2005. január 18.
(XVII. évfolyam, 13. szám)

Gyurcsány–Tãriceanu találkozó Budapesten
Magyarországon kezdte a bemutatkozást az új román kormányfô

(1. old.)

Közös magyar–román kormányülést tartanak az idén ôsztôl minden évben — jelentette be Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök a budapesti látogatáson levô Cãlin Popescu Tãriceanuval tartott közös sajtóértekezleten. A magyar kormány által tervezett nemzeti vízummal kapcsolatban elmondta: azt nem etnikai alapon kívánják megadni, hanem a szomszédos ország azon állampolgárainak, akik többször szeretnének Magyarországra utazni. Kifejtette ugyanakkor: a magyar kormány a határon túli magyarok legális képviselôinek autonómiatörekvéseit támogatja. A megbeszélés témája volt Verespatak is, Tãriceanu kijelentette: a terv kivitelezése még nagyon kezdeti szakaszban van, a román kormány minden lehetséges gazdasági, pénzügyi, környezeti és társadalmi szempontot figyelembe vesz majd, és tekintettel lesz minden európai normára is.

A román kormányfô meggyôzôdését fejezte ki, hogy a csíkszeredai fôkonzulátus kérdésére is sikerül megoldást találni.

A Budapestre látogató román küldöttségnek tagja Markó Béla miniszterelnök-helyettes, Mihai Rãzvan Ungureanu külügyminiszter, Vasile Blaga belügyi tárcavezetô, Gheorghe Dobre, közlekedési és Sulfina Barbu környezetvédelmi miniszter. Cãlin Popescu Tãriceanu találkozott Mádl Ferenc magyar köztársasági elnökkel és Szili Katalinnal, az Országgyûlés elnökével, valamint Orbán Viktorral. — A közös liberális gyökerek jó alapot szolgáltatnak a miniszterelnököt adó román kormánypárt és a legnagyobb magyar ellenzéki párt együttmûködéséhez — hangsúlyozta egybehangzóan a román kormányfô és a Fidesz elnöke. (Részletek a 4. oldalon)

Túl olcsón eladott üzlethelyiségek
Azonnali tanácsülést hívott össze Boc

(1. old.)

Túl olcsón adott el bizonyos kereskedelmi helyiségeket legutóbbi ülésén a városi tanács — ítéli meg Kolozsvár polgármestere, ezért Emil Boc mára azonnali rendkívüli ülést hívott össze a szóban forgó határozatok visszavonására. A tanácsi többség és az ellenzék egyetért a kérdés újratárgyalásával.

Minden jel arra mutat, hogy a nemrég elfogadott tanácsi határozatok visszavonására egyetértés van a helyi döntéshozó testületben. Remus Lãpusan SZDP-s (Szociáldemokrata Párt) városi tanácsos lapunknak azt nyilatkozta, örvend, hogy a polgármester elismeri tévedését, hajlandó visszavonni az eladási határozatokat. "A határozattervezeteket Boc kezdeményezte. Mi a tanácsülésen is figyelmeztettük, hogy túl olcsón adják el, de nem akart ránk hallgatni. Személy szerint megszavazom a visszavonást" — jelentette ki az ellenzéki önkormányzati képviselô.

Szinte ugyanígy gondolja László Attila RMDSZ-es tanácsos is, aki jogosnak ítéli a polgármester kezdeményezését. "Lényeges különbségek vannak a bizottság ára és a helyiségek piaci értéke között. Nekünk az a dolgunk, hogy a városi költségvetés minél több pénzhez jusson. Még nem túl késô visszavonni a határozatokat, a polgármester ugyanis nem látta el kézjegyével az adásvételi szerzôdéseket" — mondta László Attila. Az RMDSZ-es tanácsos szerint korábban ügyintézési akadályok miatt nem kerülhetett sor a város által megbízott felértékelôk jelentésének elvégzésére.

Emil Boc polgármester példákkal is szolgált. A Deák Ferenc utcában például egy négyzetméterért 872 eurót kértek, holott a belvárosban a valós érték 1390–1900 euró/négyzetméter, legalábbis erre a következtetésre jutottak a városháza által alkalmazott szakemberek.

Lapunk több ízben beszámolt arról, hogy Gheorghe Funar expolgármester hosszú ideig akadályozta a kolozsvári üzlethelyiségek eladását, ugyanis az értékesítô testületben emberei nem kaptak helyet. Mi több, a volt városvezetô levélben arra buzdította a helyhatóságtól üzlethelyiséget bérlôket, hogy pereljék be a polgármesteri hivatalt, s bírósági úton szerezzék meg a helyiséget. Sokan megfogadták a tanácsot, s a bíróság saját felértékelôi tanácsára megszabta a helyiség minimális árát. Nemrég, figyelembe véve a bíróság által megszabott minimális árat, a városi tanácsosokból álló eladási bizottság tíz üzlethelyiséget értékesített. Ezt követôen a polgármesteri hivatal által kiválasztott felértékelôk jelentést készítettek a helyiségek piaci értékérôl, s kiderült, hogy a bizottság túl alacsony áron adta el ôket a bérlôknek.

Kiss Olivér

Bosch-üzem Kolozsváron?

(1. old.)

A német érdekeltségû Bosch vállalat kelet-európai menedzsmentjének vezetôivel folytatott több mint kétórás tárgyalást hétfôn Emil Boc polgármester. A világhírû vállalat kolozsvári üzem beindítását fontolgatja. Amennyiben a körülbelül 15 millió eurós beruházás megvalósul, mintegy háromezer magasan képzett szakembernek biztosít állást.

A megyeszékhely elöljárója kifejtette, több — a város belterületén levô — földterület szóba került, de egyelôre nem volt hajlandó elárulni, hogy Kolozsvár mely részén szándékszik a cég számára telket biztosítani. "Ha elmondom, hogy melyik lenne megfelelô, akkor azonnal beindul a telekspekuláció. A városnak sajnos nincs ekkora, közmûvesítéssel is rendelkezô telke, ezért minden valószínûség szerint a meglévô földterület körül magánszemélyektôl földet vásárolunk, s ezt bocsátjuk majd a befektetô rendelkezésére" — jegyezte meg Emil Boc.

A polgármester szerint igen kedvezô feltételek melletti telekkoncesszióról lesz szó. "Ugyanakkor esetükben komoly telek- és ingatlanadó-csökkentést eszközölünk. Amennyiben igénylik, a közmûvesítés egy részét a polgármesteri hivatal anyagi forrásaiból fedezzük" — tette hozzá a polgármester. A városvezetô elmondása szerint a cég 250 ezer négyzetméteres telek koncessziójában gondolkodik.

A Bosch háromezer szakembert szándékszik alkalmazni. Boc tudomása szerint a befektetés a végleges döntést követô két éven belül valósulhat meg. "A cég vezetôi azt kérték, a szakemberhiány pótlására hozzuk létre a mekatronika szakot a Mûegyetemen. Kolozsváron egyelôre nincs ilyen szak" — közölte a városvezetô.

Kolozsváron a Bosch gépjármû-technikai eszközöket, gépjármû-alkatrészeket gyártana.

Kiss Olivér

Okirat-hamisító városházi alkalmazott

(1. old.)

Felbontották egy városházi alkalmazott munkaszerzôdését — számolt be hétfôn Emil Boc polgármester. A mezôgazdasági osztály munkatársa az illetékes szakbizottság döntése ellenére birtoklevelet próbált kibocsátani egy kolozsvári polgár számára egy kétezer négyzetméteres külterületi telekre.

"Szerencsére idôben rájöttünk arra, hogy hamisítani akar. Fiktív iktatószámot hozott létre, hamis papírokat állított ki, de a birtoklevél kiállítására szerencsére nem került sor" — mondta Boc.

Egyes városházi források szerint a szóban forgó, jelen pillanatban betegszabadságon levô hölgy egyedül neveli három gyermekét, s csupán a polgármester ártatlan áldozata.

(k. o.)

Befagyasztották a tagfelvételt a demokraták

(1. old.)

"Egyetlen decentralizált intézmény vagy vállalat igazgatója sem ôrizheti meg tisztségét csak azért, mert jelezte, hogy beiratkozna a Demokrata Pártba (DP)" — jelentette ki hétfôn Emil Boc, a DP ideiglenes elnöke. Közölte, hogy az elmúlt idôszakban több vállalatvezetô hajlandónak mutatkozott beiratkozni a kormánypártba. "Erkölcstelenség! Ezt csak azért tennék, hogy megôrizzék vezetô pozíciójukat. Amúgy, épp emiatt, hat hónapig senkit sem veszünk fel politikai alakulatunkba" — mondta a DP vezetôje.

Boc nem volt hajlandó neveket adni, de elmondta, valamennyi decentralizált vállalat igazgatójának tevékenységét kielemzik.

(k. o.)

Markó Attila az új kisebbségügyi államtitkár

(1. old.)

Tegnap beiktatták hivatalába Markó Attilát, a román kormány kisebbségügyi államtitkárát, a miniszterelnöki hivatalhoz tartozó Kisebbségi Hivatal új vezetôjét. Értesüléseink szerint ma Niculescu Tóni, az RMDSZ integrációs ügyekért felelôs alelnökének külügyi államtitkárrá való kinevezésére is sor kerül. Ma ismét ülésezik az RMDSZ Operatív Tanácsa, amely várhatóan rostálni fogja a szövetség által megszerzett további államtitkári tisztségekre jelöltek sokaságát.

Markó Attila a Szabadságnak elmondta, prioritásai között a hivatal 2001-ben indokolatlanul megszüntetett jogi osztályának visszaállítása szerepel. Munkájában ugyanis elsôsorban nem új törvénykezdeményezésekre, hanem a jelenlegi jogszabályok tiszteletben tartására kívánja fektetni a hangsúlyt.

Ismeretes, Adrian Nãstase, a 2000-es választásokon nyertes párt kormányfôje megszüntette a kisebbségvédelmi minisztériumot, amely az elmúlt négy évben a miniszterelnöki hivatal keretei között mûködhetett tovább, Markó Attila pedig helyettes államtitkári tisztségben képviselhette a magyar kisebbség ügyeit. A kormányváltás után az RMDSZ javaslatai közt nem szerepelt a kisebbségi minisztérium visszaállítása. Feltehetôleg azért — vélekedett Markó Attila — mivel ma egy kisebbségügyi minisztérium meglehetôsen súlytalan tárca volna. A kisebbségeket érintô fontosabb törvények javát sikerült elfogadtatni, a cél most ezeknek a törvényeknek az alkalmazása — mondotta.

Sz. K.

KRÓNIKA

KISHÍREK

(2. old.)

AZ AKT A FESTÉSZETBEN ÉS A FOTÓMÛVÉSZETBEN címmel Vasile Pop festômûvész és Szabó Tamás fotómûvész kiállítása nyílik meg január 19-én, szerdán 13 órakor a kolozsvári Mûvészeti Múzeumban.

FELHÁZI ÁGNES kiállítása február elsejéig tekinthetô meg a Vasile Goldis utca 4. szám alatti Krajcár kávézóban.

SUPER BOOKS 2004 címmel harmadik alkalommal rendezi meg a British Council, a Német Könyvközpont, az Idea Alapítvány, a Cseh Központ, a Romániai Könyvkiadók Egyesülete és a Mûvészeti és Formatervezôi Egyetem a legszebb nagy-britanniai, németországi, svájci, romániai és csehországi könyvek kiállítását. A január 19-én, szerdán 13 órakor a Mátyás Házban megnyíló tárlaton mintegy 200, az említett országokban könyvgrafikai versenyeken díjazott kötet kerül közszemlére. Ugyanekkor mutatják be az Idea Alapítvány gondozásában megjelent Super Books 2004 elnevezésû katalógust is.

A SAPIENTIA–KUTATÁSI PROG- RAMOK INTÉZETE január 18-án, kedden du. 6 órakor bemutatja A Kolozsvári Akadémiai Könyvtár RMK — gyûjteményeinek katalógusát az EMTE Mátyás király utca 4. szám alatti épületében.

ÚJRAINDÍTJA RENDSZERES GYERMEKTÁNCHÁZÁT a téli szünidô után a kolozsvári Brassais Véndiák Alapítvány Zurboló Táncegyüttese. A január 18-án, kedden du. 5–7 óra között a Tranzit Házban (Malom/Baritiu utca 16.) sorra kerülô táncházban mûködik Palocsay Kata játszóháza is.

Egy hôs élete

(2. old.)

A Transilvania Filharmónia idei elsô, január 14-i Theo Wolters vezényelte hangversenyén Beethoven- és Mozart-mûvek mellett Richard Strauss monumentális szimfonikus költeménye, az Egy hôs élete hangzott el.

A mûsort bevezetô Beethoven: Coriolan nyitány, a legnépszerûbbek egyike, a megszokottnál jóval hatásosabban hangzott — a Strauss mû jóvoltából — nagyszámú vonóssal. Hosszú idô után láttunk a pódiumon ismét nyolc nagybôgôt. Theo Wolters plasztikus vezénylési móddal kiválóan valósította meg a nyitány drámai kezdô-motívumát, de lírai éneklô részleteit is.

Mozart életének utolsó évében, 1791-ben komponált A-dúr klarinétversenye dallamgazdagsága mellett igénybe veszi a hangszer lehetôségeit mind a magas, mind a mély regiszterben, ugyanakkor a hangszer technikai virtuozitását is.

A szólista Hans Colbers holland klarinétmûvész az Amsterdami Konzervatórium tanára. Kamarazenészként és zenekari muzsikusként megfordult az Egyesült Államokban, Mexikó és Európa számos koncerttermében. Kitûnôen érzi Mozart muzsikáját, elôadását szép hangtechnikai könnyedség jellemezte, egy a megszokottól eltérô, keskenyebb és hosszabb hangszeren (basset-kürt).

Richard Strauss 1898-ban, mielôtt elsôsorban az operák írásával foglalkozott volna, de szimfonikus költeményeinek sorozatát már megírta, mintegy összefoglalásképpen komponálta nagyzenekari szimfonikus költeményét, az Egy hôs életét. A hôs e mûben maga a szerzô, aki fuvolák és oboák disszonáns hangjaival csúfolja ki kritikusait, idézve mûvében korábbi költeményeinek, többek között a Don Juannak a motívumait.

"Rendkívüli mû, mámoros a heroizmustól, kolosszális barokk, triviális és fölséges" írta róla Romain Rolland, míg Fábián Béla 1962-ben megjelent kis életrajzi könyvében ellenszenvesnek találja, a német felfuvalkodottságot kifejezônek.

Sok éve nem szerepelt mûsoron az Egy hôs élete, bemutatásának a telt ház közönségével együtt nagyon örvendtünk. Theo Wolters felkészülten, biztos kézzel irányította a hatalmas zenekari apparátust, amely pontos játékával járult hozzá a sikerhez. A mû rendkívül igényes hegedûszólóit Dorina Mangra biztos technikával, szép hegedûhangon játszotta. A közönség lelkes tapssal honorálta az elôadók nívós teljesítményét.

Morvay István

Kiosztották az Arany Glóbusz díjakat

(2. old.)

A Los Angeles-i Beverly Hillsben 62. alkalommal osztották ki vasárnap az Oscar "elôfutárának" is tekintett díjat. A Golden Globe (Arany Glóbusz) díjat a mintegy 90 tagú Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetsége (HFPA) ítéli oda 13 filmes és 11 televíziós kategóriában.

A legjobb filmért járó díjat a dráma kategóriában a Martin Scorsese rendezte A pilóta gyûjtötte be, amely a különc Howard Hughes milliárdos életérôl szól. A legjobb színészi teljesítményért Leonardo di Caprio kapott Arany Glóbuszt ugyanebben a filmben nyújtott alakításáért és a film elnyerte a legjobb filmzenéért járó szobrot is. A Paul Giamatti rendezte Kerülôutak nyert a vígjáték kategóriában és mellé megkapta a legjobb forgatókönyvért járó Arany Glóbuszt is.

Clint Eastwood kapta meg a legjobb rendezônek járó Golden Globe-díjat a Million dollar baby címû filmjéért, ugyanebben a filmben nyújtott alakításáért Hilary Swank nyerte el a legjobb színésznônek járó díjat.

Az idei Golden Globe legjobb színésznônek járó díját a vígjáték kategóriában Annette Bening nyerte el, a Csodálatos Júlia (rendezô Szabó István) címû filmben nyújtott alakításáért, amelyben egy öregedô dívát játszik az 1930-as évek Londonjában, aki könnyed bosszút forral azok ellen a férfiak ellen, akik szerepet játszottak az életében. Jamie Foxx a Ray címû filmben Ray Charles megszemélyesítéséért kapta a legjobb színésznek járó Arany Glóbuszt a vígjáték vagy musical kategóriában.

Clive Owen és Natalie Portman kapta meg az idei Arany Glóbusz-díjat a Mike Nichols Közelebb (Closer) címû filmben a legjobb mellékszerepért nyújtott alakításukért.

Arany Glóbusz díjat kapott Mick Jagger az Alfie címû filmben elhangzó Old habits die hard címû daláért.

Robin Williams, ötszörös Arany Glóbusz-díjas színészt a Cecil B. DeMille életmû díjjal tüntették ki. Williams a díjat a tavaly elhunyt barátnak, Christopher Reeve színésznek ajánlotta.

Spanyol alkotást, Alejandro Amenabar mûvét, a Belsô tenger címû filmet találta a legjobb külföldi filmnek a zsûri az idei Golden Globe-díjak odaítélésénél. A televíziós mûfajokban dráma kategóriában Arany Glóbuszt kapott Hargitai Mariska a Law and order címû NBC produkcióban nyújtott alakításáért. A legjobb TV-sorozat a Kétségbeesett háziasszonyok lett.

Természet és vasbeton érzelmi megközelítésben

(2. old.)

Seva Cheptea kolozsvári és Gelu Serseniuc bukaresti fotómûvész 149 színes és fekete-fehér mûvészfotója tekinthetô meg a kolozsvári Mûvészeti Múzeumban.

A két mûvész sajátos megfogalmazásban vall a természetrôl és az épített környezetrôl. Az örök szépség jegyében született alkotások a japán természetszemlélet hatását tükrözik. Azt a megbonthatatlannak tûnô szoros kapcsolatot, amely a távol-keleti embert az ôt körülvevô környezeti elemekhez köti. A föld, a víz, a levegô éltetô eleme mindannak, ami létünket övezi, ami szebbé teszi hétköznapjainkat, s amire a keleti kultúrkörnyezetben felnôtt ember sokkal érzékenyebben reagál, mint ahogyan az tájainkon és tôlünk nyugatabbra szokásos. A két mûvész ôszinte csodálattal viszonyul a természet mindennapos csodáihoz, a füvekhez, fákhoz, virágokhoz, kövekhez, vízfolyásokhoz, s ez az érzelmi megközelítés meghatározó eleme a bemutatott alkotásoknak.

Ellenpontként pedig ott az épített környezet, a kô és vas birodalma.

A tárlat január 30-ig látogatható.

(n)

Megkezdôdött az ökumenikus imahét

(2. old.)

Nagy érdeklôdés övezi az idén is a hagyományos ökumenikus imahetet, amely során a keresztény egyházak — megragadva minden lehetséges megoldást — a kereszténység egységéért imádkoznak. Az imahét során a keresztény egyházak lelkészei egymás templomaiban (együtt) hirdetnek igét, dimenziót adva ezzel a valódi ökumenizmusnak.

— Az ökumenikus imahét immár jó néhány évtizedes múlttal rendelkezik — mondja Jakab Gábor plébános —, és az a lényege, hogy a különbözô keresztény egyházak közeledjenek egymáshoz, és lássák meg azt, ami közös gyökérként mûködik életükben, azaz magát a keresztet. Protestáns kezdeményezés ez, amely már az elsô világháború után mozgalommá izmosodott. Szolgálatom ideje alatt számtalanszor tettem eleget ilyen jellegû meghívásoknak; az idei imaheti meghívásom Kajántóra szól, ahol már azért is nem mindennapi dolog igét hirdetni, mert négy temploma van a falunak…

Szász Enikô, a római katolikus nôszövetség tagja a Szabadságnak elmondta: mindig nagy érdeklôdéssel várja az ökumenikus imahetet, és figyelmesen hallgatja a más keresztény egyházak lelkészeinek prédikációit.

— Nem érdektelenek ezek, hiszen a protestáns, vagy más keresztény egyházak lelkészei egészen más színeket hoznak beszédeikben, meglátásaikban. Ôk más környezetben nôttek fel, másképpen hirdetnek igét, és ez nagyon érdekes számunkra. Fontosnak tartom az ökumenikus imahetet, mert általa megismerjük egymást és persze közeledünk egymáshoz mi, keresztények. Tavaly a Szent Mihály plébániatemplom imahetén vettem részt, és bevallom: élmény volt számomra.

Vidéken az imahét valóságos eseményszámba megy, hiszen a kisvárosok, illetve községek szintjén minden, ami új, azaz más, annak rendkívüli a vonzereje.

Szabó Csaba

Méray-díj 2005

(2. old.)

Méray Tibor Párizsban élô író és újságíró, az Irodalmi Újság fôszerkesztôje, 1995 augusztusában azzal a céllal alapított díjat, hogy az erdélyi magyar írott sajtó jövôjét szolgálja. A díj évente március 15-én kerül kiosztásra Kolozsváron. Olyan tehetséges fiatal újságíró kaphatja meg, aki valamelyik napi- vagy hetilap munkatársa, és a jövôben is az erdélyi magyar sajtóban kíván tevékenykedni. A díj segítségével a nyertes három hónapot dolgozhat az egyik nagy budapesti napilap szerkesztôségében, ahol az újságírói mesterséggel behatóbban ismerkedhet meg. Ezt az idôtartamot megszakítás nélkül Budapesten kell töltenie, és belsô munkatársi fegyelemmel kell részt vennie az általa választott szerkesztôség munkájában és életében.

A díj összege az idén 250 000 (kétszázötvenezer) Ft, a nyertes ezt három havi részletben (90–80–80 ezer) kapja kézhez. Odaítélésérôl az alapító által felkért háromtagú bizottság dönt.

A tizedik alkalommal meghirdetett díjra személyesen lehet pályázni, de szerkesztôségek és közéleti személyiségek is javasolhatnak a díjra érdemes fiatalokat. A pályázathoz (javaslathoz) szakmai (ön)életrajzot és legalább öt tavaly megjelent írást kell mellékelni.

Beküldési határidô (postabélyegzô dátuma): 2005. február 18.

Postacím: Tibori Szabó Zoltán, 3400 Cluj-Kolozsvár, Str. Aurel Vlaicu nr. 2/56.

MOZI

(2. old.)

KOLOZSVÁR

KÖZTÁRSASÁG — Nagy Sándor — amerikai bemutató. — Vetítések idôpontja: 12.30, 16, 19.30, 23.

MÛVÉSZ-EURIMAGES — The Clearing — amerikai bemutató. — Vetítések idôpontja: 15, 17.30, 20; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 22 órától és kedden minden elôadás.

GYÔZELEM — Nagy Sándor — bemutató. — Vetítések idôpontja: 12, 15.30, 19.30, 22.30; kedvezménnyel 12 órától.

FAVORIT — Riddick — Kezdôdik a csata — amerikai. — Vetítések idôpontja. 15, 17.15, 19.30; kedvezménnyel csütörtökön minden elôadás.

DÉS

MÛVÉSZ — Shark Tale — amerikai rajzfilm. — Vetítések idôpontja: 15, 17, 19; kedvezménnyel pénteken, szombaton, vasárnap 21 órától és hétfôn minden elôadás.

TORDA

FOX — Az ördögûzô — A kezdet. — Vetítések idôpontja: péntek, szombat, vasárnap: 15, 17, 19. A nagy rablás — bemutató. — Vetítések idôpontja: hétfô, kedd, szerda, csütörtök: 15, 17, 19.

SZAMOSÚJVÁR

BÉKE — Anakonda — A véres orchidea — bemutató. — Vetítések idôpontja: 17, 19, 21.

BESZTERCE

DACIA A-TEREM — Ocean’s 12 — Ocean’s eleven 2 — amerikai. — Vetítések idôpontja: 12.30, 15, 17.30, 20; pénteken, szombaton, vasárnap 22.30; kedvezménnyel: pénteken, szombaton, vasárnap 12.30; hétfôn minden elôadás.

DACIA B-TEREM — Le Boulet — francia. — Vetítések idôpontja: 14.30, 17, 19.30; pénteken, szombaton, vasárnap 21.30 órától; kedvezménnyel: pénteken, szombaton, vasárnap 14.30 órától, kedden minden elôadás.

GYULAFEHÉRVÁR

DACIA — The Whole ten Yards — amerikai. — Vetítések idôpontja: jan. 14–16: 15, 17.30, 20, 22, kedvezménnyel 22 órától. Az élet csoda — francia–szerb. — Vetítések idôpontja: jan. 17–20: 15, 18, 21; kedvezménnyel hétfôn minden elôadás.

OPERA

(2. old.)

MAGYAR OPERA

Ma, január 18-án, kedden 18.30 órakor: Ábrahám Pál: Viktória. Vezényel: Incze G. Katalin. Rendezô: Gy. Tatár Éva.

Január 20-án, csütörtökön 18.30 órakor: A. Adam: Giselle. Vezényel: Jankó Zsolt m. v. Rendezô koreográfus: Mândrutiu Mihai.

ROMÁN OPERA

Január 21-én, pénteken este 7 órakor: Rossini: A szevillai borbély.

Január 24-én, hétfôn este 7 órakor: Verdi: Traviata — rendkívüli elôadás Alfonso Saura spanyol karmester vezényletével.

SZÍNHÁZ

(2. old.)

MAGYAR SZÍNHÁZ

Január 19-én, szerdán este 8 órakor: Marie Jones: Kövekkel a zsebében — stúdióelôadás. Rendezô: Keresztes Attila.

Január 21-én, pénteken este 8 órakor: Euripidész: Bakkhánsnôk — stúdióelôadás. Rendezô: David Zinder m. v. (Izrael).

ZENE

(2. old.)

FARKAS UTCAI REF. TEMPLOM

Ma, január 18-án, kedden este 7 órakor: Kamarazene-est. Közremûködik: Horváth Zoltán (orgona), Béres Melinda (hegedû), Gyenge Balázs (hegedû). Mûsoron: Pugnani/Kreisler-, Händel-, Max Reger-, Bartók Béla-, Kodály Zoltán-, Gárdonyi Zoltán-, Telemann- és Mozart-mûvek. — Belépés díjtalan.

Az oldalt szerkesztette: Németh Júlia

VÉLEMÉNY

A hatalommegosztás II.

(3. old.)

(Folytatás a január 10-i lapszámunkból)
Franciaországban a jakobinus diktatúra bukása új fejezetet nyitott a hatalommegosztás fejlôdési folyamatában. Az eszméhez jó fél évszázadon keresztül szinte valamennyi alaptörvény hû marad, legalábbis szavakban. A hatalommegosztásos kormányzati gyakorlat 1848-ig megmarad: a kétkamarás törvényhozásnak továbbra is fennáll a végrehajtó hatalom feloszlatási, törvénykezdeményezési és vétójoga stb. Ez a kormányzati technika azonban egy sajátos társadalompolitikai közegbe ágyazódik, nevezetesen, hogy az országban már a régi rendszer idején is képzett és jól szervezett (nem pejoratív értelemben vett) bürokratikus apparátus mûködött, amelyet azután az új berendezés örökölt. A közigazgatási bürokrácia mûködése az államra, a hatalomra vonatkozó gondolkodást általában is befolyásolja, a közigazgatás ellenôrzésének megítélésében azonban a bürokratikus hagyományok hatása közvetlenül is kimutatható. (Ez egyébként nem kifejezetten francia sajátosság.) A francia politikai gondolkodás és intézményépítés hagyományaival ellentétesnek bizonyult minden megoldás, amely az államhatalom bírói korlátozására irányul. Elôbb az abszolút monarchia zárja ki ezt a lehetôséget, késôbb pedig a népszuverenitás korlátlanságának — korlátozhatatlanságának — elve. Az a gondolkodás tehát, amely az államhatalom korlátait annak társadalmi ellenôrzésében, befolyásának korlátozásában határozza meg. A forradalom idôszakára "kész" bürokratikus apparátus ellenôrzésére egy sajátos francia megoldás már meglehetôsen korán létrejött. Így, ennek részeként, már 1790-ben a rendes bíróságokat kifejezetten eltiltották a közigazgatás ellenôrzésétôl, mégpedig a hatalommegosztás elvére hivatkozva. Tetszetôsnek is tûnhetô indoklással, a hatalommegosztás eszmerendszerére hivatkoztak, mondván, hogy a megosztott hatalmaknak — így a bíróságoknak is — saját tevékenységi körükön belül kell maradniuk. Ugyanerre az elméletre hivatkozva tehát egymással szöges ellentétben álló két (francia és angol–amerikai) intézményi megoldás épül.

A XIX. század elején Benjamin Constant fontos gondolatokat ír le a hatalommegosztással kapcsolatban. Megkísérli feloldani az egységes vagy a megosztott hatalom dilemmáját. Szerinte a törvényhozó hatalom a képviselô-gyûlések keretében van, a király szentesítése mellett. A végrehajtó hatalom pedig a miniszterekben, a bírói törvényszékben. A király a három hatalom között áll mint semleges és közvetítô hatalom, akinek érdeke a három hatalom egyensúlyát fenntartani. Már a fenti rövid ismertetésbôl is kitûnik, hogy a hangsúly a hatalmak egyensúlyára helyezôdik. Szerzônél lényeges szemponttá válik továbbá a koordináció, amin a hatalmak együttmûködését érti.

Ugyancsak Benjamin Constant nevéhez fûzôdik a municipális hatalom fogalma is, amit akár a mai értelemben vett autonómia ôsének is tekinthetünk. Mivel egyértelmûen kimondja, hogy minden községben, minden egyénnek lesznek olyan érdekei, amelyek csak ôt illetik és következésképpen a község fennhatósága alá nem rendelhetôk. Lesznek mások, amelyek a közösség többi lakosát érdekli, és ezek elintézése a községet fogja terhelni. Ezen községeknek viszont lesznek érdekei, amelyek csak rájuk vonatkoznak, és mások, amelyek kiterjednek a megyékre. Constant tehát az érdekeket, a "helységbeliek" társadalmi-politikai tényeit veszi alapul a municipális hatalom gondolatának meghatározásához. Ezen a ponton az érdemel figyelmet, hogy nemcsak a hatalommegosztásnak különösen erre az idôszakra jellemzô elvont társadalomszemléletét veszi alapul, hanem teljesen szakít az individualista szemlélettel is.

A hatalommegosztás elmélete eredeti mondanivalója szerint ellentétben áll a német fejedelemségek, abszolút monarchiák társadalmi rendszerével. Ugyanakkor azonban nem felelt meg a német egység erôsödésben levô gondolkodásmódjának sem. Az értékjellegû hatalommegosztásos gondolkodásnak a hatalom korlátozására irányuló mondanivalóját csupán Kant igazolta vissza. A legnagyobb hatásúnak viszont az a felfogás bizonyult, amelynek kidolgozása Stein Lôrinc nevéhez fûzôdik. Szerinte és követôi szerint az állami élet az önelhatározásban, az akaratban és az ennek megfelelô cselekvésben nyilvánul meg. Az állami akarat a törvényhozásban jut kifejezésre, a külön szervezett törvényhozó szerv által, míg az állami cselekvést a végrehajtó hatalom végzi az államigazgatásban és az igazságszolgáltatásban. Az államfô az állam elsô szerve. Itt tehát lényegében az államhatalmak kettôs felosztásáról van szó.

A nyugat-európai gondolkodás befolyása Magyarországon is kimutatható. A fôrendek a forradalom részeinek kizárólag önmagukat tekintették, az elsô eszmeáramlatokban csakis saját törekvéseik igazolását keresték és találták meg. A kérdés másik oldala, hogy mind a hatalommegosztásos elmélet, mind a népszuverenitásra vonatkozó gondolkodás alkalmas volt a monarchiával szembeni törekvések alátámasztására, eszmei igazolására. Azt azonban hangsúlyozni kell, hogy — szemben több más európai állammal — Magyarországon adva volt az intézményrendszer rendezésének az a közege, amelyben az említett eszmeáramlatok képesek voltak bizonyos, nem elhanyagolható hatást kifejteni. Mindenekelôtt a törvényi szabályozás hagyományairól, a "jobb uralmáról", a bíróságok igazságszolgáltatási gyakorlatáról, a politikai kultúráról s ennek hagyományairól van szó.

Közismert, hogy az európai társadalomban a két világháború között olyan feszültségek és konfliktusok keletkeztek, amelyek a korszak intézményi kereteit szétfeszítették, mivel a parlamentarizmus kialakult formái lehetetlenné tették vagy legalábbis jelentôsen megnehezítették a kormányzást. Ugyanakkor a szélsôséges kormányzás jelentkezésével hagyományos politikai értékek semmisültek meg vagy fenyegettek megsemmisüléssel. Óhatatlanul szembe kellett nézni az állampolgári jogok teljes megszûnésével.

A változó történelmi helyzetet kérészéletû elméletek születése is tükrözte, ezekre azonban nem szükséges kitérnünk. Kiemelt figyelmet érdemel azonban Bibó István tevékenysége.

Ebben a válságokkal telített világban fordult Bibó István a hatalommegosztásos elmélet felé. Szemléletmódja, felfogása kiemelten értékmentô jellegû és hatású. Munkáiban olyan elméletet is felelevenít, mint a hatalommegosztás. Ugyanakkor, a korszak megváltozott történelmi-társadalmi feltételeinek megfelelôen "aktualizálja" az eszme idôtálló alapgondolatát. Felfogása tehát túlzás nélkül nevezhetô korszakos jelentôségûnek. Ennek ellenére Bibó István munkásságának feldolgozása, tudományos értékelése még várat magára. Természetesen itt és most, ezt a feladatot nem vállalhatjuk, de a teljesség igénye nélkül felvillantunk néhány gondolatot.

A hatalommegosztásban Bibó nem elsôsorban meghatározott kormányzati technikát lát, hanem annak az általános követelménynek a kifejezését, hogy a hatalom ellenôrzés nélkül ne legyen gyakorolható. Ugyanakkor határozottan állítja, hogy a közigazgatás eredményessége az egész társadalom szempontjából ítélendô meg, ezzel elôrevetítve a modern pluralista felfogásokat, amelyek szerint a közigazgatásnak az egész társadalom befolyása alatt kell mûködnie. Témánk szempontjából gondolatának lényeges eleme, a három tradicionális hatalmi ág mellett megjelenik a gazdasági hatalom, a tudomány, a kultúra, a közigazgatási bürokratikus hatalom és mások. Mindezek nem csupán egymáshoz való viszonyukban, hanem a társadalom egész rendszerében válnak a hatalommegosztásos gondolkodásban gyakran említett egyensúlyi állapot rendszerévé.

Indokoltnak látszik a kérdés: van-e ma jelentôsége a hatalommegosztás látszólag elvont elméletének. A választ következô írásomban igyekszem megadni.

(folytatjuk)

Dr. Balogh András

Ószertörténet

(3. old.)

Szombaton délben roma kamaszok megloptak egy duckó tízéves fiút az Ószer plusz-nyomor során. A gyerek rádióalkatrészeket árult földre terített nejlonterítôn — hét órától csak egy forgókondenzátort sikerült eladnia potom áron egy rádióamatôrnek, aki talán csak azért vásárolt tôle, mert megfogta a kövér fiú komoly, már-már felnôttes tekintete.

A roma kamaszok a srác egyetlen értékesebb tárgyára, egy kis, öreg táskarádióra vetettek szemet. A terv nem volt bonyolult: körülállták, addig járatták-hajoltatták a színes drótok között, amíg megszületett az alkalom. Az egyik felkapta, és átszaladt vele a síneken. A duckó fiú két-három másodpercig szoborrá merevedett — nem akart hinni a szemének —, majd üvöltözni kezdett. — Ellopták… Tolvajok… Gazemberek…

Meg is indul utána a sínek irányába, de nagy fenekét alig tudja lépéseinek alárendelni. Módfelett szánalmas látvány. Röfi futhatott így kagylója után Goldingnál. Amíg az új Röfi lihegve, sírva átkozza a tolvajt — aki lomha üldözôjét látva pimaszul meg is áll néhány méterrel odébb —, a másik két kamasz nyugodtan válogat a felügyelet nélkül hagyott tárgyak között. A szomszéd öregasszony — aki megsárgult csipketerítôket árul — próbálja rossz románsággal figyelmeztetni a fiút, de a vérszemet kapott tolvajok egy horkantással beléfojtják a szót. Röfi — felfogva az új veszélyt — most visszafelé "szalad". A bámészkodóknak lelkiismeret-furdalásuk támad: elfordulnak, hogy ne lássák az önmagából kivetkôzött fiú gnóm-mozdulatait, torz arcvonásait.

Azt még látom, hogy a sínek mellett lehajol, és vészjósló nyugalommal keresgél — a tolvajok cukkolják —, majd én is elfordulok.

Így hazudnék, ha azt mondanám, hogy láttam, mekkora erôvel és milyen precizitással dobta végül el Röfi a sínek közül felszedett, élesre zúzott öklömnyi gránitkövet.

Szabó Csaba

Érzékenység?!

(3. old.)

Ami neked rosszulesik, másnak sem eshetik jól.

A sport sport kéne, hogy maradjon, még akkor is, ha magyar fiúk játsszák. Romániai magyar fiúk. Mint amilyenek a székely hokisok. Romániai románokkal szemben, mint amilyenek a bukaresti hokisok. A sport játék kéne legyen és nem alkalom nacionalista megnyilvánulásokra. Ha mi, magyarok elkezdjük a múltat feszegetni, az rögtön tiltakozást vált ki "érzékeny" lelkekben. Nekünk viszont nem szabad érzékenyeknek lennünk akkor sem, ha sportrendezvényen, államfô jelenlétében, szép ritmusba szedett jelszavakkal "utasítanak ki" az országból. Abból az országból, amelyben születtünk, amelyben szüleink, nagyszüleink, ugyan más korban és más állampolgárként, de itt, ezen a földön születtek. Abból az országból, amelyben mi még inkább itthon kéne érzzük magunkat, mint bárki más. De nem tehetjük, nem érezhetjük, mert "érzékeny" lelkeknek fáj, ha valamiben eredményt érünk el, fáj, ha eredményesen veszünk részt sportban és politikában, fáj, hogy egyáltalán még "szükség" van ránk. És ezért ezek az "érzékeny" lelkûek minden alkalmat megragadnak arra, hogy "fájdalmukat" ilyenképpen, ahogy ezren a hokidöntôn is tették, nyilvánossá kiabálják.

Ez egy férfias sport, mondta az államelnök. Ami ezek szerint azt jelenti, ilyesfajta megnyilvánulást is "megbír". Mi lenne vajon, ha ez fordítva történik? Mekkora betûkkel nyomtatnák "lábbal tiport" érzékenységüket az újságok a címlapokon?

Mert ugye másnak sem eshetik jól, ami neked rosszulesik!

B. É.

Hozzá nem értô orvosok áldozatai

(3. old.)

Egy embertársunk valahol haldoklik, és hozzátartozói tehetetlenül kénytelenek végignézni szenvedéseit. A 31 éves fiatalasszonynak talán már csak napjai vannak hátra. Rokonai képtelenek elfogadni a valóságot, négyéves kislányával meg sem lehet osztani a tragikus hírt, oly szeretettel várja haza édesanyját. A kolozsvári Rákkutató Intézetben már nem tudtak segíteni rajta. A méhnyak rákos megbetegedése az utolsó stádiumban van.

Az alábbi történet bárkivel megeshetett volna ebben az országban. Az itt leírtak álljanak tanulságul mindazoknak, akik még nem élték át a hozzá nem értô orvosok hanyagságát.

T. Gy. egy kisváros szomszédságában lévô faluból származott, mondhatni példás boldogságú házasságban nevelte gyermekét. Nem lévén más munkalehetôsége, évekig a falu kocsmájában dolgozott, ahol vágni lehetett a cigarettafüstöt. Késôbb olyan cipôgyárban kapott állást, ahol a tulajdonosok fittyet hánytak alkalmazottaik egészségvédelmére. A sok évig elszenvedett kocsmai dohányfüst és a cipôgyártó mûhely mérgezô környezete hamar megártott a születésétôl fogva érzékeny fiatalasszony egészségének. Tüdején rákos daganatok alakultak ki, amelyek megnehezítették légzését. A kezeletlen betegség továbbterjedt csontrendszerére és belsô szerveire. Szövôdmények alakultak ki mindenütt a testében.

A hölgy a tünetek ellenére sem fordult orvoshoz, talán mert nem rendelkezett az ehhez szükséges anyagiakkal. Idôközben ismét terhes lett, a méhében növekedésnek induló kis élet a még meglévô energiáját is elszívta. Fájdalmait a kisváros orvosai tehetetlenül nézték, mi több, megnyugtatták, hogy a magzat szépen fejlôdik. Az anya szervezete közben rohamos leépülésnek indult. Tüdejét nem röntgenezhették, hiszen a sugár árthatott volna a babának. Derék- és lábfájdalmait idegbecsípôdésnek tekintették. Olyan orvos is akadt, aki szerint nehezen viseli terhességét, ezért SZIMULÁL! Vizsgálatot vizsgálatok követtek, az orvosok tanácstalanok voltak, sôt téves diagnózisokat is felállítottak, megnyugtatva a végzetes kórban szenvedô kismamát, hogy minden rendbe jön.

A terhesség elôrehaladásával szervezetét annyira megtámadta a kezeletlen kór, hogy fájdalmai elviselhetetlenekké váltak. A sok gyógyszerezés miatt 21 hetes korában elvették tôle a magzatot. A császározást végzô nôgyógyász Kolozsvárra küldte az Onkológiára. Sajnos, már semmit nem tudtak tenni érte. A gyengébb fájdalomcsillapítók már nem használtak, így morfiummal enyhítették fájdalmát. Három nap után hozzátartozói hazavitték a Rákkutató Intézetbôl.

Mire e cikk megjelenik, talán már csak múlt idôben beszélhetünk róla. Szociális gondozói foglalkozásom lévén, napokig alkalmam nyílt tehetetlenül végignézni szenvedéseit. Megpróbáltam lelki támaszt nyújtani hozzátartozóinak, ugyanakkor meggyôzôdésem, hogy egy ilyen esetet nem lehet, nem szabad szó nélkül hagyni.

Mindazon hozzátartozók nevében, akik hasonló helyzeteken mentek keresztül, azt a következtetést vonom le, hogy a fiatalasszony orvosi hanyagság áldozata lett. Egyszerûen érthetetlen, hogy a kisváros orvosai közül senkinek nem volt gyanús a kismama szenvedése. A tünetegyüttesbôl egy mai szakorvos képtelen megállapítani, hogy itt nem egyszerû terhességi rosszullétrôl van szó? Egyik analízis sem mutatott ki semmi gyanúsat, olyan körülmények között, amikor a szív- és érrendszeri megbetegedések után napjainkban a daganatos megbetegedések a leggyakoribbak?

Tisztelt orvosok, akik az emberélet megmentésére esküdtek fel, ideje volna felébreszteni önökben az alvó hivatástudatot. Tisztában vagyunk azzal, hogyan mûködik hazánkban az egészségügyi rendszer, hogy nem rendelkeznek korszerû diagnosztikai berendezésekkel. Azt is tudjuk, hogy Önök sem mindentudók, és nem minden betegség tartozik hatáskörükbe. Mindez azonban nem mentség a felkészületlenségre, a felszínes szakmai tudásra, esetleg a presztízsvesztésnek tartott lépés elmulasztására, hogy a beteget idejében küldjék el nagyobb városokba, ahol több a korszerû berendezés és a szakorvos. Érthetetlen, hogy e kisváros orvosai közül egy sem akadt, aki a megyeszékhelyre küldte volna a beteget alapos kivizsgálás végett.

Szíves elnézést kérek azoktól, akiket írásommal esetleg megbántottam, de "akinek nem inge, ne vegye magára". Akiket viszont érint, jó volna, ha elgondolkoznának a történteken, mert emberéletekkel játszanak. Aki pedig nem méri fel ennek a felelôsségét, az jobb, ha más pályát választ.

Suta Erika

Az oldalt szerkesztette: Makkay József

NAPIRENDEN

Gyurcsány–Tãriceanu találkozó Budapesten
Közös magyar–román kormányülések?

(4. old.)

Közös magyar–román kormányülést tartanak az idén ôsztôl minden évben — jelentette be Gyurcsány Ferenc. Az elsô, Bukarestben sorra kerülô tanácskozás témája a következô évtized régiós fejlesztési programja lesz — közölte a magyar miniszterelnök a Cãlin Popescu Tãriceanuval tartott közös sajtótájékoztatón. "A közös kormányülések komoly lépést jelentenek a magyar–román kapcsolatokban, és jelentôsen hozzájárulnak európai integrációs terveink, közös céljaink megvalósításához" — mondta a román vendég is.

Gyurcsány Ferenc szerint az a tény, hogy az új román miniszterelnök elsô külföldi útja Budapestre vezetett, több mint gesztus: "annak bizonyítéka, hogy értjük: jövônk, dolgaink össze vannak kötve".

A magyar kormányfô szerint a kétoldalú kapcsolatokban Magyarország számára nemcsak történelmi felelôsség, hanem történelmi kötelesség is, hogy támogassa Románia európai uniós csatlakozását.

Elmondta, egyetértettek román partnerével abban, hogy a következô idôszak átfogó, nagy gazdasági-fejlesztési programjait úgy kell megfogalmazni, úgy kell elkészíteni a két ország Nemzeti Fejlesztési Tervét, hogy azok tartalmazzanak közös részeket, legyenek tekintettel egymásra. Abból induljanak ki, hogy ez egy nagy közös földrajzi, társadalmi, gazdasági régió, amelyben nem az elkülönülés, hanem az együttmûködés legyen meghatározó.

Tãriceanu külön nyomatékkal szólt arról, hogy a román kormánykoalíciónak fontos tagja az RMDSZ, hozzájárulása alapvetô jelentôségû mind a román törvényhozási munkában, mind a két ország közti kapcsolatokban. Hangsúlyozta: Románia várhatóan az idén tavasszal írja alá a csatlakozási megállapodást az Európai Unióval. "A tárgyalásokon a magyar miniszterelnök Magyarország további támogatásáról biztosított" — mondta, hozzátéve, nagyon boldog lenne, ha Magyarország lenne az elsô európai uniós tagállam, amely majd ratifikálja Románia EU-csatlakozását.

Nemzeti vízum románoknak is?
A magyar kormány által javasolt nemzeti vízumról újságírói kérdésre válaszolva Gyurcsány elmondta: azt nem etnikai alapon tervezik megadni, hanem a szomszédos ország azon állampolgárainak, akik többször szeretnének Magyarországra utazni tanulás, vagy munkavállalás, gyógykezelés céljával, a családi kapcsolatok, a nemzeti kultúra és a nyelv erôsítésére. Emlékeztetett: a magyar kormány nem támogatta a kettôs állampolgárság automatikus kiterjesztését szolgáló népszavazást.

A magyar miniszterelnök leszögezte: a magyar kormány a határon túli magyarok legális képviselôinek autonómiatörekvései mellett áll, Románia esetében a legerôsebb és leghitelesebb szervezet, az RMDSZ kormányprogramba is került elképzelését támogatja, az ettôl eltérô szándékokat nem.

Román ígéretek Verespatakról és a csíkszeredai magyar konzulátusról
A Verespatakon tervezett bányaberuházásra vonatkozó kérdést megválaszolva Cãlin Popescu Tãriceanu leszögezte: a terv kivitelezése még nagyon kezdeti szakaszban van, a román kormány minden lehetséges gazdasági, pénzügyi, környezeti és társadalmi szempontot figyelembe vesz majd, és tekintettel lesz minden európai normára is. Kijelentette: arról biztosította a magyar miniszterelnököt, hogy a magyar fél minden információt megkap, amelyet a beruházásról kér.

Gyurcsány Ferenc "a dolgok jelenlegi állásában" megnyugtatónak nevezte, hogy Magyarország kifejtheti véleményét az ügyben, és részt vehet a környezetvédelmi hatástanulmány elkészítésében. Különösen fontosnak tartotta, hogy a tervvel kapcsolatban mindkét ország ugyanazt a nemzetközi egyezményt tekinti érvényesnek.

Gyurcsány Ferenc az MTI-nek a csíkszeredai konzulátus esetleges megnyitására vonatkozó kérdésére elmondta: mindkét országnak közös érdeke, hogy Románia román és magyar nemzetiségû állampolgárai könnyebben hozzáférjenek a konzuli szolgáltatásokhoz. Hozzátette: tisztában van azzal, hogy a fôkonzulátus megnyitása érzékeny politikai kérdés Romániában. "Azt kértem román partneremtôl, hogy gondoljuk végig a lehetséges technikai megoldásokat. Ha van erre vonatkozó román javaslat, szívesen vesszük azokat, hiszen ôk jobban ismerik, mi az, amit az ottani helyi és közélet elfogad. Nem konfliktusokat akarunk gerjeszteni, hanem megoldásokat találni" — fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Cãlin Popescu Tãriceanu megjegyezte: meggyôzôdése, hogy a csíkszeredai fôkonzulátus kérdésére is sikerül megoldást találni.

Szili Katalin, az Országgyûlés elnöke a román kormányfôvel folytatott megbeszélése után az MTI-nek elmondta: Calin Popescu Tariceanu nem szeretné, ha a verespataki aranybánya ügye a meg nem értés jelképévé válna Magyarország és Románia között. "Számomra megnyugtató volt, amit hallottam, ugyanakkor arra kértem a román kormányfôt, ne engedélyezzék az aranybánya létesítését, ha a környezetszennyezés lehetôsége fennáll" — jelentette ki Szili Katalin. "Tãriceanu szerint a román kormány rendkívül körültekintôen kíván eljárni akkor, amikor az aranybánya ügye hivatalos engedélyeztetési eljárás folyamatába kerül" — idézte fel a megbeszélésen elhangzottakat Szili Katalin.

SZNT-levél Gyurcsánynak

(4. old.)

A Székely Nemzeti Tanács gyergyószéki szervezete kéri Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt, hogy tárgyaljon Cãlin Popescu Tãriceanu kormányfôvel a Székelyföld autonómiájáról szóló népszavazásról a román kormány vezetôjének budapesti látogatása alkalmával.

A gyergyószéki SZNT korábban Gyurcsány Ferencnek küldött nyílt levelet, amelyben arra kéri a magyar kormányfôt, hogy a találkozó napirendjén szerepeljen az autonómia-referendum kérdése is. A nyílt levél aláírói azt is kérik Gyurcsánytól, hogy kérje a román kormányfôt, utasítsa a prefektusokat, vonják vissza bírósági kereseteiket, hogy a helyi önkormányzatok gyakorlatba ültethessék a népszavazással kapcsolatos határozataikat.

"Az utóbbi fél évtized jelentôs változásokat hozott Romániában a törvények tiszteletben tartása terén, csakhogy ez nem látszik", áll a nyílt levélben. A dokumentum emlékeztet arra, hogy több gyergyószéki település önkormányzata határozatot hozott a Székelyföld autonómiájáról szóló népszavazás kiírásáról, de a prefektúra keresetet nyújtott be ellenük a közigazgatási bíróságon, amely a kormánybiztosi hivatalnak kedvezô ítéletet hozott, "megfosztva ezáltal egy közösséget jogaitól, egy olyan Európában, amelyben a civil társadalom ereje mindenek fölött kellene hogy legyen". A gyergyószéki SZNT arra kéri a magyar kormányfôt, hogy "határozottan támogassa az SZNT legitim harcát".

Magyar kulturális intézet Sepsiszentgyörgyön

(4. old.)

Markó Béla, a kultúráért, oktatásért és integrációs kérdésekért felelôs miniszterelnök-helyettes Hiller István kulturális miniszterrel tárgyalt. Hiller István a megbeszélés után közölte: a magyar kormány továbbra is szorgalmazza, hogy Sepsiszentgyörgyön jöjjön létre egy magyar kulturális intézet a bukaresti magyar kulturális intézet fiókjaként. Ennek az anyagi feltételeit megteremtettük, és biztos vagyok benne, hogy az új román kormánnyal a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma sikeres tárgyalásokat folytat, és az intézet még ebben az évben megkezdi mûködését — mondta.

Álmegoldásokkal hiteget Gyurcsány
— véli a Magyar Helsinki Bizottság

(4. old.)

A Magyar Helsinki Bizottság annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar kormány kivitelezhetetlen álmegoldásokkal hitegeti a magyar közvéleményt és a határon túli magyar szervezeteket, ahelyett, hogy befejezettnek tekintené a vitát, és megvalósítható megoldásokat keresne.

A magyar kormánynak mérlegelnie kellene, hogy a határon túli magyaroknak, amennyiben Magyarországon kívánnak élni, nem adható-e alanyi jogon magyar állampolgárság — olvasható a bizottság MTI-hez hétfôn eljuttatott közleményében. A kormány intézkedései vagy csak új nevet adnak meglévô intézményeknek (nemzeti vízum), vagy megvalósíthatatlanok (az uniós országokba is érvényes útlevél más országok állampolgárainak) — tartalmazza a szervezet elemzése.

A közlemény szerint a gyorsabb honosítási eljárás sem segít azon a problémán, hogy a honosítást csak az kérheti, aki igazolni tudja, hogy Magyarországon van hol laknia, van mibôl élnie. A bizottság szerint azonban a határon túli magyarok többsége erre nem képes, mert ha van is munkalehetôség, "feketén" foglalkoztatják ôket.

A vízum, amelyet a magyar hatóságok adnak ki, jelenleg is nemzeti vízum. Ma is kérhetô és adható három hónapnál hosszabb tartózkodásra jogosító vízum, ha a külföldi tanulás céljából, gyógykezelésre, családi kapcsolatai fenntartása miatt kéri, feltéve, hogy magyarországi tartózkodása idején van hol laknia, illetve megélhetése biztosított. "Ilyen vízumot tehát csak diákok és vagyonos emberek kaphatnak, illetve olyanok, akiknek Magyarországon jómódú hozzátartozóik vannak" — áll a közleményben.

Az állásfoglalás szerint a határon túli magyar fogalmát közjogi tartalommal csak akkor lehet megtölteni, ha errôl megegyezés születik azzal az állammal, amelynek a határon túli magyar állampolgára. Ehhez pedig az kell — olvasható a közleményben —, hogy az adott ország ismerje el az ott élô nemzeti kisebbségek jogait.

A Magyar Helsinki Bizottság állásfoglalása leszögezi: a magyar hatóságok nem adhatnak ki olyan útlevelet a határokon túl élô magyaroknak, amely az unió másik országába is érvényes. A közlemény emlékeztet: vízumra csak Ukrajna és Szerbia-Montenegró állampolgárainak van szükségük.

Az autonómiatörekvésekrôl elsôsorban a határon túl élô közösségeknek kell dönteniük — írja a bizottság a közleményében, hangsúlyozva, hogy ebben az esetben a viszonosság elve kell hogy érvényesüljön, valamint ehhez "gyökeresen át kellene alakítani a kisebbségi önkormányzatok megválasztásának rendszerét".

Félrevezetônek tartja azt is, ha a kormány "azt a látszatot kelti", hogy a honosítás lassúságának elsôsorban ügyintézési okai lennének. A honosítás feltétele a tartózkodási engedély, tartózkodási engedélyt pedig csak az kaphat, akinek a lakása és megélhetése Magyarországon biztosítva van. Ez a szabály nem változott 1993 óta, és nem enyhít rajta sem a kérelmezô magyar nemzetisége, sem az, ha Magyarországon családja van — hívja fel a figyelmet a Helsinki Bizottság.

A problémát "túlhaladottá" teszi az, hogy Románia és Horvátország hamarosan az unió tagja lesz, Szerbia-Montenegró, valamint Ukrajna magyar nemzetiségû állampolgárai azonban hátrányos helyzetbe kerülnek más magyar közösségek tagjaival szemben — véli a testület, amely szerint erre a jelen helyzetben és a belátható jövôben nincs megoldás. A bizottság közleménye szerint a megoldás csak az áttelepülés lenne, s az, hogy a Magyarországra érkezettek egyszerûsített eljárás keretében megkapják a magyar állampolgárságot.

A Magyar Helsinki Bizottság állásfoglalása szerint politikai elszántságra, erkölcsi támogatásra és bizalomra van szükség a fenti elvek kimondásához, valamint annak megértésére, hogy "a határon túli magyarok túlnyomó többsége nemcsak azért marad a szülôföldjén, mert az anyaországban nem kap tartózkodási engedélyt".

Az új kormány hitele függ a Rafo-ügy kimenetelétôl

(4. old.)

Egyórás kihallgatás után hagyta el a Legfelsôbb Ítélô és Semmítôszék mellett mûködô ügyészség épületét tegnap Ovidiu Tender üzletember, akit a Rafo-ügy kapcsán idéztek be. "Megvádoltak, pedig ártatlan vagyok" — mondta Tender, ugyanezt nyilatkozva már egy héttel korábban is. Szerinte jogtalanul történt nevének bevonása a Rafo Onesti körüli törvénytelenségek kivizsgálásába, ugyanis semmilyen üzleti kapcsolatban sincs a vállalattal. Egyetlen szándék vezérelte, mégpedig a Rafónak nehéz helyzetébôl történô kimentése, a folyamatot azonban nem sikerült befejezni, állította az üzletember.

A legfelsôbb ügyészség 19 személy kivizsgálását kezdte el egy 2003. évi, pénzmosás, csalás, bûncselekmény elkövetése érdekében való szövetkezés vádját tartalmazó dossziéban. Azokat a személyeket is kihallgatják majd, akik a Rafo Onesti és más cégek, például Carom Onesti közötti pénzügyi és kereskedelmi ügyletekbe keveredtek. Eddig meghallgatták már az APAPS (állami vagyonalap) tisztviselôit és a VGB Impex cég részvényeseit. A kivizsgálás alatt lévô személyek nem hagyhatják el az országot, ennek következtében, még az elmúlt héten visszafordították a nemzetközi repülôtérrôl a Rafo igazgatóját, Toader Gãureanut, és Constantin Margarit üzletembert.

Ilie Botos fôügyész az ügy kapcsán nyilatkozva elmondta, hogy a kivizsgált személyek nem rendelkezhetnek vagyonukkal mindaddig, míg az általuk okozott kárt meg nem térítik. A vádlottak között szerepel Ovidiu Tender mellett Corneliu Iacobov is. A nyomozás során ellenôrzik a két olajfinomító és több cég közötti pénzügyi kapcsolatokat, fizetési eljárásokat, úgynevezett céghitelezési pénzösszegek — 3 és 88 milliárd lej között — visszafizetését magánszemélyeknek, továbbá járulékfizetések elmaradását, háromezer milliárd lejjel károsítva meg az államot. A Rafo-üggyel a Financial Times is élénken foglalkozott, beszámolva arról, hogy a rendôrség már a múlt héten, csalás címén büntetô eljárást kezdett a Rafo Onesti olajfinomító több vezetôje ellen. Cãlin Popescu Tãriceanu a lapnak azt mondta: arra fogja kérni a kiválasztandó "nagy európai ország" kormányát, hogy az küldjön Romániába vállalati csalások kivizsgálásában tapasztalt szakértôi csoportot, több "nagyszabású ügy" felgöngyölítése végett. A miniszterelnök nem részletezte ezeket az ügyeket, és nem közölte, hogy melyik országból várja a szakértôket, de a brit üzleti napilap úgy tudja, hogy Tãriceanu Nagy-Britannia, Franciaország vagy Németország közül fog választani.

A politikus azt mondta: kormányának "erôteljesen kell jeleznie" elszántságát a korrupció elleni fellépésre, ha javítani akarja az üzleti klímát és növelni a külföldi befektetéseket. — Nem engedhetjük meg, hogy tehetetlennek tartsanak bennünket ... nem leszünk hitelesek, ha nem adjuk már most valamilyen jelét (a korrupció elleni fellépésnek) — mondta Tãriceanu.

A cikk szerint Romániában sokan kétlik, hogy az új kormány képes lesz sikeresen eljárni csalással vádolt, nagy hatalmú üzletemberek ellen, és a Rafo-ügy fontos próbakôvé válhat. Tãriceanu szerint a cég tulajdonosai "igen kimunkált önvédelmi rendszert" hoztak létre, offshore vállalatokkal és külföldi ügyvédekkel fedezve magukat.

A Rafo az elôzô kormány védelmét élvezte; az állammal szembeni adósságait még a novemberi választások elôtt részvénnyé alakították a fizetésképtelenség elkerülése végett — áll a Financial Timesban. Tãriceanu a lapnak elmondta: kormánya az elôzô kormányzati idôszakokban elkövetett csalások kivizsgálása mellett még ebben a hónapban intézkedéseket jelent be az adóbeszedés hatékonyságának erôsítésére. A Financial Times szerint a be nem jelentett, és így adózatlan gazdasági tevékenységbôl ered a hazai GDP-érték csaknem fele.

A korrupció elleni kemény fellépés az egyik kulcsfeltétele annak, hogy Románia a tervezett idôpontban, 2007-ben beléphessen az Európai Unióba; ha a kormány nem lesz képes jelentôs haladást elérni ebben, az EU-tagországok egy évvel elhalaszthatják a román csatlakozást. Ez politikai katasztrófa lenne a román kormánynak, különösen akkor, ha a szomszédos Bulgária 2007-ben beléphet az unióba — áll a Financial Times pénteki cikkében.

KÖRKÉP

Aranyosgyéres
Új polgármesteri hivatalt építenek
Alig nôtt a költségvetés — 142 milliárd lejbôl gazdálkodnak

(5. old.)

Alig 273 millió lejjel nagyobb az idei költségvetés Aranyosgyéresen, mint tavaly. A 142,46 milliárd lej csupán szûkösen lesz elég, a legtöbb tételre az idén kevesebb pénz jut, mint a tavaly. A polgármesteri hivatal új épületének megépítéséhez szükséges összeget elkülönítették, az egészségügyre a tavalyi pénzalapnak csupán a fele jut.

A költségvetés-tervezet kidolgozásakor a bevételnél csak a lakosságtól beszedett adók és díjak valamicske (hét százalékos) növekedésére számítanak. Így remélik, hogy a tavalyi 13,7 milliárd helyett az idén 14,6 milliárd lej folyik majd be. 2004-ben az említett 13,7 milliárdból csak 11,5 milliárdot sikerült beszedni.

A bevételek közel fele a Kolozs Megyei Tanácstól jön, a jövedelmi adókból 6,5 milliárdot kap az aranyosgyéresi polgármesteri hivatal. Ebbôl 1,8 milliárd lej jut a hátrányos helyzetûek részére, 2,15 milliárdot szánnak a helyi költségvetés kiegyenlítésére, 2,5 milliárd lejt szociális segélyekre fordítanak. Az áfából leosztott pénzbôl 57,6 milliárdot ad a megyei tanács, amibôl 53,6 milliárdot a tanügyi személyzet fizetésére, 440 milliót a tanulók ösztöndíjára, 3,6 milliárdot a hôenergia állami támogatására kell elkölteni. A 17 százalékos részesedésbôl további 3 milliárd lejt kap Aranyosgyéres.

A kiadásoknál egyetlen fejezet kivételével majdnem mindenhol csökkentés várható. Az egyetlen fejezet, ahol növekednek a tervezett kiadások, és nem is kevéssel, az a "végrehajtó hatóságok", vagyis a polgármesteri hivatal saját kiadásai. Ennek keretén belül a személyzet bérére a tavalyi 11,8 milliárddal szemben 2005-re 16,5 milliárdot kértek és szavaztak meg a tanácsosok, anyagi kiadásoknál a 2004-es 6,5 milliárd helyett csak 5,5 milliárdot. A forgótôkével kapcsolatos költségek fejezeténél viszont a tavalyi 500 millióval szemben 6 milliárdot irányoztak elô 2005-re. Ez hatszorosa a tordai tanács által elôirányozottnak. Ebbôl 4,5 milliárdot a város új polgármesteri hivatalának megépítésére, 1,5 milliárdot pedig egy személygépkocsi és egy mikrobusz megvásárlására terveznek. Az egészségügy a tavalyi 2,35 milliárd helyett például 1,2 milliárd lejre (szinte 50%-os csökkenés) számíthat az idén. A közszállításnál viszont az eddigi 201 millióval szemben 500 milliót irányoztak elô, hogy a tanulóknak és nyugdíjasoknak nyújtandó utazási kedvezményeket fedezhessék. Az utak karbantartására és javítására a tavalyi 14,3 milliárd helyett csak 10,4 milliárdot irányoztak elô, az utcák korszerûsítésére 2,8 milliárd helyett 830 millió lejt költenek.

Schmidt Jenô

Szilágy megye
Végh Sándor a megye új alprefektusa

(5. old.)

Kinevezték Szilágy megye alprefektusát tegnap reggel. Végh Sándor mérnököt az RMDSZ és a kormánypárt közötti megegyezés alapján a magyarság érdekképviseleti szervezete jelölte erre a funkcióra. A Szilágy megyei MADISZ alapító tagja a kormánybiztosi feladatkört Csóka Tibor, illetve Fekete Szabó András után látja el.

Végh Sándor 1964. október 30-án született a Szilágy megyei Kisdobán. Szülei most is ott élnek, és hetente kétszer, de legalább egyszer nyolcéves kislányával együtt meglátogatja ôket. Ilyenkor besegít a mezôgazdasági munkálatokba is.

1983-ban érettségizett a zilahi (volt Wesselényi) kollégiumban, amelyet akkoriban Matematika–Fizika Líceumnak neveztek. 1989-ben, a kolozsvári Mûszaki Fôiskola elvégzése után, a zilahi csôgyárba nevezték ki, ahol a ranglétra minden fokozatát bejárta. Volt üzemszervezô, majd személyzetis, de a legtöbbet a gazdasági osztályon dolgozott. Könnyen tud kapcsolatot teremteni, saját bevallása szerint mindig a csapatmunkát részesítette elônyben.

Andrei Todea prefektus mellett ô is kis türelmet kér, hiszen a frissen kinevezett tisztségviselô részére az intézmény mûködésének megismerése nem megy egyik napról a másikra. A prefektus már egy hete tanulmányozza az intézmény mûködését, és már elkészített egy létszámkeret-javaslatot, illetve mûködési szabályzatot. Ha a közigazgatási minisztérium is rábólint, akkor legalább hat személlyel bôvül a prefektúra létszámkerete. Jelenleg a 45 fôs keretbôl csak 39 állást töltöttek be, de legalább 51 szakemberre lenne szükség ahhoz, hogy a nemzetközi felzárkózással megbízott ügyosztályt mûködtetni lehessen.

Hasonló szándékukat jelezték a Szilágy Megyei Tanács alelnökei is az alig két órával késôbb tartott sajtótájékoztatón. Csóka Tibor alelnök szerint több pályázati csomagot kell elôkészíteni, és a megye fejlesztési stratégiáját legalább 2011-ig szólóan kell kidolgozni. Ioan Abrudan alelnök szerint ez többrétû körzeti elképzelések összehangolását jelentené, hiszen a megyei utak, illetve a fejlesztési elképzelések a szomszéd megyék ezirányú szándékainak ismerete nélkül hiábavaló. Az intézmény átláthatósági fokának növelése és az adófizetô állampolgár megfelelô kiszolgálása tartozik a megyei hatóságok határozott törekvései közé.

Józsa László

Egyelôre nincs igazgatócsere a mezôgazdasági hivatalban
Új mezôgazdasági támogatások várhatók

(5. old.)

Az újonnan megalakult kormány új javaslatot készített, amely szerint az állattenyésztôk rövidesen javított támogatási rendszerben részesülnek — hangzott el a Kolozs Megyei Mezôgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság hétfôi sajtótájékoztatóján. Ennek értelmében növekszik a támogatás értéke. Ezentúl 6000 lej jár kilogrammonként annak a termelônek, aki 450 kilogramm élôsúlyra hízlalja fel a borjút, 90–100 kilogrammos hízott sertés kilogrammjáért 12 ezer lej támogatást adnak, 7000 lej/kg a támogatás értéke, ha a bárány 30 kilogrammot ér el (élôsúlyban), 8000 lejt fizetnek a csirkehús kilogrammjáért, ha a gazda feldolgozó üzemben értékesíti azt, 2800 lejt fizetnek kilogrammonként annak a termelônek, aki a feldolgozó üzemnek adja el a juh- vagy kecsketejet.

Bizonyos mértékig újdonság, hogy a bio- vagy ökohúst elôállító gazdák is állami támogatásban részesülnek. Ôk 7000 lej/kg segítséget kapnak egy kilogramm marhahúsért, 14 ezer lej/kg-ot a 90–110 kilogrammos élôsúlyú hízott sertésért, a brojler csirke támogatási összege 9000 lej/kg, a biotojásért darabonként plusz 1000 lejt kap a termelô, a méhész pedig családonként 100 ezer lejhez juthat, ha biomézet termel.

Ezenkívül akkor is támogatják az állattenyésztôket, ha a meglett borjút legalább hat hónapig nem adja el vagy nem vágja le. Szubvenció jár az elôhasi üszôért és miután megellik, de a koca után is, ha elsô alkalomkor nyolc malacot választott el. A fent említett támogatások megnövelik a termelôk érdekeltségét — véli Ivan Ilarie igazgató.

Megyénkben 72 540 termelô részesül növénytermesztési szubvencióban, ezek öt hektárnál kisebb területen gazdálkodnak. A 294,4 milliárd lejes összeget öt részben kapják meg a termelôk. Ebbôl két alkalomkor az ôszi vetésre jár szubvenció, és három alkalomkor a tavaszi vetési gazdanövényekért vehetnek át különbözô nagyságú összegeket.

A sajtótájékoztatón azt is bemutatták, melyik cég mennyi összeghez juthat a SAPARD-programból. Az egeresi helyi tanács a csatornarendszer kiépítésére és a víztisztító berendezés üzembe helyezésére 31,528 milliárd lejt kért, aminek nagy részét már megkapta. A kolozsvári Napolact tejfeldolgozó üzem 16,810 milliárd lejhez jutott. A Maestro húsfeldolgozó üzem modernizálására 12,041 milliárd lejt igényelt. A 2T Prod Srl 30,224 milliárd lejt kért ugyancsak húsfeldolgozó üzemének modernizálására. Összesen 19 iratcsomót állítottak össze 105 milliárd lej értékben.

A megyei igazgató tájékoztatott, hogy az elmúlt hét végén városunkban járt Flutur Gheorghe mezôgazdasági- és vidékfejlesztési miniszter, aki felvetett néhány, gazdálkodókat érdeklô kérdést. Megyénkben több kataszteri hivatal mûködését tervezik, hogy minél hamarabb nyilvántartásba vezessék a földtulajdonokat, mert nagy összevisszaság tapasztalható ebben a kérdésben, ami tulajdonképpen az EU-s elvárások egyik alapvetô témája. A szaktárca-vezetô arra is kitért, hogy sürgôsen vissza kell adni a földeket a jogos tulajdonosoknak, de nem tisztázódott a halastavak és az erdôk helyzete sem. Ezekkel rengeteg gond volt az elmúlt tizenöt évben.

"Egyelôre igazgatócserére nem kerül sor" — mondta Ilarie Ivan a minisztert idézve. Távozása után a funkciót betöltendô egy teljesen új és hihetetlen név hangzott el, Ghidra Vasile a kolozsvári gyümölcskertészeti kutatóállomás igazgatója.

Barazsuly Emil

Szék
Megalakulóban a tûzoltóság és a "teleház"

(5. old.)

Újra megalakítják az önkéntes tûzoltó-alakulatot Széken, döntöttek a múlt heti tanácsülésen a község vezetôi. A határozat rendkívül idôszerû, minthogy a közelmúltban is lángra kapott egy családi ház melléképülete — tájékoztatott Sallai János polgármester. A tûzesetnek nem volt emberáldozata, az anyagi kár azonban jelentôs, hiszen mire a dési tûzoltóság a helyszínre érkezett, már nem volt mit eloltania. Ezért helyi önkéntesekbôl 15 fôs tûzoltócsoportot szerveznek. Az önkormányzat tulajdonában lévô ósdi tûzoltóautó nem mûködik, ezért az oltást traktor-vontatta ciszternás-pumpás rendszerrel oldják majd meg. Erre a célra külön alapokat (a tárolóra és a pumpára 80 millió lejt) különítettek el.

Informatikai terem berendezésére is készülnek. Bár mintegy 12 számítógép megvan már, jelenleg nincsen alkalmas helyiség, ahol mûködésbe lehetne helyezni azokat. Megoldásképpen két lehetôséget fontolgatnak, vagy az iskola közelében álló épület egyik termébe (amelyet a villany-beszereléstôl a vakolásig teljesen fel kell újítani), vagy a tervezett ifjúsági ház épületébe (ahol a külsô munkálatokat már elvégezték) szerelnék be a számítógépes rendszert.

Utóbbiban nemcsak az informatika-terem mûködne, idegen nyelv oktatást, illetve fitnesz tanfolyam beindítását is tervezik. A számítógépterem tanítási idôben helyet adna az informatikaóráknak, délután pedig (a teleházak mintájára) — nevelôi felügyelet mellett — azok a gyerekek és felnôttek is igénybe vehetik a számítógépeket, akiknek más internet-hozzáférési lehetôségük nincs.

F. I.

A rendôrség hírei

(5. old.)

Téli veszélyek
Mivel a meteorológiai elôrejelzések hideg, szeles idôt, havazást és hófúvást jósolnak, a rendôrség azt ajánlja a gépkocsivezetôknek, hogy (amennyire lehet) csökkentsék a messzi utazásokat vagy a havas utakon való közlekedések gyakoriságát. Ha az utazás elkerülhetetlen, akkor indulás elôtt érdeklôdjenek az idôjárásról és az utak állapotáról a 021-3157566 és 021-2126070 telefonszámokon (útigazgatóság), valamint a 021-3362209 telefonszámon (közlekedésrendészeti diszpécserszolgálat).

Utazáskor a jármûben melegítô-, a bepárásodott ablakot kitisztító-, megvilágító és figyelmeztetô, irányító mûködôképes berendezés és teli tartály kell hogy legyen. A csúszós utak miatt szükséges a téli gumiabroncsok felszerelése, a 3,5 tonnánál nagyobb jármûvek esetén csúszásgátló lánc, egy láda homok és lapát is a felszerelés tartozéka.

Kerülni kell a gépkocsi hirtelen irányváltoztatását, emelkedôn és lejtôn ajánlatos ugyanazt a sebességfokozatot használni. A motorfék használata fokozza a vezetés biztonságát. A sebességet mindig az útviszonyoknak megfelelôen kell változtatni, tekintettel arra is, hogy csúszós úton megduplázódik a féktáv. A forgalmi táblákat, a közlekedésrendészetiek jelzéseit szigorúan be kell tartani.

Elveszett és megkerült
A 20 esztendôs magyarszentpáli (Sânpaul) Georgeta R. tavaly június 9-én eltûnt Kolozsvárról, a napokban viszont megtalálták a dési kórházban. A süketnéma beteg lány szüleit értesítették arról, hogy hol találták meg.

Budapesten fogták el
Országosan és nemzetközileg körözött férfit fogtak el Budapesten a rendôrök, a 29 éves csicsómihályfalvi (Ciceu-Mihãiesti, Beszterce-Naszód megye) illetôségû Dan Liviu Cristureant átadták a román hatóságoknak. A férfit korábban testi sértés miatt két év börtönre ítélte a bethleni (Beclean, Beszterce-Naszód megye) igazságszolgáltatás. A budapesti hatóságok azért azonosították és vették ôrizetbe Dan Liviu Cristureant, mert Magyarország területén is több bûntényt követett el, ezek közül legalább egy erôszakos bûncselekményt. A férfit a gyulavarsándi határátkelôhelyen adták át, onnan a Beszterce-Naszód megyei rendôrség fogdájába kísérték, ahonnan majd átszállítják a börtönbe.

(póka)

Hasznos, praktikus

(5. old.)

Ideiglenes személyi igazolvány kibocsátásához szükséges iratok, amennyiben a személyi igazolvány elveszett és lakásszerzôdés hiányában:

• kérvény (formanyomtatvány);

• 4 db 3x4 cm-es fénykép (személyazonossági igazolvány típus);

• születési bizonyítvány (eredeti);

• házasságlevél (eredeti);

• végleges válási határozat (eredeti);

• panasztétel (formanyomtatvány — beszerezhetô az Auto-Mircea Kft.-nél);

• egy fényképes hivatalos dokumentum — útlevél, gépkocsivezetôi jogosítvány, választókártya (eredeti és fénymásolt);

•38 ezer lejes bélyegilletményrôl szóló nyugta (a postáról);

• a takarékpénztárnál kifizetett 6200 lejrôl szóló számla (az ideiglenes személyazonossági értéke).

Az oldalt szerkesztette: Kerekes Edit

GAZDASÁG — REKLÁM

16,5 százalékra csökkent az alapkamat

(6. old.)

A központi bank (BNR) vasárnapi bejelentése szerint újabb fél százalékponttal, 16,5 százalékra csökkentette alapkamatát a korábbi 17,0 százalékról.

A bank utoljára december 19-én, háromnegyed százalékponttal, 17,75 százalékról 17,0 százalékra csökkentette irányadó kamatát. A bank indoklása szerint a kamatcsökkentést a lassuló infláció tette lehetôvé. A jegybank tavaly júniusban változtatott elôször alapkamatán: akkor 20,75 százalékra csökkentette a korábbi 21,15 százalékról. Tavalyelôtt három ízben is emelte a kamatot, hogy fékezze az inflációt, miután a folyó fizetési mérleg hiánya a hazai össztermék (GDP) 5,8 százalékára emelkedett.

Decemberben 9,3 százalékra lassult a tizenkét havi infláció, a novemberi 9,9 százalék és a megelôzô év decemberének 14,1 százalékos üteme után. A tavaly január elejétôl december végéig tartó idôszakban az átlagos havi infláció 0,7 százalékos volt a 2003-as 1,1 százalék után. A tavalyi évre a kormány inflációs célkitûzése 9 százalék volt.

A kormány, amely 2007-ben tervezi a csatlakozást az Európai Unióhoz, azt szeretné, hogy az idén július 1-re tervezett tôkepiaci liberalizáció idején — amellyel egyebek között a lejbôl is négy nullát vágnak le — a jegybanki alapkamat már 11 százalék körül legyen. A hazai gazdaság reálnövekedése a tavalyi, 2004-es 8,3 százalékról az idén várhatóan 5,5 százalékra mérséklôdik.

Az új hazai adórendszer nem hozza versenyhátrányba Magyarországot

(6. old.)

Kétségtelenül felértékelik Romániát a külföldi befektetôk szemében az újonnan bevezetett adócsökkentések, de korántsem értékelik le Magyarországot, amelyre a külföldi vállalatok továbbra is minôségi bázisként tekintenek — jelentette ki Halász János, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) romániai hálózatának vezetôje.

Az új kormány által 2004 végén kiadott sürgôsségi kormányrendelet módosította és kiegészítette az egy évvel korábban napvilágot látott román adóügyi törvénykönyvet. Ennek értelmében egységes, egykulcsos — 16 százalékos — személyi jövedelemadót és társasági nyereségadót vezetnek be.

Az ITDH bukaresti irodája által készített összeállításból is kiderül, hogy január elsejétôl az eddigi 25 százalékosról 16 százalékosra csökken a társasági nyereségadó. A mikrovállalatok jövedelemadója ugyanakkor az eddigi 1,5 százalékról 3 százalékra emelkedik. A személyi jövedelemadó kulcsa 18–40 százalék volt eddig, mostantól azonban megszûnik a sávos adózási rendszer, helyébe az egységes 16 százalékos adókulcs lép. Január elsejétôl az osztalékadó mind a természetes személyek, mind a jogi személyek esetében egységesen 10 százalék.

A hozzáadott értékadó (áfa) mértéke is 19 százalékos, bizonyos kulturális, egészségügyi és oktatási jellegû termékek és szolgáltatások esetében mindössze 9 százalék.

Halász János elmondta: a változások nem hozzák versenyhátrányba a magyarországi befektetôket. Az adók csökkentése elsôsorban a kis- és középvállalatok számára jelenthet csáberôt — fejtette ki az ITDH romániai vezetôje, aki szerint ugyanakkor a nagy cégek számára sokkal fontosabb szempont, hogy milyen szakmai környezetbe kerülnek, milyen az infrastruktúra, milyen színvonalú a szolgáltatások rendszere, van-e minôségi munkaerô.

Románia kétségtelenül felértékelôdik a nyugati befektetôk szemében a változások révén, de nem elsôsorban az adók csökkentése a döntô számukra, hanem az, hogy az adórendszer áttekinthetôbbé vált — mondta Halász.

A bevezetett változások azonban önmagukban még nem oldják meg a román infrastruktúra problémáit — mondta Halász János, példaként említve, hogy Romániában az ipari parkok még nem alkotnak olyan integrált és szolgáltató rendszert, mint Magyarországon. Arról nem is beszélve, hogy Magyarországon most nem az olcsó, hanem a jól képzett munkaerôt szereti a külföldi tôke.

Már eddig is tapasztalható volt, hogy sok, Magyarországon megtelepedett cég továbblép ugyan Románia felé, de e tevékenységében a magyarországi menedzsmentet használja, ide telepíti regionális központját, logisztikai "támaszpontját". A minôségi bázis tehát magyar földön marad — állapította meg Halász János.

L’Express: a gazdagok kormánya

(6. old.)

Az új, nagyrészt üzletemberekbôl álló román kormány tagjainak vagyona a román GDP körülbelül 2 százalékával egyenértékû — írta a francia L’Express címû hetilap hétfôn a legújabb számában.

Mi tagadás, meglehetôsen "sokszínûre" sikeredett az új kormány, amelyben több dúsgazdag, dollár-multimilliomos vállalkozó, kiváló nyugati egyetemeken végzett, majd Romániában egyetemi karriert befutott szakember, a civil társadalom két neves képviselôje, illetve néhány "karrierpolitikus" kapott helyet.

Maga a miniszterelnök is gazdag embernek számít. Cãlin Popescu Tãriceanu mintegy 15 millió dollárosra tett vagyonát gépkocsi-forgalmazásból szerezte, de a liberális politikus 1996–1997-ben iparügyi miniszter is volt. Három helyettese közül Markó Béla RMDSZ-elnök szegény embernek számít, hiszen a demokrata párti Adriean Videanu és a humanista párti George Copos Románia két tehetôs üzletembere. A Capital címû bukaresti gazdasági lap által készített milliomosok toplistáján az elôbbi 30, az utóbbi pedig 180 millió dolláros vagyonnal szerepel. Mindketten azt a vállalkozói réteget képviselik a kabinetben, amelynek érdekei a kormány programjából is visszatükrözôdnek.

Valutaárfolyamok
Január 17., hétfô

(6. old.)

Váltóiroda

Euró (Vétel/Eladás)

Dollár (Vétel/Eladás)

Forint (Vétel/Eladás)

Macrogroup (Fôtér 23., Sora, Bolyai u. 8., Szentegyház u. 4.)

37 300/37 700

28 300/28 700

149/154

Január 18., kedd

A Román Nemzeti Bank mai árfolyamai: 1 euró = 37 679 lej, 1 USD = 28 759, 1 magyar forint = 153 lej.

SPORT

LABDARÚGÁS
Bajnokságról bajnokságra

(8. old.)

• Az olasz Serie A-ban, a formailag az ôszi idényt záró, 19. fordulóban: Brescia–Fiorentina 1–1, Reggina–Milánói Internazionale 0–0, AC Milan–Udinese 3–1, Atalanta–AC Siena 1–1, Chievo Verona–AS Róma 2–2, SS Lazio–AC Palermo 1–3, Livorno–Messina 3–1, AC Párma–US Lecce 2–1, Sampdoria Bergano–Bologna 0–0 és Cagliari–Juventus 1–1.

A táblázaton:
1. Juventus 19 13 5 1 34–11 44
2. AC Milan 19 12 6 1 35–12 42
3. Udinese 19 10 4 5 28–18 34
4. Inter 19 6 13 0 38–26 31
5. Palermo 19 7 7 5 19–13 28
6. Sampdoria 19 8 4 7 19–15 28
7. AS Róma 19 7 6 6 35–29 27
8. Cagliari 19 7 5 7 27–32 26
9. Reggina 19 6 6 7 16–20 24
10. Lazio 19 6 5 8 26–29 23
11. Fiorentina 19 5 8 6 19–22 23
12. Livorno 19 6 5 8 23–27 23
13. Lecce 19 5 7 8 35–38 22
14. Bologna 19 5 6 8 19–20 21
15. Messina 18 5 6 7 22–29 21
16. Chievo 19 5 6 8 18–28 21
17. Brescia 19 5 4 10 15–25 19
18. AC Párma 19 4 7 8 20–31 19
19. AC Siena 19 3 8 8 15–27 17
20. Atalanta 18 1 8 9 14–25 11
• A Serie B 21. fordulójában: Pescara–Triestina 2–1, Catanzaro–Ternana 1–4, Cesena–Catania 1–0, Empoli–Bari 0–0, Modena–Ascoli 0–1, Perugia–Albinoleffe 1–0, Salernitana–Crotone 1–1, AC Torino–Treviso 1–2, Venezia–Genoa 0–3 és Vicenza–Arezzo 1–1. A Piacenza–Verona összecsapást hétfôn bonyolították le, lapzárta után kezdôdött.

Az állás:
1. Genoa 21 13 7 1 44–18 46
2. Perugia 21 11 6 4 31–18 39
3. AC Torino 21 11 4 6 27–19 37
4. Empoli 21 10 6 5 31–19 36
5. Verona 20 10 5 5 41–27 35
6. Ascoli 21 10 5 6 28–25 35
7. Treviso 21 9 5 7 26–25 32
8. Piacenza 20 9 2 9 27–29 29
9. Albinoleffe 21 7 6 8 28–25 27
10. Ternana 21 7 6 8 22–24 27
11. Cesena 21 7 6 8 26–32 27
12. Arezzo 21 5 11 5 30–26 26
13. Modena* 21 9 3 9 23–24 26
14. Catania 21 6 8 7 20–25 26
15. Vicenza 21 8 2 11 32–37 26
16. Triestina 21 6 6 9 24–30 24
17. Bari* 21 5 9 7 22–23 24
18. Salernitana 21 6 5 10 28–36 23
19. Pescara 21 5 8 8 21–30 23
20. Crotone* 21 5 7 9 23–28 19
21. Catanzaro 21 4 5 12 20–39 17
22. Venezia 21 3 6 12 15–30 15
* A Modenát 4, a Barit 1, a Crotonét pedig 3 ponttal büntették.

• A spanyol Primera Divisiónban az Osasuna–Valencia vasárnapi bajnoki szolgáltatott negatív szenzációt. A portugál Marco Caneira a találkozó kezdete elôtt értesült róla, hogy nyolchónapos kislányát szívproblémákkal és légzési nehézségekkel kórházba vitték. A klub magángépén azonnal Valenciába utazott, de már késôn érkezett. A címvédô Valencia nem akart pályára lépni és az Osasuna is beleegyezett a halasztásba. A játékvezetô ehhez a szövetség jóváhagyását próbálta kérni, de az illetékesek közül senkit sem sikerült elérni, ezért lejátszották a mérkôzést, amely gólnélküli döntetlennel végzôdött.

Eredmények, 19. forduló: Getafe–Atlético Madrid 1–1, Málaga–FC Sevilla 1–0, Albacete–Racing Santander 0–0, Athletic Bilbao–Espanyol Barcelona 1–1, Deportivo La Coruña–Numancia 1–1, Levante–Villarreal 2–4, Osasuna–FC Valencia 0–0, Real Betis Sevilla–Real Mallorca 2–0, FC Barcelona–Real Sociedad 1–0 és Real Madrid–Real Zaragoza 3–1.

A sorrend:
1. Barcelona 19 14 3 2 36–14 45
2. Real M. 19 12 2 5 32–14 38
3. Valencia 19 10 6 3 29–13 36
4. Espanyol 19 10 4 5 23–14 34
5. Sevilla 19 9 5 5 21–19 32
6. Betis 19 8 6 5 24–21 30
7. Villarreal 19 7 7 5 28–16 28
8. Osasuna 19 8 4 7 27–29 28
9. Bilbao 19 7 5 7 26–22 26
10. Atletico 19 7 5 7 19–18 26
11. Zaragoza 19 7 4 8 26–29 25
12. Deportivo 19 5 9 5 25–28 24
13. Sociedad 19 6 4 9 22–24 22
14. Levante 19 6 3 10 21–30 21
15. Getafe 19 5 5 9 17–22 20
16. Albacete 19 4 8 7 17–23 20
17. Santander 19 5 5 9 17–26 20
18. Málaga 19 5 3 11 14–29 18
19. Mallorca 19 3 5 11 17–32 14
20. Numancia 19 3 5 11 12–30 14

• Az angol Premier League 23. játéknapján: FC Liverpool–Manchester United 0–1, Tottenham Hotspur–Chelsea 0–2, Aston Villa–Norwich City 3–0, Charlton Athletic–Birmingham City 3–1, Manchester City–Crystal Palace 3–1, Newcastle United–Southampton 2–1, Portsmouth–Blackburn Rovers 0–1, Bolton Wanderers–Arsenal 1–0 (!), Middlesbrough–Everton 1–1 és Fulham–West Bromwich Albion 1–0.

Az élcsoport: 1. Chelsea 58 pont, 2. Arsenal 48, 3. Manchester United 47, 4. Everton 44, 5. Liverpool 37, 6. Middlesbrough 36.

• A francia Ligue 1-ben a 21. fordulót bonyolították le, Bölöni László csapata, a Stade Rennes kétgólos vereséget szenvedett a Nantes-tól, a házigazdák elsô gólját a romániai Keserû Klaudiu lôtte a 30. percben.

Eredmények: AJ Auxerre–Sochaux 2–0, Olympique Lyon–Metz 2–0, AS Monaco–Caen 5–2, AJ Ajaccio–Bastia 1–0, Girondins Bordeaux–OSC Lille 1–3, RC Lens–Istres 0–1, FC Nantes–Rennes 2–0, Paris Saint-Germain–Toulouse 0–0, Racing Strasbourg–St. Étienne 1–1 és Olympique Marseille–Nizza/Nice 2–0.

Az élmezôny: 1. Lyon 45 pont, 2. Lille 39, 3. Monaco 36, 4. Auxerre 35 (28–20), 5. Marseille 35 (26–19), 6. Toulouse 32, ..., 12. Rennes 26.

(póka)

TENISZ
Az Australian Open elsô napján

(8. old.)

Az ausztrál nyílt teniszbajnokság nyitó napja nem hozott különösebb meglepetést, többnyire a papírforma érvényesült, a kiemelt játékosok nagy többsége bekerült a második fordulóba, azaz a legjobb 64 közé.

A magyar mérleg egy gyôzelem, két vereség. Mandula Petra három játszmában nyert a 30. helyen rangsorolt olasz Flavia Penetta ellen, s könnyûnek tûnik az útja a harmadik fordulóba is, mert verhetô ellenfelet kapott Sania Mirza személyében.

A mindössze 18 esztendôs indiai hölgy jelenleg a 166. a világranglistán, eddigi profi pályafutása alatt 46 690 dollárt keresett és még sohasem játszott Mandulával.

Kapros Anikónak és a selejtezôbôl feljutott Gubacsi Zsófiának viszont nem sikerült a továbbjutás, noha mindketten legyôzhetô ellenfelet kaptak, ám elôbbi három, utóbbi két játszma után fejezte be szereplését egyesben.

A férfi mezôny legnagyobb meglepetését a spanyol Carlos Moyá okozta: az ötödik helyen kiemelt klasszis vasárnap még arról ábrándozott, hogy megnyeri az Australian Opent, ám hétfôn honfitársától, a világranglistán 128. Guillermo Garcia-Lopeztôl négy játszmában kikapott, és már pakolhat is.

Más, nagyobb meglepetés nem történt a Melbourne Park családias hangulatú pályáin, a részletes eredményekrôl holnapi lapszámunkban számolunk be.

AUTÓSPORT
27. Dakar-rali
Történelmi sikerek

(8. old.)

Minden magyar egység célba érkezett a rali utolsó szakaszán. Fegyvertény, hogy a karavánon a magyar rajtolók közül csak egyetlen magyar motorosnak kellett feladnia a küzdelmet, továbbá, hogy az autók versenyében a Palik László–Darázsi Gábor kettôs minden idôk eddigi legjobb eredményét érte el: összetettben a 18. helyen végeztek.

Történelmet írt Romeo Dunca is, román versenyzô elôször vett részt a Dakar-ralin, s az is nagy jelentôséggel bír, hogy be tudta fejezni a versenyt.

Eredmények:

16. (utolsó) szakasz, Dakar–Dakar, 68 km (31 km gyorsasági):

Autósok (75 célba érkezô alapján): 1. Saby, Perin (francia, Volkswagen Touareg) 19:00 perc, 2. Magnaldi, Forthomme (francai, belga, Honda Evo 3) 19:20, 3. Vatanen, Siviero (finn, olasz, Nissan Pickup) 19:57, ..., 15. Szalay Balázs, Bunkoczi László (Opel Frontera) 22:57, ..., 54. Liszi László, Rack György (Mitsubishi Pajero) 31:16, ..., 65. Kis Sándor, Czeglédi Péter (Nissan Pickup) 34:53, ..., 74. Palik László, Darázsi Gábor (Nissan Pickup) 1:30:21 ó.

Összetettben: 1. Stéphane Peterhansel, Jean-Paul Cottret (francia, Mitsubishi Paero) 52:31:39 ó, 2. Luc Alphand, Giles Picard (francia, Mitsubishi Pajero) 52:58:53, 3. Jutta Kleinschmidt, Fabrizia Pons (német, olasz, Volkswagen Touareg) 55:53:39, ..., 18. Palik László, Darázsi Gábor (Nissan Pickup) 78:24:20, ..., 21. Szalay Balázs, Bunkoczi László (Opel Frontera) 79:17:20, ..., 33. Kis Sándor, Czeglédi Péter (Nissan Pickup) 85:38:08, ..., 66. Liszi László, Rack György (Mitsubishi Pajero) 117:42:08

Motorosok (104 célba érkezô alapján): 1. Walch (amerikai, KTM) 17:17 p, 2. Esteve Pujol (spanyol, KTM) 18:09, 3. Verhoef (holland, KTM) 18:12, ..., 30. Varga Ákos (KTM) 21:15, ..., 53. Nagy Péter (KTM) 23:32, ..., 72. Romeo Dunca (KTM) 25:59.

Összetettben: 1. Cyril Despres (francia, KTM) 47:27:31 ó, 2. Marc Coma (spanyol, KTM) 47:36:48, 3. Alfie Cox (dél-afrikai, KTM) 47:39:00, ..., 27. Varga Ákos (KTM) 59:27:34, ..., 79. Romeo Dunca 86:07:12, ..., 81. Nagy Péter (KTM) 86:32:47.

Kamionosok (36 célba érkezett alapján): 1. Vlagyimir Csagin, Szemen Jakubov, Szergej Szavosztyin (orosz, Kamaz) 24:52 p, 2. Hugo Duisters, Yvo Geusens, Mohamed El Bouzidi (belga, belga, holland, DAF) 26:35 3. Firdausz Kabirov, Ajdar Beljajev, Andrej Mokejev (orosz, Kamaz) 27:57, ..., 30. Szaller Zoltán, Farkas Nándor, Keresztesi Péter (Mercedes) 37:23, ..., 33. Darázsi Zsolt, Tagai Róbert, Szalai Norbert (MAN) 42:32.

Összetettben: 1. Firdausz Kabirov, Ajdar Beljajev, Andrej Mokejev (orosz, Kamaz) 71:13:55 ó, 2. Josimasa Szugavara, Kacumi Hamura (japán, HINO) 77:18:14, 3. Giacomo Vismara, Claudio Bellina, Mario Cambiaghi (olasz, Mercedes) 78:00:23, ..., 16. Darázsi Zsolt, Tagai Róbert, Szalai Norbert (MAN) 92:23:43, ..., 30. Szaller Zoltán, Farkas Nándor, Keresztesi Péter (Mercedes) 112:28:38.

Tovább fogytak soraink

(8. old.)

Pontosan 10 éve, 1995-ben, amikor megemlékeztünk az elôzô évben végleg eltávozott sportolókra, mára is érvényes bevezetôvel indítottam. Mégpedig azzal, hogy "több ismert kiválóság, sokszoros bajnok és válogatott versenyzô, játékos hagyott itt bennünket. Ez (mármint akkor, az 1994-es évben; L. F. megj.) az esztendô ismételten megtizedelte amúgy is iszonyatos gyorsasággal apadó sorainkat. Valamennyi elhunytról lehetetlenség megemlékezni."

Ma, alig évtizeddel az akkor emlegetettek után, sajnos, még több örökre elbúcsúzott sportembernek rójuk le kegyeletünket, néhány sor erejéig. Elôre bocsátom, hogy a jegyzék korántsem teljes, sajnos, sokan kimaradtak a felsorolásból.

Még az év elején az 1936-os berlini olimpián 18 évesen, 1–1 ötödik és hatodik helyezéssel feltûnt, majd a II. világháború miatt csak 1948-ban, Londonban folytatódó ötkarikás olimpián már 4 aranyéremmel ország-világ elismerését kiváltó Fanny Blankers-Koen, a Repülô hollandi atlétanô volt elsô a sorban. De ugyanúgy együttérzéssel fogadta a sportvilág másik egykori dicsôséges sportolója, az 1938-as franciaországi labdarúgó vb gólkirálya, a brazil Leonidas da Silva elhunytáról szóló hírt.

Majd másik labdarúgó, a hozzánk még közelebb álló, a Portugáliában idegenlégióskodó magyar Fehér Miklós tragikus körülmények között, a pálya gyepszônyegén bekövetkezett halála okozott megdöbbenést. És szinte az év végéig egymásután jelentek meg rövidebb-hosszabb tudósítások az említetteket követô sorstársak végsô távozásáról. Idô- és sportágszerinti sorrend nélkül elôbb a közvetlen környezetünkbeliekre, kolozsváriakra emlékeztek. Ilyenek voltak: Szukomer Lajos, az évek óta Svédországban élt labdarúgó-kapus; Román Tibor súlyemelô — az egykori legendás motorkerékpáros és autóversenyzô, Román Jóska fia; a bôrdomborító iparmûvészként is a legjobbak között is kitûnô Szekernyés Marci sokoldalú sportember, atléta, sízô, kosárlabdázó és teniszezô; Sinai Árpád súlyemelô, civilben agrármérnök; Tôkés Gyula és Boros Tibor labdarúgók, ez utóbbi — a szintén tavaly elhunyt Szabó Tiborral, Csibával együtt az Öregfiúk Szerdai Baráti Társaságának tagja; Alexandru Palosanu rögbijátékos, majd -edzô; Ghitã Cobârzan, többszörös országos bajnoki címen kívül Európa-bajnok is, az ötszörös BEK-nyertes KMSC asztaliteniszezôje; Mihálik József a legtechnikásabb, valóban, a szó legszorosabb értelmében legszebben verekedô ökölvívó; Dániel Sándor síelô, síedzô, számos bajnok felfedezôje, nevelôje; Drohobatzky Attila sakkozó, szintén az Öregfiúk Szerdai Baráti Társaságának tagja. Rajtuk kívül meg kell említenünk a mi munkánkat, a sportújságírást nemcsak kedvelô, de általunk megírt cikkekkel, beszámolókkal, tudósításokkal, ha úgy adódott, csak néhány soros hírekkel is hosszú ideje segítôk eltávozását is: Nagy Péter Pál, atlétaedzô (legjobb tanítványa, Ráduly-Zörgô Éva fôiskolai világbajnoki címet szerzett a gerelyhajításban Mexikóvárosban, három olimpián — az 1972-es müncheni, 1976-os montreali és 1980-as moszkvai — képviselte a belföldi atlétikát), Radványi Pál, nemzetközi kézilabda-játékvezetôt, a KMSC aligazgatóját, Coriolan Iuga agrármérnök, aki kedvelt sportágát, az ökölvívást még könyvekkel is szolgálta.

Az anyaországban Hoffer József labdarúgóedzô, az 1953-ban UEFA-kupát nyert ifjúsági Európa-bajnokságot nyert fiúk mestere (szintén újságíró is, az MTI sportszerkesztôje), a röplabdázó Hennig Ernô, a Mexikóvárosban bronz-, a Münchenben ezüst- és Tokióban aranyérmes magyar vízilabda-válogatott, a "Vidékinek" becézett egri Pócsik Dénes, és végül, de semmiképpen sem az utolsónak a nem véletlenül és méltatlanul Úszópapának mondott, olimpiai világ- és Európa-bajnokok megszámlálhatatlanul hosszú sorát kinevelt (hirtelenjében gondoljunk csak Hargitay András, Darnyi Tamás, Verrasztó Zoltán, Wladár Sándor, Rózsa Norbert, Szabó József, Czene Attila, Güttler Károly vagy Szabados Béla nevére) Széchy Tamás.

A távolabbi égtájakról olyanok eltávozásáról értesítettek a lesújtó hírek, mint az ausztrálok csodálatos vágtázó és gátfutónôje, Shirley de la Hunty-Strickland, Marco Pantazi olasz kerékpáros, az 1950-es Rio de Janeiró-i vb-t megnyert uruguayi válogatott kapusa, Roque Gaston Maspoli kapus, Hernandez, a magyar kézilabda-válogatott kubai származású kapusa és Béres Sándor, ukrajnai magyar tornász.

Abban a reményben, hogy jövô évi összefoglalónk rövidebb lesz, kívánjuk a 2004-ben eltávozottaknak nyugodt, csendes pihenést! Béke poraikra!

László Ferenc

*
Az elôbbiekhez kapcsolódó hír: pénteken, január 15-én nagy részvétel mellett temették el Marosvásárhelyen a 76 éves Simon Ferenc, sokszoros országos bajnok gyors- és hátúszót, 62-szeres válogatott vízilabdázót, a helsinki, melbourne-i és római olimpia, valamint az 1951-es berlini, és 1955-ös varsói VIT résztvevôjét, a Külhoni Magyar Sportcsillagok 1998-as budapesti Világtalálkozójának kitüntetettjét. Nyugodjék békében!

SAKKSAROK
Wijk aan Zee: Lékó nyert, Polgár Judit kikapott

(8. old.)

Lékó Péter gyôzött, Polgár Judit kikapott a Wijk aan Zee-ben zajló sakk szupertorna második fordulójában. Lékó hatalmas bravúrt vitt véghez, hiszen sötéttel szerezte meg a teljes pontot a címvédô, a világranglistán második indiai Viswanathan Anand ellen. Az elsô fordulóban nyertes Polgár Judit viszont alulmaradt a volt világbajnok ukrán Ruszlan Ponomarjovval szemben.

Lékó sikere mellett a forduló másik szenzációja, hogy a magyar nagymester ellen tavaly 7–7-es döntetlennel a klasszikus világbajnoki címét megvédô orosz Vlagyimir Kramnyik világossal kikapott a bolgár Veszelin Topalovtól.

Eredmények, 2. forduló: Anand (indiai)–Lékó 0–1, Ponomarjov (ukrán)–Polgár Judit 1–0, Kramnyik (orosz)–Topalov (bolgár) 0–1, Adams (angol)–Morozevics (orosz) 1–0, Szvidler (orosz)–Szokolov (holland) döntetlen, Van Wely (holland)–Bruzon (kubai) döntetlen, Griscsuk (orosz)–Short (angol) döntetlen.

Az állás: Topalov 2 pont, Lékó, Adams 1,5,–1,5, Polgár Judit, Griscsuk, Short, Ponomarjov, Sokolov, Bruzon, Van Wely 1–1, Anand, Kramnyik, Szvidler, Morozevics 0,5–0,5.

Az oldalt szerkesztette: Póka János András


 
[Vissza az Szabadság
honlapjához]
  [Vissza a HHRF
honlapjához]

A Szabadság Internet változatát
a
Hungarian Human Rights Foundation készítette

Copyright © Szabadság - 2004 - All rights reserved -