2002. május 21.
(XIV. évfolyam, 112. szám)

12. Apáczai Napok
Fiatalodik az ünnep

(1. old.)

Csütörtökön, május 23-án megkezdôdik az Apáczai Csere János Elméleti Líceum háromnapos iskolaünnepe, az Apáczai Napok. A rendezvénysorozat képzômûvészeti, mûvelôdési, irodalmi, helytörténeti, ökológiai happeningeket egyaránt felvillant.

Wolf Rudolf iskolaigazgató a Szabadságnak elmondta: az idei Apáczai Napok a "fiatalodás" biztos jeleit viseli magán, ugyanis ez évben a líceumi tagozat mellett reflektorfénybe kerülnek az V–VIII. osztályosok és az elemisták egyaránt. Ez utóbbi különös hangulatot biztosít a rendezvénynek — azaz fiatalít. A három nap alatt a líceum minden szakköre megpróbálja magát a lehetô legelônyösebb megvilágításba helyezni. — Ünnep, de bizonyos szempontból vizsga is számunkra ez a három nap — jegyezte meg az igazgató —, hiszen a mai világban az iskoláknak a kapun kívül is meg kell tudni mutatni magukat.

(Az Apáczai Napok programját lásd az 5.oldalon)

Sz. Cs.

33. Brassai Hét
Amilyen az iskola, olyan az ifjúság

(1. old.)

Hétfôn délelôtt ünnepélyes keretek között megkezdôdött a Kossuth Lajos utcai alma materben a 33. Brassai Hét. A rendezvénysorozatot Kósa Mária igazgató meleghangú beszéde nyitotta meg.

— Brassai az idô teljességében érkezett és rátalált a hozzá méltó ifjúságra, akit meg tudott gyôzni arról, hogy alapos tudás nélkül senki nem lehet hasznos sem magának, sem másoknak — mondta az igazgató, és rámutatott: amilyen az iskola, olyan az ifjúság is.

A nyitóbeszédet Serestély Noémi (6. C) és Vincze Tímea (6. A) diákok jelenései egészítették ki.

A megnyitón — a Pünkösd, valamint más közösségi jellegû rendezvények miatt — sokkal kevesebb intézmény képviseltette magát, mint tavaly, de ezt a hiányt messzemenôen pótolta az egykori iskolaigazgatók és tanárok jelenléte; ez családias és meghitt jelleget kölcsönzött az ünnepélynek.

Sz. Cs.

Mélyül az Andronescu–Marga ellentét
Visszavágták a BBTE beiskolázási tervét

(1. old.)

Elôször történik meg 1989 óta, hogy a Babes–Bolyai Tudományegyetem beiskolázási tervét nemcsak hogy nem fogadta el teljes egészében a Nevelési és Kutatási Minisztérium, de le is vágott a helyek számából. Ily módon ôsztôl kevesebb elsôévese lesz a BBTE-nek.

Szerkesztôségünkbe eljuttatott közleményében a Babes–Bolyai Tudományegyetem vezetôségi tanácsa mélységesen elítéli a Nevelési és Kutatási Minisztérium (NKM) azon döntését, amely a kért 6262 helyett csak 3962 ingyenes helyet irányoz elô. A vezetôség aggodalommal vette tudomásul, hogy a NKM a kért 9170 helyett csak 3900 fizetéses helyet hagyott jóvá. A BBTE vezetôségi tanácsa felkéri a NKM-ot — áll a nyilatkozatban —, hogy vizsgálja felül döntését, és hagyja jóvá a BBTE januárban benyújtott beiskolázási tervét. A közlemény szerzôi figyelmeztetnek: az egyetemi helyek számának csökkentése ellentmond az európai egyetemi szokásoknak és hagyományoknak.

Megfigyelôk szerint Ecaterina Andronescu már 1995-ben, Liviu Maior tanügyminiszteri mandátuma alatt vehemensen ellenezte a BBTE diáklétszáma látványos megemelésének tervét, és az akkori tárcavezetô tûzrôl pattant szak-államtitkárasszonya feje fölött volt kénytelen zöld utat adni a kolozsvári követelésnek. Mások szerint a NKM döntése még nem végleges, és nincs kizárva, hogy csak a BBTE autonómia-érzékenységét akarta tesztelni a miniszterasszony. Ismét mások szerint a BBTE — ismerve a bukaresti módit — mindig több helyet kér, mint amennyire valójában szüksége van, hogy legyen honnan visszakoznia a minisztériumnak — ez esetben viszont túllôtt a célon. Hivatalosan meg nem erôsített források szerint a magyar oktatási vonalat nem érinti a helyek számának csökkentése: egyes információk szerint alig 8 magyar hellyel lesz kevesebb a 2002–2003-as tanévben, mint tavaly.

Szabó Csaba

Sokba kerül a NATO-csatlakozás

(1., 6. old.)

A kormány nemrég 25%-ra emelte a profitadót. Hogyan érinti ez a kisvállalkozót, aki a saját bôrén érzi meg leginkább a hazai, gyakorta ellentmondásos és szertelen gazdasági intézkedések következményeit? — kérdeztük Moldován Attilától, az egyik sikeres kolozsvári káefté, a VSA igazgatójától.

— A jó hatása esetleg az lesz, hogy inkább kezd kialakulni a belsô munkaerôpiac. Mert kivonul az országból a lohn-ban dolgozó külföldi tôke, fôleg az olaszok, akik Moldáviába, Ukrajnába stb. teszik majd át cégeiket. Az utcára kerülôk vagy munkanélküli segélybe vonulnak, vagy átmennek a kisebb cégekhez. De mivel a kisebb cégeknek nem lesz tôkéjük befektetésre, új munkahelyek létesítésére, az állam megint kénytelen lesz növelni a segélypénzt. Amit a kisvállalkozóktól szednek majd be. Piac viszont nincs Romániában. Külföldi piacra sem lehet számítani, mert nincs olyan technológiánk. A szegénységre jellemzô, hogy húsvét után érezhetôen lecsökkent a kereslet a piacon.

— Mi lenne a megoldás?

— Elég lett volna, ha a kisvállalkozónak azt mondják, hogy a befektetett profitot nem adóztatják meg. És egy félév után a törvényt megváltoztatják, hogy csak 50%-át engedik el. Komolyabb beruházás esetén akkor is szükség van bankkölcsönre, ha a befektetett profitot nem adózzák meg. Szóval, ha ebbe az irányba haladunk, még több kisvállalat fogja lehúzni a rolót. A kormány arra számít, hogy mindenki majd a belsô piacra fog termelni. De nincs vásárlóerô, mert a fizetéseket nem lehet annyira növelni, hogy az emberek meg tudják venni az árut. És így forgunk ebben az ördögi körben, már tizenvalahány éve...

— Hogyan jellemezhetô a mostani adópolitika?

— Jelenleg ott tartunk, hogy a termelésnek körülbelül 57%-át veszi el az állam, adó, biztosítások stb. formájában. Nálunk, a könnyûiparban például a lányok a megkerestt négymillióból csupán hármat vihetnek haza. Sokan inkább elmennek munkanélküli segélyre, megkapják az 1,8 milliót, és melléje még néha feketéznek valahol, nincs nyolc óra munka, nincs fônökük. A másik rossz hatás, hogy nem lesz egyensúlyban a valutapiac, megdrágul a dollár, tehát a behozott nyersanyag is. Hiszen most csak a lohn-ból 2 milliárd dollár forog vissza. 1993 és 1997 között volt a legjobb, amikor a befektetett profitot öt évre adómentesítették. Én akkor tudtam épületet, telket venni, mûhelyt fejleszteni, új autóparkot vásárolni. Azóta a termelésünk sokat csökkent.

— Mi a cél ezzel az adóztatással?

— A román kormány a fokozott adóztatással az állami költségvetési lyukakat akarja betömni, de közben arra is kell gondolnia, hogy a NATO-csatlakozás óriási kiadásokba kerül. Csupán egy NATO-katona megfelelô felszerelése 18–20 millió lejbe kerülne. Még Németország sincs egyenesben ezzel a kérdéssel, állandó vitát folytat Amerikával...

Össztûzben Soporan prefektus

(1., 8. old.)

A román sajtó több támadó hangvételû cikket adott közzé Vasile Soporan, Kolozs megye prefektusának és Dan Canta alprefektusnak roueni látogatásáról.

Az ügy vélhetôleg az Alfa Kartell és a Nemzeti Szakszervezeti Tömb által szervezett tüntetés miatt terebélyesedett, amikor a szakszervezetiek követeléseit csupán a prefektúra ideiglenes gazdái, az intézmény fôtitkára és sajtószóvivôje vette tudomásul. Természetesen elôször Gheorghe Funar, Kolozsvár polgármestere "nyitott tüzet" a megye vezetôire, és nyílt levélben követelte leváltásukat Octav Cozmâncã közigazgatási minisztertôl.

Funar azt ajánlotta a miniszternek, hogy ne szalassza el azt a történelmi lehetôséget, hogy a két megyevezetô bekapcsolódásával "nemzetközi kitekintésû távértekezletté" alakítsa szokásos heti videokonferenciát.

A támadók mögé Emil Boc demokrata párti képviselô is felzárkózott, aki a júliusi prefektusi teljesítmények átvizsgálása alkalmából fogja kérni Soporan menesztését a közigazgatási minisztertôl. A képviselô azzal vádolja a kormány területi képviselôjét, hogy nem foglalkozik kellô odaadással Torda helyzetével.

Boc szerint Soporannak sokkal nagyobb nyomást kellene gyakorolnia a központi vezetésre Torda nehéz szociális helyzetének a javítása érdekében. Tordán a lakosság mintegy fele munkanélküli. Az új profitadó-törvény csupán azon vállalkozóknak biztosít kedvezményeket, akik egy bizonyos régióban július 1-jéig eszközölnek befektetéseket. "Torda hátrányos helyzetû" régióvá nyilvánítása éppen e jogszabály miatt hatástalanná válik. Az új törvény életbelépésével Torda nem hátrányos helyzetû régióvá, hanem katasztrófasújtott vidékké válik" — mutatott rá a képviselô. Végül megjegyzi: "remélhetôleg miután a prefektus kipihente magát Franciaországban, eszébe jutnak az éhezô emberek is."

A prefektus szerkesztôségünkbe eljuttatott közleményben hangsúlyozza, Torda hátrányos helyzetû régióvá nyilvánításának a folyamata már 1998-ban elkezdôdött, amikor a Demokrata Párt kormányon volt. Kifejti: azért képviseltették a megyét a legmagasabb szinten, mert mind a megye vezetôinek, mind az üzletembercsoportnak, mind a tudományos élet személyiségeinek számos fontos találkozón kellett részt vennie. Soporan szerint a Demokrata Párt és a Nagy-Románia Párt demagógiáról és populizmusról tett tanúbizonyságot, és meglepônek minôsítette a tiltakozó leveleket.

Borbély Tamás

Román szocialisták Budapesten

(1. old.)

A Szociáldemokrata Párt delegációja Cozmin Gusã fôtitkár vezetésével szerdán Magyarországra látogat a Magyar Szocialista Párt meghívására.

Gusã szerint a megbeszéléseken szó esik a két politikai alakulat közti együttmûködési megállapodás helyzetérôl, valamit a SZDP és az MSZP együttmûködésérôl a Szocialista Internacionálé keretében.

A fôtitkár hozzátette: a megbeszélésen felmerül majd a státustörvény alkalmazásáról szóló román–magyar egyetértési nyilatkozat kérdése is.

Jön a farkas! — az oktatási szakszervezetek riogatásos társasjátéka

(1. old.)

Annak ellenére, hogy a négy nagy oktatási szakszervezetet, a SLIPC-t, a FEN-t, az Alma Mater-t és a Spiru Haret-et tömörítô szakszervezeti liga, valamint a kormány között jó ütemben haladnak a béremeléssel kapcsolatos tárgyalások, a liga egyes tagjai meglepô módon partizánakciókba bocsátkoztak.

A két kisebb közoktatási szakszervezet — a FEN és a Spiru Haret — fittyet hányva a közös stratégiára, ismét elôhúzakodott a tanév befagyasztásával, amennyiben a kormány nem biztosítja a közoktatásbelieknek június elsejétôl azt az öt százalékos fizetésemelést, amelyet a béremelés-alkusorozat során megígért Ecaterina Andronescu a pedagógusoknak. Hétvégi vezetôségi gyûlésén a fôiskolai oktatók szakszervezete, az Alma Mater is úgy döntött, hogy partizánakcióba kezd. Rãzvan Bobulescu, az Alma Mater országos elnöke június 3-ára tûzte ki az egyetemi tanév befagyasztásának idôpontját.

A közoktatásbeliek nagy többségét tömörítô FSLI (amelynek a Kolozs megyei közoktatási szakszervezet, a SLIPC is tagja) volt az egyetlen a ligában, aki nem tért le a kormánnyal közösen kijelölt párbeszéd-útról, hanem azt nyilatkozta a hírügynökségeknek, hogy megvárja a Viorel Hrebenciuc által vezetett kormánydelegációval soron következô, május 20-i egyeztetést, és csak utána nyilatkozik az ún. befagyasztásról.

A sors viszont úgy akarta, hogy a Hrebenciuc-családban haláleset történt, így az egyeztetés elmaradt.

Megfigyelôk szerint a tanévbefagyasztás ügye már kezdi ingerelni a közvéleményt, hiszen az erre vonatkozó szakszervezet-politikai kulisszatitkok már régen "közismertek", és mindenki tudja, hogy a megegyezés közel, és a riogatás csak azért van, hogy a kisebb szakszervezetek tagsága lássa, valamit azért csak tesznek a szakszervezeti vezetôk. A Szabadság információi szerint jónéhány szakszervezeti vezetô valósággal szégyelli ezt a "Jön a farkas, jön a farkas" riogatásos társasjátékot.

Sz. Cs.

KRÓNIKA

KISHÍREK

(2. old.)

In memoriam Kádár József
Kádár József (1850–1939) dési tanárra és íróra emlékeznek május 25-én Désen. Az Amicitia Baráti Társaság szervezte rendezvénysorozat délelôtt 10 órakor koszorúzással kezdôdik. A kegyelet virágait helyezik Kádár József Nagytemetôben levô sírjára. Találkozás a temetô bejáratánál. 11 órakor ünnepi rendezvény kezdôdik a református templomban. A megnyitó után méltatják Kádár József életmûvét, majd emléktáblát lepleznek le. Az ezt követô mûvészi mûsorban közremûködik Gáti Sándor (oboa) és Takács Zoltán (orgona).

OCTAVIAN COSMAN képzômûvészeti tárlatának megnyitójára május 22-én, szerdán 17.30 órakor kerül sor a fôtéri Mûvészeti Múzeumban.

SORIN ILFOVEANU festészeti tárlata nyílik meg május 22-én, 18 órakor a Mûvészeti Múzeumban.

ANDREI FLORIAN festményeibôl május 23-án, csütörtökön nyílik tárlat a Bánffy-palota Mûhely-termeiben.

A MESEHÔSÖK címû, gyermekrajzokból rendezett kiállítás megnyitójára és a legsikeresebb munkák díjazására május 31-én déli 12 órakor kerül sor a szervezô, az Octavian Goga Könyvtár Honvéd/Dorobantilor utcai székhelyén.

DR. MENDEL TAMÁS a Fogarasi Havasokat bemutató diavetítéses elôadására kerül sor május 22-én, szerdán 19 órakor a Német Demokrata Fórum Unió/Memorandumului utca 8. szám alatti székhelyén. A Siebenbürgischer Karpaten Verein szervezte rendezvényre mindenkit szeretettel várnak. A vetítés után az egyesület tagjai a következô kirándulásokat beszélik meg.

Lírai vallomások képekben

(2. old.)

A technikák különfélék, a mûvészi hozzáállás viszont azonos. A kolozsvári román opera, a magyar színház és a Tordai Színház egykori díszlettervezôje, megannyi emlékezetes színpadkép megvalósítója, Mihail Nemes, húsz éve már csak a festészetnek él. Munkáival gyakran találkozhattunk a csoportos kiállításokon, megyei tárlatokon. Megállapodott, sohasem feltûnô, de mûgondról és technikai tudásról árulkodó tájképei, portréi, virágcsendéletei biztos pontját képezték a tárlatoknak.

A mûvész május elsején töltötte be nyolcvanadik életévét. Ebbôl az alkalomból nyílt meg a Donát úti Rádió Galériában húsz alkotásából rendezett egyéni tárlata. A tematikai és mûfaji változatosság dacára a munkák hangulata azonos. A falusi táj, a Duna-delta festôi feldolgozása és megjelenítése, valamint csendéletei és portréi egyaránt érzékeny mûvészi beleélésrôl tanúskodnak. Olyan lírai hangvételû, posztimpresszionisztikus hatású munkákat — rajzok, akrill- és olajfestmények — tekinthetnek meg a tárlatlátogatók, amelyek, az alkalmazott technikától függetlenül, esetenként, szimbolikus jelentés hordozói is.

(n)

Székely Jeruzsálem

(2. old.)

A cím hallatán akaratlanul is Izraelbe vetôdött székelyek képe jelenik meg szemünk elôtt. Pedig ellenkezôleg: Szávai Géza Székely Jeruzsálem címû mûve a Székelyföldön megteremtett Jeruzsálemet idézi fel, egy székely közösség zsidó hitre térésének több évszázados történetét, a történet végét és annak tanulságait. A könyv ismertetôje szerint "Erdély legendásan toleráns földjén, ahol több nemzet él sok évszázada egymás mellett — a XVI. század végén a zsidók hitére tért át egy magyar közösség. Vérségileg semmi közük nem volt a zsidókhoz. Lelki zsidóknak vallották magukat..." A székely zsidózókat, vagy, ahogyan az erdélyi köznyelv nevezte ôket, a székely szombatosokat századokon keresztül üldözték, így a huszadik század közepére csupán Bözödújfaluban, a "székely Jeruzsálemben" élt még néhány zsidó család, végül pedig Ceausescu faluromboló politikájának esett áldozatául a falu: egy semmire sem használható duzzasztógát építése miatt a falut vízzel árasztották el.

A könyv bemutatása alkalmából, az Erdélyi Magyar Írók Ligája meghívására járt május 17-én Kolozsvárott Szávai Géza. A könyvbemutató során az írót méltatva Fodor Sándor elmondta: Bözödi György és Kovács András hasonló témájú mûvei után nagy kihívás a székely zsidókról írni, a szerzônek mégis sikerült egyedi alkotást adni az olvasók kezébe. Ennek magyarázata többek között a könyv személyes hangvétele. A szerzô, aki Bözödújfaluhoz közel, egy másik székely faluban született, gyermekkorától gyûjtötte e különös, tragikus történet epizódjait, valóságos mozzanatokat, legendákat. A fotókkal gazdagon illusztrált kötet a magyar mellett német nyelven is megjelent a PONT Kiadó gondozásában.

Dobri Réka

LÁTÓ

(2. old.)

A szépirodalmi folyóirat májusi számában verset Vörös Istvántól, Visky Andrástól, Káli Istvántól, Jánosházy Györgytôl és Szepesi Attilától olvashatnak. Szépprózát Papp Sándor Zsigmond, Tóth Mária, Balogh László és Domokos Géza közöl. A Dokumentum rovat Széles Klára Költészet, kritika és diplomácia, a Deleatur Mernyei Róbert Pró, kontra, hol Demetrius jól érzi magát; Balázs Imre József A költô ujjlenyomata; Láng Zsolt Fotóalbum. Három képeslap; Demény Péter Vakablak. Poén a pokolban; Hajdú Farkas-Zoltán This may be the last time I címû írásait tartalmazza. Gergely Tamás Györffi Kálmán Ne üldözz, Hermann! címû kötetét: Nagy Andrea Zakariás Erzsébet Asszonyélet Erdélyben címû könyvét mutatja be. Mindkettô a Mentor Kiadónál jelent meg. Szabó László a Pro-Print kiadónál napvilágot látott A hátsó udvarban. Széljegyzetek az erdélyi sajtó és irodalom történetéhez címû Kuszálik Péter-kötetet elemzi.

Zurboló Táncház

(2. old.)

A kolozsvári Brassais Véndiák Alapítvány Zurboló Táncegyüttese minden kedden gyerek- és felnôtt táncházat tart a Tranzit Házban (Malom — Baritiu utca 16. szám) a következô program szerint:

17–19 óra között gyerektáncház, 19–23 óra között felnôtt táncház (magyarpalatkai táncok tanítása), május 21-i vendég a magyarpalatkai Coboda Florin prímás. Mindenkit szeretettel várnak!

Pünkösdi koncertsorozat

(2. old.)

Az elmúlt héten, május 13–18. között a Farkas utcai református templomban estérôl estére felhangzott az orgona, a pünkösd elôtti Tavaszi koncertsorozat keretén belül. Az egyhetes rendezvény kitalálói és szervezôi a Farkas utcai református templom fiatal lelkipásztora, Fazekas Zsolt, és még fiatalabb zeneakadémista kántora, Gyenge Ágnes.

A zenés hét gondolatát tett követte, így hat napon át Kolozsvár leghíresebb orgonistái: Erich Türk, Kovács László Attila, Ursula Philippi, Maria Abrudan, Szabó László léptek fel, a zárókoncertre pedig az altenburgi kórussal kibôvült kölni Oratorienchor jelentkezett, dirigens Andreas Meisner, orgonán Thomas Schmitz játszott, bariton szólót énekelt Vinzenz Haab.

Úgy érzem, az isteni magassághoz legközelebb álló két hangszer: az orgona és az emberi hang. A május 18-án, szombat este elhangzott koncert mindenképpen ezt bizonyította. A német mûvészek XIX. század végi és XX. század eleji mûveket szólaltattak meg, egy gondosan összeválogatott, színes, szép mûsor keretén belül. Europäische Kathedralmusik címmel német, francia, belga és angol szerzôk mûvei hangzottak el orgonán, énekkarral és bariton szólóval. Rheinberger Ász-dúr OP. 65 Szonátáját az orgonamûvész Thomas Schmitz fenségesen indította, magasztosságával beledobbant a templom áhítatos csendjébe. A lassú tétel hosszan ívelô, énekszerû, szép melódiái kellemes hangszínváltásokkal váltak kifejezôvé. Rheinberger Eripe me orgonakíséretes énekkari mûve tisztán, biztos szólamátvételekkel, a szólamok közötti harmóniával csendült fel. M. Reger 2 Liedje OP. 105, Vinzenz Haab elôadásában bensôségesen átélt, tisztán intonált vallásos ének volt. Fauré Cantique de Jean Racine címû mûvét orgona és kórus szólaltatta meg; a mû elôadásának legszebb pillanatait a finom gyöngédséggel megszólaltatott pianók és a szólamok közötti párbeszédek jelentették. A Messe basse — Kyrie, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei misetételei "angyali" tisztasággal megszólaltatott könyörgést, dicsôítést, hálaadást tartalmazó imaként hatottak. C. Franck 150. Zsoltárában a kórus tömör hangzása, a crescendókkal elért feszültségek magasztos feloldása öröménekben dicsérte az Urat. J. Jongen Cantabile címû orgonadarabját, az est egyik legszebb orgonaszólóját az impresszionista hangzás- és színvilág gazdagsága jellemezte. F. Peeters Te Deuma magasztos, Istenhez írt mû, modális hajlatokkal tûzdelt modern csengésû zene, amelyben a szólórészek gyöngédsége és az erôteljes tuttik az ember törékenységét, gyengédségét és a Mindenható gondviselô jóakaratát éreztette. R. Vaugham Williams Five Mystical Songs címû ciklusából a Love bade me welcome címû dal tipikusan angol zene, amelyben a bariton szóló és az orgonakíséret finoman egészítették ki egymást. E. Elgar Ave verumja színekben gazdag, gyönyörû dallamvonalú orgonakíséretes kórusmû. Ch. V. Stanford The Earth is the Lord’s himnikus jellegû orgonakíséretes énekkari mûve hallgatásakor megerôsödött bennünk a hit, hogy Isten kezében vagyunk.

Kulcsár Gabriella

Kinek (nem) kell a kultúra?

(2. old.)

Pár évvel ezelôtt nagyon bosszantott, hogy a kolozsvári Portal kábeltévévállalat megszüntette a 3sat mûsorának a közvetítését. Ez a német–osztrák–svájci adó magas színvonalú mûvészeti, mûvelôdési és társadalmi mûsorokat sugárzott, a Portal egész kínálatából ez volt a legjobb.

Nemrég sajnálattal vettük tudomásul, hogy a National Geographic adót is levették a programjukról, pedig ez nagyon érdekes ismereteket közölt távoli tájakról, népekrôl, állatokról, növényekrôl.

Mindez részben érthetô. A Portal nem kultúrintézmény, hanem profitorientált válallkozás. Lehetséges, hogy ezeknek a minôségi mûsoroknak az átvételéért többet kellene fizetnie, mint a kereskedelmi adók giccseiért, amelyekben percenként van egy verekedés és kétpercenként egy gyilkosság.

Ez az enyhítô körülmény nem áll fenn a legújabb kellemetlenség magyarázatára. A programszerkezet átalakítása során a Muzzik adót olyan csatornára tették, amelyet sok, egyébként nagyon jó és nem is nagyon régi készülékkel nem lehet fogni. Ez az állomás kitûnô zenét sugároz: világhírû elôadómûvészek, szimfonikus zenekarok, operák, balettek szerepelnek a mûsorán. Ha már közvetítik, tehetnék olyan csatornára, amelyet mindenki nézhet, hallgathat, annál is inkább, hogy az egész programból ez az egyetlen, amely kimondottan a színvonalas mûvészetet képviseli. Erre a hibára egyetlen magyarázat lehetséges: aki a mûsorszerkezetet összeállította, maga sem érti, nem becsüli a magas mûvészetet. Sajnos, ez a vállalat monopolhelyzetet élvez, ezért egy ilyen személy ízlése, mûveltségi szintje határozza meg a mûvelôdési lehetôségeinket.

Fey László

HOGYAN VÁLLALKOZZUNK

(3. old.)

— a munkanélkülieknek és más érdeklôdôknek az RMDSZ külmonsotori szervezete által rendezett, menedzsmentrôl, marketingrôl, pénzügyi- és jogi problémákról szóló elôadássorozat keretében Nagy Gábor folytatja a múlt héten megkezdett témát május 22-én szerdán déli 12 órától a Mócok útja 75. szám alatti Pro Iuventute székházban.

VÉLEMÉNY

Kiegészítés — az igazság kedvéért

(3. old.)

A Szabadság május 14-i számában közölt cikkében Fey László nagyon sok, a lap május 10-i számában megjelent "állításommal" nem ért egyet. Ez természetes. Így az is, hogy jómagam nem értek egyet az ô egyet nem értésével. Mert amit írtam, nem állítás, hanem egyrészt tény, másrészt elvárás. Az állítás és a tény, úgy tûnik, nem azonos.

F. L. szerint "elôítélettel" közelítek "a magyarországi választásokon többséget szerzett koalícióhoz". Érdekes meglátás, mert a tények fölemlítése nem elôítélet. Azután nem bízom "azokban, akik a Kádár-rendszer vezetô politikusai, haszonélvezôi voltak". Nos, az 1994 és 1998 között tapasztaltak, a választási kampány során tanúsított magatartásuk alapján mi mást lehet tenni? Bízni bennük? Például a kedvezménytörvényre vonatkozó Orbán–Nãstase-egyezmény aláírása utáni hajmeresztô állításokat követôen? Hogy 2002. január 1. után "huszonhárommillió román" özönli el Magyarországot? Vagyis az újszülöttôl a százéves aggastyánig minden "román"? Hogy Horn Gyula szerint a Magyarországot elárasztó "huszonegymillió román" a magyar egészségügyet is igénybe veszi, s ezzel súlyos veszélybe sodorja? Hogy veszélybe kerül a közbiztonság is? Majd szemforgató módon hozzáfûzte, hogy az egyetértési nyilatkozat a romángyûlölet felszítását idézheti elô? (Ezzel szemben e riogatás az erdélyi magyarság elleni gyûlöletet szította, a választásokon a Fideszre, az MDF-re leadott szavazatok számát csökkentette.) Világos, hogy mindez a kádári idôk elnemzetlenítô politikájának a folytatása, mely politika a nagy "nemzetköziség" szellemében a határon túliakkal való összetartást magyarkodásnak, nacionalistának, a szomszédos népek érzékenységét sértônek minôsítette.

A magam részérôl a tények alapján ítélem meg a Fidesz tevékenységét: mit tett a népességszaporulat csökkenésének megállítása, hosszabb távon a szaporulat növekedése érdekében, mit a határon túliakért, és nem utolsó sorban, hogy vezetôi mentesek az MSZP vezetôinek múltbéli viselt dolgaitól. Ez érzelmi megközelítés?

Érdemes megemlíteni Szûrös Mátyást, aki pártjának, az MSZP-nek a választási kampányban tanúsított magatartását — az Orbán–Nãstase-egyezmény aláírása utáni felhajtását — látva, kijelentette, nem vehet részt tovább abban a pártban, amelyik minden áron a hatalom megszerzésére tör. Erre utal az is, hogy az ún. átvilágítás során kiderült, Medgyessy Péter is rajta van a 3/3-as névjegyzéken, ami azt jelenti, hogy Kádár pénzügyminisztereként ô is hozzájutott a besúgóktól, a politikai rendôrségtôl származó titkos jelentésekhez. Az e jegyzéken szereplôk a törvény szerint 2004 júniusáig nem lehetnek felelôs állásban.

Fey Lászlónak igaza van abban, hogy nem egy nyugat-európai országban szocialista vagy szociáldemokrata kormány van hatalmon. Csakhogy e pártok nem idegen szuronyok védelmében és saját elnyomó gépezettel évtizedekig parancsuralmi rendszert fenntartó pártból kivált és cégtáblát cserélt társaságból jöttek létre, e nyugati pártok tagjai nem vettek részt egyetlen forradalom véres leverésében, majd az ezt követô, évekig tartó megtorlásban sem. Csehországban, Lengyelországban más volt a helyzet, arra nem hivatkozhatunk, hogyha ott a szocialisták vannak hatalmon, akkor Magyarországon is azoknak kell lenniök. Hogy a kommunizmus bukása után néhány országot a kommunistából lett reformkommunisták, az ezekbôl lett szocialisták is kormányozták, annak egyik oka az, hogy az átmenet nehézségeitôl megriadt, a múltat könnyen feledô választók abban a hiú reményben ringatták magukat, hogy visszajön a bukott rendszer, s annak is a jó oldala. Ez a múltba rózsaszín szemüveggel való révedezés jellemzi a magyarországi választók egy részét, de a hazaiak jelentôs részét is. A reformkommunistákról pedig annyit: ki tud arról, hogy Németországban a nácik bukása után a reformnácik, Olaszországban a fasiszták bukása után a reformfasiszták kerültek hatalomra?

A Bokros-csomagra egyesek szerint tényleg szükség volt. Nem tudom, független avagy függô gazdasági szakemberek szerint, de arra volt jó, hogy a Kádár-rendszerben fölvett és fôleg az életszínvonal emelésére fordított nyugati kölcsönök növekedését meg lehessen állítani, illetôleg csökkentését el lehessen kezdeni. A megszorítások közben tönkretették a kialakuló hazai vállalkozók, a nyugdíjasok nagy részét. Pedig Magyarország nem volt olyan súlyos gazdasági helyzetben, hogy erre sort kellett volna keríteni. Lengyelország nehezebb helyzetbôl hasonló intézkedések nélkül lábalt ki. Bokrosnak a nemrégiben Horvátországban elôterjesztett hasonlóan szigorú tervét a zágrábi kormány nem fogadta el.

A hazai helyzet ismeretében elképzelhetô, hogy a kettôs állampolgár-ságért a román kormány sem lelkesedett volna. Hivatkozhatunk ugyan arra, hogy Horvátország ezt a lehetôséget minden külföldi horvátnak megadta, s ezzel nem egy romániai horvát is élt, de a román kormány bizonyára másképp viszonyult volna a mi kettôs állampolgárságunkhoz. Legalább egy ideig. Talán ez is közrejátszott abban, hogy a terv nem került a magyar országgyûlés elé. De ennek törvényerôre emeléséhez kétharmados többségre lett volna szükség, ami nem volt meg, mert az MSZP és az SZDSZ elsô perctôl, amikor még kormányon volt, ezt ellenezte. Kovács László akkori külügyminiszter föltette a kérdést: az ezzel rendelkezôk melyik országban teljesítenek katonai szolgálatot, hol fizetnek adót, hol vesznek részt a választásokon? Mintha nem tudta volna, hogy mindenki ott katona, ahol lakik, ott fizet adót, ahol dolgozik, lakhely nélkül senkinek nem lehet személyi igazolványa, senkit nem vesznek föl a választói névjegyzékbe. Aki tehát nem lakik Magyarországon, hiába magyar állampolgár, hiába van magyar útlevele, ha nincs személyi igazolványa, nem szavazhat. Szent-Iványi István, az SZDSZ országgyûlési csoportjának akkori vezetôje arra hivatkozott, hogy ez megrontaná a szomszédos országokkal való kapcsolatot. Amit F. L. mond, hogy miután a Fidesz is tudta, a kettôs állampolgárság "lehetetlen, de jól megfontolt érdekbôl" mégis "hitegette a határon kívüli magyarokat, hogy azután a kudarcot az ellenzék számlájára írja", képtelenség. Mégpedig azért, mert ez teljes egészében ellentmond a Fidesznek a határon túli magyarsághoz való viszonyulásához.

Nem azt írtam, hogy "Törzsök Erika a Bolyai Egyetem újralétesítésének az ügyét", hanem azt, hogy "lényegében ennek a lehetôségét" fúrta meg. Mert 1997 januárjában a Magyar Hírlapban és a Szabadságban közölt írásával — "önálló egyetemet követelt nagy hangon boldog-boldogtalan", "...nem lett átgondolva, nem lett feltéve a kérdés, hogy milyen egyetemet, kinek, mibôl, kikkel is akarnak?", "A nagy követelôk az adott országok állapotának, társadalmi jelenségeinek figyelmen kívül hagyásával követelôztek..." — ô adta meg a jelt, melynek nyomán elkezdôdött az egyetem szükségességérôl, mások szerint fölöslegességérôl folytatott áldatlan vita (diákok közti közvélemény-kutatás szerint csupán 36 százalékuk akarta az egyetemet; mások arról cikkeztek, talán "bevált modellekkel nem törôdô, helyi gyártmányú, barkácsolt torzszülött"-et, "egyfajta szellemi gettó"-t, "nyelvi-nemzeti sajátosságba való bezárkó-zás"-t akarunk? stb.), amit az akkori-mostani rektor által bedobott, egyedül üdvözítô "multikulturális" ötlete követett. Ez pedig késôbb ügyesen holtvágányra terelte az újralétesítés kérdését. Az egyetem szükségességének megkérdôjelezését tagadhatatlanul említett írás szerzôje, majd a vele egyetértôk kezdték el. Mindannyian "jobbnál jobb szándékú" magyarok.

Pedig akkor fölcsillant a lehetôség. V. Ciorbea miniszterelnök így nyilatkozott az MTI-nek: "Az oktatási törvényben megváltoztatjuk azokat az elôírásokat, amelyek korlátozzák a kisebbségi anyanyelvû oktatást, a szakoktatást, az egyetemi oktatást, az anyanyelvû felvételi vizsgát. Ezután kerül sor a kolozsvári egyetem létrehozására. Ez kétszakaszos folyamat lesz. Elôször a BBTE keretében magyar tagozat jön létre. Ez nagyon fontos, ezzel egyetértettek az RMDSZ vezetôi és kormánybeli kollégáink is." V. Ciorbea lemondatása után azonban ebbôl semmi sem lett. Törzsök Erika most pedig arról beszél, hogy nagyobb támogatást kell nyújtani az állami egyetemnek, ahol több magyar diák tanul, mint a Sapientián. Kiváló ötlet! A többségi szenátusnak legalább lesz mit "elosztania".

Nem végeztem kutatást aziránt, hogy "a gyengébben fejlett, kevésbé polgárosodott vidéki körzetek hiányosan tájékozott, félrevezetett és nehezen tájékozódó választói, akik fôleg érzelmi vagy szimbolikus alapon politizálnak", szavaztak a Fideszre, vagy pedig a fejlett, polgárosodott vidékek jól tájékozott és félrevezethetetlen szavazói. F.L szavaiból az derül ki, hogy az MSZP-re csakis utóbbiak. Ezzel szemben fordított volt a helyzet. Azok szavaztak a szocialistákra, akiket ezek kampánya félrevezetett, s akik szerint nem baj, ha ismét nem lesz gyed, gyes, ha megszûnik a gyermekek után járó adókedvezmény, a tandíjmentesség, "csak ne jöjjenek a románok"; akik nem vették figyelembe, hogy a nyugdíjasok visszakapták azt, amit a Bokros-csomag elvett — 1994 és 1998 között 16%-kal csökkent a nyugdíjak reálértéke, 1998 és 2002 között ennyivel nôtt —, hogy ötvenezerrel több lakás épült, mint 1994 és 1998 között, hogy 24%-ról 3,5%-ra csökkent a lakásépítési hitel kamata; akik bevették azt, hogy a minimálbér jelentôs emelése, a Munka Törvénykönyvének módosítása tömeges munkanélküliséget idéz elô, megszûnik a szabad szombat — holott nôtt a foglalkoztatottság, nem szûnt meg a szabad szombat; akik nem vették figyelembe azt, hogy 1998-tól a kormány olyan növekedési tényezôket indított el, amelyek alapvetôen a belföldi vállalkozókat segítették, miközben 1998-ig a gazdasági növekedést kizárólag a külsô tényezôk határozták meg; hogy tíz százalékkal felértékelôdött a forint, és így tovább.

Mindent egybevetve úgy tûnik, F. L. lényegében ugyanazon a véleményen van, mint az MSZP–SZDSZ: kizárólag ôk Magyarország egyetlen, minden idôkre "felkent" vezetôi, rajtuk kívül soha senki nem jöhet szóba. Különösen nem a fiatal demokraták, ahogy leereszkedôen mondja, "a fiúk", akik a gazdasági sikerek mellett — a szocialistákkal és a szabadelvûekkel ellentétben — a sárba taposott nemzeti tudat élesztéséhez, a nemzet egységének a határok fölötti megteremtéséhez is hozzáláttak, s akik sem haszonélvezôi, sem fenntartói nem voltak a bukott parancsuralmi rendszernek. Egy biztos: az MSZP és az SZDSZ nemzeti, helyesebben nemzetietlen politikája, hacsak valamilyen csoda folytán vezetôi nem lépik át saját árnyékukat, nem a Kárpát-medencei magyarság jövôjének a biztosítéka.

Asztalos Lajos

Mese habbal

(3. old.)

Úgy tûnik, a románok sokkal jobban ismerik megkérdôjelezhetô szavahihetôségû politikai elitjüket, mint mi, romániai magyarok. A román újságírók egy része ugyanis Románia Európa tanácsi monotorizálásának felfüggesztésére nem üdvrivalgással válaszolt, hanem megírta fehéren-feketén, hogy az ország kormánya átverte az Európa Tanácsot, hamis információkat szolgáltatott, egyszóval ne szépítsük a dolgot: hazudott. Nãstaseék reakciója sem maradt el: azon melegében szemére hányták az újságíróknak, hogy miféle ember az, aki nem akarja saját hazájának boldogulását, és tovább gáncsoskodik, holott a Napnál világosabb: Nyugat elfogadta Románia demokratizálódását, ezért is dönt a monitorizálás megszüntetése mellett.

A román miniszterelnök vehemens reakciójához hasonlítanám a monitorizáló bizottság elnökének, Bársony Andrásnak kifakadását Tôkés László Királyhágó melléki református püspök lapunknak adott nyilatkozatára. Azzal vádolja meg az erdélyi magyar egyházi fôméltóságot, hogy sem saját egyházának, sem saját országának nem használ. Úgy látszik, a két szocialista politikus egyetértése elôre vetíti a két szomszédos, "baráti, szocialista állam" kormányainak leendô egyetértését kisebbségi, egyházi és nyilván diplomatikus félretájékoztatás ügyben.

A román újságírók gyakorlatilag ugyanazt írták le, mint amit Tôkés László immár tizenkét esztendeje hangoztat: a román politizálás porhintés a Nyugat szemébe, miközben a felmerülô, megoldásra váró gondokat változatlanul szônyeg alá seprik. Ennek nyomatékosítására maradjunk kissé az egyházi ingatlanok ügyénél, amelynek "példás megoldására" ismét egy eredeti román forgatókönyvet láttunk arról, hogyan lehet továbbra is elodázni azt, amit amúgy sem akarunk megoldani. Az újabb kormányrendelet tovább vastagítja az egyházi ingatlanok ügyében tett ígéreteket, amelyeknek betartását valószínûleg sem Nãstase miniszterelnök, sem a román politikai elit nem veszi komolyan. RMDSZ-támogatással sikerült elérnünk, hogy ismét olyan üzenet jusson ki Strasbourgba és Brüsszelbe, hogy Romániában minden rendben van, s ami nincs, annak megoldására a román kormány ígéretet tett.

Ôszintén szólva engem elképeszt és megdöbbent ennek a bizonyos Bársony András nevû úriembernek az a mondata, hogy az egyházak tulajdon-visszaigénylése Romániában jóval meghaladja azt a szintet, mint amilyet például Magyarország a saját egyházaival szemben vállalt. Valószínûleg Bársony András sem gondolta komolyan ezt a félretájékoztatást, amelynek valóságalapja körülbelül annyi, mint Nãstase miniszterelnök újabb újságíróellenes kirohanása. (Mellesleg Magyarországon már a rendszerváltás utáni elsô években szinte mindent visszaadtak a történelmi egyházaknak, így nem is volt szükség zengzetes vállalásokra, ígéretekre.) A magyar politikus úgy tett Bukarestben, mintha szívvel-lélekkel a románok malmára hajtaná a vizet, anélkül, hogy a román kormány ezt valóban meg is érdemelné. Nyilatkozataival túltett a franciákon is, akik Románia feltételek nélküli integrációját támogatják.

Tizenkét évvel a romániai rendszerváltás után mégis történt annyi fejlôdés ebben az országban, hogy józan gondolkodású románok (is) keményen tiltakoznak a hazugság, a külföld felé történô igaztalan magamutogatás ellen. Úgy érzem, magyar politikusainknak mellettük a helyük, hiszen ennek az országnak akkor lesz bármiféle boldogulási esélye Európa porondján, ha mindenkori politikai elitje leszokik a hazugságról, a félretájékoztatásról. Meglehet, az évszázados román mesemondással még el lehet érni némi eredményt, de ez ma már egyre keményebben megbosszulja magát. A nyugati döntéshozó fórumok pedig akkor segíthetnek igazából Románián, ha továbbra is keményen számonkérnek, és kötelezik vállalásai betartására.

Más út nincs Európába!

Makkay József

SPORT

KOSÁRLABDA
Streetball a sportcsarnokban

(4. old.)

Ismét nagy népszerûségnek örvendett a Rehau-kupa, amelyet hétvégén már kilencedik alkalommal szerveztek meg a kolozsvári Horia Demian Sportcsarnokban. A felnôtt férfi kategóriában 45 csapat nevezett, a nôknél 6 csapat küzdött, míg a gyerekeknél 20 fiú és 6 lánycsapat versengett.

A gyerek kategóriában a Ti-o pun pe panou nyert az X-Team elôtt, a lányoknál pedig, miután két elôdöntôs csapat nem jelent meg, az Energy végzett az elsô helyen, és a Universal lett a második. A nôknél a Y. A. S. H. és a The Maniacs végzett az elsô két helyen.

A legnagyobb harc ismét a férfi kategóriában volt, ahol hármas csoportokban folyt a küzdelem a továbbjutásért. Végül a legjobb négy közé a tavalyi bajnok Supersonics, a Tusnád-kupa gyôztese, a Kaka Magicienii, a Spalding és a Tunatzii jutott. A Supersonic mindent megpróbált a Kaka Magicienii ellen, kétszer is vezettek, de csak egyszer kellett hibázniuk, és a kézilabdában használatos taktikával (amikor a csapat támad, más felállásban játszik, mint védelemben) játszó mágusok már el is húztak, és ezután magabiztosan tartották elônyüket (6–4). A másik ágon, magassági fölényüket kihasználva, a Tunatzii lehengerelte a Spaldingot (6–3).

A döntôben Vizi Sándor két hárompontosa sem volt elég a Kaka Magicieniinek a Tunatzii centerre épülô játéka ellen, végeredmény 7–5 a Tunatzii javára.

A hárompontos-dobó versenyben, amelyre 56-an neveztek be, a címvédô Vizi Sándor most sem talált legyôzôre: bár dobókarjában részleges izomszakadással állt ki a konkurrencia ellen, tíz kísérletébôl nyolc betalált, eggyel több, mint a második helyen végzô Tiberiu Ilutiunak.

A leglátványosabb versenyszám a zsákolás volt, amelyen meglehetôsen nagy volt a harc a két döntôbe jutott rugólábú kosaras közt, olyannyira, hogy még a zsûri sem tudott dönteni kettejük közt, így végül a közönségtôl nagyobb tapsot kapó Dan Rogojannak ítélték oda a díjat. De Andrei Cusursuznak sem lehet semmi szégyellnivalója, talán csak azon múlt, hogy nem ô nyert, hogy kevesebb barátja ült a lelátókon.

Az utolsó felvonás, mint már megszokhattuk, a közönségnek szóló versenyszám, a félpályás kosárradobás volt. Idén kilencen próbálkozhattak, de senkinek sem sikerült félpályáról betalálni. Sebaj, ôsszel ismét lehet próbálkozni.

Balázsi-Pál Elôd

CSELGÁNCS
Európa-bajnokság Mariborban

(4. old.)

A szlovéniai Eb a csapatbajnoksággal fejezôdött be, a magyar férfi válogatott egy gyôzelemmel és két vereséggel a 9. helyen végzett.

Az Olláry Péter, Ungvári Miklós, Braun Ákos, Bere Tamás, Gera Csaba, Kanczler István Hadfi Dániel, Kovács Antal, Szilágyi László összeállítású együttes a csoportmérkôzések során 4–3-ra verte Németországot, 5–2-re kikapott Ukrajnától, majd a helyosztón ugyancsak 5–2-es vereséggel maradt alul Nagy-Britanniával szemben.

Egyébként grúz, illetve francia gyôzelem született a csapatversenyeken.

Eredmények:

férfiak: 1. Grúzia, 2. Fehéroroszország, 3. Franciaország és Oroszország;

nôk: 1. Franciaország, 2. Nagy-Britannia, 3. Hollandia és Oroszország.

KÉZILABDA
Erdélyben a Challange-Cup
Veretlen kupagyôztes

(4. old.)

Vasárnap este a németországi Buxtehudéban lejátszották a Challenge-Cup döntôjének visszavágóját, amelyen a helyi BSV együttese a nôi Nemzeti Liga harmadik helyén végzett Dévai U-Remin lányait fogadta. Cornel Bãdulescu edzônek és csapatának nagy megpróbáltatást jelentett a kontinentális kupán való indulás. A játékosok minden találkozón kitûnôen helyt álltak, akár Ukrajnában, Lengyelországban, Romániában vagy éppenséggel Németországban léptek pályára: a dévai együttes gyôztesként került ki mind a nyolc összecsapásból. A dévai lányok bizonyították, hogy jobbak, hiszen nem számított az sem, hogy hazai vagy idegen pályán játszanak.

A buxtehudei összecsapás sem jelentett kivételt, ismét nem várt fölénnyel nyert az U-Remin. Már az elsô játékrészben a maguk javára billentették a mérleg nyelvét, már szünetben 16–10-re vezettek (amely összesítésben, vagyis a dévai gyôzelem figyelembe vételével már 16 gólos behozhatatlan elônyt jelentett). A második játékrészben a romániai csapat tízre növelte a gólkülönbséget. A fináléban Bãdulescu mester szóhoz juttatta az egész játékoskeretet, végül 31–25 arányú dévai sikerrel zárult a küzdelem.

Ez 1990 után a negyedik román kontinentális trófea. Elôzôleg a Râmnicu Vâlcea-i Oltchim, majd a Zilahi Silcotub, 2000-ben pedig a Bukaresti Rapid gyôzedelmeskedett európai kupaviadalon. S ha a fôvárosi vasutasgárdáról esett szó, hozzátehetjük, hogy az U-Remin a legnehezebb találkozóját a bukaresti elôdöntôben a Rapid ellen vívta (ekkor csak 25-24-re nyertek a dévaiak).

Végezetül pedig megemlíthetjük, hogy az U-Remin kupasikere megnyitotta az utat a Kolozsvári U-Ursus lányainak is a nemzetközi kupatornán való indulásra, ugyanis a kitûnô teljesítménynek köszönhetôen hatra nôtt a román nôi kupacsapatok száma.

(radványi)

l A Kometal Skopje nyerte a nôi kézilabda Bajnokok Ligáját, miután a döntô visszavágóján, hazai pályán négy gól különbséggel legyôzte az elsô találkozón kétgólos elônyt szerzô Ferencvárost.

Nôi BL-döntô, visszavágó: Kometal Skopje (macedón)–Ferencváros 26–22 (12–10) — BL-gyôztes a Skopje 51–49-es összesítéssel.

A hazai pálya minden elônyét élvezô macedón csapat az ellenséges légkörû találkozón némi játékvezetôi segédlettel gyôzte le a Ferencvárost.

ATLÉTIKA
Magyar dobóatléták világtalálkozója

(4. old.)

Idén Szombathelyen rendezik a Határon Túli Magyar Dobóatléták Világtalálkozóját. A fôszervezô, Sárközy Csaba ismertette a rendezvény részleteit. Elôször arról érdeklôdtem, hogy mi adta az ötletet a verseny megrendezésére.

— Emlékszünk, nagy sikere volt nemrég a Magyarok Világszövetsége Erdélyi Társaságának kezdeményezésére a Külhoni Magyar Sportcsillagok Budapesten megrendezett I. Világtalálkozójának. Ezt a hagyományteremtô rendezvényt akarjuk folytatni, egyelôre a sportok királynôje négy ügyességi, nevezetesen dobószámban érdekeltek részére.

— A hagyományôrzésen kívül mi a verseny célja?

— A világban szerteszóródott magyarság az elmúlt évtizedben számos lehetôséget teremtett az összetartozás érzésének fejlesztésére, ápolására. Tudományos, mûvészeti, magyarságismereti találkozók, fesztiválok, testvérvárosi kapcsolatok állnak az ügy szolgálatában. A VET kezdeményezte találkozó után itt az ideje, hogy a sport is fokozottabb szerepet kapjon egymásra találásunkban.

Éppen ezért a verseny három célt szolgál: 1. lehetôséget teremteni a dobószámokban jeleskedô minden magyar sportolónak a találkozásra, éljen a Föld bármely pontján; 2. egymás erejének felmérése felemelô hangulatú verseny; 3. elindítani a folyamatot, amely során feltérképezhetjük a nagyvilágban sportoló, magukat magyarnak valló dobóatlétákat, hogy a jövôben, az idei találkozó tapasztalatai alapján az atlétika minden ágára kiterjedô versenyeket rendezhessünk. Ezeket, a Brit Nemzetközösségi Játékokhoz hasonlóan, Pánmagyar Játékoknak nevezhetjük majd.

— Mikorra tervezik a versenyt, kik a rendezôk?

— 2002. szeptember 7-én, szombaton lesz a verseny, rendezôi a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományôrzô Egyesület, a Vas megyei, valamint szombathelyi városi atlétikai szövetség, a Szombathelyi Dobó SE, valamint az MVSZ Vas Megyei Szervezete.

— Meddig lehet benevezni, mik a fontosabb tudnivalók?

— Három szombathelyi személynél (a város postai címzése: H–9700–Szombathely): Horváth Vilmos, Király utca 31., tel.: 00-36-94/316-632; Németh Pál, Rohonci út 33., IV/10., tel.: 00-36-94/320-121 és Sárközy Csaba, Rohonci út 44., tel.: 00-36-94/340-743. Jelentkezhet és részt vehet minden olyan dobóatléta, aki magyarnak vallja magát, a nevezési szintet teljesítette, és a versenyre benevezték.

A négy dobószám nevezési szintjei: súlylökés (nôk/férfiak): 12,00 m/13,00 m; diszkoszvetés: 35.00 m/40.00 m; gerelyhajítás: 36.00 m/42.00 m; kalapácsvetés: 32.00 m/44.00 m — nevezni július 15-ig lehet.

A jelentkezôknek térítés nélküli szállást és étkezést biztosítunk szeptember 6-tól 8-ig (vasárnap délig). A közvetlen szomszédos országokból érkezôknek részleges útiköltség-térítést adunk. A verseny során a gyôztesek és a dobogósok serleget és oklevelet kapnak, s minden résztvevônek emléklappal kedveskedünk. A nemzetközi pontértéktáblázat szerint a legeredményesebb 3–3 nôi, illetve férfi versenyzôt különdíjjal jutalmazzuk. Nagy szeretettel hívunk és szívesen várunk mindenkit.

Kérdezett: László Ferenc

LABDARÚGÁS
Bajnokságról bajnokságra

(4. old.)

l Az A-osztály 27. fordulójának zárómérkôzésén, a fôvárosi derbin: Bukaresti Steaua–Bukaresti Dinamó 2–2 (gólszerzôk: Claudiu Rãducanu és Luca, illetve Vlad Munteanu és Onut). A dinamósok továbbra is másodikok, 51 ponttal, egy ponttal lemaradva az éllovas Nationaltól, a Steaua pedig negyedik, 46 ponttal.

l A spanyol másodosztályban, a Segunda Divisionban gyôztes Atlético Madrid mellett a Racing Santander és a Recreativo Huelva biztosította a helyét az élvonalban a következô idényre.

l Az olasz másodosztály, a Serie B 36. fordulójának eredményei: Bari–Messina 3–1, Cagliari–Cosenza 2–1, Cittadella–Siena 1–1, Crotone–Ternana 2–3, Empoli–Genoa 1–0, Modena–Ancona 0–0, SSC Nápoly–Pistoiese 3–1, Palermo–Salernitana 1–1, Reggina–Vicenza 2–0, Sampdoria–Como 2–1.

A táblázaton:

1. Modena 36 19 12 5 53–19 69

2. Como 36 20 8 8 47–31 68

3. Empoli 36 19 10 7 57–30 67

4. Reggina 36 19 10 7 48–30 67

5. Nápoly 36 16 13 7 46–35 61

6. Salernitana 36 14 11 11 53–51 53

7. Vicenza 36 12 12 12 48–49 48

8. Palermo 36 12 12 12 43–48 48

9. Bari 36 12 11 13 39–48 47

10. Genoa 36 10 15 11 38–35 45

11. Cagliari 36 10 15 11 34–34 45

12. Sampdoria 36 11 12 13 41–45 45

13. Ancona 36 12 8 16 37–48 44

14. Ternana 36 8 18 10 44–47 42

15. Messina 36 9 14 13 37–41 41

16. Siena 36 10 11 15 32–43 41

17. Cosenza 36 11 8 17 42–54 41

18. Cittadella 36 8 10 18 44–58 34

19. Pistoiese 36 7 12 17 33–48 33

20. Crotone 36 5 10 21 42–64 25

(balázs)

TENISZ
Döntôk, rangsorok

(4. old.)

l A svájci Roger Federer (11. kiemelt), akit a teniszvilág egyik legtehetségesebb játékosaként tartanak számon, remek teljesítménnyel nyerte 6:1, 6:3, 6:4 arányban az orosz Marat Szafin (6.) elleni döntôt a 2,828 millió dollár összdíjazású németországi tornán, a Mester-sorozat 5. állomásán.

Sikeréért 372 ezer dollárt kapott, Szafin 196 ezerrel vigasztalódhatott. A 20 éves svájci teniszezô pályafutása 3. tornagyôzelmét szerezte meg.

l Az amerikai Serena Williams (4.) visszavágott a belga Justine Heninnek (5.) az egy héttel ezelôtti, berlini döntôben elszenvedett vereségért, s 7:6 (6), 6:4 arányban nyerte az 1,224 millió dollár összdíjazású római nôi tornát.

A tengerentúli csillag idei 3., pályafutása 14. egyéni tornagyôzelmének örülhetett. Serena Williams, aki bokasérülést szenvedett az elsô szettben, 182 ezer dollárt kapott mostani sikeréért.

l Düsseldorfban megkezdôdött a férfi teniszcsapatok Világ Kupája.

Az 1. fordulóban:

Kék-csoport: Spanyolország–Nagy-Britannia 2–1 (Corretja–Lee 6:3, 6:4, Costa–Henman 4:6, 6:3, 6:2, Corretja, Blanc–Lee, Maclagan 3:6, 5:7)

Vörös-csoport: Franciaország–Egyesült Államok 3–0 (Clément–Roddick 3:6, 6:4, 6:4, Escudé–Sampras 7:6, 2:6, 7:6, Clement, Escudé–Blake, Palmer 6:1, 6:1).

l A hamburgi tornán nyertes Federer a kilencedikrôl a második helyre jött fel a férfi teniszezôk világbajnoki pontversenyében.

Az ATP Race élcsoportjában más változás is történt, a németországi viadalon szintén döntôs Szafin ugyanis az élre ugrott, az eddigi elsô svéd Thomas Johansson viszont már csak a harmadik.

Federer egyébként a hagyományos ranglistán is jelentôsen javított pozícióján.

Az ATP Race élcsoportja (zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (4.) Szafin 300, 2. (9.) Federer 299, 3. (1.) Johansson 286, 4. (2.) Andre Agassi (amerikai) 275, 5. (3.) Tim Henman (brit) 250, 6. (5.) Tommy Haas (német) 243, 7. (7.) Lleyton Hewitt (ausztrál) 241, 8. (6.) Jiri Novak (cseh) 239, 9. (8.) Andy Roddick (amerikai) 222, 10. (10.) Junesz el-Ajnaui (marokkói) 210 pont.

A hagyományos világranglista élcsoportja (zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) Hewitt 4495, 2. (5.) Szafin 2935, 3. (2.) Haas 2880, 4. (3.) Agassi 2725, 5. (4.) Jevgenyij Kafelnyikov (orosz) 2675, 6. (6.) Henman 2645, 7. (7.) Gustavo Kuerten (brazil) 2615, 8. (14.) Federer 2380, 9. (8.) Johansson 2275, 10. (10.) Sebastian Grosjean (francia) 2220 pont.

l A római tornán gyôztes Serena Williams egy, az ugyancsak döntôs Henin három helyet lépett elôre a nôi teniszezôk világranglistáján.

A WTA-világranglista (zárójelben az elôzô helyezés): 1. (2.) Jennifer Capriati (amerikai) 4617, 2. (1.) Venus Williams (amerikai) 4591, 3. (4.) Serena Williams (amerikai) 4036, 4. (3.) Kim Clijsters (belga) 3898, 5. (8.) Justine Henin (belga) 3577, 6. (5.) Szeles Mónika (amerikai) 3360, 7. (6.) Lindsay Davenport (amerikai) 3350, 8. (7.) Martina Hingis (svájci) 3156, 9. (9.) Jelena Dokics (jugoszláv) 2762, 10. (10.) Sandrine Testud (francia) 2233 pont.

l A svájci Roger Federer (11. kiemelt), akit a teniszvilág egyik legtehetségesebb játékosaként tartanak számon, remek teljesítménnyel nyerte 6:1, 6:3, 6:4 arányban az orosz Marat Szafin (6.) elleni döntôt a 2,828 millió dollár összdíjazású németországi tornán, a Mester-sorozat 5. állomásán.

Sikeréért 372 ezer dollárt kapott, Szafin 196 ezerrel vigasztalódhatott. A 20 éves svájci teniszezô pályafutása 3. tornagyôzelmét szerezte meg.

l Az amerikai Serena Williams (4.) visszavágott a belga Justine Heninnek (5.) az egy héttel ezelôtti, berlini döntôben elszenvedett vereségért, s 7:6 (6), 6:4 arányban nyerte az 1,224 millió dollár összdíjazású római nôi tornát.

A tengerentúli csillag idei 3., pályafutása 14. egyéni tornagyôzelmének örülhetett. Serena Williams, aki bokasérülést szenvedett az elsô szettben, 182 ezer dollárt kapott mostani sikeréért.

l Düsseldorfban megkezdôdött a férfi teniszcsapatok Világ Kupája.

Az 1. fordulóban:

Kék-csoport: Spanyolország–Nagy-Britannia 2–1 (Corretja–Lee 6:3, 6:4, Costa–Henman 4:6, 6:3, 6:2, Corretja, Blanc–Lee, Maclagan 3:6, 5:7)

Vörös-csoport: Franciaország–Egyesült Államok 3–0 (Clément–Roddick 3:6, 6:4, 6:4, Escudé–Sampras 7:6, 2:6, 7:6, Clement, Escudé–Blake, Palmer 6:1, 6:1).

l A hamburgi tornán nyertes Federer a kilencedikrôl a második helyre jött fel a férfi teniszezôk világbajnoki pontversenyében.

Az ATP Race élcsoportjában más változás is történt, a németországi viadalon szintén döntôs Szafin ugyanis az élre ugrott, az eddigi elsô svéd Thomas Johansson viszont már csak a harmadik.

Federer egyébként a hagyományos ranglistán is jelentôsen javított pozícióján.

Az ATP Race élcsoportja (zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (4.) Szafin 300, 2. (9.) Federer 299, 3. (1.) Johansson 286, 4. (2.) Andre Agassi (amerikai) 275, 5. (3.) Tim Henman (brit) 250, 6. (5.) Tommy Haas (német) 243, 7. (7.) Lleyton Hewitt (ausztrál) 241, 8. (6.) Jiri Novak (cseh) 239, 9. (8.) Andy Roddick (amerikai) 222, 10. (10.) Junesz el-Ajnaui (marokkói) 210 pont.

A hagyományos világranglista élcsoportja (zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) Hewitt 4495, 2. (5.) Szafin 2935, 3. (2.) Haas 2880, 4. (3.) Agassi 2725, 5. (4.) Jevgenyij Kafelnyikov (orosz) 2675, 6. (6.) Henman 2645, 7. (7.) Gustavo Kuerten (brazil) 2615, 8. (14.) Federer 2380, 9. (8.) Johansson 2275, 10. (10.) Sebastian Grosjean (francia) 2220 pont.

l A római tornán gyôztes Serena Williams egy, az ugyancsak döntôs Henin három helyet lépett elôre a nôi teniszezôk világranglistáján.

A WTA-világranglista (zárójelben az elôzô helyezés): 1. (2.) Jennifer Capriati (amerikai) 4617, 2. (1.) Venus Williams (amerikai) 4591, 3. (4.) Serena Williams (amerikai) 4036, 4. (3.) Kim Clijsters (belga) 3898, 5. (8.) Justine Henin (belga) 3577, 6. (5.) Szeles Mónika (amerikai) 3360, 7. (6.) Lindsay Davenport (amerikai) 3350, 8. (7.) Martina Hingis (svájci) 3156, 9. (9.) Jelena Dokics (jugoszláv) 2762, 10. (10.) Sandrine Testud (francia) 2233 pont.

JÉGKORONG

(4. old.)

Az észak-amerikai profi liga rájátszásnak eddig nem közölt eredményei:

Keleti-fôcsoport, elôdöntô: Toronto Maple Leafs–Ottawa Senators 3–0 — továbbjutott a Toronto, 4–3-mal.

Nyugati-fôcsoport, elôdöntô: Colorado Avalanche–San Jose Sharks 1–0 — a Colorado 4–3-as összesítéssel került a fináléba.

Keleti-fôcsoport, döntô: Carolina Hurricanes–Toronto Maple Leafs 1–2 és 2–1 — hosszabbítás után; a négy gyôzelemig tartó párharc állása: 1–1.

Nyugati-fôcsoport, döntô: Detroit Red Wings–Colorado Avalanche 5–3 — az állás: 1–0, a párharc négy gyôzelemig tart.

Kolozsváron a Mazda Zoom-Zoom Tour 2002

(4. old.)

Nagybánya és Várad után hétfôn Kolozsvárra érkezett a Mazda Zoom-Zoom Tour 2002, a japán autómárka romániai bemutató körútja.

Az 1920-ban alapított Mazda világszerte 23 gyárral és további három tervezôközponttal rendelkezik, eddig több mint 35 millió autót adott el. Évi kapacitása jelenleg 1,2 millió gépkocsi, több európai országban vezetô helyen áll a piaci eladásokat illetôen.

A hazai piacra csupán 2000-ben robbant be, ahol, mivel még nem ismerik eléggé, részesedése meglehetôsen kicsi. Ennek ellenére 2001-ben máris nagy eredményt ért el: roadster és pick-up kategóriákban a legtöbb eladás fûzôdik nevéhez. Célja 2005-ig: felkerülni a legkeresettebb 10 külföldi gyártmányú gépkocsi listájára.

Ma országszerte 11 forgalmazója van, köztük a kolozsvári Autosincron, amely egyben a háromnapos kolozsvári bemutató házigazdája is. A Bocskai/Avram Iancu téren május 20–22. között az említett cég öt, a márkanév szempontjából viszonyítási alapul szolgáló gépkocsit — Mazda MX-5, Mazda 323 F, Mazda Premacy, Mazda B 2500 és Mazda Tribute — állít ki. Az érdeklôdôk vezethetik is a nem éppen olcsó kocsikat, aki pedig vásárolni akar, ebben az idôszakban akár 1500 euróig terjedô árkedvezményben részesül.

Amint azt az esemény alkalmából tartott sajtótájékoztatón megtudtuk, a Zoom-Zoom a márka új identitását képviseli. Az angol anyanyelvû gyerekek ezzel a szóval utánozzák játék közben az autók motorjának a hangját, így a Zoom-Zoom a szabad, gondtalan és elôítéletek nélküli életet jelképezi, a mozgás igazi izgalmát, amelyet csak a gyerek képes igazán átérezni. Sportos autóival pedig a Mazda nem kíván mást, mint újra felfedeztetni a mozgás izgalmát, örömét.

(balázs)

KÖRKÉP

A 12. Apáczai Napok programja

(5. old.)

Csütörtök (május 23.): 16.00: Megnyitó. 16.30: Az ötödikes képzômûvészeti osztály tárlatnyitója. 17.00: A kultúrák vonzásában. 17.30: Istenek és hôsök. 18.30: Járd ki lábam, járd ki — Szarkaláb. 17.00: Irodalmi felolvasóest. 17.30: Írjunk helyesen románul. 14.00: Eucaliptus-túra. 18.00. Angol vetélkedô.

Péntek (május 24.): 12.30: Társasági táncok. 9.00: Petôfi-vetélkedô. 9.00: Francia nyelvû vetélkedô; Mitológia a mûvészetben. 11.00: Logikai sziporkák. 12.00 Euréka — vetélkedô az európai integráció történetérôl. 12.00: Mi van a sarokban? (Öko-szemétdomb). 9.00: Országjáró bakancsa — biológia/földrajz-vetélkedô. 11.00: Városismereti vetélkedô. 12.30: Popzenei vetélkedô. 9.00: Drámapedagógiai játékok. 11.00: Többet ésszel, mint erôvel — vetélkedô. 9.00: Angol tanítás tanároknak. 11.00: Kongó Kobakok — matematikai vetélkedô. 9.30: Nosztalgia klub. 8.30: Country Club — megnyitó. 12.30: Kerékpár- és görkorcsolya-verseny. 16.00: Dávid élete. 17.00 Román nyelvû Caragiale-elôadás. 18.00: A bûvös szék. 19.00: Örkény István: Babik. 16.00: Asztalitenisz, gombfoci bajnokság, akadályverseny.17.00: Labdarúgás/röplabda (Apáczai vs. Báthory). 19.30: Modern tánc. 20.00: Iskolabuli.

Szombat (május 25.): 9.00: Apáczai sírjának a megkoszorúzása. 9.00: Sakkbajnokság. 10.00: Árnyék TV. 9.00: Kóréh Barna-kupa — tanár–diák mérkôzések. 16.00: Díjkiosztás; a BUHU elôadása.

Apostolok randevúja a színpadon
Újra fenn volt a nagy csapat

(5. old.)

Vasárnap délután Szucságban újra színpadra lépett az 1989 tavaszán alakult, immár regionális hírnevet szerzett Randevú Színjátszó Csoport. A valóságos kis színházteremként is használható Felsô utcai Református Gyülekezeti Házban több mint százan voltak kíváncsiak arra, hogy a kedvencek — a szilveszteri és március 15-ei pódiummûsorok után — mivel rukkolnak elô Pünkösdkor.

A Felsô utca környéke — ahol a templom és a gyülekezeti ház áll –már fél öt körül kezdett megelevenedni, amikor is megérkezett az a három zöldkendôs nénike, akik egyetlen "színházat" sem hagynak ki Szucságban, és akik szeretik idôben lefoglalni a "jó helyeket": Rozsnyai Rozi (73), Jancsó Julis (78) és Bota Zsuzsika (70) néni. A fiatalok egy része ünneplôben, a másik pedig "városi ruhában" érkezik az elôadásra. Háromnegyed ötkor már valóságos színházi hangulat lesz úrrá a környéken: megelevenedik a Medvetorok-sikátor is, és tömegesen kezd özönleni a közönség a "színházépület" felé: zöld kendôk, kötények, szürke öltönyök, csodaautók és szekerek. A nénik egyik kezében zsebkendô — a Felsô utca és a Medvetorok-sikátor egyaránt kifejezetten meredek —, a másikban egy összehajtott papírpénz, azaz a "belépô". A mûkedvelôk egy darabig számolják a nézôket, de amikor már harminc felé jár az "eladott" jegyek száma, megnyugszanak. Harminc nézô az már jó — gondolhatják, hiszen sok mindent megért már a 12 év alatt a társulat, többek között azt az idôszakot is, amikor nem volt elég az, hogy 7-re zsugorodott a 42 tagú csoport, de még a nézôk is cserbenhagyták ôket — 10-en váltottak jegyet az akkori március 15-ei elôadásra. De hát messze van az a gyászos 1995-ös év, és a Randevú Színjátszó Csoport hadat üzent azóta a szucsági kultúr-pesszimizmusnak. Jelenleg Mihály-Vitályos Edit, a társulat rendezôje 12 fiatalt igazgat a próbateremben, illetve a színpadon. Íme a szucsági Randevú-lista: Cserei Rózsika, Csiszér Melinda, Enyedi Krisztina, Szalontai Ibolya, Bán Stefánia, Botha Beáta, Hari Réka, Mihály-Vitályos Zoltán, Papp Ferenc, Ambrus János, Enyedi Ottó, Téglás István.

Közben negyed hatot mutat az óra, és a zsúfolásig megtelt teremben több mint százan ülnek. Odakinn, a korszerû gyülekezeti ház udvarán még jónéhányan várják, hogy elkezdôdjön az elôadás. Benn a türelmetlenek már tapsolnak, hogy kezdjék már el... Zsuzsika néni megigazítja kendôjét, és odaszól a modern "öltözôszalon" függönye mögé: na, már kéne jünni, na mi van ott... Hullámzik a zöldkötényes, nyakkendôs, öltönyös tömeg. Rengeteg a gyerek, szaladgálnak, gurguláznak. És még mindig jönnek, jönnek a szucságiak — hányan lehetnek, százötvenen? Rekord! Ennyien még sohasem váltottak jegyet a "kedvencekre"!

Végre aztán felmegy a függöny — elkezdôdik a Nóti Károly-jelenetekre épülô kétórás elôadás. A nézôk arca fénylik az örömtôl és a büszkeségtôl. És akkor jön a meglepetés: a mûkedvelôk közül néhányan messze meghaladják a mûkedvelô szintet! Mihály-Vitályos Zoltán az ország bármely színházában megállná a helyét, Papp Ferenc pedig ôstehetség — úgy mozog néha a színpadon, hogy a nézôk elfelejtik, hogy az isten háta mögött — örökké Kisbács mögött —, a meredek Felsô utca környékén vannak, és néhány másodpercre "igazi" színházba képzelik magukat.

Aztán lassan átmegy ünnepbe az elôadás: hullámzik a közönség, sziporkáznak a fiatal mûkedvelôk. Egy kicsit romános a kiejtés, egy kicsit magyartalan imitt-amott, de hát nem számít: tapsol, tapsol a falu annak a 12 fiatalnak, akik immár 12 éve a színház szucsági apostolainak számítanak.

Szabó Csaba

Rendôrségi hírek

(5. old.)

• 398 milliós adócsalással vádolják az 53 éves, nagyváradi Petru Ungurt. A Kolozs megyei rendôrség azért indított bûnügyi nyomozást ellene, mert kiderült, hogy egy nagyváradi cég ügyintézôjeként 1999 május-júniusában M típusú üzemanyagot vásárolt, amelyet aztán gázolajként könyvelt el, majd adott el egy Arges és egy Kolozs megyei cégnek. A férfi a különbözô illetékek alól mentesülve 398 millió lejes kárt okozott az államkasszának. A kár nem térült meg, a tettest szabadlábon vizsgálják adócsalás, okirat-hamisítás és csalás vádjával.

• Folyóban találták meg egy 23 éves fiatal holttestét. A tordai Ciprian Pop pénteken tûnt el otthonról, miután búcsúlevelet írt szüleinek. Ebben az állt, hogy öngyilkosságot akar elkövetni. A fiú tetemét szombaton találták meg az Aranyos folyóban. Gyilkosság gyanúja nem merült fel, a tetemet a kórbonctani intézetbe szállították. Az öngyilkosság körülményeinek kiderítésére a rendôrség vizsgálatot indított.

(balázs)

A Máramaros utca korszerûsítési helyzetképe

(5. old.)

A polgármesteri hivatal közleménye szerint a Máramaros utca korszerûsítésére és a Lomb patak fölött áthaladó híd megépítésére kiutalt 17 milliárd lejbôl mostanáig a következôket valósították meg. A Papiu Ilarian utcában 125 m távon helyükre kerültek a DN1200-as csövek; a Máramaros utcában a Locomotivei és az E. Teodoroiu utcák közötti szakaszon, 87 méteren csatornázási munkálatokat végeztek el. A Papiu Ilarian és Dragos Vodã utcák közötti 110 méteres szakaszon szintén befejezték a csatornázási munkálatokat.

Rozorné fejét követeli Funar

(5. old.)

Gheorghe Funar hétfôi támadásának középpontjába Mihaela Rozor, a Közterület-fenntartó Vállalat (RADP) igazgatója került. A polgármester szerint "Kolozsvár SZDP-s nôinek vezetôjét" politikai érdekek juttatták a vállalat igazgatói tisztségébe, aki nem rendelkezik a szükséges tapasztalattal és menedzseri képességekkel. Olyannyira, hogy a cég a csôd szélére került: tartozásai meghaladják a 15 milliárd lejt, 100 alkalmazottját volt kénytelen elbocsátani. A polgármesteri hivataltól követelt 4,7 milliárd lej a 2001 júliusa és 2002 áprilisa között elvégzett munkálatok elszámolása lenne, amelyeket azonban még nem számláztak le.

A RADP és 700 alkalmazottja megmentése érdekében a polgármester arra szólította fel a cég igazgatótanácsát, hogy május 20-án üljön össze, vitassa meg a súlyos helyzetet és mentse fel tisztsésgébôl "a törvénytelen és ideiglenes igazgatót".

Ö. I. B.

Kéthetes haladékot adott a vízmûvek

(5. old.)

Újabb kéthetes haladékot adott a vízmûvek azoknak a lakóközösségeknek, amelyeknek adóssága meghaladja a kétmilliárd lejt. A tizenkét tömbház lakói így lehetôséget kaptak, hogy adósságukból törlesszenek. A vállalat vezetôsége a polgármesteri hivatal segítségét szándékszik kérni ebben az ügyben, mivel a szóban forgó tömbházak lakói hátrányos helyzetû családok, akiknek pár hónapja nincs melegvíz-szolgáltatásuk. Amennyiben a hidegvíz szolgáltatását is beszüntetik, komoly fertôzési gócok fejlôdhetnek ki, veszélyeztetve a város közegészségét.

R. T. T.

Átütemezhetôek lesznek a lakásköltségek
A kormány a szegények segítségére sietne

(5. old.)

Cãtãlin Zamfir miniszterelnöki tanácsos hétfôi sajtóértekezletén bejelentette, hogy a kormány vizsgálja annak a lehetôségét, hogy a köz-, illetve házköltségek terén eladósodott állampolgárok számára sajátos fizetési rendszert dolgozzanak ki. Ennek értelmében azoknak, akik bizonyítani tudják, hogy fizetésükbôl/nyugdíjukból nem tudják fedezni ezeket a költségeket, jogukban lesz kérvényezni azok átütemezését. A kormány azt reméli — vélte a tanácsos — hogy amennyiben részletekben lehet majd kifizetni a lakásfenntartással kapcsolatos díjakat, a lakosság könnyebben fogja majd viselni ezeket a terheket.

A hivatalos kimutatások szerint tavaly a városi lakosság 38,2, a falusi családoknak pedig 21,1 százaléka bizonyult képtelennek arra, hogy lakásfenntartási költségeit idôben ki tudja fizetni. Cãtãlin Zamfir szerint az ország lakosságának mintegy 30 százalékát lehet a szegények közé sorolni, ez kb. 6,5 millió román állampolgárt jelent. A tanácsos szerint az elszegényedés egyik legfontosabb oka a magas köz-, illetve lakásköltségek, amelyek állandó növekedése az ország lakosságának jó részét kibillentette viszonylagos gazdasági egyensúlyából.

GAZDASÁG

Hogyan találjunk használt gépjármûvet?

(6. old.)

Újraindul a széleskörû szolgáltatást nyújtó http://www.truckmarkt.de internetes piactér. Immáron 8 nyelven kereshetnek azok, akik használt gépjármûvet szeretnének vásárolni.

A piactéren megjelenô ajánlatok a TruckMarkt.de publikáció hirdetéseibôl, valamint a Verkehrs-Rundschau és az Omnibusrevue apróhirdetéseibôl tevôdnek össze. A Heinrich Vogel kiadóvállalat a BertelsmannSpringer kiadócsoport tagja.

A használt gépjármûvek adásvételére szakosodott hirdetési újsággal azonos elnevezésû TruckMarkt.de webhely a 4 hónapos "átépítést" követôen teljesen megújult külsôvel és tartalommal várja az odalátogatókat.

A felhasználókat teljes körû szolgáltatáscsomag, és a kornak megfelelô modern megjelenés várja. A webhely az angol és német nyelvû verzió mellett spanyol, francia, orosz, török, lengyel, sôt, román nyelven is olvasható.

Az internetes piacon a használt gépjármûvek széles skálája található meg, több mint 7 ezer ajánlat várja az érdeklôdôket. A tehergépkocsiktól a buszokon, az építôiparban használatos gépjármûveken és felszerelésen át a trailerekig és a speciális jármûvekig itt minden megtalálható.

A keresés felületét átalakították, a felhasználók immáron részletesebben kereshetnek a különbözô modellek között, és keresési feltételt is definiálhatnak.

A http://www.truckmarkt.de mindezek mellett kiegészítô szolgáltatást is nyújt. A gépjármû-értékesítôk például hasznos linkeket találhatnak itt, amelyek virtuális bemutatótermekbe vezetnek, olvashatnak teszteredményekrôl, új matricákról, gépjármû-finanszírozási kérdésekrôl, valamint feliratkozhatnak egy e-mail hírlevélre is.

Az MTI-OTS-Cégvonal adásán közzétett ismertetô szerint a Heinrich Vogel kiadóvállalat a világ egyik vezetô információszolgáltatója az árufuvarozás és logisztika, az utasforgalom és turizmus, valamint a közlekedésbiztonsági képzés és oktatás területén.

A kiadó termékskáláján megtalálhatók a speciális szakfolyóiratok, kézikönyvek, interaktív CD-ROM-ok, valamint az online szolgáltatások. A szakfolyóiratok között szerepel a hetente megjelenô, szállítási és logisztikai kérdéseket taglaló Verkehrs-Rundschau, a logisztika, informatika és értékesítési hálózat új kereskedelmi és üzleti magazinja, a Logistik inside, valamint a Trucker, a kamionsofôrök magazinja.

Valutaárfolyamok
Május 20., hétfô

(6. old.)

Váltóiroda

Euró (Vétel/Eladás)

Dollár (Vétel/Eladás)

Forint (Vétel/Eladás)

Macrogroup (Fôtér 23., Sora, Bolyai 8., Szentegyház u. 4.)

30 450/30 650

33 300/33 450

123/125

Május 21., kedd

A Román Nemzeti Bank mai árfolyamai: 1 euró = 30 802 lej, 1 USD = 33 493 lej, 1 magyar forint = 125 lej.

HIRDETÉS

TÁRSKERESÔ

(7. old.)

Fiatal, szép, mûvelt, komoly, 19-40 év közötti nôk, akik szeretik a szépet, az eleganciát, sportot, utazást és megismerkednének barátság/házasság céljából szimpatikus, komoly fiúkkal, hívják a MATRIM IDEAL ügynökséget du. 6 óra után, a 004-059-160923-as telefonszámon.

Talált tárgyak

(7. old.)

Elvesztettem személyazonosságimat és az indexemet Tóth Szabolcs névre. Kérem a becsületes megtalálót, értesítsen a 090-888864-es telefonszámon. (6583816)

NAPIRENDEN

Kórházba került Birtalan Ákos

(8. old.)

A vasárnapról hétfôre virradó éjszakán kórházba szállították Birtalan Ákost. Az RMDSZ-képviselô agyvérzést szenvedett, nyilatkozta a Mediafaxnak George Vasilescu, a fôvárosi Doctor Bagdasar-Aresni kórház szóvivôje.

Vasilescu közölte, a képviselôt a hétfôi nap folyamán több vizsgálatnak is alávetették, és azok eredményeinek függvényében az orvosok eldöntik, milyen terápiát alkalmaznak.

Lapzártakor a bukaresti idegsebészek még nem tudtak megnyugtató hírekkel szolgálni a Kovászna megyei képviselô egészségügyi állapotáról.

EBRD-kölcsön a Petromnak
További megállapodások 26,5 millió euró értékben

(8. old.)

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EUFB, EBRD) 150 millió dolláros kölcsönt nyújt a román állami olajvállalat, a Petrom SN privatizációjának elôkészítéséhez. Az errôl szóló szándéknyilatkozatot az EBRD Bukarestben rendezett évi közgyûlése alkalmával írták alá. Az európai pénzintézet saját forrásaiból 100 millió dollárt biztosít, további 50 millió dollárt pedig szindikált bankkölcsön formájában kíván elôteremteni.

Dan Ioan Popescu ipari miniszter szerint a kölcsönt olyan beruházásokra fogják fordítani, amelyek eredményeként a Petrom jóval vonzóbb lesz a befektetôk szemében. A megállapodás szerint az EBRD az általa nyújtott kölcsön egy részét késôbb Petrom-részvényekké alakíthatja át, maximum a társaság részvényeinek 5 százalékáig.

A bukaresti közgyûlés idején három további megállapodást írtak alá összesen 26,5 millió euró értékben.

Az EBRD a legjelentôsebb külföldi tôkeberuházó Romániában. A bank adatai szerint 1990 és 2001 között a közvetlen külföldi tôkebefektetések nagysága megközelítette a 8 milliárd dollárt Romániában, ennek az összegnek közel negyedét teszi ki az EBRD részesedése.

Jean Lemierre, az EBRD elnöke azt mondta, hogy 2002 és 2003 két nagyon jó év lesz a romániai beruházások számára, elsôsorban a bankszférában és az energetikai szektorban. A bankelnök szerint a jelenlegi román kormány igyekszik stabillá tenni a törvényi hátteret és megpróbálja egyszerûsíteni a privatizációs eljárásokat.

A Romániával kapcsolatos bizonytalanságokat mutatja ugyanakkor, hogy a térségbeli országok közül a román gazdaság idei várható teljesítményét illetôen mutatkoznak a legjelentôsebb eltérések a különbözô becslésekben. A román kormány 4,5 százalékos növekedéssel számol, az EBRD 3,5 GDP-bôvülést lát valószínûnek. A legnagyobb eltérés a német IWH pénzügykutató intézet idén februárban közzétett 3 százalékos és a DRI-WEFA nemzetközi pénzügykutató intézet egy hónappal késôbbi 5,9 százalékos elôrejelzése között van.

A nemzetközi pénzintézetek, gazdasági szervezetek jóval óvatosabbak a román illetékeseknél a román infláció idén várható mértékét illetôen is. Az idei román költségvetési törvény 22 százalékos inflációval számol, s Mugur Isãrescu, a Román Nemzeti Bank kormányzója a közgyûlés idején jelentette be, hogy az év elsô négy hónapjának adatai alapján a pénzromlás üteme ennél várhatóan kisebb lesz.

Az EBRD márciusi jelentése szerint a román infláció nagysága az idén 23,8 százalék lesz. A Nemzetközi Valutaalap áprilisban 25,2 százalékos inflációt jósolt. Az Európai Unió és az ENSZ tavaly az év végén egyaránt 26 százalékra tette az infláció idén várható mértékét Romániában.

Elhangzott egy másik bejelentés is: Cristian Popa, a Román Nemzeti Bank alkormányzója szerint a lej konvertibilissá válása 2004 után, legkésôbb 2007-ben várható, amikor Románia meghívást kaphat az EU-ba.

A szélsôjobb elôretörése az egyes uniós országokban tartott választásokon nem fogja megakadályozni az EU-bôvítést — így vélekedtek a bukaresti EBRD-közgyûlésen részt vevô tagjelölt országok pénzügyminisztériumi vezetôi, és így látja Pedro Solbes is, a brüsszeli bizottság gazdasági biztosa is. Solbes kifejtette: várakozása szerint az új tagországok elsô csoportja 2004-ben csatlakozhat, miután a felvételi tárgyalások az idén lezárulnak, s egyre valószínûbbnek tûnik, hogy 2004-ben akár 10 ország is csatlakozhat.

Más vélemények szerint Románia gazdasága jelenleg nem kompatibilis az Európai Unió tagállamainak gazdaságával, a csatlakozási tárgyalások tekintetében pedig az ország jóval a többi tagjelölt mögött van — jelentette ki hétfôn Willem Buiter, az EBRD vezetô közgazdásza.

— Világos, hogy Románia az utolsó helyen van azon tíz tagjelölt ország között, amelyekben az EBRD tevékenységet folytat, tette hozzá Buiter. Szerinte a román gazdaság teljesítménye 2000 végéig "középszerû" volt, azonban most elegendô bizonyíték van arra nézve, hogy Románia gyorsan behozhatja lemaradását.

Újabb IMF-halasztás

(8. old.)

A Nemzetközi Valutaalap (NVA, IMF) ismét elhalasztja a döntést a Romániának tavaly jóváhagyott készenléti hitel újabb részletének folyósításáról — közölték az IMF és a román kormány illetékesei.

Az újabb nehézséget tükrözô bejelentés az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) a román fôvárosban tartott évi közgyûlésének ideje alatt hangzott el.

Az IMF képviselôi szerint a halasztás oka az, hogy Románia nem teljesítette a készenléti hitel második és harmadik részletének átutalásához szabott valamennyi feltételt. A fô problémát a Valutaalap szerint az állami szektorban tervezett leépítések elmaradása jelenti.

A román kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy a Petrom állami olajvállalatnál 4200 fôvel csökkentik a foglalkoztatottak számát. A tervezett leépítést a román fél úgy hajtotta végre, hogy az érintett dolgozók kétharmadát a Petromhoz tartozó, de formálisan már magánkézbe adott vállalatokhoz csoportosította át. Az IMF ezt a megoldást nem találta elfogadhatónak. A vita miatt a Világbank egy héttel ezelôtt bejelentette, hogy mindaddig felfüggeszti a Románia számára jóváhagyott PSAL-II programot, amíg Bukarest nem tisztázza nézeteltérését a Valutaalappal. (A román gazdasági szerkezet átalakítását segítô PSAL-II program keretében a Világbank 300 millió dollár kölcsönt szavazott meg Romániának.)

Az IMF tavaly októberben hagyott jóvá egy 18 hónapra szóló közel 383 millió dollár nagyságú készenléti hitelt Románia számára. Az elsô részletet azonnal átutalták, a második részlet lehívásának idôpontját idén február közepére tervezték.

Románia nem tudta teljesíteni a második részlet kifizetéséhez szükséges feltételeket, ezért március végén Bukarest kiegészítô szándéklevélben erôsítette meg az IMF képviselôivel letárgyalt kötelezettségeit azzal, hogy azok teljesítése esetén az ország egyben kapja meg a hitel második és harmadik részletét.

Mihai Tãnãsescu pénzügyminiszter szerint "csak apró nézeteltérésrôl" van szó, amelyet már sikerült tisztázni a pénzintézettel. Tãnãsescu procedurális nehézségekkel indokolta, hogy az IMF igazgatói tanácsa nem tud az újabb részletek lehívásának lehetôségérôl dönteni.

Milliós büntetés nemi zaklatásért
Törvény szabályozza a nôk és férfiak esélyegyenlôségét

(8. old.)

A nôk és férfiak esélyegyenlôségét szabályozó 202. törvény — amely a 2002. évi Hivatalos Közlöny május 8-i 301. számában jelent meg — fô célja elôsegíteni a nôk és férfiak közötti esélyegyenlôséget annak érdekében, hogy megszüntessék Romániában a nemek közötti nyílt vagy burkolt diszkriminációt az élet minden területén. A nôk és férfiak közötti esélyegyenlôségen a különbözô nemû személyek képességeinek, igényeinek és törekvéseinek a figyelembe vételét értik, továbbá a különbözô nemû személyekkel szembeni egyforma bánásmódot.

Az esélyegyenlôség érdekében hozott intézkedéseket a munkaügyben, oktatásban, egészségügyben, mûvelôdésben és tájékoztatás területén, a döntéshozatalban, valamint egyéb területeken alkalmazzák. Nem érvényesek a törvény elôírásai az egyház keretén belül, továbbá a lakosság magánéletét sem érinthetik. A jogszabály a következôképpen értelmezi az alkalmazott kifejezéseket: nyílt megkülönböztetés (diszkrimináció) — valamely személynek nemi hovatartozása vagy terhessége, gyermekszülés, szülési szabadság vagy az apasági szabadság jóváhagyása miatti megkülönböztetett kezelése ennek hátrányára; burkolt megkülönböztetés — olyan, látszólag semleges eljárás, bánásmód, gyakorlat, kritérium alkalmazása, amely hatása révén érinti a valamely nemhez tartozó személyeket, azokat az eseteket kivéve, amikor az ilyen gyakorlatot vagy kritériumot objektív okok indokolják; nemi zaklatás — a nemiséggel kapcsolatos bármilyen viselkedésforma, amelyrôl az elkövetô személy tudja, hogy sérti az érintett becsületét, amennyiben ezt a fajta viselkedést visszautasítják és olyan döntés okát képezi, amely érinti a bántott személyt. Természetesen léteznie kell úgynevezett pozitív megkülönböztetésnek, amely olyan ideiglenes intézkedésben nyilvánul meg, amely tulajdonképpen az esélyegyenlôség megteremtését célozza. Éppen ezért nem minôsül diszkriminációnak az anyaság, szülés és szoptatás érdekében, adott nemhez tartozó személyek védelmében hozott különféle intézkedés, valamint a különbözô képességkövetelmény, amelyet egy adott szakma, munkavégzés a nemektôl függôen követel meg.

Az esélyegyenlôség megnyilvánulása tehát valójában az egyforma hozzáférhetôséget jelenti: a munkához, a szakma gyakorlásához, valamely állás elfoglalásához és a munkában történô elôléptetéshez, egyenlô keresethez ugyanolyan munkáért, hasonló munkafeltételekhez, a nem kereset jellegû javakhoz és kedvezményekhez. Éppen ezért a munkáltatók kötelesek biztosítani a nôi és férfi alkalmazottaik között az egyenlôséget a munkaviszonyok területén, és idônként felvilágosítani személyzetüket jogaikról, olyan intézkedéseikrôl, amelyek a nemek esélyegyenlôségét szolgálják. Alkalmazásnál például a terhességnek vagy anyaságnak nem szabad megkülönböztetésül szolgálnia, és tilos valamely jelölttôl terhességi igazolást igényelni. Ez alól kivételt képeznek azok a munkakörök, amelyeket egészségügyi okok miatt nem tölthetnek be várandós vagy szoptatós anyák.

A munkahelyen vagy a tevékenységét más helyen végzô személy nemi zaklatása is diszkriminációt jelent. Ez alatt az olyan viselkedést értik, amely a munkahelyen megszégyenítési, elbátortalanítási légkört vált ki; függôvé teszik valamely alkalmazott fizetését, elôléptetését, szakképzését a nemi életre vonatkozó, az illetô alkalmazottnak nem kívánatos viselkedés, ajánlat elutasítása esetén. Ezek elkerülésére a munkaadónak fegyelmi büntetést kell elôírnia, amelyet panasz esetén azonnal alkalmazni is kell. Szintén megkülönböztetést jelent, amikor a munkaadó egy panasztevônek módosítja a munkakörülményeit, vagy éppenséggel felbontja a munkaszerzôdését amiatt, mert a jelen törvény alkalmazása érdekében az illetékes bírósághoz fordult. Annak érdekében, hogy a jogszabály elôírásait tiszteletben tartsák, a kollektív munkaszerzôdések megtárgyalásánál olyan kitételeket is bele kell foglalni a szerzôdésekbe, amelyek a diszkrimináció megszüntetésére vagy megelôzésére szolgálnak, továbbá elôírják a sértett személyek panaszának orvoslását.

Amennyiben valaki úgy ítéli meg, hogy a neme miatt megkülönböztetés áldozata volt, a munkaadóhoz fordulhat (vagy éppenséggel ôt perelheti) és kérheti a szakszervezet vagy a többi alkalmazott támogatását. Ha panasza ezen a szinten nem oldódott meg, a bírósághoz fordulhat, és anyagi, valamint erkölcsi kártérítést követelhet. Kihágás esetén a pénzbírság 1,5 és 15 millió lej között változik, a kihágást pedig a munkaügyi felügyelôségek, tanfelügyelôségek, egészségügyi felügyelôk állapítják meg.

(i)


[Vissza az Szabadság
honlapjához]
[Vissza a HHRF
honlapjához]


A Szabadság Internet változatát
a Hungarian Human Rights Foundation készítette

Copyright © Szabadság - 2002 - All rights reserved -