2003. június 30.
(XV. évfolyam, 145. szám)
Új tagokkal, új frakciókkal ülésezett szombaton Marosvásárhelyen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) két legfôbb testülete. Az SZKT Állandó Bizottságának elnökévé ismét Frunda Györgyöt választották, a szövetség ügyvezetô elnöke pedig újra Takács Csaba lett. A vezetôség elképzeléseit támogató és az azokat ellenzôk csoportjai is átalakult, de a vitákban bebizonyosodott: ki-ki a régi formáját hozta. Markó Béla szövetségi elnök ezúttal is egységre intette az erdélyi magyarságot, és a magyarországi pártharcok behozatala ellen foglalt állást.
Szombaton délelôtt Marosvásárhelyen tartotta újjáalakuló ülését az RMDSZ Szövetségi Képviselôk Tanácsa (SZKT). Ezzel párhuzamosan a Szövetségi Egyeztetô Tanács (SZET) is ülésezett, majd délután a két testület együttes ülése tanácskozott.
A Szatmárnémetiben tartott VII. RMDSZ-kongresszus által kiírt belsô választások eredményeképpen az elmúlt idôszakban valamennyi területi szervezetben közvetlen vagy közvetett választások során döntöttek arról, hogy kik kerüljenek be az új SZKT-ba. A testületnek hivatalból tagjai a szenátorok, a parlamenti képviselôk, valamint a szövetség megyei és területi szervezeteinek elnökei. A fennmaradó 74 helyet töltötték ki a belsô választások nyertesei.
Markó Béla szövetségi elnök és Kelemen Hunor SZET-elnök összeférhetetlenség miatt lemondott mandátumáról, így az újjáalakult SZKT-nak összesen 144 tagja van, akiknek mandátumát a szombati ülés igazolta.
Egységes RMDSZ-re van szükség
Köszöntô beszédében Markó Béla rámutatott: a belsô választások során kiválasztott képviselôk "sok százezer magyarnak", "valójában egy másfél milliós magyar közösségnek az akaratából" alakítják meg az érdekvédelmi szövetség legfôbb döntéshozó testületét, amelynek fô célja az RMDSZ programjának végrehajtása, a magyar közösség szülôföldön történô megtartása, megerôsítése, illetve versenyképes partnerré tétele Romániában és az Európai Unióban.
Nem az elkövetkezô évtizedekben, hanem az elkövetkezô években dôl majd el, hogy ezt a programot sikerül-e megvalósítani, ezért az SZKT döntései nem csupán az elkövetkezô évekre, hanem az eljövendô évtizedekre is kihatnak majd szögezte le.
Úgy vélte, a szülôföldön való boldogulás ma nagy mértékben a gazdaságtól függ, s az RMDSZ ezen a téren képes eredményeket elérni. Ennek egyik szemléletes példájaként említette, hogy az RMDSZ fáradozásának köszönhetôen az Erdélyt átszelô autópálya távlati, 2015 utánra kijelölt tervét ma a román és a magyar kormány is nemzeti prioritásnak tekinti, és esetleg már jövôre a konkrét építési munkálatok is megkezdôdnek.
Ehhez olyan szolidáris RMDSZ-re volt szükség, amelynek befolyása van a román politikai életben, és meghallgatják Magyarországon is hangsúlyozta.
A szövetségi elnök szerint az új SZKT-nak "történelmi kihívásokkal" kell majd szembenéznie, s ezekkel szemben egységesen kell majd fellépnie. Az egység megtartásának fontosságát hangsúlyozva Markó kijelentette:
Sem az autópálya-ügyben, sem a nyelvhasználat, sem az anyanyelvû oktatás, sem az egyetem, sem az önkormányzatiság, sem a magyarok által lakott régiók fejlesztésének dolgában semmiféle elôrehaladást nem lehetne elérni, ha politikailag nem lennénk egységesek, vagy netán horribile dictu nem lenne parlamenti képviseletünk. Nélkülünk rajzolnák át a térképet, és mi majd tiltakoznánk. Nélkülünk szerveznék át a közigazgatási egységeket, és mi majd tiltakoznánk. Nélkülünk történne minden, ami fontos, és mi majd tiltakoznánk. (...) Mi nem ezt akarjuk! Mi partnerek akarunk lenni, bele akarunk szólni azokba a döntésekbe, amelyek minket érintenek, és dönteni akarunk azokban a kérdésekben, amelyek csakis minket érintenek. Ehhez egységes RMDSZ-re van szükség!
Úgy vélte, az egység megôrzése érdekében az RMDSZ-nek sokszínûnek kell lennie, tisztelnie kell a véleménymondás szabadságát. Ennek érdekében az SZKT-ban helye van a kereszténydemokráciának, a liberalizmusnak és a szociáldemokráciának éppúgy, mint a Székelyföldnek, a Partiumnak, a szórványnak, Erdély központi régiójának, de a bukaresti és a galaci magyaroknak is.
Markó óvott az ideológiák mentén történô szakadástól. Ez nem a mi osztozkodásunk, ez nem itt történik, hanem Magyarországon. Mi külön-külön lehetünk jobboldaliak vagy baloldaliak, mint ahogy vagyunk székelyek, partiumiak vagy éppen szórványbeliek, de együtt az RMDSZ-nek mindenkit képviselnie kell mondta. Éppen ezért az SZKT-nak mint a romániai magyar közösség belsô parlamentjének kell mûködnie, a nyitottság, az átláthatóság, a szabályosság, a hatékonyság és a szolidaritás elve alapján. Az elnök leszögezte: a testület legitimitásához nem fér kétség, hiszen minden egyes tagja mögött "egyenként is szavazatok százai, ezrei vagy akár tízezrei vannak".
Régi platformokból új frakciók
Az SZKT frakciói ideológiai, illetve regionális tagozódás szerint alakultak meg szombaton, amikor összesen nyolc frakció létrejöttét jelentették be. Ezek az alábbiak (zárójelben a frakció tagjainak száma, illetve vezetôje): 1. Kereszténydemokrata Frakció (17, Kelemen Kálmán); 2. Székelyföldi Frakció (13, Ladányi László); 3. Novum Forum Frakció (11, Borbély László); 4. Partiumi Frakció (27, Lakatos Péter); 5. Új Erô Frakció (19, Borboly Csaba); 6. Szórvány Frakció (11, Winkler Gyula); 7. Szabadelvû Kör Frakció (10, vezetôjét késôbb választják meg); 8. Nemzeti Polgári Centrum Frakció (22, Kónya-Hamar Sándor). A frakciókba be nem lépett 14 képviselô függetlenként tevékenykedik majd az SZKT-ban.
Nem tisztázták az ülésen a viszonyt a most megalakult frakciók és a korábban létezô platformok között, de amint a felsorolásból is látható, a Katona Ádám vezette Erdélyi Magyar Kezdeményezés nevû platform, illetve a Bucur Ildikó vezette baloldali platform az új testületben nincs jelen. Nem alakítottak külön frakciót a Reform Mozgalomnak az SZKT-ban jelen lévô tagjai sem, akik a szombati ülésen javaslataik zömét a Nemzeti Polgári Centrum Frakció támogatásával nyújtották be. A belsô ellenzékként számon tartott korábbi platformok képviselôi egyébként most a Nemzeti Polgári Centrum Frakcióba tömörültek, amely 22 tagjával a Partiumi Frakció után a második legnagyobb SZKT-frakciót alkotja.
Az Új Erô Frakciót az SZKT-ban képviselt ifjúsági szervezetek képviselôi hozták létre. 19 tagjával ez a testület harmadik legnagyobb frakcióját adja.
Az SZKT megválasztotta az RMDSZ Szabályzat-Felügyelô Bizottságát, amelynek öt tagja közül kettôt (Bíró Enikô, Markó Attila) a szövetségi elnök javasolt. A fennmaradó három helyre titkos szavazással Asztalos Csabát, Rozsnyai Sándort és Rütz Erzsébetet választották meg.
Az SZKT Állandó Bizottságának elnökévé titkos szavazással 103:21 arányban Frunda György szenátort választották, aki biztosította a képviselôket, hogy a sokszínûség és a véleménynyilvánítási szabadság tiszteletben tartásával végzi majd munkáját, s mindent megtesz annak érdekében, hogy az SZKT valóban az RMDSZ parlamentjeként mûködjön.
Mivel a két alelnöki helyre három javaslatot tettek Kiss Sándor, Kerekes Sándor és Puskás Bálint , és ezek közül csak Puskás Bálint kapta meg a kétharmados többséget, az Állandó Bizottság második alelnökének és négy titkárának megválasztását a következô SZKT-ra halasztották. Addig az SZKT frakcióinak egyeztetniük kell a jelöltekrôl.
A meccs és a szabályok
A testület módosította az RMDSZ parlamenti frakcióinak mûködési szabályzatát. A Borbély László által elôterjesztett módosítások kapcsán vita bontakozott ki.
Toró T. Tibor "felhívással és kéréssel" fordult a testülethez. Ennek lényege, hogy az RMDSZ-ben állítsák helyre a sokszínûséget, mert a szervezet homogén párttá vált, ahonnan az ellenvéleményeket kiszorítják, ami az érdekképviseletet gyengíti. Javasolta a szabályzat vitájának elnapolását, újratárgyalását, s a konszenzussal elért kétharmados döntéshozatal bevezetését. Ellenkezô esetben úgy vélte, a többség diktatúrája érvényesül a kisebbség felett.
Ez utóbbi megfogalmazást Székely Ervin visszautasította. Szerinte a parlamenti frakció végrehajtási szerv hiszen a politikai döntéshozó testület az SZKT és a kongresszus , amelynek a törvényhozási hatékonyság érdekében egységesnek kell lennie. Hozzátette: a politikai vitákat nem a parlamenti frakcióban, hanem az SZKT-ban kell lefolytatni.
Márton Árpád és Verestóy Attila egyaránt azzal érvelt, hogy a parlamenti frakció mûködôképességének és hatékonyságának biztosítása megköveteli az ott egyszerû többséggel elfogadott döntések kötelezô érvényesítését a parlamentben.
Tokay György úgy vélekedett, hogy a Nemzeti Polgári Centrum Frakció nem minôsített többségen alapuló döntéshozatalt akar tulajdonképpen a parlamenti frakciókban, hanem vétójogot kíván kivívni.
Ráduly Róbert azt javasolta, hogy az új szabályzat csak a jövô évi választások után lépjen életbe, hiszen "meccs közben nem lehet a szabályokat megváltoztatni".
Az SZKT Toró T. Tibor és Ráduly Róbert javaslatait sorra leszavazta, majd 106 igen és 21 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta a parlamenti frakciók új mûködési szabályzatát. A vitában mutatkozó félreértések Frundát arra késztették, hogy a következô SZKT-ülésre székely-magyar tolmácsolást helyezzen kilátásba.
Etikai és fegyelmi ügyek
Ungvári-Zrínyi Imre, az RMDSZ Etikai és Fegyelmi Bizottságának (EFB) elnöke három etikai vizsgálatról számolt be a testületnek.
Az elsôt Pécsi Ferenc képviselô ellen nyújtották be, aki 2002 februárjában a bukaresti Curentul napilapban azt állította, hogy gazdasági érdekszövetség létezik az RMDSZ és a kormánypárt vezetôi között. Az EFB felszólította Pécsit, hogy terjessze be bizonyítékait, vagy pedig vádjait nyilvánosan vonja vissza. Pécsi közölte: élni kíván fellebbezési jogával. Kifogásolta, hogy a két évvel ezelôtt általa benyújtott keresettel az EFB mindmáig nem foglalkozott, miközben az ellene irányuló keresetet kivizsgálta. Az EFB-határozatot az SZKT elfogadta.
A második a Nagy Pál kontra Asztalos Csaba ügy volt. Az EFB figyelmeztetésben részesítette Asztalost, aki a hatóságoknál levédte a MIT nevet, miközben tudta, hogy ezt évek óta a Magyar Ifjúsági Tanács nevû szervezet, az RMDSZ egyik partnerszervezete használja, s ezzel erkölcsi kárt okozott a MIT-nek és a szövetségnek. Asztalos kijelentette: fellebbezni fog, hiszen amikor a nevet levédte, a MIT "már rég nem volt" az RMDSZ ernyôje alatt. Az EFB-határozatot az SZKT elutasította.
A harmadik a Lakatos Péter kontra Tôkés László ügy volt, amelyben mind a református püspök, mind pedig Ungvári-Zrínyi Imre az elmúlt hetekben több nyilatkozatot is közreadott.
Az EFB-elnök az ellene Tôkés László által megfogalmazott vádak, valamint a Nagy Pál kontra Asztalos Csaba ügyben hozott határozat elutasítása okán mind személyére, mind pedig az EFB-tagokra nézve bizalmi szavazást kért az SZKT-tól. Frunda György érvelésére miszerint ha ezt jóváhagyják, mindenki bizalmi szavazást fog majd kérni az SZKT Ungvári-Zrínyi Imre kérésének teljesítését elvetette.
Lakható jövôt kell építeni
Szintén délelôtt, a marosvásárhelyi Bernády Házban tartotta ülését a SZET, amely megalakította szakbizottságait, megválasztotta ezek vezetôit, és módosította saját mûködési szabályzatát.
Délután a Kultúrpalota nagytermében az SZKT és a SZET együtt tanácskozott. Lakatos Péter felolvasta Tempfli József nagyváradi katolikus püspök levelét, aki köszönetet mondott mindazokért az RMDSZ-erôfeszítésekért, amelyek nyomán az egykori püspöki palotát fokozatosan (július elsejével, illetve október elsejével) kiürítik, és visszaadják az egyháznak.
A két testület elôtt Markó Béla politikai tájékoztatót tartott. A szövetségi elnök az Erdélyi Magyar Nemzeti tanács égisze alatt az utóbbi idôszakban rendezett fórumokat bírálta. Kijelentette: soha nem volt olyan nagy Erdélyben a szavak és a tettek, az értelem és az érzelem közötti távolság, mint most.
Eljön egy magyarországi publicista-féleség egy ilyen rendezvényre, a szó szoros értelmében legyávázza az erdélyi magyarokat, és az ír meg a baszk példát szegezi a mellünknek. Azt persze elfelejti közölni ez az ember, hogy pontosan kinek a gyermekeit is akarja vágóhídra hajtani az elkövetkezôkben, ugyanis az ilyen biztatásokat úribb helyeken felajánlások szokták követni. Például így: én lennék az elsô, aki... stb. mondta, nyilvánvalóan Bayer Zsolt sepsiszentgyörgyi beszédére utalva.
Markó szerint az a javaslat, miszerint a székelyföldi helységnév-táblákra rovásírással is írják fel a településneveket, szintén a nagyotmondási vágy eredménye. Ugyanakkor keményen bírálta mindazokat, akik meg akarják osztani a szövetséget, az erdélyi magyar közösséget pedig cselekvés helyett nagyotmondással, a szociális elégedetlenségre építô álradikális demagógiával tévesztik meg.
Az egységes képviselet megôrzésének fontosságát hangsúlyozva, a szövetségi elnök leszögezte: akik arról prédikálnak, hogy vegyük a sorsunkat a kezünkbe, azok éppen most ütik ki a sorsunkat a kezünkbôl. Úgy vélte, bûnt követnek el saját közösségükkel szemben azok, akik "a nagyotmondás versenyében már a parlamentbôl való kiesést is hajlandók elfogadni, netán propagálják is".
Nem engedhetjük meg, hogy egységes politikai képviselet nélkül maradjon a magyar közösség, de csak a nyitottság, a tolerancia, a demokrácia és a véleményszabadság által tartható meg ez az egység mondotta.
Az elért eredmények (anyanyelvhasználat az igazságszolgáltatásban, a CsanálosVállaj határátkelô megnyitása, a nagyváradi római katolikus püspökség épületének visszaszerzése, az egyházi ingatlanok restitúciójának beindulása) mellett a kudarcokról is szólt, például a nemzetállami meghatározás megôrzésérôl az alkotmányban.
Kifejtette: nem nagyhangú szólamokkal kell traktálni a közösséget, hanem "téglát téglára rakva" kell számára "kézzelfogható és lakható jövôt" építeni. Ehhez pedig a romániai magyarságnak erôs parlamenti képviseletre és erôs önkormányzatokra van szüksége.
Markó fontos és tanulságos példaként említette a státustörvény történetét. Rámutatott: az RMDSZ nem örült annak, hogy "az egységes nemzet fogalma helyett az egy nemzethez való tartozás elve maradt a szövegben", ám a szövetség azoknak a nevében fogadta el a módosítást, akik igénylik a támogatásokat, és akik számára fontos, hogy a kedvezmények köre bôvült. Hozzátette: a következô feladat annak elérése, hogy a jogszabály Romániában alkalmazható legyen, ehhez azonban az RMDSZ-nek politikai befolyásra van szüksége.
Az RMDSZ elnöke kijelentette: a szövetségben "minden tisztességes véleménynek helye van", "van hely a megszólalásra, van hely a párbeszédre". Kifejtette: aki ezt nem akarja kihasználni, az önmagába nem bízik, saját igazságát nem tartja elég erôsnek.
Markó arra biztatta hallgatóságát, hogy hagyják a nagyotmondást másra, a kihívásokra próbáljanak válaszolni, hiszen "az erdélyi magyarság ma válaszúton van".
Felzárkózni vagy elzárkózni, ez ma a választás tétje vonta le a végkövetkeztetést.
Hol lakozik a lelkiismeret?
Az elnöki tájékoztatóhoz hozzászólók zöme Lakatos Péter, Kelemen Attila, Kelemen Kálmán, Rafain Zoltán, Varga Attila, Kelemen Hunor frakcióik nevében egyetértettek az elhangzottakkal. Lakatos Péter úgy vélekedett, hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács felállítása a Tejútnál is messzebb van. Kelemen Attila a magyarországi politikai ellentétek Erdélybe hozatala ellen foglalt állást. Haragudjatok egymásra nélkülünk üzente az anyaországnak. Varga Attila úgy vélte, a délibábkergetés helyett vállalni kell a felelôsséget, s nem fogadható el az az út, amelyet mások jelölnek ki számunkra. Kelemen Hunor arra figyelmeztetett:nem jött el az ideje annak, hogy alternatív szervezeteket hozzunk létre, hiszen 13 év után sincs egyetlen partnerünk sem a román parlamentben, aki például a nemzetállam ügyében elfogadná álláspontunkat. De azért sem, mert a romániai magyarság társadalma nem különálló bolygó, függôségi viszonyok határozzák meg létét.
Markó Béla beszédét és a szövetség jelenlegi politizálását a Nemzeti Polgári Centrum Frakció nevében Szilágyi Zsolt élesen bírálta. Elmondta: az RMDSZ fórumai formálissá váltak, tartalmilag kiüresedtek, a sokszínûség pedig csupán szólam. Azok osztják tehát meg az erdélyi magyarságot, akik "az egység jegyében" Tôkés Lászlót tiszteletbeli elnöki tisztségébôl menesztették, s akik a Bukaresttôl való függést erôsítik.
Rámutatott: ha ebben a ritmusban halad az egyházi ingatlanrestitúció, a teljes vagyon visszaszerzése akár 30 évig is eltarthat. Ugyanakkor leszögezte, nem igaz, hogy a Kárpát-medencei magyarság 98 százaléka egyetértett a státustörvény módosításával. Furcsállotta azt is, hogy miközben a magyar státustörvényt az EU kifogásolja, a moldovaiak nyugodtan lehetnek kettôs moldovai és román állampolgárok.
Szilágyi szerint két lehetôség közül lehet csak választani: felzárkózni a Gross-féle európa tanácsi jelentés autonómia-szintjéhez, vagy felzárkózni a román pártok minimalizált igénylistájához. Amikor pedig a fórumokat bírálja, Markó tulajdonképpen "az erdélyi magyarság élô lelkiismeretét bírálja".
A vitában elhangzottakra reagálva, Markó kijelentette: a nagyotmondókat bírálta, nem pedig a fórumok résztvevôit, bár a sepsiszentgyörgyön lezajlott fórumon "hazugságok is elhangzottak".
A lelkiismeretemet pedig én egye lôre magamnál tartom válaszolt Markó Szilágyi Zsoltnak, akinek igazat adott abban, hogy a romániai magyarság függ Bukaresttôl, mint ahogyan Budapesttôl is függ. A státustörvénnyel kapcsolatban felhozott moldovai példáról úgy vélekedett: igaz, hogy a románok támogatják a moldovaiakat, de ezt "tace si face" (hallgat és cselekszik) alapon teszik, nem pedig úgy, hogy "nagydobbal akarunk verebet fogni".
Markó Béla újra Takács Csabát jelölte az ügyvezetô elnöki tisztségre. Az elnök jelöltjének nagy politikai és ügyvezetôi tapasztalatát hangsúlyozta, amelyre a jövô évi helyhatósági és parlamenti választások alkalmával a szövetségnek ismét szüksége lesz. Markó közölte: az ügyvezetô elnökségen belül új fôosztályokat hoznak létre, ilyen lesz az európai integrációs és régiófejlesztési, az ifjúsági, illetve a szórvány és szociális kérdésekkel foglalkozó fôosztály.
Takács Csaba elmondta: eltökélt szándéka, hogy a jövô évi választásokon a szövetség újra nagyon jó eredményeket érjen el, miközben a területi szervezetek infrastruktúráját is fejlesztik.
Az együttes ülés titkos voksolással, 129:9 arányban újraválasztotta Takács Csabát. A régi-új ügyvezetô elnök a fôosztályok élére az alábbi személyeket javasolta (zárójelben a fôosztály, illetve a kapott igen-szavazatok száma: Nagy Zsolt (területi szervezetek és önkormányzatok, 135), Borbély László (kormányzati tevékenység, 128), Niculescu Tóni (európai integráció és régiófejlesztés, 137), Kerekes Gábor (gazdaság, 135), Kötô József (oktatás, 139), Szép Gyula (mûvelôdés, 138), Porcsalmi Bálint (szórvány és szociális kérdések, 132), Kovács Péter (ifjúsági, 132).
Takács Csaba javaslatára az ügyvezetô elnök helyettesévé Nagy Zsoltot nevezték ki.
Zárják le a státusvitákat, jöjjön a pénz... és az autonómia!
Újabb vita az Európa Tanács által elfogadott 2003/1609. számú Ajánlás és Andreas Gross ET parlamenti közgyûlési képviselô által készített jelentés kapcsán bontakozott ki. Ezzel kapcsolatban ugyanis az ügyvezetô elnökség és a Nemzeti Polgári Centrum Frakció külön-külön állásfoglalás-javaslatot nyújtott be. A két testület együttes ülése végül az ügyvezetô elnökség változatát 14 tartózkodással fogadta el.
A dokumentumban az RMDSZ vezetô testületei véleményt mondottak mind a magyar státustörvénnyel, mind pedig a Gross-jelentéssel és az azon alapuló ajánlással kapcsolatban. Leszögezték: az RMDSZ szerint a státustörvény jelenlegi formájában alkalmazható a Magyarországgal szomszédos államokban, megfelel a Velencei Bizottság jelentésében és a magyarromán (OrbánNãstase) egyetértési nyilatkozatban foglaltaknak, és elôsegítheti a nemzeti kisebbségek és a többségi nemzetek közötti bizalmi viszonyt, a magyar nemzeti közösséghez tartozó személyek esélyegyenlôségének javítását.
"Az RMDSZ Szövetségi Képviselôk Tanácsa és a Szövetségi Egyeztetô Tanács prioritásnak tekinti a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos viták lezárását mind Magyarországon, mind a térségbeli érintett országokban, mind az Európa Tanácsban, és elvárja a törvény mielôbbi alkalmazását" hangzik a dokumentum.
Az Andreas Gross svájci ET parlamenti közgyûlési képviselô jelentése alapján elfogadott, az európai etnikai és nemzetiségi kisebbségek, közösségek helyzetének demokratikus, békés politikai eszközökkel való rendezésérôl szóló 2003/1609. számú Ajánlást pedig az RMDSZ vezetô testületei "jelentôs lépésnek" tekintik, s abban a nemzeti kisebbségek identitása megôrzésének és fejlesztésének az autonómiaformák által történô szavatolását látják.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata térhetett haza a legtöbb díjjal, összesen öttel a Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak XV. Fesztiváljáról, amelynek záróünnepségére június 28-án, szombaton este került sor a Kisvárdai Várszínház szabadtéri színpadán. A nagy sikert a kolozsváriak Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadása érte el, amely elnyerte a Komáromi Jókai Színház Sirály címû elôadásával megosztva a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által fölajánlott nagydíjat. A Mihai Mãnutiu által színpadra vitt Marlowe elôadásban nyújtott alakításáért, Mephistophilis szerepéért Kézdi Imola elnyerte a Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza által alapított Teplánszky-díjat. Ugyancsak egyéni díjat tudhat magáénak Cristian Rusu, az elôadás díszlettervezôje, aki megkapta a Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza Különdíját. Két díjjal térhetett haza a kolozsvári színház kitûnô mûvésze, Bogdán Zsolt, aki a Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadásban a fiatal Faustus szerepének megformálásért elnyerte a szintén a Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza által felajánlott Különdíjat, valamint megkapta a dr. Nagy Szilárd, Kisvárda város alpolgármestere által hagyományteremtô szándékkal alapított különdíjat.
A szombat este sorra kerülô záróünnepségen dr. Oláh Albert, Kisvárda polgármestere elmondta: Kisvárdán ismét ünnepelték a magyar szót és a magyar színházi kultúrát. A fesztivál tizenötéves történetében még nem teltek meg ilyen mértékben a színházi elôadásokra hivatott termek, ez is jelzi, hogy a város, de a máshonnan érkezô közönség egyre inkább a magáénak érzi ezt a rendezvényt. A hiányosságokat megpróbáltuk vendégszeretettel pótolni, mondotta a polgármester, majd hozzáfûzte: Hiller István kulturális miniszternek a megnyitóünnepségen tett egyértelmû elôrejelzése szerint a határon túli színházi fesztivál jövôre is ugyanitt lesz, Kisvárdán. Ezek után a zsûri elnöke, Fodor Tamás vette át a szót, aki értékelte a tíznapos fesztivál elôadásait, hangsúlyozva, hogy nehéz dolga volt a zsûrinek, hiszen sok jó elôadás és társulat létezik a határon túli magyar intézményekben, ez pedig nagyszerû dolog, ellentétben a magyarországi helyzettel, ahol sok fásult színész van, akik iparként ûzik a mesterségüket. Szinte a Mindentudás egyetemét verô szakmai beszélgetések zajlottak, emelte ki a zsûri elnöke, de a "szülôszobába" természetesen nem léphet be mindenki, a közönségnek csak a végterméket kell látnia, mondotta Fodor Tamás.
A záróünnepségen jelen voltak, és díjakat adtak át: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közgyûlésének elnöke, Gazda László; a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökhelyettese, dr. Szabó Béla; a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának képviseletében Magi László; az Illyés Közalapítvány titkára, Labolczi Géza, a már említett Oláh Albert, Kisvárda város polgármestere, valamint Nagy Szilárd alpolgármester, és Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza igazgatója. A HTMH elnökhelyettese, dr. Szabó Béla elismerô oklevelet nyújtott át Nyakó Béla igazgatónak a határon túli magyarság szolgálatáért. A záróünnepség, amelyet Keresztes Sándor, Kolozsvárról elszármazott színmûvész vezetett, a díjkiosztás után Csákányi Eszter és Kulka János, a Budapesti József Attila színház mûvészeinek zenés mûsorával ért véget.
Búcsúk egész sorát tartották a hétvégén Kolozsváron és környékén. E védôszent, illetve templomfelszentelési emlékünnepeken mintegy ezer helybeli római katolikus és több tucat kolozsvári, illetve más egyházkerületekbôl érkezett lelkész vett részt.
A búcsúsorozat pénteken a felszentelésének hatvanadik évét ünneplô kerekdombi Jézus Szíve-templomban kezdôdött, majd szombaton délelôtt a Jobbágy (Ariesului) utcai Mária Szeplôtelen Szíve-kistemplomban folytatódott, ahol mintegy százötvenen hallgatták meg Ambrus Vilmos, az Aranyos-Torda Egyházkerület fôesperese (aki 197678 között Kolozsváron volt segédlelkész) prédikációját. A gyakorlatias és képszerû szentbeszédek mestere ez egyszer a sixtusi kápolna képei felôl indult meg a felebaráti szeretet témaköre felé, és ennek példa nélküli (világ)válságát nemcsak tömeglélektani, de szociológiai dimenziókban is megkísérelte láttatni: a szeretetéhség világméretû. Szeretethiányos környezetben nem lehet huzamosabb ideig egészséges életet élni mondta többek között a marosludasi fôesperes.
A Mária Szeplôtelen Szíve-kistemplom búcsújának amelynek fôcelebránsa dr. Czirják Árpád érseki helynök és pápai prelátus volt külön színt adott az Ambrus Vilmost még a hetvenes évekbôl ismerô hívek élénk érdeklôdése az egykori kolozsvári segédlelkész további sorsa felôl.
A Kolozsvár környéki búcsúsorozat utolsó két állomása a kisbácsi római katolikus templom szombat délutáni és a Szentpéteri Plébániatemplom vasárnapi védôszent-emlékünnepe Vizi Zakariás, a Jobbágy utcai kistemplom plébánosa sajátos hangvételû szentbeszédeinek kézjegyét viselte magán. Prédikációjában rámutatott: "Mi, katolikusok, valóban elvtársak vagyunk, de nem kommunista értelemben, hanem a szó valódi értelmében, ugyanis mindannyian azt az elvet valljuk, hogy Isten a mi Atyánk, Krisztus a Megváltónk, aki meghalt értünk a kereszten". A plébános a kisebbségi lét gondjait a következô hasonlat révén fûzte szentbeszédébe: Talán annyit, mint a zsidó és magyar nép, egyetlen nemzet sem szenvedett.
A Románia Doktorandusok és Fiatal Kutatók Szövetségének (RODOSZ) országos elnöksége június 25-i kolozsvári ülésén úgy döntött, hogy felfüggeszti tevékenységét a Magyar Ifjúsági Tanácsban (MIT). Leszögezték: nem legitimálhatják tovább azokat a kezdeményezéseket, amelyek kialakításába a RODOSZ-t nem vonták be, vagy amelyeket nem tudnak vállalni. Közleményében a RODOSZ kifejtette: nem kíván minden kapcsolatot megszakítani a MIT-tel, szakmai kérdésekben a szervezet kész továbbra is együttmûködni az ifjúsági tanáccsal.
Az aradi Szabadság-emlékmû újbóli felállítására eddig valamivel több mint 16 millió lejt gyûjtöttek össze Romániában közölte szombaton Tokay György, az RMDSZ Arad megyei parlamenti képviselôje.
Az SZKT marosvásárhelyi ülésén felszólaló képviselô hangsúlyozta: a Romániában indított gyûjtés elsôrendû célja az, hogy minél többen saját magukénak érezzék az emlékmû ügyét.
Az RMDSZ Arad megyei szervezete másfél hónappal ezelôtt hozta létre az Aradi Szabadság-szobor Egyesületet. A bíróságon bejegyzett egyesület 50, 100, illetve 500 ezer lej értékû "téglajegyeket" bocsátott ki annak érdekében, hogy a romániai magyarok is hozzájáruljanak az emlékmû felállításához szükséges pénz összegyûjtéséhez.
Király András, az egyesület elnöke elmondta, hogy az emlékmûvet október 6-ig mindenképpen szeretnék felállítani az aradi Tûzoltó téren. Ennek jelenleg csupán pénzügyi akadálya lehet, mivel a város vezetése megadta a szükséges jóváhagyást.
Jelenleg nincs politikai akadálya annak, hogy Aradon ismét köztérre kerüljön a Szabadság emlékmû.
Az idô azonban szorít bennünket, mert jövôre választási év lesz Romániában, s akkor már közel sem biztos, hogy marad ez a politikai légkör hangsúlyozta.
Rámutatott: mindenképpen számítanak a magyar kormány anyagi támogatására. Tudják, a Romániában indított gyûjtéssel az emlékmû újraállításának 75 millió forintos költségéhez csak kis mértékben tudnak hozzájárulni. Az eddig összegyûlt 16 millió lej valamivel több mint 100 ezer forintnak felel meg.
Az aradi Szabadság-szobor helyreállításának érdekében Magyarországon is gyûjtést indítottak. Megkezdôdött az aradi Szabadság-szobor és talapzata rekonstrukciója, miután a pénzgyûjtésbôl befolyó összeg egy részét már átutalták a munkák megkezdéséhez jelentette be pénteken Takács Péter, az MDF békéscsabai szervezetének elnöke.
Magyarországi önkormányzatok és magánszemélyek adakozásából eddig 6 millió 847 ezer forint gyûlt össze az aradi Szabadság-szobor újbóli felállítására.
Az aradi Szabadság-szobor felállításához nemcsak Magyarországon szerveznek gyûjtést, hanem Romániában is, ahol az RMDSZ téglajegyeket bocsátott forgalomba tette hozzá Takács.
A magyarországi gyûjtôakció másik szervezôje, a Rákóczi Szövetség elnöke, Halzl József kijelentette: 2003-ban a szabadságharc kitörésének 300. évfordulója alkalmából a kormány Rákóczi-évet hirdetett, ám eddig a rendezvények és emlékünnepségek megszervezéséhez nem nyújtott segítséget, nem írt ki pályázatot. Ugyanakkor remény van rá, hogy egy június 13-án elfogadott kormányhatározat alapján kiírják a pályázatokat.
Az aradi Szabadság-emlékmûvet 1890-ben állították fel az 1849-ben Aradon kivégzett 13 vértanú tábornok emlékére. 1925-ben a román kormány rendeletére lebontották, darabjait a katonai laktanyaként szolgáló aradi várba szállították.
A szoborcsoport alakjai 1999-ben szabadultak ki a várfogságból. A román és a magyar kormány megállapodása alapján az emlékmûvet ideiglenes megôrzésre átadták az aradi minorita rendnek. További majdnem négy év kellett ahhoz, hogy az aradi városi tanács, saját hatáskörében, döntést hozzon az emlékmû végleges elhelyezésérôl.
A XIV. Szent László-napi kórustalálkozóra került sor a hét végén Tordaszentlászlón. A találkozó, amelyet a község önkormányzata, a Thamó Gyula Közmûvelôdési Egyesület, a Közösségfejlesztési és Európai Integrációs Civil Szervezet, a helyi RMDSZ, valamint az EMKE helyi szervezete idén közösen szervezett meg, nagy ünnepséggé nôtte ki magát az évek során. Idén huszonöt kórus jött el az eseményre, nem csupán Erdélybôl, de az anyaországból és a Vajdaságból is. Tordaszentlászló, Kolozsvár, Budakeszi, Magyarfenes, Bálványosváralja, Balassagyarmat, Nagybecskerek, Szentmihály, Szeghalom, Marosvásárhely, Nagyenyed, Inaktelke, Mákófalva, Nádasdaróc és Bogártelke, Marosújvár, Sepsiszentgyörgy, Kajántó, Aranyosgyéres, Mohács, Gödöllô, Magyarlóna, Szentendre nôi-, férfi- vagy vegyeskarai léptek fel szombat délután.
Az esemény istentisztelettel kezdôdött reggel kilenc órakor. Fôtiszteletû Pap Géza, az Erdélyi Református egyházkerület püspöke hirdetett igét, az éneklés fontosságáról és lélektisztító erejérôl beszélt. A közel ezer résztvevô nem csupán a templomot, de a templomkertet is megtöltötte. A tíz órakor megszólaló öreg Szent László-harang hirdette az istentisztelet végét és az ünnepség megkezdését. A kórusok felzárkóztak a templomkertben, Szent László szobra körül. Itt az összéneklésre kijelölt kórusok a Tordaszentlászlói Fúvószenekar kíséretével a Himnuszt, a Székely Himnuszt, illetve Rákóczi Ferenc imáját énekelték el Guttman Mihály, a Romániai Magyar Dalosszövetség tiszteletbeli elnökének vezénylésével.
Boldizsár Zeyk Imre, a helyi RMDSZ elnöke mondott köszöntô beszédet. Röviden kitért a kórustalálkozó tizennégyéves történetére, és hangsúlyozta a zenei anyanyelvünk rendkívüli fontosságát nemzeti kultúránk megôrzéséért folytatott harcban: "Úgy tapasztaljuk, hogy zenei anyanyelvünk ápolásáért, fennmaradásáért és továbbadásáért, magyar nemzeti kultúránk értékeinek gyarapítása érdekében kezdeményezett magyar nemzetiségi-közmûvelôdési mozgalmunk, a 115 éves tordaszentlászlói és kalotaszegi kórushagyományokba gyökerezve, a felnôttkor, a kiteljesedés felé halad, és a Kárpát-medence egyre több magyar kórusát kapcsolja be Erdély védôszentje, Szent László királyunk tisztelôinek körébe."
Bitay Levente Kónya-Hamar Sándor Kolozs megyei RMDSZ-elnök üdvözletét adta át az ünneplô közönségnek. A beszédek után néhány koszorút helyeztek el a szobornál, majd megkezdôdött a kórusok levonulása a mûvelôdési házhoz. A falu központjában a menethez csatlakozó mazsorett-csapat kissé kirívott az összhangból. A lányok lelkes táncukkal, a fúvószenekar kíséretében elôadott rövid repertoárjukkal feledtetni próbálták a közönséggel a kölcsönzött hagyomány oda nem illôségét.
A dalkedvelô közönség azonban maximálisan kiélvezhette a napot, a fellépô kórusok szép elôadásait hallgatva. Az összeállításokban népzenei feldolgozások, vallásos énekek és szinfonikus darabok egyaránt szerepeltek.
Vasárnap sor került a második tordaszentlászlói falunapra. A szervezôk egésznapos szabadtéri tevékenységeket terveztek, amelyeken a vendégekkel együtt lelkesen részt vett a falu apraja-nagyja.
FONTOSSÁGA, JELENTÔSÉGE A GYERMEK ÉLETÉBEN témáról beszélgetnek július 1-jén, kedden du. 6 órakor a Kismamaklub összejövetelén, a Farkas utca 21. szám alatt. A klub meghívottja Orbán Mária pszichológus. Szeretettel várják az érdeklôdô kismamákat, kisgyerekes anyukákat, apukákat, sôt, a nagyikat is.
Öreg néni kétségbeesett hangja szól a telefonba: Aranyoskám, valaki fel kéne engem világosítson azzal kapcsolatban, amit a híradóban hallottam, csak ugye, nem nagyon értettem, mert románul se tudok jól, meg kicsit rosszul is hallok, de még más öregasszony is hallotta, és most kétségbe vagyunk esve, merthogy úgy értettük, hogy a harminc évnél öregebb lakásokat fel akarják újítani, s aki nem tudja, az elköltözhet máshová... Próbálok közbeszólni, hogy várjon csak a néni, mert nem errôl van szó, hanem arról, hogy a harminc évnél idôsebb háztömbök közti meleg vizet szállító csöveket fogják felújítani, hogy az azóta keletkezett lyukakon ne follyon el a drága, s a jövô héttôl még drágábbá váló meleg víz; és hogy ez az egész nem is Kolozsvárra vonatkozik, mert itt már nagyjából kicserélték ezeket a csöveket... Jaj, drága mondja a néni , nem hallom, nem értem, csak annyit mondjon, kell féljünk, hogy elköltöztetnek, vagy inkább írják meg, mert én süket vagyok, nem értem, amit mond... Hát néni, drága, most itt írom: nem, ettôl nem kell félnie. Csak a nyugdíjának a széle érje majd a hosszát.
Éhezômûvész kerestetik mottóval a világszerte népszerû Café honoldal BAZSA rovata pályázatot hirdet kötettel nem rendelkezô költôk, írók számára. Egy-egy szerzô meg nem határozott számú verset, illetve novellát küldhet be a honoldal címére: perforal@hotmail.com. A pályázat többfordulós. Elsô futam: júliusaugusztus. A részletekrôl Gergely Tamást, a honlapgazdát kérdeztük.
Honnan az "éhezô" irodalmi pályázat ötlete?
Az egész egy felhívással kezdôdött: a Bretter György Irodalmi Kör, a Café Bulgakov és az Erdélyi Írók a Teraszon szerkesztôsége pályázatot írt ki kötettel nem rendelkezô "kötetlen" vers-, illetve novellaírók számára. Ebbôl az alkalomból miniinterjú készült a Café internethonoldal 1 perc rovata számára. Én kérdeztem, aki válaszolt, az Szabó Géza, az Erdélyi Terasz szerkesztôje volt, vagyis az egyik pályáztató. A kérdés úgy hangzott, hogy szabad-e irodalmi pályázatot kiírni akkor, amikor az irodalmárok nagy része éhezik, legalábbis nélkülöz. A kérdés meg a válasz vitára ingerelt, elôbb a Cafén majd az Erdélyi Teraszon folyt, folyik vita. A vitát kirobbantó három személy Kinde Annamária, Szabó Géza és jómagam most átírva az eredeti pályázati felhívás szövegét, egyenesen éhezômûvészt keresünk a Caféban.
Mit nyerhetnek a tehetséges "éhezômûvész-jelöltek"?
Az elsôdíjas szerzô esetleg lehetôséget kap a Caféban való bemutatkozásra. Internet-, e-mail-költséget a Café nem térít meg, sôt maga a pályázás is pénzbe kerül. Díjat pedig kizárólag az kap, akinek szülei, rokonai anyagilag támogatják a honoldalt. Tehetôs rokonok helyett elfogadjuk az érdekházasságot, illetve a helyezkedésre való készséget Persze ez csak vicc... Egyet viszont garantálhatunk díjazástól függetlenül : megerôsítjük majd a jelentkezôk hitét abban, hogy az írói pálya elsôrangú éhezômûvészt fejleszt ki a jelentkezôbôl. Minél tehetségesebb, annál kevésbé honorálják, minél szerteágazóbb a tevékenysége, annál kevesebb ideje marad a pénzszerzésre.
Reméljük, hogy Erdélyben is ilyen derûsen "éheznek" a pályatársak, és ilyen könnyedén látnak át az "éhezômûvészek" a (világ)háló szemein
Fel a fejjel, a koplalástól a mell beesik úgyis! Ha nem attól, akkor a gyógyszer hiányától, mert ha kenyérre esetleg futja is, másra nem. Futni sem tud majd a gyengeségtôl, vérnyomása viszont magas lesz a gondtól..., hogy nem tud házbért fizetni, nem képes bútorra szert tenni, utazni, internetezni és így tovább. Várjuk a pályázókat!
Megkezdôdtek az elôkészületek a nyári taizéi ifjúsági ökumenikus zarándokútra, amelyre idén is szép számban iratkoztak fel kolozsvári magyar és román fiatalok.
Öt busz indul a városból tudtuk meg Pöllnitz Ünigétôl, a "református buszért" felelôs szervezôtôl. A "római katolikus busz" augusztus 112 között "zarándokol" a franciaországi Taizébe (a KolozsvárBécsStrasbourgChalon sur SaoneTaizé útvonalon), a "református busz" Bécset, Nürnberget és Párizst érintve érkezik ide (aug. 1426.); a "cserkészbusz"utasai augusztus 29 szeptember 9. között lesznek "zarándokúton".
Taizé egy ökumenikus telep Franciaországban mondta a szervezô , ide elsôsorban azokat a fiatalokat várják, akik a közösségi életet szeretnék sokezer, a világ minden tájáról idesereglô fiatallal együtt imával, énekkel, csoportfoglalkozások által megélni. Bárki feliratkozhat bármelyik buszra, hiszen az elnevezés, hogy református, katolikus vagy cserkészbusz csak a szervezés szempontjából számít. Az útiköltség 120140 euró lesz, de bôvebb információt lehet szerezni találkozóinkon, illetve a 0742-075371 és 0740-872349 telefonszámokon.
Lehet még feliratkozni?
A "református busznak" mintegy fele már "megtelt". Meg szeretném viszont jegyezni, hogy nem szívesen vennénk be a csoportba olyanokat, akik amolyan turisztikai célokra szeretnék használni ezt a zarándokutat. Éppen ezért egyházi ajánlást is kérünk a jelentkezôktôl. A felkészülések/találkozók az ortodox teológián lesznek két "ortodox busz" is jön minden kedden este héttôl.
A szociokulturális identitás újraértelmezése a posztszocialista Kelet-Európában ezzel a címmel tart még ma is a szociológusok és antropológusok háromnapos szakmai konferenciája, amely június 28-án, szombaton délelôtt 10 órakor kezdôdött a BabesBolyai Tudományegyetem Európai Tanulmányok kara Király/Brãtianu utca 22. szám alatti épületében. Az angol nyelvû rendezvényen Szerbia, Szlovénia, Horvátország, Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Hollandia, Nagy-Britannia, Svájc, az Egyesült Államok és természetesen Románia szakemberei, egyetemi tanárok, doktoranduszok, kutatók adtak találkozót egymásnak. A megnyitón dr. Marius Jucan, az Európai Tanulmányok karának tudományos igazgatója kifejtette: jelen pillanatban az egyik legfontosabb feladat az identitás átértékelése, és ehhez Kolozsvár a maga sokszínûségében és multikulturalitásában kiváló keretet nyújt. A plenáris ülésszakok mellett könyvbemutatók, fotókiállítások és filmvetítések szerepelnek a konferencia programján. A rendezvény ma este 8 órakor zárul.
Kisvárdai beszámolóm a június 24-én, kedden délelôtt sorra kerülô Világszínház határon túli lapszámának bemutatójánál maradt félbe, így az aznapi színházi eseményekkel folytatnám a fesztivál rövid áttekintését.
A keddi nap elsô produkcióját sokan várták, eljutott a híre ugyanis, hogy a Barabás Olga által jegyzett Partok, szirtek, hullámok címû sepsiszentgyörgyi elôadás izgalmas színházi élménynek számít. Nemcsak azért, mert a Tamási Áron Színház idei évadának negyedik bemutatója Barabás Olga szövegkönyve alapján és rendezésében került színre, hanem azért is, mert a rendezô évekig tagja volt a szentgyörgyi társulatnak, majd feladva a kötöttséget, függetlenként kezdett el dolgozni, megalapítva egyfajta alternatív mûhelyt a marosvásárhelyi Ariel Színházban.
A Partok, szirtek, hullámok talán ezt a régi kötôdést is szimbolizálja, de az elôadás Barabás Olga mûvészi hitvallásának is tekinthetô. Ezután következett a szatmárnémeti Harag György Társulat A padlás címû félig mese, félig musical meghatározást viselô produkciója, nagy közönségsikert aratva, majd éjféltôl került sor Szabó Tibor Mások babérjai címû kamaratermi zenés mûsorára. A másnap délelôtti szakmai tanácskozás után következett az a mûhelybeszélgetés, amelyet Fábry Sándorral, az Esti showder címû tévémûsor házigazdájával folytattak Fiatal barátom, a könnyû mûfajt nem csinálni könnyû, hanem nézni könnyû címmel. A "hírhedt" showmannel való találkozás üdítôen hatott a megjelentekre, hiszen óriási adag humorérzékkel és beszélôkészséggel áldotta meg ôt a gondviselés, és szakmai titkokra is fény derült a beszélgetés alatt. Megtudtuk többek között, hogy Fábry Sándor kedvenc szerzôje Rejtô Jenô, hogy gyerekkorában nem tudott nevetni a Lúdas Matyi történetén, majd késôbb Kellér Dezsô kabarétréfáin sem. Kedvenc humoristái közé tartozott annak idején a MarkosNádas duó, valamint Hofi Géza. "Az, hogy Verebes István fedezett föl, körülbelül annyira igaz, mintha azt mondjuk, hogy Ribentropptól kaptuk vissza Erdélyt", mondotta Fábry. A showmûsorában meghívott személyiségek adott esetben százezer forintnyi összeget is kapnak, ám arról, hogy ô mekkora gázsit kap ezért a tevékenységéért, természetesen nem nyilatkozott. Politikusokat azonban nem hív meg a mûsorába, jelentette ki Fábry Sándor. Este hétkor aztán Kisvárda közönsége elôtt is fellépett a mûvész, nagy sikert aratva.
A szerdai nap eseményei közé tartozik még a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Vénusz tornya címû táncszínházi elôadása, András Lóránt rendezésében és koreográfiájában. Mivel ez a produkció is a gyorsan felejtendô színházi események közé tartozott, jobbnak láttam, hogy az est további részét baráti beszélgetéssel töltsem el. Este fél tízkor ugyan sor került a kolozsvári színisek Brahms és a macskák címû elôadására is, de a Kolozsváron már látott produkció nem gyôzött meg arról, hogy még egyszer meg kellene tekintenem.
Aztán lassan elérkezett a csütörtöki nap, amikor a kolozsvári színház került sorra, Marlowe Doktor Faustus tragikus históriája címû, Mihai Mãniutiu által színpadra vitt mûvével. Bevallom, kicsit elhatalmasodott rajtam a lokálpatriotizmus, másként nem tudom megmagyarázni azt az érzést, ami elkapott, elôadás elôtt, drukkolva a társulatért, majd utána, már kifelé jövet a terembôl. S mindez nem elég, máris rohanni kellett a Várszínházba, ahol viszont a sepsiszentgyörgyi társulat lépett fel, az általam már szintén látott A csodával, ami szép színházi élménynek számított, annak ellenére, hogy a társulat kicsit dekoncentrált volt. Az éjszakai két személyes produkcióra azonban, Laczó Júlia és Orbán Attila elôadására már nem futotta az energiámból, úgyhogy az ismerôsökkel való sörözéssel egybekötött "megbeszélés" után nyugovóra tértem, hiszen hátravolt még egy elôadásnap a fesztiválból.
Június 27-re, péntekre szintén három elôadást terveztek be, ebbôl viszont csak egy produkciót láttam, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Karnyónéját, Vidnyánszky Attila rendezésében. Kíváncsian vártam a Karnyónét, a rendezô ugyanis manapság eléggé divatosnak számít színházi berkekben, ráadásul két "nagyágyú" mûvészvendéggel is dicsekedhetett a szereposztás: Gáspár Sándorral és Eperjes Károlyjal, mindketten budapesti sztárvendégek. Nos, mindezekhez képest csalódást okozott az elôadás, de természetesen tudomásul kell venni, hogy minden alkotó életében vannak hullámvölgyek. A fesztivál utolsó két elôadását, a Kassai Thália Színház, valamint a Dunaszerdahelyi Városi Színház produkcióit már, utólag is elnézést kérve, nem tekintettem meg, hiszen ezek egyrészt versenyen kívüliek voltak, másrészt ahogyan a szólásmondás tartja, a jóból is megárt a sok. A kisvárdai fesztivál utolsó napja már a díjakról való találgatásokkal, az interjúkészítésekkel telt el, no meg a búcsúzkodásokkal, hiszen véget ért a XV. Határon Túli Színházak Fesztiválja, s ki-ki elégedetten vagy kevésbé elégedetten térhet haza, s talán a "jövôre veled, ugyanitt" gondolat jegyében.
A szárazság perzselte termôföldek reményt vesztett tulajdonosai, sok ezer keresztény vett részt és könyörgött az égiekhez esôért, vallásos körmenetben. A gazdákat elborzasztja az a gondolat, hogy nem lesz amit az asztalra tenniük, s egyetlen reménységük az Isten maradt. A Tomis püspöke vezette imádságos szertartás esôt hozott Dobrudzsába.
Az új mezôgazdasági, élelmezési, erdô- és környezetvédelmi miniszter, a pap Ilie Sârbu, bár nem vett részt a körmeneten, lélekben bizonyára együtt volt a sors sújtotta gazdákkal. Fôleg azért, mert az utóbbi ötven évnek ez a legsúlyosabb aszálya, amely felborított minden mezôgazdasági eredményt illetô év eleji optimista elôrejelzést. Az "európai" módon átszervezett kormányban a környezet is e miniszter hatáskörébe került. Ez alaposan megkavarja az ugyancsak hozzátartozó másik két területet, a mezôgazdaságot és az élelmezést. Több tízmilliárdosra becsülik a szárazság okozta károkat, 179 588 hektárnyi búzavetés termése legfönnebb állattakarmánynak alkalmas. Mindebben tömören benne van a katasztrofális helyzet eddigi hatása, amely szakértôk szerint tovább romolhat, ha a szárazság nem szûnik meg. A nyersanyagtermelés nemzetgazdaságban betöltött súlyát tekintve a mezôgazdaságnak arra volna szüksége, hogy a gazdaságnövekedés tervét újra fölülvizsgálják. Ha ez nem így történik, az azért lesz, mert az utóbbi idôben a kormány igen nagy kézügyességet szerzett a makrogazdasági adatok kombinálásában. Ilyenformán tudtuk meg igen jól informált forrásokból a mezôgazdaság egésze mintegy két százalékos többletet ér el majd az állattenyésztés és a szolgáltatások jóvoltából. Bár a mezôgazdaság helyzete tragikus, a kormány kézen-közön úgy véli jobbnak, ha hallgat, nehogy valamiképpen veszélyeztesse saját növekedési célkitûzéseit.
Ez idáig, ha többet kívántunk megtudni a makrogazdaságban lehetséges számítási változásokról, természetes volt, hogy a fejlesztési és elôrejelzési minisztériumhoz fordultunk. Ám hogy a Victoria-palota fônöke ezektôl elvette a kenyeret, most ez a legkisebb gondjuk. Tehát a végrehajtó hatalomtól függetlenül, akik olyan békések és nyugodtak, mint a júniusi kék ég, bennünket elkerülhetetlenül egy kérdés foglalkoztat, amelyet csak úgy, a semmibe szórunk... Azt szeretnénk megtudni, hogy az európai integráció szempontjából létfontosságú 2003-as év Romániájában, a lakosság több mint negyven százalékát foglalkoztató mezôgazdaságban, a termés megmentésének legfôbb módszere az esôt hozó szentek képeinek körmenetbe hordozása lesz? Mert ebben az esetben a mezôgazdaságot a kulturális és vallásügyi minisztérium kebelébe kell helyezni, míg Sârbu úr foglalkozzon csak a természeti csapások kezelésével.
Szerintem egyszerûen megengedhetetlen, hogy abban az országban, amelyben európai mércével is az egyik legfejlettebb volt az öntözôrendszer, Románia évrôl évre tízmilliárdokat veszítsen a szárazság miatt. Valami bûzlik öntözôrendszerünk körül, ha egyszer sem jut el víz a készülékeken keresztül a földekre. Azt is megtudtuk, hogy abból az 1 300 000 hektárból, amelyet elláttak öntözôberendezéssel, valójában csak 800 000 hektárt öntöznek. Vajon miért nem öntözik a többit is? A szakminisztérium pedig fölvilágosított: nem adhatjuk a vizet ingyen! A gazdák meg nem tudnak vagy nem akarnak fizetni a megmentô vízért.
Miféle mezôgazdasággal menetelünk tehát az Egyesült Európa felé? Mielôtt erre a kérdésre megkaphattuk volna a választ, megtudtuk, hogy a kormánynak viszont szándékában áll eltörölni a nagy adósok államkasszával szembeni tartozását vagyis nagy adóamnesztia készül! a német modellre hivatkozva ahelyett, hogy a Vãcãroiu-modellt emlegetnék. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy az APAPS kifizeti a Roman, a Tractorul, a Siderurgica vállalatok gáz- és villanyszámláit... Ablakon kidobott pénz. Nos, ha éppen ennyire nagykeblûnek bizonyulnak az adófizetô zsebére mindenféle adócsalókkal és örökös csôdös üzemekkel szemben, talán arra is gondolhatna a kormány: nem kellene valahogy, legalább egyetlen öntözéssel segítenie a nyomorult parasztokat is, hogy ôk se haljanak éhen...?
(Az Adevãrul 2003. június 2-i, 4040. számában megjelent írás fordítása.)
(Folytatás június 28-i lapszámunkból)
Az utóbbi rendelkezés megszegôit hat hónaptól öt évig terjedô fegyházra ítélhetik. A béke és az emberiség ellen bûncselekményeket elkövetô személyiségek szobrait, emléktábláit köztük Ion Antonescu eddig felállított szobrait is kizárólag múzeumokban lehet ezentúl ôrizni. Öttôl tizenöt évig terjedô börtönbüntetést szabhatnak ki azokra, akik fasiszta, idegengyûlölô és rasszista szervezeteket alapítanak vagy mûködtetnek, s akár öt esztendôre is bezárhatják azt a személyt, aki ilyen jellegû szimbólumokat nyilvánosan használ. A szóban forgó szimbólumok készítôit, árusítóit és terjesztôit pedig, illetve azon jogi személyeket, akik ezeket használják, 25-tôl 250 millió lejig terjedô pénzbírsággal sújthatják. A jogszabály értelmében öt évre is lecsukhatják, és bizonyos jogok megvonásával büntethetik a holokauszttagadókat, illetve mindazokat, akik a holokauszt következményeit kétségbe vonják. (Rompres: Guvernul a aprobat o ordonantã care interzice organizatiile si simbolurile fasciste, rasiste si xenofobe, Rompres, 2002. március 22.; Adrian Drãgut: Negarea în public a Holocaustului va însemna puscãrie de la sase luni la cinci ani. Curierul national [Bukarest], 2002. március 23.; Gabriela Antoniu et alii.: Pentru comemorarea lui Antonescu se iau cinci ani de închisoare. Pedepse aspre pentru propaganda de tip fascist. Jurnalul national [Bukarest], 2002. március 22.; Florin Negrutiu: Contestarea Holocaustului costã pînã la cinci ani de inchisoare. Curentul [Bukarest], 2002. március 23.; (t) [Tibori Szabó Zoltán]: Betiltották az idegen- és fajgyûlölô szervezeteket. A romániai zsidóságtól mindmáig nem kértek bocsánatot. Szabadság [Kolozsvár], 2002. március 25.)
A romániai idegengyûlölô, antiszemita és újfasiszta szervezetek már a rendelet elkészítésének hírére (A tervezet elfogadásának idôpontjáról ellentmondó hírek láttak napvilágot. A Mediafax hírügynökség például már március 18-án úgy tudta, hogy a rendeletet "a legutóbbi kormányülésen elfogadták". Lásd: Mediafax: Guvernul a interzis actiunile si simbolurile de tip rasist sau fascist. Bukarest, 2002. március 18.; Salamon Márton László: Antonescu alkonya? Büntetik a háborús bûnösök kultuszát. Krónika [Kolozsvár], 2002. március 19.; Gazda Árpád, Salamon Márton László: Törleszt a kormány. Idôre született meg az Antonescu-rendelet. Krónika [Kolozsvár], 2002. március 20.) tiltakoztak. Elsôként a két világháború között létrehozott, majd 1990 után újra aktivált Romániai Legionárius Mozgalom fejezte ki nemtetszését. Serban Suru, a mozgalom elnöke sajtóértekezletet hívott össze, hogy elmondhassa: az azonnal hatályba lépô kormányrendelet sérti Románia alkotmányát, az emberi jogokat, a rendôrállam visszaállítását jelenti, és bevezeti a cenzúrát. Suru azzal fenyegetôzött, hogy szervezete ez ügyben az ügyészséghez és az alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért. Egyben arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a kabinet a két rendelettel elismeri a romániai zsidóság holokausztját, a zsidó szervezetek azonnal 816 milliárd dollárnyi kártérítést fognak követelni Romániától. Ami szerinte képtelenség, hiszen a második világégés idején "Romániában a zsidóknak a haja szála sem görbült", s a zsidó szervezeteknek egyetlen bizonyítékuk sincs arra nézve, hogy Romániában zsidókat végeztek ki (Rompres: Miscarea legionarã nu este de acord cu proiectul OU [ordonantei de urgentã] privind organizatiile fasciste, rasiste sau xenofobe. Bukarest, 2002. március 20.).
Corneliu Vadim Tudor szélsôségesen nacionalista, idegengyûlölô és nyíltan antiszemita Nagy-Románia Pártja is azonnal tiltakozott. Tudor "teljesen megalapozatlannak", "a román nép méltóságára és pszichikai állapotára nézve pedig rendkívül veszélyesnek" minôsítette az Antonescu-szobrok eltávolításának tervét. Dokumentumokkal igazolható ugyanis állította , hogy Antonescu nem volt háborús bûnös, hanem tragikus hôs, a romániai zsidóság nagy megmentôje, s az egyetlen államfôje a régiónak, aki Hitlerrel ez ügyben is szembeszállt. Mi nem vagyunk antiszemiták szögezte le Tudor. Ezt bizonyítandó, hozzátette: saját pénzén Brassóban Jichák Rabin néhai izraeli kormányfônek szobrot állíttat (Rompres: Corneliu Vadim Tudor va înãlta la Brasov o statuie lui Yitzak Rabin. Bukarest, 2002. március 22). Vadim Tudor néhány nappal késôbb, a román szenátusban az Antonescu-szobrok eltávolításának tervét "nemzeti szégyennek", a bukaresti zsinagóga elôtti emléktáblát pedig amelynek szövege szerint a romániai holokausztban 400 ezer zsidót mészároltak le "szentségtörésnek", "a történelem durva meghamisításának" minôsítette (Rompres: Mircea Ionescu-Quintus si Corneliu Vadim Tudor apreciazã cã România nu se face vinovatã de Holocaust. Bukarest, 2002. április 2.).
Az egyik napról a másikra felforrósodott közhangulat odáig vezetett, hogy az egyik márciusi bukaresti futballmeccsen a Dinamo csapat szurkolói Antonescu portréjával masíroztak el a Rapid drukkereinek padsorai elôtt. Mivel a román fôvárosban élô romák többsége a Rapid nevû vasutas klub rajongója, a Büszke Románok elnevezésû Dinamo-szurkoló csoport tagjai azt kiabálták az ellendrukkereknek, hogy "Fussatok, mert jön Antonescu!" (*** ...mégis bunda a bunda. Szabadság [Kolozsvár], 2002. március 23.)
(Folytatjuk)
Vegyünk egy profi válogatott labdarúgó-játékost. Vonatkoztassunk el az országától, amely esetünkben Kamerun, helyszíntôl Franciaország, idénytöltô Konföderációs Kupa és idôtôl június. Meghalt egy játékos a pályán. Orvosi vélemény szerint krónikus értágulás okozta a halálát. Mindössze 28 éves volt.
Semmi jel nem utalt arra, hogy a csütörtöki kupamérkôzésen tragédia következik be. Marc-Vivien Foe, a kameruni "szelídíthetetlen oroszlánok" (ahogy az afrikai együttest becézik) középpályása, a válogatottban az egyik legtöbbet szerepelt tapasztalt játékos, vezéregyéniség, az elôdöntô mérkôzés elôtt átesett a szokásos orvosi vizsgálaton, és nem volt semmilyen panasza. A találkozó folyamán kapott egy sárga lapos figyelmezetést, a második félidôben a szövetségi kapitány látta ugyan rajta a fáradtság jeleit, és le is akarta cserélni, ám Foe kijelentette, hogy bírja az iramot. Perceken belül összeesett, háromnegyed órán át próbálta éleszteni az orvosi gárda, de kiszenvedett.
Foe 10 éve volt a válogatott tagja, két világbajnokságot megjárt, s miután hazájában kitûnt, külföldre igazolt, francia és angol élvonalbeli együttesekben szerepelt. A Franciahonban megrendezett Konföderációs Kupa szinte hazai pályának számított neki. Az ilyen elitbajnokságban játszó játékosok, fôleg, ha alapembernek számítanak, egy év során akár félszáz mérkôzést is lejátszanak a bajnokságban, az ország kupavetélkedôjén és a nemzetközi porondon az esetleges kupamérkôzéseken. S akkor még marad a kötelezettség a válogatottban is. Ehhez természetesen hozzájárul a találkozókra történô felkészülés és edzés, a sokszor szerdaszombat ütemben lejátszott összecsapások fáradtságát pedig a rengeteg utazás is tetézi.
Egy életerôs, közel két méter magas és 90 kilós játékos így juthat el ide. Sajnos, létezik romániai precedens is. A pályán halt meg a csupaszív Michael Klein, de a még ifi korban lévô Stefan Vrãbioru és a válogatott reményteljes vezéregyénisége, a szintén fiatal Cãtãlin Hâldan is. Igaz, esetükben más tényezô is közrejátszott, mint például a szervezési felületesség vagy az orvosi hozzá nem értés. Ám ez nem vonatkozik Foe-ra: a pályáról eszméletlen állapotban másodpercek alatt elszállított középpályás életét szakértôi gárda próbálta megmenteni a lyoni kórházban.
Halála az újságok címoldalára került. Érdemes felidézni két francia újság véleményét. Libération: "A halál bejelentése, amely brutális volt és felfoghatatlan, sokkolta a labdarúgóvilágot. Marc-Vivien Foe-t gyászolja Kamerun, Lyon és Lens. Halála figyelemfelhívó: mi értelme van egy ilyen tornának, amikor az idény végén a fáradt játékosoknak kétnaponta kell pályára lépniük." Le Parisien: "Egy oroszlán halott. Foe az elmúlt napokban nem érezte jól magát. Kedd délután az Olympique Lyon tv-csatornájának elmondta, hogy felkeresi a FIFA orvosát, aki azonban semmilyen rendellenességet nem talált nála."
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke Joseph Blatter Foe-ról szeretné elnevezni a következô Konföderációs Kupát. A kameruniak rendkívül sportszerûen elvállalták, hogy a tragédia ellenére pályára lépnek a kupa döntôjében a házigazdák ellen. Teljesítették különleges kérésüket, mindegyikük mezén Foe neve szerepelhetett. Klubja, a Manchester City úgy döntött, hogy visszavonultatja a játékos 23-as számú mezét.
Mindez azonban már nem támasztja föl a fiatalon, értelmetlenül elhunyt játékost.
A Szabadság júniusban is meghirdete elôfizetés-gyûjtési akcióját kiskeresetûeknek.
Tegnap délig 2 816 500 lej gyûlt össze Javorek István (Amerikai Egyesült Államok), Vekov Károly parlamenti képviselô, egy neve elhallgatását kérô kolozsvári üzletember, egy bukaresti értelmiségi, Szabó László fogorvos és Csiszér Éva (született Kállay, Kanada) jóvoltából. A támogatásra kerülôk nevében is köszönjük!
Tisztelettel felkérünk minden céget, intézményt és magánszemélyt, hogy a Szabadság legalább egyhavi elôfizetési árával 88 000 lejjel (+ kihordási díj 2000-5275 lej, terjesztôtôl függôen, az egész kevesebb, mint 3 dollár!) támogassák szerkesztôségünkön keresztül azokat, akik szociális helyzetüknél fogva lemondani kénytelenek a magyar nyelvû napilapról.
Befizetni lehet: 1.) személyesen szerkesztôségünk emeleti irodáiban, 2.) csekkel a lapunk támogatását célul kitûzött Minerva Mûvelôdési Egyesület címére (Asociatia Culturalã Minerva, Banca Comercialã Românã, Cluj, bankszámlaszám: 2511.1-2537.2/USD), 3.) banki átutalással a fenti bankszámlaszámra, vagy 4.) befizetési szándékukról értesítsék szerkesztôségünket a 196-408-as vagy 196-621-es telefonszámon június 30-ig.
HÍVÁSRA HÁZHOZ MEGYÜNK!
Amerikai olvasóink figyelmébe: az Amerikai Egyesült Államok polgárai csekket küldhetnek a következô címre: HHRF-SZABADSÁG, P. O. Box J, Gracie Station, New York, NY 10028. A Hungarian Human Rights Foundation (Magyar Emberjogi Alapítvány) postafordultával adómentesítô elismervényt küld, és biztosítja, hogy az adomány teljes összege a címzetthez jut.
A BabesBolyai Tudományegyetem római katolikus tanárképzô karának 41 utolsó éves diákja közül 38 szombaton a kolozsvári piaristák templomában ünnepélyesen "elballagott". Közülük Molnár Lenke, Bartis Elemér, Szekerán Emese és Baláz Hegedûs Tibor kitûnô eredménnyel végzett.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának fôdíját megosztva kapta két, a klasszikusok mai színpadra állítását eltérô alkotói módszerekkel, kiemelkedô szakmai színvonalon megvalósított elôadás.
Marlowe drámájának erôteljes színpadi nyelvet teremtô megfogalmazásáért a Kolozsvári Állami Magyar Színház Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadása (rendezô: Mihai Mãniutiu) és
a Csehov-mû napjainkra érvényes interpretációjáért, a dráma kapcsolatrendszerének árnyalt bemutatásáért a Komáromi Jókai Színház Sirály címû elôadása (rendezô: Telihay Péter)
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma több évtizedes színházi munkájáért Életmû Díjat kapott Karna Margit színmûvész, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának tagja.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma több évtizedes színházi munkájának elismeréseként Életmû Díjat ad Lohinszky Loránd színmûvésznek, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata tagjának.
Az Illyés Közalapítvány díját a klasszikus komédia eszközeinek mai színházi nyelvre fordításáért
a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Két nô közt címû elôadása (rendezô: Alexandru Colpacci) kapta.
Az Illyés Közalapítvány díját a jelentôs teljesítményeken alapuló kollektív és kreatív társulati munkáért a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és a Marosvásárhelyi Ariel Színház közös produkciója, a Partok, szirtek, hullámok (rendezô: Barabás Olga) kapta.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díját egy hiteles történet érzelemgazdag, erôteljes színre állításáért a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata Nem fáj! címû elôadásának (rendezô: Ilan Eldad) ítélte oda a szakmai zsûri.
Kisvárda város díját A csoda és a Partok, szirtek, hullámok címû elôadásokban a kivételesen intenzív színészi partnerkapcsolattal a társulati színészi munkát inspiráló színpadi jelenlétért Pálffy Tibor és Váta Loránd párosa kapta.
Kisvárda város közönségdíját a Komáromi Jókai Színház Ibusár címû elôadása érdemelte ki.
A Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza által alapított Teplánszky-díj:
Kézdi Imola a Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadás Mephistophilis szerepében nyújtott alakításáért.
A Kisvárdai Várszínház és Mûvészetek Háza Különdíja:
Bogdán Zsolt a Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadásban a fiatal Faustus szerepéért
Tompa Klára a Két nô közt címû elôadásban a Grófné szerepéért
Bandor Éva a Sirály címû elôadásban Mása szerepéért
Cristian Rusu a Doktor Faustus tragikus históriája címû elôadás díszletéért
Zeke Edit a Sirály címû elôadás jelmezéért.
Dr. Oláh Albert, Kisvárda város polgármestere hagyományteremtô szándékkal különdíjat adott a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata Portugál címû elôadásában az Asszony (Jucika) szerepében nyújtott kiemelkedô alakításáért Márkó Eszter színmûvésznônek.
Dr. Nagy Szilárd, Kisvárda város alpolgármestere hagyományteremtô szándékkal különdíjat adott Bogdán Zsolt színmûvésznek.
A szakmai zsûri az EuroSec Kft. díját Olllé Erik színmûvésznek A sirály címû elôadásban Trepljov szerepéért.
A Kepo Kft. díját Szloboda Tibor-nak ítélte, a SIRATÓFAL címû elôadás játékteréért.
A Bástya Panzió díját G. Erdélyi Hermina színmûvésznek ítélte a Siratófal és a Nem fáj! címû elôadásokban nyújtott alakításaiért.
A Premon Kisvállalat Kisvárdai Üzemigazgatósága díját Pálfi Ervin színmûvésznek ítélte a vajdasági elôadásokban nyújtott alakításaiért.
A Parish Bull Vendégház díját Gubik Ági színmûvésznek ítélte, A sirály címû elôadásban Nyina szerepéért.
A Várda Panta Kft. díját Ropog József színmûvésznek ítélte, A sirály címû elôadásban Szorin szerepéért.
Nyakó Béla átvette a Határon Túli Magyarok Hivatala által adott elismerô oklevelet, a határon túli magyarság szolgálatáért.
@ Larry Ellison Bukarestben? Mindeddig meg nem erôsített hírek szerint a közeljövôben Bukarestbe látogat az Oracle cég vezérigazgatója, Larry Ellison, aki egyben a világ egyik leggazdagabb embere is. A látogatás célja egy bukaresti Oracle kompetenciaközpont létrehozása banki-pénzügyek területen.
@ Mágusok Romániában? Információk szerint az izraeli érdekeltségû Magic Software cég képviselôi jelen pillanatban tesztelik a román IT piacot terjeszkedés reményében. Az üzleti szoftvereirôl ismert vállalat partnercégeket keres képviseletre. Már idén 510 ügyfélre számítanak.
@ Román távközlési boom. A Nemzeti Távközlést Szabályozó Hatóság az év elejétôl 1192 távközlési szolgáltatónak és 88 postai szolgáltatónak bocsátott ki mûködési engedélyt. A jóváhagyott engedélyek szolgáltatások szerinti lebontásáról részletesebben a hatóság honlapján lehet tájékozódni: www.anrc.ro
@ Turbósít a Zapp. Július 1-jén internetgyorsító szoftverrel jelentkezik meg a piacon a Zapp. A szolgáltató jelenleg 153 kpbs-os sebességgel nyújtja internet-szolgáltatásait. A szoftver segítségével a felhasználók átlagban 200300 kbps-es sebességgel fognak tudni navigálni és letölteni. A szolgáltatást a Zapp Online 10 Turbo és Zapp Online 30 Turbo csomagokkal lehet majd igénybe venni.
@ Nagyobb jövedelemre számít az Artelecom. A RomTelecom által létrehozott internetszolgáltató, az Artelecom abban reménykedik, hogy ebben az évben 4 millió dolláros forgalmat bonyolít. A cég szerint a tavalyi cash flow 700 ezer dollár volt nyilatkozta Corina Negrea, a vállalat kereskedelmi igazgatója.
Szerinte a tavalyi év rendkívül sikeresnek számít, lévén hogy a cég alig áprilisban kezdte tevékenységét. Adataink szerint a dial-up internet-hozzáférés terén jelen pillanatban a negyedik helyen állunk. Jelenleg 10 ezer magánszemély és 70 cég az ügyfelünk. Utóbbi esetben az ötödik helyet foglaljuk el tette hozzá Negrea.
Adatai szerint a cégek az Artelecom jövedelmének 60 százalékát biztosították, és azt reméli, ezek száma növekszik ebben az évben. Az Artelecom részvényeinek 99 százalékát a RomTelecom birtokolja.
Negrea hozzátette: ebben az évben 4 millió dolláros befektetést eszközölnek az infrastruktúrában. Ugyanakkor eddig szintén ugyanennyit fordítottak az imént említett célra.
@ A CeBIT amerikai debütálása. Elapadó marketingbüdzsék, csökkenô látogatottság, elhalasztott szakmai konferenciák ilyen piaci körülmények között készül a legnagyobb európai szakvásár az amerikai debütálásra, amely a vállalatokat helyezte fókuszába.
Egy éve még a szervezôk 40 ezer látogatóval számoltak a CeBIT America bemutatkozására. Most elégedettek lesznek, ha 20 ezren összegyûlnek. A kiállítók száma nem csökkent ilyen drasztikusan: 361-gyen iratkozotak fel a listára. Ennek ellenére a rendezôk annyira biztosak a sikerben, hogy már alá is írták az ötéves helyfoglalási szerzôdést a New York-i Javits konferenciaközponttal. Ellentétben az anyarendezvénnyel, a CeBIT America lényegesen szerényebb lesz, és szigorúan üzletközi (B2B) fókusszal bír. A kiállítókat technológiák szerint "tömbösítik" egy-egy tágabb térség körül, hogy legyen tere az oldott beszélgetésnek eladó és potenciális vásárló között. A hálózati és vezeték nélküli termékek népszerûek a kiállítók körében. A HP készülô kézi és notesz PC-ibe enged bepillantást, de bemutatja tárolóit is, akárcsak az Adaptec és a Seagate, valamint a Sony Electronics, amely új könyvtárait és szalagos tárolóit viszi el a kiállításra. A Microsoft a Toshiba és az Intel társaságában a Tablet PC-vel nyomul. A 3Com tûzfalait és hálózatkezelô technológiáját állítja ki. A PalmSource, amelynek vezérigazgatója tartja a konferencia egyik kulcsbeszédét, több új terméket mutat be a vállalati mobilitás, biztonság és rendszerfelügyelet területérôl.
@ Veszélyeztetettek a magyar otthon internetezôk. Minden negyedik otthon számítógépezô magyarnak már vesztek el vagy sérültek meg adatai számítógépvírus, hackertámadás vagy rosszakaratú program által okozott fertôzés következtében áll a Symantec megbízásából a Hírek Kft. által végzett felmérésben.
A Hírek Kft. által végzett független felmérésben internetvédelmi szokásaikról kérdezték a 124 résztvevôt. Közülük 85-en egyhónapos használatra megkapták a Norton Personal Firewall-t is, és részletes jelentést adtak a rosszindulatú tevékenység jeleirôl.
Az adatvesztésre vagy -sérülésre panaszkodó minden negyedik felhasználó mellett további 22 százalékuk internetcímének ellopását és hozzájárulása nélküli használatát sérelmezte, egy százalékuk pedig bankkártya-visszaélésre panaszkodva feltételezte, hogy személyes jellegû adatait a számítógépébôl lopták el.
Annak ellenére, hogy a válaszolók 94 százaléka tart számítógépes támadástól, kevesebb mint a megkérdezettek fele (42 százalék) gépén volt magántûzfal és víruselhárító is. Negyvennégy százalékuknál csak víruselhárító, három százalékuknál csak magántûzfal volt a gépen.
A felmérés résztvevôinek 11 százaléka sem magántûzfalat, sem víruselhárítót nem használ.
A 85 Norton Personal Firewall naplófájl elemzése is hozzájárult a hackerek és más számítógépes bûnözôk jelentette kockázat számszerûsítéséhez. Az elemzés szerint a résztvevôk 62 százalékát érintette a hackerek tevékenysége. Többen tapasztaltak több alkalommal (a legtöbb 20 volt) egymástól függetlenül megkísérelt trójai fertôzést vagy portfürkészést.
A fertôzési kísérletek 81 százalékában a Backdoor.SubSeven szerepelt, ez volt a leggyakoribb trójai.
Minden fronton támadást indítottak a magáncégek annak érdekében, hogy megdöntsék a görög kézben lévô országos telefonszolgáltató társaság, a "közkedvelt" RomTelecom monopóliumát. Igaz ugyan, hogy még a liberalizáció elôtt a mamutvállalat ISP-céget, azaz internetszolgáltatót indított, mi több, megpróbált betörni a mobiltelefonok piacára is. Jelen pillanatban minden jel arra mutat, hogy mindkét vállalkozás nehezen halad. Csütörtökön az RCS&RDS bejelentette: külön vezetékes telefonszolgáltatást indít, míg az UPC behálózta a lakónegyedeket. Utóbbi multinacionális cég korszerû kábeltévé-szolgáltatást szándékszik biztosítani ügyfelei számára. Ugyanakkor ôszre ígérik a kábelnetet is.
Igaz ugyan, hogy még mindig tartanak a tárgyalások a RomTelecommal, de a Romania Cable Systems (RCS) és a Romanian Data Systems (RDS) máris bejelentette: párhuzamos vezetékes telefonszolgáltatást bocsátanak az ügyfelek rendelkezésére. Adrian Lupãu, a multinacionális cég vezetôje arról tájékoztatta a sajtót: jelen pillanatban az ország 60 településén állnak készen a rendszer beindítására. Hozzátette: 1999 óta a csoport 100 millió dolláros befektetést eszközölt egy országos szintû optikai kábelhálózat kiépítésére.
Az RCS&RDS csoport közleménye szerint a multinacionális cég Romániában, Magyarországon és Szlovákiában 5 ezer broadband ügyféllel rendelkezik, ezenkívül 50 ezer magánszemély fizetett elô szolgáltatásaikra. Tavaly a csoport 40 millió dolláros forgalmat bonyolított le, erre az évre 70 millió dollárt remélnek. Adataik szerint jelenleg ôk biztosítják Románia külföld felé irányuló inrernetforgalmának 40 százalékát.
Az RDS egyelôre a nemzetközi hívásokkal próbál betörni a hagyományos telefonszolgáltatási piacra. Azt remélik, az alig néhány centes tarifa arra ösztönzi az ügyefeleket, hogy gyakrabban telefonáljanak az Egyesült Államokba vagy Nyugat-Európába. Kolozsváron már vannak ügyfeleink. Mihelyt kiegyezünk a RomTelecommal annak érdekében, hogy mi is elônyös áron használhassuk a hálózatukat, teljes erôvel haladunk elôre nyilatkozta a múlt hét második felében Adrian Lupãu.
Megtudtuk: Kolozs megye esetében a hívószám 0364, ehhez pedig külön telefonszámokat rendelnek. Az országos szinten elérhetô dial-up szám pedig 0870-211121, amely helyi hívásnak felel meg.
Korábban Mircea Ileától, az UPC kolozsvári menedzserétôl megtudtuk: tavaly elsôsorban a Portal kábelhálózatát újították fel, amely sokkal régebbi volt, mint a Seltroné. A 2002-ben elkezdett munkálatokat még mindig folytatják.
A menedzser elmondása szerint a hálózat felújítása megközelítôleg 1 millió amerikai dollárba került. Ezt sok ügyfél nem tudja. A központi vételi egység (head-end) beszerzése 200 ezer dollárba került. Az adások vételének javítását forradalmasító berendezés akár egész Kolozsvárt képes kiszolgálni, függetlenül az idôjárási viszonyoktól mondta Mircea Ilea.
Néhány héttel ezelôtt a cég alkalmazottai hozzáláttak a jelenlegi kábelek kicseréléséhez. Ugyanakkor felszámolják a tömbházak tetején áthaladó kábeleket, ezeket a tömbök oldalához rögzítik, és korszerû jeltovábbító berendezésekkel látják el.
A munkálatok miatt megtörténhet, hogy egyes adásokat nem lehet fogni, mivel a külsô (utcai) és belsô (tömbházon belüli) kábelcserélési munkálatok folyamatosan zajlanak, a kiesést viszont elôre jelentik. Pillanatnyilag a Monostor negyedben és a Donát úton dolgoznak.
Mircea Ilea arról tájékoztatott, a hálózat korszerûsítése az év vége felé lehetôvé teszi majd a kábelen történô internet-kapcsolódást.
Ez elsôsorban a tömbházakban lakó ügyfelek számára lesz elérhetô, a magánházzal rendelkezôknek még várniuk kell. Az összes kébelt ki kell hogy cseréljük. Az UPC ez évre tervezett kolozsvári befektetései elérik a 1,2 millió dollárt. Az internet-hozzáférés többletbefektetést igényel mondta.
Az UPC-t a 425-959-es vezetékes számon lehet elérni. Korszerûbb elérhetôségek: sesizari@upc.cj.pcnet.ro vagy www.upccorp.com.
Az RDS-t a 438-830-as telefonon, vagy a www.rdsnet.ro weboldalon lehet elérni.
Kiss Olivér
koliver@kolozsvar.ro
A londoni nem hivatalos füves pályás világbajnokságnak számító Grand Slam az egyetlen olyan nagyverseny, amelyen az elsô hét végén vasárnap szünnap van. Így a hétköznapok érdekességeirôl, eredményeirôl számolunk be. Többek között arról, hogy ezen a hét végén az egyéni versenyben "elvérzett" az írmagnak maradt román férfi és magyar nôi versenyzô.
A sportág egyik legnagyobb legendájának számító Martina Navratilová szerint hat csillagból "állítható" össze az ideális teniszjátékos.
A kilencszeres wimbledoni egyéni bajnok úgy véli, hogy Pete Sampras adogatása, Steffi Graf tenyerese, Justine Henin-Hardenne fonákja, Serena Williams lábmunkája és Chris Evert gondolkodása tehetné verhetetlenné az "álomjátékost". S hogy kit kellene utánoznia a röptéknél? Martina Navratilová szerint éppen ôt!
A csehszlovák születésû, de pályafutása második felében már amerikai színekben teniszezô világsztár Grand Slam-tornákon aratott diadalai:
egyes 18 (Australian Open: 1981, 1983, 1985, Roland Garros: 1982, 1984, Wimbledon: 1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1990, US Open: 1983, 1984, 1986, 1987);
nôi páros 31 (Australian Open: 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1989, Roland Garros: 1975, 1982, 1984, 1985, 1986-ban Temesvári Andreával, 1987, 1988, Wimbledon: 1976, 1979, 1981, 1982, 1983, 1984, 1986, US Open: 1977, 1978, 1980, 1983, 1984, 1986, 1987, 1989, 1990); vegyes páros: 8 (Australian Open: 2003, Roland Garros: 1974, 1985, Wimbledon: 1985, 1993, 1995, US Open: 1985, 1987).
A wimbledoni angol nyílt teniszbajnokság szervezôi évek óta két, "csúcskategóriás" jeggyel kedveskednek a játékosoknak, akik valamelyik vezetô londoni színház elôadását tekinthetik meg. A versenyzôk ízlése harmadik éve változatlan, ismét a Mamma Mia címû slágermusicalt választották a legtöbben. A darabot a svéd ABBA együttes 22 számából állították össze, a dalcsokorhoz könnyed történetet kerekítettek.
Véget ért Victor Hãnescu és Kapros Anikó kalandja Wimbledonban, a harmadik fordulóban már nem borult föl a papírforma: Sjeng Shalken (holland, 8. kiemelt)Hãnescu 6:2, 6:4, 7:6 (3) és Jelena Gyementyijeva (orosz, 15.)Kapros 6:3, 6:1.
Makszim Mirnyij megállította Ivo Karlovics menetelését: a fehérorosz teniszezô négy játszmában legyôzte a horvát óriást, aki a wimbledoni bajnokság elsô fordulójában óriási meglepetésre a címvédô ausztrál Lleyton Hewitt-ot búcsúztatta.
Rájárt a rúd a kiemeltekre: Jelena Dokics (11.), illetve Jiri Novak (11.) és Jarkko Nieminen (30.) is kiesett.
A szerb-montenegrói játékost a világranglistán 91., s mindössze 16 éves Marija Sarapova gyôzte le kétjátszmás találkozón. Az orosz tinédzser már harmadik sikerét aratta a 128-as fôtáblán, s ezzel növelte amúgy is hatalmas népszerûségét, amit egyelôre fôleg külsejének köszönhet. A csinos teniszezô idén indult elôször felnôtt Grand Slam-tornákon: Melbourne-ben és Roland Garroson is nyeretlen maradt.
A Novak ellen diadalmaskodó Alexander Poppot már csak egy gyôzelem választja el pályafutása legjobb wimbledoni eredményétôl, miután simán legyôzte Novakot. A világranglistán 198. (!) német játékos 2000-ben a negyeddöntôig jutott, azóta viszont egyszer sem volt fôtáblás a füvespályás szentélyben, vagyis mostani teljesítménye is nyugodtan mondható bámulatosnak.
Andre Agassi 3 óra 13 perces csatában nyert Junesz el-Ajnaui ellen, így bejutott a legjobb 16 közé, ahol a mezôny egyik legjobb szerva-röpte játékosával, az ausztrál Mark Philippoussisszal találkozik. A világelsô tengerentúli alaposan megszenvedett a marokkóival, s a negyedik szett rövidítése elôtt három bréklabdát hárítva úszta meg a döntô játszmát.
Roger Federer (svájci, 4.)Mardy Fish (amerikai) 6:3, 6:1, 4:6, 6:1; Feliciano Lopez (spanyol)Flavio Saretta (brazil) 6:4, 6:4, 6:4; Rainer Schüttler (német, 9.)Todd Martin (amerikai) 4:6, 7:5, 6:7 (1), 6:1, 7:5; Paradorn Srichaphan (thaiföldi, 12.)Rafael Nadal-Parera (spanyol) 6:4, 6:4, 6:2; Jonas Björkman (svéd)Justin Gimelstob (amerikai) 6:1, 6:3, 6:3; Makszim Mirnyij (fehérorosz)Ivo Karlovics (horvát) 7:6 (5), 3:6, 6:3, 7:6 (4); Juan-Carlos Ferrero (spanyol, 3.)Szargisz Szargszjan (örmény) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4; David Nalbandian (argentin, 6.)Karol Kucera (szlovák) 6:4, 5:7, 6:7 (1), 6:4, 6:2; Tim Henman (brit, 10.)Robin Söderling (svéd) 6:3, 6:1, 6:4; Andre Agassi (amerikai, 2.)Junesz el-Ajnaui (marokkói, 27.) 5:7, 6:4, 7:6 (4), 7:6 (4); Alexander Popp (német)Jiri Novak (cseh, 11.) 6:3, 6:4, 7:6 (3); Sebastian Grosjean (francia, 13.)Wesley Woodie (ausztrál) 6:7 (5-7), 6:2, 6:4, 6:4; Olivier Rochus (belga)Jarkko Nieminen (finn, 30.) 7:6 (5), 6:3, 6:1; Mark Philippoussis (ausztrál)Radek Stepanek (cseh, 35.) 4:6, 7:6 (7), 6:4, 7:6 (6).
A nyolcaddöntô párosítása: MirnyijBjörkman, SrichaphanRoddick, FedererLopez, SchüttlerSchalken, NalbandianHenman, GrosjeanFerrero, RochusPopp és PhilippoussisAgassi.
Silvia Farina-Elia (olasz, 27.)Chanda Rubin (amerikai, 7.) 7:6 (6), 6:3; Kim Clijsters (belga, 2.)Samantha Reeves (amerikai) 6:1, 6:2; Venus Williams (amerikai, 4.)Nagyezsda Petrova (orosz, 29.) 6:1, 6:2; Lindsay Davenport (amerikai, 5.)Cara Black (zimbabwei) 6:2, 6:2; Vera Zvonarjova (orosz, 16.)Iroda Tuljaganova (üzbég) 6:3, 7:5; Paola Suarez (argentin)Maja Matevzics (szlovén) 5:7, 6:3, 7:5; Sinobu Aszagoe (japán)Francesc Schiavone (olasz) 7:5, 6:2; Justine Henin-Hardenne (belga, 3.)Alicia Molik (ausztrál) 6:4, 6:4; Jennifer Capriati (amerikai, 8.)Akiko Morigami (japán) 6:4, 6:4; Serena Williams (amerikai, 1.)Laura Granville (amerikai, 28.) 6:3, 6:1; Anasztaszija Miskina (orosz, 10.)Conchita Martinez (spanyol, 18.) 6:3, 6:3; Marija Sarapova (orosz)Jelena Dokics (szerb-montenegrói, 11.) 6:4, 6:4; Mary Pierce (francia)Lisa Raymond (amerikai, 23.) 4:6, 6:3, 7:5; Szvetlana Kuznyecova (orosz, 33.)Emilie Loit (francia) 6:1, 6:2.
A nyolcaddöntô párosítása: Serena WilliamsGyementyijeva, MiskinaCapriati, Henin-HardennePierce, SarapovaKuznyecova, DavenportAszagoe, ZvonarjovaVenus Williams, Farina-EliaSuarez, SzugijamaClijsters.
Összeállította: Póka János András
A hazai 11 után a ciprusi visszavágón 22-es döntetlent játszott a Gyôri ETO FC, így idegenben szerzett több góllal bejutott a labdarúgó UEFA-Intertotó-kupa 2. fordulójába.
A visszavágó végeredménye: Ethnikosz AhnaszGyôri ETO FC 22 (Aposztolu Kiriakosz 2 5. és 10. perc, illetve Varga Zoltán 45. és Oross 57. perc; néhány perccel a lefújás elôtt büntetôt hibázott a hazai együttes: Poiadszi a kapu mellé lôtt).
A spanyol bajnokságban 16. Racing Santander lesz a Gyôr ellenfele a 2. fordulóban, Varga Zoltán csapata idegenben kezd. A játéknapok: július 56. és 1213.
Idegenbeli 10-s sikere után 52 arányban lehengerelte walesi ellenfelét a Besztercei Glória, és magabiztosan jutott a 2. fordulóba.
Végeredmény: GlóriaBangor City 52 (Anca 26., Sânmãrtean 2 56. és 85., Mândrean 65., valamint Bucuroaia 92. perc, illetve Evans 2 19. és 95. perc, a második 11 m; az utolsó percekben elfajuló mérkôzésen a máltai Adrian Casha játékvezetô négy piros lapot osztott ki, Mândrean a 93. és Jula a 94. percben, illetve Goodal a 82. és Jeffreys a 94. percben mehetett zuhanyozni).
A Glória következô ellenfele az olasz Brescia Calcio, az elsô találkozót Besztercén rendezik.
A vb-bronzérmes török labdarúgó-válogatott lett a harmadik a Konföderációs Kupán, miután a helyosztón egy góllal legyôzte a kolumbiai együttest.
A mérkôzés gyászszünettel kezdôdött a csütörtöki KamerunKolumbia (10) elôdöntô után elhunyt Marc-Vivien Foe emlékére. Kiegyenlített mérkôzésen a veszélyesebben és bátrabban futballozó török együttes megérdemelten szerezte meg a harmadik helyet.
A bronzmérkôzésen: TörökországKolumbia 21 (Tuncay 3. és Okan 87. perc, illetve Hernandez 63. perc).
A FranciaországKamerun döntô vasárnap lapzárta után ért véget.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) végrehajtó bizottsága szombati ülésén elutasította a 2006-os világbajnokság mezônyének 32-rôl 36 csapatosra történô emelésérôl szóló indítványt.
A létszámbôvítés tervét a dél-amerikai szövetség vetette fel, mert a korábbi öt helyett csak négy együttest küldhet a vb-re, miután a FIFA egy helyet az Óceániai zónának biztosított.
Az elgondolást egyébként Joseph Blatter, a FIFA elnöke sem támogatta. Indoklása szerint a jelenlegi rendszer a legigazságosabb: a nyolc négyes csoportból az elsô két helyezett továbbjut, majd kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek.
Viszont újdonság, hogy Blatter elnök korábbi határozott ígérete ellenére Óceánia képviselôje nem lesz automatikusan tagja a 2006-os labdarúgó-világbajnokság 32-es mezônyének, azért play-off csatát kell vívnia a dél-amerikai selejtezô 5. helyezettjével. Errôl a nemzetközi szövetség végrehajtó bizottsága döntött, 221-es szavazati aránnyal. Blatter tartózkodott a voksolásnál.
A testület ezzel a határozattal próbálta tompítani a 36-csapatos mezôny elvetése miatt valószínûleg dühös dél-amerikaiak haragját.
Indoklásul azt közölte a FIFA, hogy az új-zélandi együttes gyengén szerepelt a Konföderációs Kupán, emiatt bocsátották szavazásra a kérdést.
Az automatikus hely elvétele miatt az óceániai térség csalódott képviselôje elhagyta a tanácskozás helyszínét, majd éles hangú bírálatot hozott nyilvánosságra. Nem hiszem, hogy morális, etikus vagy gazdasági határozat született. Egyértelmûen a politika döntött, s ez nem szolgálja a FIFA azon célját, hogy fejlessze a sportágat mondta az óceániai szervezet elnöke, az ausztrál Basil Scarsella.
Hármas nôi nemzetközi viadalra került sor Spanyolországban, ahol a házigazdákon kívül részt vettek Románia és Brazília legjobbjai is.
Hazánk válogatottjában helyet kapott egy kolozsvári tornászlány is Oana Ban személyében (az emített sportoló kettôs igazolással a Kolozsvári Jövô ISK és a Dévai Cetate versenyzôje). A kitûnô formában lévô Ban 37,100 pontos teljesítménnyel megnyerte az egyéni összetettet (csapattársa, Silvia Stroescu elôtt, aki 36,950 pontot ért el, harmadik a spanyol Elena Gomez lett 36,900 ponttal). Máskülönben szerenként is a két román lány érte el a legjobb eredményt: Ban gerendán 9,550 pontot, míg Stroescu talajon 9,500 pontot.
A román férfi és nôi válogatott tagjai e hét végén Bákóban nagyszabású hazai vetélkedô, a mesterfokú egyéni és csapatbajnokság elôtt állnak, amely erôfelmérôt jelent az ôszi világbajnokság elôtt.
Miután a viszonylag gyenge idénykezdést követôen a legutóbbi két futamon egyre jobban szerepelt (Monte Carlóban pole-position a német Ralf Schumacher és elsô hely a kolumbiai Juan Pablo Montoya révén, Montrealban pedig szintén pole-position, valamint egy második és harmadik helyezés Ralf, Montoya sorrendben), a Williams-BMW kettôs gyôzelmet aratott a múlt hétvégi Európa Nagydíjon, jelentôs változásokat idézve elô az összetett pontversenyekben.
A szombaton kialakult rajtsorrend a világbajnoki pontverseny két elsô helyezettje és a két Williams-pilóta az elsô két sorban izgalmas nürburgringi versenyt sejtetett. Sajnos, azonban, az izgalmak csak akkor következtek be, amikor már senki sem várt rájuk, a futam elsô kétharmada (vagy talán még több) meglehetôsen unalmasan telt.
A rajtnál az idômérô edzésen fantasztikusan száguldó, pályafutásának elsô pole-positionját szerzô finn Kimi Räikkönen remekül indult, és megtartotta az elsô helyet. A Kimit a pontverseny élén két héttel korábban felváltó Michael Schumacher (német, Ferrari) azonban leszorult a második helyrôl testvére, Ralf javára, míg a negyedik helyrôl rajtoló Montoyát a brazil Rubens Barrichello (Ferrari) elôzte meg. Szintén elôrébb lépett a spanyol Fernando Alonso (Renault), aki a francia Olivier Panist (Toyota) hagyta maga mögött, s aki nagy csatát vívott csapattársával, az olasz Jarno Trullival.
Az ekkor kialakult sorrend tehát: Räikkönen, Ralf és Michael Schumacher, Barrichello, Montoya, Trulli, Alonso és Panis mindaddig nem változott, míg a francia pilóta el nem hibázott egy kanyart. Helyére az elsô nyolcba a skót David Coulthard (McLaren) furakodott be, majd az elsô kerékcsere (körülbelül 1617. kör) következtében Alonso és Trulli cserélt helyet.
Az egyhangú autókázás tovább folyt, az élen a finn fenegyerek egyre-másra verte le a körrekordokat, és egyre távolabb került üldözôitôl. Már majdnem a 60 körös futam felénél tartott, s úgy tûnt, hogy visszaszerzi az összetettbeli éllovasságot, amikor az autóját hajtó, túlhajszolt, cseppet sem kímélt Mercedes motor felmondta a szolgálatot.
Akárcsak az elmúlt két futamban, ismét a Schumacher-fivérek versengtek (meglehetôsen "meddôn") az elsô helyért, ezúttal azonban Michaelnek nem sikerült a korábban mindig beváló kerékcserés taktika, s nem tudott Ralf elé kerülni. Sôt, a 43. körben a második kerékcsere alkalmával Barrichelló elé kerülô Montoya is utolérte a "nagy" Schumit, és egy váratlan elôzési próbálkozással néhány centivel eléje került. A német pilóta azonban nem hagyta magát, és sportszerûtlenül (vagy csak hibázott?!) oldalba bökte a forrófejû kolumbiait, aminek meglepô módon az lett az eredménye, hogy ô maga pördült ki, és a kavicságyról mert szerencséjére a Ferrari motorja nem fulladt le a pályafelügyelôk lökték vissza (a szabály megengedi!) a versenybe, a hatodik helyre.
Miután Trulli is kiállásra kényszerült, a negyedik helyért Alonso és Coulthard folytatott látványos, több mint tíz körön át tartó harcot. A fiatal tehetség szenzációsan és sportszerûen védte helyét, mígnem két körrel a cél elôtt a dühödt Coulthard a Schumacherrôl elnevezett kettôs kanyarban hatalmasat hibázott (a Coulthard-rajongók inkább fék-problémákra hivatkoznak), és búcsút intett a versenynek.
Végül, az utolsó néhány száz méteren Schumacher támadt rá vehemensen Alonsóra, a két autó egy pillanatra talán meg is érintette egymást a célegyenes elején, de az elôzés nem sikerült. A végsô sorrend tehát: Ralf Schumacher, Montoya, Barrichello, Alonso, Michael Schumacher, Mark Webber (ausztrál, Jaguar), Jensen Button (brit, BAR), Nick Heidfeld (német, Sauber) ez utóbbi a boxutcából (!), tehát utolsónak vágott neki a versenynek, amelyet végül 14-en fejeztek be.
A kettôs Williams-sikernek köszönhetôen Ralf és Montoya feljött az összetett pontverseny 34. helyére, miközben a konstruktôrök versenyében a BMW-motor hajtotta Williams megelôzte a másik német autógyártó Mercedes motorjával versenyzô McLarent, és már a második. Az élen viszont továbbra is a Ferrari vezet, és Michael Schumacher, aki nem kis szerencsével tovább növelte elônyét üldözôivel szemben, ugyanakkor pedig hivatalosan is begyûjtötte 1000. vb-pontját, egyedi rekordot állítva fel a Száguldó Cirkusz történetében. S akinek mellesleg Montoyával való koccanása nagyon hasonlított az 1997-ben, a kanadai Jacques Villeneuve-vel történt incidenséhez, amelynek következtében az FIA érvénytelenítette az az évben szerzett 78 pontját. Akkor azonban a Schumacherrel a világbajnoki címért versengô kanadai pilóta kiállásra kényszerült, míg most Montoya folytathatta a versenyt, így kicsi az esélye annak, hogy Michael megtorló intézkedéseknek kell hogy alávesse magát.
A Forma1-es világbajnokság állása a kilencedik futam után: pilóták: 1. Michael Schumacher 58 pont, 2. Räikkönen 51, 3. Ralf Schumacher 43, 4. Montoya 39, 5. Alonso 39, 6. Barrichello 37, 7. Coulthard 25, 8. Trulli 13.
Konstruktôrök: 1. Ferrari 95 pont, 2. Williams-BMW 82, 3. McLaren-Mercedes 76, 4. Renault 52, 5. BAR-Honda 13, 6. Jordan- Ford 11.
Következik egy hét múlva, július 6-án a francia nagydíj Magny-Coursban.
Balázs Bence
[Vissza az Szabadság honlapjához] |
[Vissza a HHRF honlapjához] |