl, Siti Beáta, Farkas Ágnes 4. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.
ROMÁNIA: Dinu Gâscã 4, Chiriev 4, Luca 2, Amariei 11, Stoica 4, Dobrin; cserék: Kerekes Dumitrescu 1, Nitescu, Rus, Nicolescu. Szövetségi kapitány: Dumitru Musi.
Hétméteresek: 1/1, illetve 4/4; kiállítások: 6, illetve 8 perc.
Visszatérve a mérkôzésre: az alacsony színvonalú, tét nélküli összecsapást Mocsai Lajos szövetségi kapitány a mai nyolcaddöntônek "áldozta". Az egyetlen üres helyre benevezte a jobbszélsô Pálffyt, míg Pádár, Pálinger és Balogh pihent, a bokasérüléssel bajlódó Radulovics pedig csak erôsítô edzésen vett részt.
Jól kezdett az átalakított magyar együttes, elhúzott 63-ra. Ezután következett a vb-n megszokott hullámvölgy, és negyedóra elteltével már Románia vezetett, sôt, Carmen Amariei révén még tovább növelték az elônyt.
A szünetet követôen a becserélt Farkas Ágnes háromszor is eredményes volt, és újra nyílt lett a csata. Az azonban mindenképpen elgondolkodtató, hogy a magyaroknak kettôs emberelônyben sem sikerült betalálni.
Rengeteget hibáztak a csapatok, csak a kapusokat illeti dicséret. Váltott vezetéssel jutottak el a hajráig, amikor is a románok folytatták a "bakiparádét" és így esélyük sem maradt a fordításra.
A B-csoport másik két eredménye: SpanyolországKongó 3121 (189) és SvédországAngola 2320 (1310). A végsô sorrend: 1. Svédország 10, 2. Magyarország 8, 3. Spanyolország 6, 4. Angola 4, 5. Románia 2, 6. Kongó 0 pont.
További eredmények:
A-csoport: FranciaországUkrajna 3325, KínaMacedónia 3225 és DániaHollandia 2316. A végeredmény: 1. Dánia 10, 2. Franciaország 8, 3. Kína 6, 4. Hollandia 3, 5. Ukrajna 2, 6. Macedónia 1 pont.
C-csoport: Koreai KöztársaságJapán 3625, OroszországJugoszlávia 2928 és AusztriaGrönland 3420. A végsô sorrend: 1. Oroszország 10, 2. Jugoszlávia 7 (168122), 3. Ausztria 7 (146129), 4. Koreai Köztársaság 4, 5. Japán 2, 6. Grönland 0 pont. Azonos pontszám esetén a jobb gólkülönbség döntött.
D-csoport: NorvégiaSzlovénia 3224, TunéziaUruguay 2423 és BrazíliaOlaszország 2421. A végeredmény: 1. Norvégia 10, 2. Szlovénia 8, 3. Brazília 6, 4. Olaszország 4, 5. Tunézia 2, 6. Uruguay 0 pont.
A mai nyolcaddöntôk párosítása: MagyarországKína (19 órától, Trentóban) és OroszországOlaszország, AusztriaSzlovénia, DániaAngola, BrazíliaJugoszlávia, SvédországHollandia, SpanyolországFranciaország és NorvégiaKoreai Köztársaság.
Nagyszebeni ElectricaAranyosgyéresi CFR-Sodronyipar 4915 5226 fa (egyéniben: 15). Vasárnap a nagytalmácsi pályán játszodták le a mérkôzést. A házigazdák hiába igazoltak le két jó játékost, Mayos Ferencet és Krizsán Albertet, a bajnokság elején, nem tudtak ellenállni az immár biztos ôszi bajnok Kolozs megyeieknek.
A részeredmények: MayosGrigore Blaga 826862 fa, KrizsánCornel Popa 876857, Liviu GhitãDumitru Bese 855953, Liviu MailatMerza Róbert 818869, Nicolae SimtionMarius Codarcea 787817 és Aurel HaranIoan Figlea 753868.
Az ôszi idény utolsó fordulójában, december 19-én 11 órától a CFR-Sodronyipar a Galaci Constructorul csapatát fogadja Aranyosgyéresen.
Szamosújvári SOMVETRASzékelyudvarhelyi Akarat Elevan 60 (játék nélkül). A múlt hét végén különleges esetnek voltunk szemtanúi: bár korábban éppen a hargitai együttes kérésére a Szamos menti municípiumba költöztették a bajnoki találkozót, a vendégek nem jelentek meg. A SOMVETRA tekézôi így továbbra is az élmezônyben vannak.
A múlt szombati kényszerpihenôvel függöny gördült az ôszi idényre. A tavaszi rajt márciusban esedékes.
Az isztambuli Eb aranyérmese, Deák Bárdos Mihály szerezte meg a magyar küldöttség egyetlen érmét a patraszi világbajnokságon. A magyar sportoló a 130 kg-os súlycsoportban vasárnap elôbb a svéd Bengtssont gyôzte le 31-re, majd a görög Kutsziubaszt 4-0-ra.
A fináléban Deák Bárdos Mihály 20-ra kikapott az olimpiai bajnok amerikai Rulon Gardnertôl, így be kellett érnie a második hellyel. A versenyt eredetileg az Egyesült Államokban kellett volna rendezni, de a szeptemberi terrortámadások miatt elhalasztották és a helyszínt is Görögországra változtatták. Az eredeti kiírás idôpontjában Deák Bárdos még a kórházban volt, mostani teljesítnénye ezért dicséretesnek mondható.
Az elmúlt évhez hasonlóan 2001-ben is a Forma1 sztárja, Michael Schumacher kereste a legtöbb pénzt a német sportolók közül.
A Ferrari négyszeres világbajnok pilótája hatalmas fölénnyel vezeti a "fizetési listát": 85 millió márkás bevétele 57 millióval több, mint a mögötte második helyen következô testvérének, a BMW-Williams-szel versenyzô Ralfnak.
A 15 legjobban fizetett sztár között hét labdarúgó található: közülük Oliver Kahn, a Bajnokok Ligája-gyôztes Bayern München kapusa a legtehetôsebb, idén 9 millió márkát kasszírozott.
A legjobban keresô német sportolók: 1. Michael Schumacher (Forma1, Ferrari) 85 millió márka, 2. Ralf Schumacher (Forma1, BMW-Williams) 28, 3. Heinz-Harald Frentzen (Forma1, Jordan és Prost) 18, 4. Olaf Kölzig (jégkorong, Washington Capitals) 13,5 5. Uwe Krupp (jégkorong, Detroit Red Wings) 9, Oliver Kahn (labdarúgás, Bayern München) 9, Shawn Bradley (kosárlabda, Dallas Mavericks) 9, 8. Dirk Nowitzki (kosárlabda, Dallas Mavericks) 8, Stefan Effenberg (labdarúgás, Bayern München) 8, Jan Ullrich (kerékpár, Telekom) 8.
l Vasárnap lejátszották a magyar NB I. 21. fordulójából elhalasztott Újpest FCMatáv Compaq Sopron mérkôzést. Az eredetileg is az idôjárási körülmények miatt elnapolt találkozó megrendezése kétséges volt a jeges talaj miatt, de a Megyeri úti pályát végül sikerült rendbe hozni. Végeredmény: ÚjpestSopron 21 (gól: Dvéri 28. és Tokody 71. perc, illetve Tóth Mihály 67. perc). Az ôszi végeredmény:
1. MTK 22 17 3 2 4613 54
2. Zalaegerszeg 22 13 4 5 4426 43
3. Dunaferr 22 10 7 5 4323 37
4. Videoton 22 10 6 6 2926 36
5. Ferencváros 22 10 4 8 3430 34
6. Újpest 22 8 5 9 3940 29
7. Kispest 22 7 5 10 3041 26
8. Debrecen 22 5 10 7 2631 25
9. Sopron 22 6 5 11 3342 23
10. Gyôr 22 4 9 9 2738 21
11. Haladás 22 4 7 11 2344 19
12. Vasas 22 4 3 15 2444 15
l A német Bundesliga 16. fordulóját leginkább a vendéggyôzelmek jellemezték. A Cottbus például hazai pályán kapott ki, így már 12 mérkôzés óta, 111 napja nyeretlen. Eredmények: FC St. PauliWerder Bremen 03, Bayern MünchenVfL Wolfsburg 33, VfB StuttgartTSV 1860 München 01, Energie Cottbus1. FC Kaiserslautern 02, Borussia DortmundHamburger SV 10, Bayer Leverkusen1. FC Nürnberg 42, Borussia MönchengladbachHansa Rostock 02, Schalke 04 GelsenkirchenHertha Berlin SC 00 és SC Freiburg
1. FC Köln 00. Az élcsoport: 1. Leverkusen 39 pont, 2. Borussia 37, 3. Kaiserslautern 34, 4. Bayern München 33, 5. Werder 32, 6. Hertha 28.
l Az Internazionale brazil támadója, Ronaldo, aki térdsérülése miatt hosszú ideig nem játszott, gólt szerzett a hét végi fordulóban. Hivatalos mérkôzésen utoljára 1999. november 21-én a Lecce ellen talált a hálóba. Az olasz Il Calcio 13. fordulóján a következô eredmények születtek: PiacenzaBologna 20, BresciaMilánói Internazionale 13, ChievoLecce 21, SS LazioFiorentina 30, AC PármaAS Róma 12, PerugiaVenezia 20, TorinóAtalanta 12, UdineseVerona 21 és AC MilanTorinói Juventus 11. A sorrend:
1. Inter 13 8 4 1 2412 28
2. Chievo 13 8 2 3 2615 26
3. AS Róma 13 7 5 1 209 26
4. Lazio 13 6 5 2 187 23
5. AC Milan 13 6 5 2 2215 23
6. Juventus 13 5 6 2 2012 21
7. Bologna 13 6 2 5 911 20
8. Verona 13 5 4 4 1818 19
9. Udinese 13 5 3 5 2222 18
10. Brescia 13 4 5 4 1923 17
11. Atalanta 13 5 2 5 1623 17
12. Piacenza 13 4 3 6 1817 15
13. Torinó 13 3 4 6 1519 13
14. Perugia 13 3 4 6 1116 13
15. Lecce 13 3 4 6 1420 13
16. Parma 13 2 5 6 1419 11
17. Fiorentina 13 3 1 9 1529 10
18. Venezia 13 0 4 9 620 4
l Az olasz Serie B-ben a 15. fordulót rendezték meg: RegginaSalernitana 22, BariAncona 21, CagliariPistoiese 22, CittadellaMessina 01, CrotoneSiena 12, EmpoliComo 01, SSC NápolyCosenza 32, PalermoVicenza 13 és SampdoriaTernana 42. A ModenaReggina mérkôzés lapzárta után ért véget. A sorrend:
1. Como 15 10 2 3 2013 32
2. Empoli 15 9 3 3 2414 30
3. Modena 14 8 4 2 3011 28
4. Reggina 15 7 6 2 2112 27
5. Vicenza 15 6 6 3 2322 24
6. Cosenza 15 7 2 6 2425 23
7. Genoa 14 6 4 4 1711 22
8. Salernitana 15 6 4 5 2020 22
9. Nápoly 15 6 4 5 1919 22
10. Messina 15 5 6 4 1515 21
11. Palermo 15 6 3 6 2023 21
12. Bari 15 6 3 6 1316 21
13. Sampdoria 15 5 5 5 1917 20
14. Ancona 15 5 3 7 1317 18
15. Pistoiese 15 3 5 7 1015 14
16. Cagliari 15 2 7 6 1117 13
17. Siena 15 2 6 7 1422 12
18. Crotone 15 2 5 8 1621 11
19. Ternana 15 1 8 6 1421 11
20. Cittadella 15 3 2 10 1829 11
l A spanyol Primera Division 16. fordulójának eredményei: TenerifeReal Madrid 02, SevillaAthletic Bilbao 33, Deportivo La CoruñaFC Valencia 10, Real MallorcaFC Malaga 11, OsasunaReal Valladolid 10, Rayo VallecanoLas Palmas 00, Real SociedadReal Betis 00, VillarrealEspanyol Barcelona 11, Real ZaragozaDeportivo Alavés 02 és FC BarcelonaCelta Vigo 22. A táblázat:
1. Alavés 16 9 3 4 199 30
2. Deportivo 16 9 2 5 3021 29
3. Real Madrid 16 8 4 4 2919 28
4. Betis 16 8 4 4 1813 28
5. Bilbao 16 7 6 3 2422 27
6. Celta 16 6 7 3 3120 25
7. Barcelona 16 6 6 4 2415 24
8. Valencia 16 5 9 2 1512 24
9. Villarreal 16 6 4 6 1716 22
10. Sevilla 16 5 6 5 2631 21
11. Espanyol 16 6 3 7 2026 21
12. Valladolid 16 6 3 7 1826 21
13. Malaga 16 5 5 6 1821 20
14. Zaragoza 16 6 2 8 1521 20
15. Las Palmas 16 5 4 7 1614 19
16. Mallorca 16 5 4 7 1722 19
17. Osasuna 16 5 3 8 1422 18
18. Tenerife 16 5 2 9 1119 17
19. Sociedad 16 4 3 9 1624 15
20. Rayo 16 3 2 11 1529 11
l Az angol élvonalbeli bajnokság 16. fordulójában újabb vereséget szenvedett a Manchester United: a címvédô hazai pályán kapott ki 10ra a West Ham Unitedtôl, amely a Premier League történetében még soha nem tudta legyôzni. További eredmények: Charlton AthleticTottenham Hotspur 31, Derby CountyBolton Wanderers 10, FulhamEverton 20, Leicester CitySouthampton 04, FC LiverpoolMiddlesbrough 20, Blackburn RoversLeeds United 12, SunderlandChelsea 00, Ipswich TownNewcastle United 01 és ArsenalAston Villa 32. Az élcsoport: 1. FC Liverpool 32 pont/14 mérkôzés, 2. Arsenal 29/15, 3. Leeds 28/15, 4. Newcastle 27/15, 5. Chelsea 24/16 (1912), 6. Aston Villa 24/16 (2118).
l A francia bajnokság 17., ôszi utolsó fordulójában bebizonyosodott, hogy a tavalyi bajnok FC Nantes az utolsó helyen zárja az ôszi idényt. Eredmények : AJ AuxerreAS Monaco 20, BastiaTroyes 20, GuingampLens 10, Olympique MarseilleLorient 32, NantesMontpellier 12, SedanRennes 00, MetzParis SaintGermain 02, OSC LilleSochaux 12, Olympique LyonGirondins Bordeaux 10. Az állás: 1. Lens 35 pont, 2. Lyon 33, 3. Auxerre 32, 4. Lille 30, 5. PSG 27 (2013), 6. Bordeaux 27 (1510).
Tegnap elkezdôdött a megyei tanfelügyelôségen illetve az iskolák titkárságain a 2002-es beiskolázási terv kidolgozása, mely a tavalyihoz képest sokkal alaposabb és pragmatikusabb lesz.
Tavaly mintegy 800 nyolcadikos továbbtanulási opcióit mértük fel, az idén viszont minden nyolcadikost megkeresett kérdôívünk, így sokkal alaposabb és átgondoltabb beiskolázási tervet tudunk a minisztérium elé terjeszteni, mint tavaly mondta Török Ferenc fôtanfelügyelô-helyettes a Szabadságnak, és hozzátette: a kidolgozás egyelôre az iskolák szintjén zajlik, mi december 20-21-én vesszük át a stafétát tôlük. Ha minden jól megy, január 17-én a Nevelési és Kutatási Minisztérium illetékesei elé tudjuk tárni a 20022003-as tanévre.
A fôtanfelügyelô-helyettes figyelmeztetett: az új tanterv kidolgozása tárgyában komoly tárgyalásokat folytattak a prefektúra valamint a munkaügyi minisztérium szakembereivel arról, melyek a jövô év legkeresettebb szakmái.
Nem változott az idén a kisbácsi tanács összetétele: hét RMDSZ-es, nyolc szociáldemokrata (négy szociáldemokrata és négy RTDP-s), valamint két nagy-románia párti tanácsos igazgatja a község sorsát. Munkájuk nyomán 34 határozat amelybôl a prefektúra jóváhagyásának hiánya miatt egyet visszavontak és 58 rendelet született.
A 18-as törvény értelmében 3574 hektárnyi terület visszaszolgáltatására vonatkozó 1866 kérvényt iktattak. 2290 hektár esetében kiállították a birtokleveleket, ez 64 százalékot jelent. Az 1-es törvény értelmében Mérában 380 hektárra van igény, 330 hektárt kimértek, Nádaspapfalván 34 hektárra várják az engedélyt.
Az iskolajavításokra elhasználták a kiutalt pénzösszeget, a 22012202-es tanévre szükséges tûzifát beszerezték. Megvásárolták a nádaspapfalvi, csonkatelepi és nádaskórodi iskolákba való vízbevezetéshez szükséges anyagot, a munkálatokra már csak tavasszal kerülhet sor. 2001-ben Andrásházán hét gyermekkel román nyelvû óvoda nyílt, az évekkel ezelôtt megszûnt iskola épületében. Az épületet tatarozni kellett, ezt önerôbôl végezte el a község. Mérában az egy szál dróton függô villanyégôk helyére a téli szünidô alatt modern világítótesteket szerelnek fel.
230 darab villanyégôt cseréltek ki eddig az utcai közvilágítási hálózatban, s még 120 gazdaságos égôt szerelnek fel a jövôben. Ezzel nagyjából megoldódik a települések közvilágítása.
Késôn kapták meg az útjavításokra kiutalt pénzt, így az idôjárás miatt már csak arra volt lehetôség, hogy beszerezzék és raktározzák a szucsági, mérai, nádaspapfalvi és nádaskórodi utak makadámmal való felújításához szükséges anyagot, tudtuk meg Márton Elek alpolgármestertôl. Nádaspapfalván és Nádaskóródon hidat is javítottak, és járhatóvá tették még a hideg beállta elôtt. Sürgôs javítást igényel az igen rossz állapotban lévô nádaspapfalvi kultúrotthon, valamint a kisbácsi korszerû mûvelôdési ház, amelynek tetôzete kezd beázni. Jelenleg az idén mintegy kétszáz új könyvvel gazdagodott helyi könyvtár is a kisbácsi kultúrotthonban mûködik.
65 millió lejnyi fûtési pótlékot igényelnek a tömbházlakók, 78 milliónyit a magánházakban lakók. A Mérát, Szucságot és Andrásházát földgázzal ellátó KolozsvárBánffyhunyad körgyûrû további 22 millió lejt igényelt. Jó ütemben halad a nádaskóródi, nádaspapfalvi és csonkatelepi gázbevezetés: 19 és fél kilométernyi csövet vásároltak, Nádaspapfalván 20-25 családban karácsonykor már ég a gázláng.
37 házasságot és 75 halálesetet jegyeztek az idén a községben, derült még ki a legutóbbi kisbácsi tanácsülésen elhangzott éves beszámolóból.
Az elmúlt héten 140 kisbácsi gyermek kapott Mikulás-csomagot az RMDSZ jóvoltából. A kultúrotthonban az óvodások és kisiskolások ünnepi mûsorral kedveskedtek a Télapónak. Márton Elek elmondta, örömmel nyugtázták a község polgárainak nagyfokú érdeklôdését a rendezvény iránt.
Lakatos András és Coroian Alexandru megyei tanácsosok jelenleg azon dolgoznak, hogy a központi új iskola építése befejezôdjék, hogy a következô tanévtôl megnyílhasson. A megyei tanácsosok jelezték a polgármesternek, hogy az ehhez szükséges pénzügyi támogatás elnyerése érdekében kérést kellene letenni a megyéhez, a város elöljárója viszont csupán egy felületes kérvényt fogalmazott meg, mindenféle tájékoztató mellékelése nélkül. Török Ferenc, aki egyben Kolozs megye fôtanfelügyelô- helyettese is, járt utána annak, hogy az építôvállalat segítségével összeálljon a már elvégzett munkálatokat és a még hátra lévôket ismertetô jegyzék. Ezt csatolták a kérvényhez, így már reménykedhetnek abban, hogy sikerrel jár a kezdeményezés.
Felkészületlenül érte a tél Bánffyhunyadot az idén. A polgármester hanyagságán múlik, hogy míg a környék községei szerzôdést kötöttek a megyei útkezelôséggel az utak takarítására, addig a rosszul felfogott takarékoskodásra hivatkozva Bánffyhunyadon ez nem történt meg. Így a város több utcája jeges, a közlekedés nagyon nehezen folyik. Rögtönzött faekével próbálták a havat eltakarítani, ám a módszer nem volt hatékony. Magyarbikalra a havazást követôen csupán két-három nap múlva ment ki az eke. Az utakra még csak sóder, só sem került.
Felmérést végeztetett a polgármesteri hivatal a tömbházlakók körében a fûtést illetôen, ennek eredményeképpen kiderült, legtöbben a lépcsôházankénti saját, önálló hôközpont beszerelését találják a legjobb és leggazdaságosabb megoldásnak. A földgáz nélküli városban az emberek arról panaszkodnak, hogy bár fizetnek a fûtésért, lakásukban fagyoskodnak.
A helyi városi közszállítási vállalat kérésére a város átvette a nyereséges vállalatot. Közel ötven alkalmazottal elég jól mûködik a helyi közszállítás. A három hektáros rendelkezésre álló terület egy részét a KolozsvárBánffyhunyad útszakasz korszerûsítését végzô olasz vállalat béreli.
Nagy szerepe van az RMDSZ-nek a helyi tanács ülésein, tudtuk meg Szentandrási István tanácsostól. Mint arról már írtunk, az RMDSZ-es tanácsosok a tanácsüléseket megelôzôen közösen megtárgyalják a sorra kerülô napirendi pontokat, s közös véleményt dolgoznak ki. Ily módon igen tájékozottan léphetnek fel a tanácsüléseken olyannyira, hogy kollégáik elôbb mindig meghallgatják hozzászólásukat. Szentandrási István ezúttal Bethlendi András és Török Ferenc, a költségvetési bizottságban részt vevô tanácsostársainak érdemeit hangsúlyozta.
Patakban fagyott meg egy részeg szombatról vasárnapra virradólag. A bányahavasi (Muntele Bãisorii) Gheorghe Tolea szombaton este kilenc órakor erôsen ittas állapotban indult haza a helybéli kocsmából, majd, amikor át akart kelni a falut átszelô patakon, a vízbe esett. Megfagyott tetemére vasárnap délben találtak rá a falubeliek.
Három személyt gázolt a gyalogátkelôn Bianco Antonio 59 éves olasz állampolgár. A férfi, aki kolozsvári lakhellyel rendelkezik, figyelmetlenség miatt nem adott elsôbbséget a Szászfenesi út és a Ciobanilor utca keresztezôdésében levô zebrán a 25 éves Stelian és Ofelia Braicunak, valamint a 37 éves Vasile Mateiasnak. Hármójuk közül Stelian Braicu állapota a legsúlyosabb: koponya- és agyalapi sérülésekkel, agyrázkódással, koponyacsont-repedéssel és egyéb zúzódásokkal szállították kórházba. A baleset szombaton este hat órakor történt.
Eltévedt az erdôben és megfagyott a bánffyhunyadi Remus Popa. Az 51 éves férfi 46 éves barátjával, Ioan Marccal indult szombaton a Csucsa közeli erdôbe karácsonyfáért. A megfelelô fa keresése közben útjaik szétváltak. Marc este visszatért, majd másnap felkereste barátját. Ekkor tudta meg, hogy Popa nem tért még haza. Többen indultak keresésére, de a keresés kis híján újabb tragédiába fulladt: egyikük eltévedt, és csak hajnalban találta meg az erdôbôl kivezetô utat. "Barangolásai" közben éppen ô talált rá Popa megfagyott tetemére.
Mérgében tíz ablakot tört be egy aranyosgyéresi roma. A családi veszekedést követôen a 23 éves, munkanélküli Alin Costea fejszével felfegyverkezve rohant el otthonról, majd a Gheorghe Baritiu utcában több üzlet kirakatát betörte. Összesen 10 hôszigetelt ablakot zúzott szét, 14 millió lejes kárt okozva. A rendôrség két óra leforgása alatt azonosította és el is fogta a férfit, aki szabadlábon védekezhet a rongálás vádja ellen.
Dísztárgyakat árult két tordai lakos, akik ellen ezért más mesterség jogtalan gyakorlása vádjával indult bûnvádi eljárás. Az 54 éves Ioan Selesi és a 31 éves Elena Selesi 20002001 folyamán rendszeresen kínált eladásra üveg dísztárgyakat Torda utcáin az autósoknak, járókelôknek. Ioant eddig 16, Elenát pedig 27 alkalommal sújtották pénzbírsággal a jogtalan kereskedés miatt, ezúttal azonban nem úszták meg ilyen könnyen.
Tûzeset zavarta meg a nyugodt hétvégét Koppándon (Copãceni). Pénteken hajnalban Florea Hâncu gazdasága gyúlt fel, az istálló egyik összetákolt elektromos berendezésétôl. A kár 80 millió lejre tehetô.
A határátkelôrôl toloncolták vissza Matei Isztujka 31 éves kolozsvári lakost, aki országos körözés alatt állt. A férfi még 1999-ben vétett a törvény ellen, amikor valutával üzérkedve 750 német márkás kárt okozott egyik ügyfelének.
Hét biciklit lopott el és emellett egy autót is feltört a tordai Dorin Vasile Iuga. A 33 éves férfi 2000 augusztusa és 2001 novembere között követte el tetteit, 24 millió lejes kárt okozva. Szabadlábon vizsgálják lopás vádjával.
Transfórum rovatunkban a Szabadság és a Transindex internetes lap olvasói tehetnek fel kérdéseket egy-egy kiválasztott közéleti személyiségnek. Az alábbiakban mostani vendégünk, Markó Béla RMDSZ-elnök válaszolt a beküldött kérdésekre.
22. Z. Nagy István: Ön azt nyilatkozta, hogy a székelyudvarhelyi UPE-RMDSZ konfliktus helyi ügy. A tavalyi helyhatósági kampány idején az RMDSZ országos kampánystábja kiemelt feladatként foglalkozott az udvarhelyi kampánnyal. Nem érez ellentmondást a két tény, illetve állítás között? RMDSZ-tisztségviselôk által vezetett hivatal a román törvényeket idézve perelte, és záratta ki az UPE tanácsosait. Ugyanakkor a román kormányhoz közelálló RMDSZ nem képes elérni a 2000/1-es földtörvény, az államosított ingatlanok és az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról szóló törvények végrehajtását. Ön szerint célként vagy eszközként lehet meghatározni a román törvényeket? Hogyan határozná meg erkölcsileg az UPE-tanácsosok kizárását?
Válasz: Helyesbítsünk: az RMDSZ nagyon is sokat elért a 2000/1-es földtörvény által. Minden ellenkezés dacára sikerült többek közt a közbirtokossági erdôk visszajuttatását beiktatni a törvénybe, és úgy néz ki, hogy a szôlôk és gyümölcsösök helyzete is megoldódik. Amint azt egyik elôzô válaszomban említettem, a Székelyföldön több tízezer hektár erdô máris tulajdonban van, de ennél jóval többnek kell valóban még tulajdonba kerülnie. Az államosított ingatlanok igénybejelentési határidejét meghosszabbították, az egyházi ingatlanok visszajuttatásáról pedig, sajnos, még mindig nincsen törvény. Tehát tudunk jót is, rosszat is mondani, és általában ilyen a mi igazságunk egyelôre. Nem vagyok híve a pereskedésnek általában, és annak még kevésbé, hogy belsô konfliktusainkat a bíróságon próbáljuk megoldani, de tudomásom szerint az elhíresült UPE ugyancsak használta ezt az eszközt. Igazítson ki, ha nem így van: úgy hallom, hogy a román kormánypárt egyik szenátorát is megfogadták ügyvédnek a székelyudvarhelyi polgármesterék egy adott pillanatban. Egyébként kérdéseire én is tényleg egy kérdéssel válaszolhatnék: Ön hogyan határozná meg erkölcsileg azokat az embereket, akik azért, hogy tanácsosok lehessenek, az egységbontást is vállalják, ellenszervezetet hoznak létre Székelyudvarhelyen, és közben az UPE fô-fô alapítója azzal tetszeleg, hogy ô továbbra is RMDSZ-tag? Ez például az Ön számára nem jelent erkölcsi problémát?
Pocsveiler Kinga, Szilágynagyfalu: Az RMDSZ miért a tagságot részesíti elônyben a rátermettséggel szemben? Szülôfalumban egy szalonképesen nem minôsíthetô személyt "varrtak" polgármesterként éveken keresztül a falubeliek nyakába kizárólag azért, mert a vetélytárs nem vállalta, hogy az RMDSZ jelöltjeként induljon. Attól, mert nem RMDSZ-tag, még lehetett volna jó polgármester, és most nem lenne a község még mindig közmûvesítés nélkül például. Az RMDSZ-es polgármester elherdált minden lehetséges területet, épületet, nem használta ki a felajánlott segítséget, befektetési ajánlatokat, és sikerült a vezetése alatt romba döntenie a hétezer lelkes községet. Nem az számít, hogy valaki magyar és rátermett, a lényeg a politikai hovatartozás!? b.) Megengedhetünk-e manapság ekkora luxust magunknak? Az aktuális politikával sikerült elérni azt, hogy a fiatalok körében megnôtt a kivándorlási kedv, aki csak teheti, elmenekül. c.) Vagy hétezer magyar nem számít az RMDSZ-nek? A Partiumban lassan csak szórványmagyarságról lehet beszélni, és tapasztalatom szerint ebben igen nagy szerepe van az RMDSZ politikájának is, nemcsak a gazdasági helyzetnek. d.) Ez lenne az RMDSZ "megmaradást" szorgalmazó politikája? Ha igen, kinek a megmaradását tekinti célnak? Nekem inkább úgy tûnik, hogy kizárólag a saját irányzatának a hatalomban való maradása a cél bármi áron Mifelénk, a Szilágyságban nem volt RT, nem volt "leszakadó" szárny, így nem is befolyásolhatnak semmilyen irányban. Viszont RT nélkül is felháborítja az embert a korruptság, a hozzá nem értés vagy csak nemtörôdömség az aktuális RMDSZ-es berkekben. e.) Nem tartanak attól, hogy azok, akik eddig önöket támogatták, ha nem is állnak át az RT oldalára (bár ez egy kézenfekvô lehetôség), mindenképpen valaki más támogatását fogják választani? Esetleg egy új pártot alapít az RT és a még nem elkötelezett, de már kiábrándult réteg? f.) Ha számolnak ezzel a lehetôséggel, miért gondolják úgy, hogy a más nézetet vallók eltiprásával kell megoldani ezt a problémát és nem azoknak a figyelembe vételével? g.) Mikor vállalják a megmérettetést mindenhol, minden szinten, mondjuk, a belsô választások keretében? h.) Ön nem ért egyet azzal, hogy sokkal többen fordulnának bizalommal a szövetség felé, ha az valóban szövetség lenne, és nem egyeduralom? Az az érzésem, hogy akik ez elején közel voltak a tûzhöz, megkaparintották a vezetést, és nem akarnak osztozni rajta, figyelembe véve az idôközben kialakult új helyzetet, új elvárásokat, új generációt és új véleményeket.
Válasz: a.), b.) Mi azt szeretnénk, hogy aki magyar és rátermett, az legyen annyira bölcs is, hogy felismerje, nem az RMDSZ-en kívül, hanem a szövetségen belül kell megteremteni a magunk politikai igazságát. Az RMDSZ-t vállalni kell, és ha nem mindenben értünk egyet, akkor meg kell próbálni meggyôznünk a másikat a magunk véleményérôl. Ez érvényes a polgármester- vagy tanácsosjelölésre is. Egyébként úgy tudom, hogy Szilágynagyfalunak új polgármestere van, aki az elôválasztásokon és a tulajdonképpeni választásokon is nagy szavazattöbbséggel nyerte el tisztségét. Lehet, hogy Ön az elôzô polgármesterre gondol, akit viszont, bár volt ellenjelöltje, ugyancsak a község választott meg. c.) A fiatalok körében elsôsorban a reménytelenség növeli a kivándorlási kedvet. Az RMDSZ aktuális politikája azt próbálja üzenni, hogy talán mégis van jövô számukra Erdélyben. Kérem, olvassa el az f -nek adott válaszomat is. d.) Természetesen minden magyar számít az RMDSZ-nek. e.), f.), g.), h.) Próbálok röviden válaszolni, mert az elôzôekben már nagyjából kitértem ezekre a kérdésekre is. Én is tudom, hogy vannak kiábrándultak. Én is tudom, hogy vannak elkeseredettek. Én is tudom, hogy sok baj, gond, hozzánemértés van az RMDSZ-ben is. Azt gondolom, Ön helyesen cselekszik, mert nem hallgat, hanem kimondja a véleményét, akár egyet tudok érteni vele, akár nem. Tényleg nem javasolhatok mást, mint hogy tegye ezt a helyi RMDSZ-ben is.
Nagy László / Kolozsvár Gr. Alexandrescu utca 7/7.: Nem mint RMDSZ-elnökhöz fordulok Önhöz, hanem mint sajtónk egy nagyon régi és (mostani pozicíója miatt is) nagy tekintélyû tagjához. Az idôk folyamán két alkalommal fordultam újságírószövetségünk (MÚRE) Etikai Bizottságához. Az eljárás mindkét esetben valamely fokon megrekedt úgy, hogy egyszerûen (sûrgetéseim ellenére sem) választ nem kaptam. Fordulhattam volna elméletileg igazságszolgáltatásunkhoz, de hát egyrészt esetünkben az "igazság" sokszor idézôjeles, másrészt groteszk lenne románul (hiteles fordítások alapján) letárgyalni egy szövegekhez kötött ügyet, ügyünktôl oly idegen bíróval, mintha kínai ítélkezne. Kérem, ha tud, nevezzen meg egy olyan szervezetet (vagy személyt), aki ez esetekben a hivatalos bíróságot helyettesíthetné, és akit el tudna a MÚRE-vel fogadtatni.
Válasz: A sajtót a totalitárius rendszerekben mindig megpróbálja igájába hajtani a politika. 1989. után nálunk elvben sajtószabadság van, de ahhoz, hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon, saját frusztrációi, félelmei, kompenzálási szándékai alól is fel kell szabadítania magát az újságírónak. A "közölni, vagy nem közölni" a szabad sajtó számára is dilemma marad. Én például sokszor azt tapasztalom, hogy a visszautasításhoz nagyobb bátorság kell, mint a közléshez. Nemrég például el kellett töprengenem azon és kérem, ne vegye ezt részemrôl személyeskedésnek , hogy tényleg le kellett-e közölnie egyik napilapunknak az ön olvasói levelét, amelyben arról beszél, hogy az RMDSZ vezetôségét félreállítani szándékozóknak nem kell feltétlenül demokratikusan eljárniuk, hiszen a múltban számos diktatúrát is erôszakosan buktattak meg. Különös logika Mint látja, én figyelemmel kísérem az Ön munkásságát. Kérdéseire visszatérve még azt is hozzátenném: igaza van, nekem is úgy tûnik, hogy a mi sajtónk még nem nyerte el egyensúlyi helyzetét. De a felsorolt személyekre vonatkozó minôsítésekkel talán egy-két kivétellel bizony nem tudok egyetérteni. A sajtó számára az ádáz baloldaliságnál vagy az Ön szavaiból kiérezhetô ádáz jobboldaliságnál én hasznosabbnak tartom a függetlenséget.
Papp László, Kolozsvár, Gr. Alexandrescu 41/8.: a.) Többszázra tehetô azon esetek száma, amikor a román nyelvû írott és elektronikus médiában Önt Bellának, jobbik esetben "domnu Bellá"-nak nevezték. Nem emlékszem, hogy valaha is helyesbítést kért volna. Különösen fájdalmas emlék az, amikor a román TV1-es mûsorának esti híradójában, amelyet átlagosan hat és félmillió ember néz, a mûsorvezetô felszólítására ("Poftiti, domnu Bella!"), Ön nem tartotta szükségesnek és fontosnak, hogy kb. tíz másodpercben elmagyarázza a magyar névhasználat egyszerû szabályát, megvédje a saját nevének becsületét. Hasonlóképpen viselkedett más alkalommal, ugyanabban a mûsorban az RMDSZ szenátusi frakciójának vezetôje, (ezek szerint:) "domnu otilá" is. Mit gondol Ön: aki olyan intenzíven védelmezi becsületünket és érdekeinket, hogy a saját becsületével sem törôdik, az nem méltó egy komoly megrovásra, netán utolsó figyelmeztetésre? b.) A Reform Tömörülés emlékezetes apokrif dokumentumának kapcsán Ön ezt az irományt az ötvenes évek szovjet regényeihez hasonlította. Felsorolok néhány, az említett idôszakban keletkezett szovjet regényt: Galina Nyikolajevna csodálatos "Útközelben"-je, Szolzsenyicintôl az "Ivan Gyenyiszovics egy napja", Szimonov csodálatos regénytrilógiája ("Élôk és holtak", "Nappalok és éjszakák", "Nem születünk katonának"), továbbá halkan megemlítem, hogy Paszternák "Doktor zsivágó"-ja is ebbôl az idôszakból való; ezek után megkérdezem Öntôl, hogy mi a véleménye az egyoldalú, vagdalkozó, egybemosó véleményekrôl, az egyoldalú minôsítésekrôl?
Válasz: a.) Nem minket, hanem a velünk együttélô románokat minôsíti, hogy nem hajlandók megtanulni helyesen a vezetéknevünket és a keresztnevünket, sôt azt sem, hogy melyik másik Ennek ellenére nemcsak hogy nem hagyjuk az ilyesmit szó nélkül, hanem bukaresti sajtóértekezleteinken idônként cédulát osztunk szét az újságíróknak, hogy közülünk kinek hogyan kell helyesen írni a nevét. Az eredményt Ön is láthatta b.) Szovjet regény és orosz regény között bizony nagy a különbség. Szolzsenyicin például nehezen mondható szovjet írónak, annál inkább zseniális orosznak. Ha nem haragszik, én továbbra is egészen pontosan tudni vélem azt, hogy mit jelent az, amikor valamit "az ötvenes évek szovjet regényeihez" hasonlítanak.
Fekete Attila, Kolozsvár: a.) Miért vallott eddig kudarcot minden kísérlet Funar polgármester perbefogása és felfüggesztésére? b.) Sajtójelentések szerint nemrég az Ön segítségét kérték a kolozsvári magyarság nevében. Ön akkor mintha azt válaszolta volna, hogy oldja meg a helyi RMDSZ a kérdést. Igaz? Ha igen, miért mondta ezt? c.) A nem a nagy tömbben élô magyarság nehezebben vagy egyáltalán nem képes megoldani sok helyi problémát. Bár a helytelenül, "szórványnak" nevezett magyarság többségben van az erdélyi magyarságon belül Az RMDSZ alapszabályzata szerint, sajátos helyzetük megoldására, két vagy esetleg több egymás melletti, hasonló sorsú megyei szervezet összefoghat és együttmûködhet. Hatásos lenne-é, az Ön véleménye szerint? d.) Úgy tûnik, a felsô vezetés nagyobbik része a "tömbbôl" , vagyis a "belsô" kisebbségbôl származik, és ott is él. Helyesnek tartja ezt? Hiszen a tömbön kívüliek amúgyis hátrányos helyzetben vannak. e.)Az SZKT sem tükrözi a tényleges arányokat. Ám ennél furcsább, hogy nevével ellentétben meg az alapszabályzat ellenében, 9. éve, még mindig KOT-ként mûködik lényegében. Vagyis küldöttek s nem választott képviselôk testületeként. Mennyiben helyes ez? f.) Lehetséges, hogy az RMDSZ alapvetô belsô ellentétei és ellentmondásai ebbôl (is) erednek? Ugyanakkor kompromisszumokat kötnek "külsô" ellenfelekkel, legtöbbször Ön által is "felemásnak" nevezett eredménnyel. Ám szinte soha sem hallgatják meg a "belsô" ellenzéket. (Az ellenzék kifejezés egyébként csak egy valódi SZKT "belsô" parlament esetén lenne helyénvaló.) Velünk azonban tizedannyi kompromisszumot sem kötnek. Nem furcsa ez? Észreveszi ebben a totalitárius tendenciákat? A "belsô" kompromisszumok hiányoznak a leginkább. Helyes ez? g.) Segítene ezen, ha az RMDSZ szerkezetében a többi mellett tükrözôdne az erdélyi magyarság területi megoszlása is? És mintegy a nem teljesen egyforma érdekû két rész: a "tömb" és "tömbön kívüli rész" szövetségévé (is) válna? (Szlovákiában valami hasonló mûködik, s valamivel hatékonyabb A részek önállóbb voltára is gondolok itt.) h.) Szándékoznak-e Önök kihasználni és idejében a NATO-csúcs elôtti többletlehetôséget, amit nem tettek meg 1997-ben? Hisz most még csak kormányban sincsenek. A "becsület" és a "megbízhatóság" elsôsorban a magyarság megmaradásával szemben kötelezô, nem rosszhiszemû és megbízhatatlan politikusokkal szemben, akik egyelôre nagyon távol állnak a Velencei Bizottság emlegette felelôsségvállalástól Nem kell Romániát meggátolni a bejutásban, ámde még belépés elôtt teljesítenie kell(ene) az Amerikai Magyar Emberjogi Alapítvány föltételeit is úgy, hogy valóban felel azért, amit szándékosan elmúlaszt. Mert ugyebár az "etnikumok megmaradására és identitásuk megôrzése és megvédése" elsôsorban az ô felelôssége. Amit olyan könnyû szajkozni Minden eredmény nélkül eltelt év súlyos veszteség, és például Törökország, évtizedekkel a NATO-ba kerülése után se igen változtat kurdpolitikáján
Válasz: a.) Azért, mert valószínûleg az igazságszolgáltatásban is, a mindenkorikormányokban is sokan rokonszenveznek Funarral, vagy legalábbis nem mernek nyíltan fellépni vele szemben. A román politikusnak elôször saját titkos funarságával kell leszámolnia, és csak utána tudhat leszámolni az igazi Funarral. b.) Én körülbelül a következôket állítottam: az utóbbi idôben, sajnos, nem is tájékoztatott, nem is fordult hozzám a helyi RMDSZ. Ennyit mondtam, nem többet c.) Mûködik már szórványtanácsa az RMDSZ-nek, de ez nem elég. A szórvány érdekében bármiféle összefogás jól jön. Szerintem hatékony lehetne az is, amirôl Ön beszél. d.) Akár tömbbôl, akár szórványból származunk, csak magyarok vagyunk. Én például háromszéki vagyok, az ügyvezetô elnökünk viszont nagyenyedi. Nagyon jól megértjük egymást. e.) Az SZKT tagjai többek közt területi elnökök, képviselôk, szenátorok, önkormányzatiak stb. Igazán nem állíthatja senki, hogy mögöttük nem állna sok-sok szavazat. Itt a közvetve vagy közvetlenül gyakorolt demokrácia örök vitájáról van inkább szó, és persze arról, hogy mit lehet, és mit nem lehet tisztességesen lebonyolítani. f.) Az úgynevezett, "belsô ellenzék" ott van az SZKT-ban, a parlamenti frakciókban. Mibôl gondolja, hogy nem hallgatjuk meg ôket? Nekem ez például kötelességem is. g.) A területi arányoknak, amennyire lehet, valóban tükrözôdniük kell a RMDSZ-ben. Ugyanakkor még a legkisebb területi szervezetnek is jelen kell lennie a döntéshozatalban, tehát szükség van némi arányeltolódásra. Az RMDSZ ma nem két külön résznek, hanem viszonylag nagy szabadsággal rendelkezô területi szervezeteknek a szövetsége. Szerintem ez így helyes. Tömböt és szórványt nem kell mesterségesen elkülöníteni egymástól, de gondjaikkal valóban külön is kell foglalkozni. h.) A többletlehetôségeket 1997-ben bizony kihasználtuk. Törvény elfogadására már nem volt idô, erre fel ragaszkodtunk a két sürgôsségi kormányrendelethez: oktatás és közigazgatás. Igaz, hogy törvény csak késôbb lett belôlük, de az alapokat akkor teremtettük meg. Arról nincsen szó, hogy a NATO-n belül egyszerre csak nagyon jó lesz nekünk, erdélyi magyaroknak, de arról igen, hogy tartósan a NATO-n kívül maradni nagyon rossz lenne nekünk. Biztos-e Ön abban, hogy aki most majd nem kerül be a NATO-ba, az késôbb mégis bekerül?
Az Európai Unió elvárásainak teljes mértékben megfelelô visszafogadási megállapodás és az egyezmény végrehajtásáról szóló jegyzôkönyv aláírásával fejezôdött be hétfôn Bukarestben Pintér Sándor magyar belügyminiszter hivatalos látogatása. A magyar miniszter és vendéglátója, Ioan Rus belügyminiszter aláírta a két tárca szakoktatási együttmûködésérôl szóló egyezményét is.
Az ünnepélyes aláírást követôen mindkét belügyminiszter nagyon hasznosnak és eredményesnek minôsítette a tárgyalásokat. Mindketten hangsúlyozták: a két minisztérium mindig is élen járt a két ország közötti bizalom erôsítésében, a kapcsolatrendszer szélesítésében. Együttmûködésük példát adhat a többi minisztérium számára.
Ioan Rus közölte, hogy elvi megállapodásra jutottak arról, hogy a hatékonyabb együttmûködés érdekében a jövôben hat hónaponként rendszeresen találkozni fognak egymással a belügyminiszterek.
A két kormány közötti most aláírt visszafogadási megállapodás az 1992-ben kötött toloncegyezményt váltja fel. A schengeni elvárásoknak megfelelôen szabályozza részletesen azoknak a saját állampolgároknak, illetve más személyeknek a visszafogadását, akik a másik ország területén valamilyen formában szembe kerültek a törvénnyel.
A belügyminiszterek tárgyalásán szó volt arról is, hogy a két ország határán közös ellenôrzésû határátkelôk kialakítását tervezik.
Pintér Sándor szerint ilyen határátkelôk két-három éven belül válnak reálissá. Ehhez a megfelelô technikai fejlesztés és a közös oktatás lehetôsége szükséges. A két minisztérium aláírt szakoktatási megállapodása a közös oktatás lehetôségét megteremti, a következô feladat lesz, hogy a technikai fejlesztésben hasonló színvonalra jussanak a határôrizeti szervek.
A tárgyalásokon áttekintették a két minisztérium szerveinek és a minisztériumok irányítása alá tartozó szervezetek együttmûködésének teljes körét. Megvitatták annak lehetôségét, hogy a két minisztérium a különbözô európai fórumokon meghatározott kérdésekben közösen lépjen fel.
Pintér Sándor bukaresti tárgyalásain fontos téma volt a szervezett bûnözés elleni közös fellépés hatékonyabbá tétele. A magyar belügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a mostani tárgyalás sorozatban elôkészített elvek alapján jobb, gyorsabb és hatékonyabb fellépés várható a késôbbiekben. Elmondta, hogy Magyarországon létrehozták a szervezett bûnözés elleni koordinációs központot, amely jó eszköz lehet a nemzetközi együttmûködésre és kapcsolattartásra is.
A december elsejétôl életbe lépett és a határátlépést szigorító intézkedések több olvasónkat meglepetésszerûen érte. A határrendôrség adatai szerint az elmúlt pár nap alatt közel száz személyt fordítottak vissza a románmagyar határról bizonyos iratok hiánya miatt.
Ioan Rus belügyminiszter arról tájékoztatott: az elkövetkezô idôszakban a médiában tájékoztatási kampány indul a nyugati országok törvénykezésérôl (például maximális sebesség a közutakon). Ezeket a közhasznú információkat a határátkelôhelyeken nyomtatott formában kapják meg az érdeklôdôk.
Megkértük az Európai Unióban levô tizenöt nagykövetségünket bocsássák rendelkezésünkre a turistáknak szükséges közhasznú információkat. Ezeket leközöljük a sajtóban és szórólapok formájában a határátkelôhelyeken is kézbesítjük a nyugati országokba utazóknak tájékoztatott a belügyminiszter.
Ioan Rust arra kértük, válaszoljon olvasóinknak a határátkelés módjára vonatkozó kérdéseire. Mert mi történik akkor, ha valaki a sûrgôsségi kormányrendeletben meghatározott idôszakra, azaz öt napra köt egészségügyi biztosítást és mutat fel pénzt, de húsz napot tölt Magyarországon vagy Nyugaton?
A minimum öt napra felmutatandó valuta és egészségügyi biztosítás arra jó, hogy honfitársunknak minimális európai tartása legyen. Ha többet marad, semmi gond nem lesz. A határ átlépésétôl a felelôsség egyéni. Ha nem szegi meg az uniós ország törvényét, akkor minden rendben.
Kérdésünkre, hogy a pénzt, egészségügyi biztosítást, menettérti jegyet vagy a személygépkocsi zöld kártyáját csupán a román határnál vagy az elsô schengeni ország határánál, például az osztrák határnál is ellenôrzik, Rus elmondta:
Ebben az ügyben egyeztetnem kell például Pintér Sándor magyar belügyminiszterrel is. Január 9-én osztrák kollégámmal találkozom ugyanezen ügyben. Hárompárti egyezményt kötnénk, amelyben többek között ebben a kérdésben is megállapodunk. Megtörténhet, hogy a román, magyar és osztrák határátkelôknél vegyes ellenôrzés történik majd.
Egy hónapban valaki több ízben, egy-két napra utazik csupán Magyarországra. Valamennyi alkalommal szükség van betegbiztosításra vagy elég az, ha a meghívóban feltüntetik azt, hogy minden esetben fedezik a látogató költségeit?
A pénzt amelynek létét utazási csekk segítségével is bizonyítani lehet minden esetben fel kell mutatni. A betegbiztosításra vonatkozóan még nem tudok válaszolni. A további rendelkezéseim tekintettel lesznek a konkrét tapasztalatokra. Az utazási irodák máris több javaslatot tettek határátlépést illetôen. Tudom, hogy több olyan kérdés van, amely megoldásra vár, lehet módosítanunk kell bizonyos rendelkezéseket. Megtörténhet, hogy az általunk megszabott kiutazási összeg túl nagy vagy túl kicsi. Megpróbálunk segíteni a tisztességes polgárokon, nem célunk nehézségeket okozni hangzott a válasz.
Kiss Olivér
Ioan Rus belügyminiszter az MTI-nek is megerôsítette: a kormány az elsô tapasztalatok alapján felülvizsgálja majd azt sürgôsségi kormányrendeletet, amely a román állampolgárok magáncélú külföldi utazásainak feltételeit szabályozza. Több ellentmondásos helyzetet kell ugyanis megoldani még. Magyarországi utazásnál például külön egészségügyi biztosításra a két ország között 1961-ben aláírt kormányközi egészségügyi megállapodás értelmében elméletileg nem lenne szükség. Ezzel kapcsolatban Ioan Rus hangsúlyozta, hogy a kormány sürgôsségi rendelete az összes európai, nem csak a Magyarországra történô kiutazásokra vonatkozik.
A most következô idôszakban nagy figyelemmel követjük, hogy milyen problémák vetôdnek fel, milyen helyzetek állnak elô, mit hagytunk figyelmen kívül, hol van szükség sajátos elôírásokra. Feltehetôen szükség lesz arra, hogy egyes országok esetében más és más elôírásokat alkalmazzunk mondta.
A rossz idôjárás és az ôszi gabona kisebb vetésterülete miatt kisebb lehet Kelet-Európa 2002-es ôszi gabonatermése, és ez megfoszthatja a térséget újonnan megszerzett vezetô exportôr pozíciójától.
Kelet-Európában az idén bôséges volt gabonatermés, és az olcsó orosz és ukrán búza Nyugat-Európába, Észak-Afrikába és Ázsiába áramlott, elorozva az üzletet a hagyományos szállítók Franciaország és az Egyesült Államok elôl.
Az idei bô termés lehetôvé tette a fekete-tengeri országoknak, hogy olcsó gabonájukkal versenyre keljenek a világ fô exportôreivel. Ha azonban jövôre kisebb lesz a termés, nem lesznek képesek ezt újra megtenni. Az elôzetes adatok szerint az ôszi búza vetésterülete 10 százalékot elérô mértékben csökkent az idén Ukrajnában, Magyarországon, Romániában, Lengyelországban és Bulgáriában.
Ukrajnában az idén 40 millió tonna gabonát takarítottak be, mezôgazdasági szakértôk szerint azonban a szárazság miatt a jövô évi termés jóval kisebb lehet. Ukrán meteorológusok szerint a rossz idôjárás miatt az ôszi búza jövô évi termése 1316 millió tonnára csökkenhet az idei 21 millió tonnáról. Ukrán gazdálkodók az idén 8,5 millió hektárt vetettek be ôszi gabonával, ebbôl 6,6 millió hektár volt az ôszi búza vetésterülete. Tavaly 8,8 millió hektáron vetettek ôszi gabonát, amibôl 7,12 millió hektár volt az ôszi búza vetésterülete.
Romániában 10 százalékkal is kevesebb lehet a jövô évi gabonatermés. Az idén 2,26 millió hektáron vetettek ôszi búzát és rozst, a tavalyi 2,5 millió hektár helyett. Romániában az idén 7,38 millió tonna búza került a magtárakba, a tavalyi aszályos év 4,42 millió tonnás termése után.
Bulgáriában 1,1 millió hektárra csökkent a búza vetésterülete, a tavalyi 1,21 millió hektárról, a fô gondot az aszályos idôjárás jelentette. Bulgáriában az idén 4 millió tonna búzát takarítottak be, a tavalyi 3,2 millió tonna után.
Magyarországon, Lengyelországban és Jugoszláviában viszont esôs volt az idôjárás, ami késleltette a kukorica betakarítását és az ôszi vetést.
Magyarországon eddig mintegy1 millió hektárt vetettek be ôszi búzával, és a teljes vetésterület 1,05 millió hektár lesz, a tavalyi 1,2 millió helyett. Magyarországon 2002-ben 4,5 millió tonnás búzatermés várható, az idei 5,05,2 millió tonnás termés után.
Lengyelországban az ôszi gabona vetésterülete a tavalyi 5 millió hektárról 4,8 millió hektárra csökkent. Lengyelország gabonatermésének 60 százalékát az ôszi gabona teszi ki. A gazdálkodók 5 millió tonna ôszi rozst és 7,5 millió ôszi búzát takarítottak be az idén.
Jugoszláviában a gazdálkodók 720 ezer hektárt vetettek be búzával, az idén tervezett terület 9292 százalékát. Tavaly 692 ezer hektárról 2,5 millió tonna gabonát takarítottak be.
A fogyasztóvédelem erôsítése érdekében az EU-ban a jövôben betiltják a kéretlen e-mail, fax és telefonhirdetéseket errôl az EU távközlési tanácsa döntött Brüsszelben.
A szabályozás alól a már meglévô üzleti kapcsolatok kivételek, s ezek alapján továbbra is küldhetôk hirdetések az ügyfeleknek, ha azok kifejezetten nem tiltatják azt le. Álcázott, vagy titkosított feladók közvetlen hirdetéseit azonban tilos elektronikusan küldözgetni. Korábban az EU-ban nem létezett hasonló tilalom.
A tanács a terrorellenes küzdelem kapcsán abban is megállapodott, hogy bizonyos esetekben az elektronikus kommunikációban korlátozható az adatvédelem. Az Európai Parlament a jövô héten foglalkozik második olvasatban a témával.
December 10., hétfô
Váltóiroda |
Márka (Vétel/Eladás) |
Dollár (Vétel/Eladás) |
Forint (Vétel/Eladás) |
Macrogroup (Fôtér 23., Sora, Bolyai 8., Szentegyház u. 4.) |
14 250/14 400 |
31 600/31 780 |
111/113 |
Az utcai pénzváltóknál a forint 112/114, a márka 14 300/14 500, a dollár pedig 31 700/31 800 lejbe került.
December 11., kedd
A Román Nemzeti Bank mai árfolyamai: 1 német márka = 14 434 lej,
1 USD = 31 777 lej, 1 euró = 28 231 lej, 1 magyar forint = 113 lej.
![]() |
||
[Vissza az Szabadság honlapjához] |
[Vissza a HHRF honlapjához] |